Βέλγιο Από Αεροδρόμιο Charleroi μέχρι Βρυξέλλες

kkatrantzis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα, είναι να ταξιδέψω Βρυξέλλες στις 1 Απριλίου και θα ήθελα να ξέρω ποιά είναι η οικονομικότερη επιλογή για να πάω από το αεροδρόμιο Σαρλερουά (Charleroi) στον σταθμό Noord των υπεραστικών (θέλω να πάρω λεωφορείο για Άμστερνταμ).
Από μια μικρή αναζήτηση που έκανα είδα πως έχει αστικό από το αεροδρόμιο προς το κέντρο με 17 ευρώ (14 αν το κλείσεις πιο πριν), Δεν υπάρχει τρόπος να πάω από το αεροδρόμιο κατευθείαν στα υπεραστικά?
Γενικά ψάχνω για την πιο οικονομική λύση..
Ειμαι στην ιδια περιπτωση με εσενα φιλε. Τι έκανες τελικά?

http://www.brussels-city-shuttle.com/en#/
εδω απο το αεροδρομιο προς την πολη αμα καταλαβαινω σωστα στις 28/10 που θα το χρειαστω μου βγαζει 1,5€/ ατομο.

Αν γνωριζει καποιος να με συμβουλεψει πως θα μπορεσω να παω στο σταθμο
Brussels-North train station απο το αεροδρόμιο σαρλερουά θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. Ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ειμαι στην ιδια περιπτωση με εσενα φιλε. Τι έκανες τελικά?

http://www.brussels-city-shuttle.com/en#/
εδω απο το αεροδρομιο προς την πολη αμα καταλαβαινω σωστα στις 28/10 που θα το χρειαστω μου βγαζει 1,5€/ ατομο.

Αν γνωριζει καποιος να με συμβουλεψει πως θα μπορεσω να παω στο σταθμο
Brussels-North train station απο το αεροδρόμιο σαρλερουά θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. Ευχαριστω
Δεν θυμάμαι να υπάρχει κατευθείαν για τον nord, μάλλον θα αναγκαστείς να φτάσεις στον midi και να πάρεις τραμ.
 

soka

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Γεια χαρα και απο μενα! Λεω να παω Μπριζ αρχες Δεκεμβρη μεσω αεροδρομιου Σαρλερουα, φτανοντας 22.05 το βραδυ. Για να παω ομως Μπριζ βλεπω οτι εχει απευθειας απο το αεροδρομιο λεωφορειο στις 23.50 που φτανει 02.00! Εχει κανενας αλλος αυτο το θεμα που φτανει η ryanair 22.05. Υπαρχει αλλη λυση περα απο το να μεινει κανεις κοντα στο αεροδρομιο εκεινο το βραδυ?
Στο ξενοδοχειο που θα μεινω Μπριζ θα μπορουσαν να μου κανουν check in μεχρι τις 00.00 σιγουρα.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Γεια χαρα και απο μενα! Λεω να παω Μπριζ αρχες Δεκεμβρη μεσω αεροδρομιου Σαρλερουα, φτανοντας 22.05 το βραδυ. Για να παω ομως Μπριζ βλεπω οτι εχει απευθειας απο το αεροδρομιο λεωφορειο στις 23.50 που φτανει 02.00! Εχει κανενας αλλος αυτο το θεμα που φτανει η ryanair 22.05. Υπαρχει αλλη λυση περα απο το να μεινει κανεις κοντα στο αεροδρομιο εκεινο το βραδυ?
Στο ξενοδοχειο που θα μεινω Μπριζ θα μπορουσαν να μου κανουν check in μεχρι τις 00.00 σιγουρα.
οσο πιο νωρίς κλείσεις το λεωφορείο για το Bruge τοσο πιο φτηνό θα το βρεις... δεν θα εχεις κανενα προβλημα, απλα κανει 2 ωρες περιπου οποτε βρες καποιο Hotel με 24h reception για να μπορεις να κανει check in κανονικα... οταν κανεις την κράτηση μπορεις να ενημερώσεις οτι θα εισαι τα ξημερώματα στο bruge.
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
Καλησπέρα και Χρονια πολλα σε όλους...έχω κλείσει εισιτήρια για Βρυξελλες με προορισμο το Λουξεμβουργο. Ο πιο εύκολος τρόπος ειναι το τρένο αλλά μου βγαίνουν πιο ακριβά από τα αεροπορικά. :bleh:
Αν παω απο το αεροδρομιο των βρυξελλων στο charleroi και παρω το λεωφορειο (flibco) απο εκει θεωρειτε οτι ειναι εφικτό; ταλαιπωρια θα ειναι σίγουρα αλλά δεν με νοιάζει αν η διαφορά στα χρήματα είναι μεγάλη. υπαρχει καποιος τροπος να συνδεει απευθειας τα αεροδρομια; ευχαριστω πολυ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.436
Likes
4.427
Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει το car-sharing. Δες εδώ μήπως βολεύουν οι ημερομηνίες και ώρες: https://www.blablacar.be/
Εναλλακτικά τρένο ή λεωφορείο από Βρυξέλλες, αλλά με τιμή τουλ. 50€ με επιστροφή, απ'ότι θυμάμαι...
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
Η άλλη επιλογή που εχω είναι να παω στο bruxelles midi και μετα με τα shuttle λεωφορεια να παω charleroi. Αξίζει;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.436
Likes
4.427
Το αν αξίζει ή όχι είναι κάτι προσωπικό και ο καθένας το κρίνει διαφορετικά.
Για να μιλήσω για μένα, εάν ήθελα να πάω Λουξεμβούργο δε θα πήγαινα μέσω Βρυξελλών και να έχω άλλα 3 μεταφορικά μέσα για να πάω στον προορισμό μου, είναι μεγάλη ταλαιπωρία, ενώ αυξάνεται και το κόστος...
Στη δική σου περίπτωση από τη στιγμή που έχεις κλείσει αεροπορικά, δες τις ώρες των δρομολογίων, τις ώρες αναμονής και τις τιμές και αποφασίζεις αν σε συμφέρει ή όχι
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η άλλη επιλογή που εχω είναι να παω στο bruxelles midi και μετα με τα shuttle λεωφορεια να παω charleroi. Αξίζει;
Από το bruxelles midi μπορείς να πάρεις και το τρένο για charleroi,άλλα πρέπει να σε βολέψει και το δρομολόγιο.Είναι κάθε 20 λεπτά αν θυμάμαι καλά.Στο Βέλγιο το εισιτήριο δεν αναγράφει ώρα και δρομολόγιο παρά μόνο την διαδρομή,μπαίνεις σε όποιο σε βολέψει δηλαδή.To δρομολόγιο διαρκεί πάνω από μία ώρα (μιάμησι αν θυμάμαι καλά) και κοστίζει 6 ευρώ.
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
έχω μπερδευτεί απίστευτα και μάλλον θα κλείσω το τρένο για να είμαι σίγουρη αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρει κάποιος πληροφορίες για τη στάση schuman.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.291
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom