Γενικά Αργεντινή Βραζιλία Από Αργεντινή στο άγνωστο

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Γεια σας,

Έκλεισα με μίλια (40000 + 40 ευρώ με Ethiopian) να φύγω το Σάββατο για Αργεντινή. Από εκεί σκέφτομαι να πάω ένα τριήμερο Παταγονία, ένα τριήμερο Μπουένος Άιρες, μια εκδρομή Ουρουγουάη, αεροπορικως καταρράκτες Ιγκουαζου και από την βραζιλιάνικη πλευρά εκεί στο Ριο ντε Τζανέιρο. Έχετε καμία πρόταση για συνέχεια ή κάτι αχαστο στις συγκεκριμένες περιοχές; Έκλεισα τελευταία στιγμή και διαβάζω ό,τι προλαβαίνω μέχρι να φύγω.

Πρώτο σόλο ταξίδι εκτός Ευρώπης, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Πρώτα απ'όλα, να τα περάσεις τέλεια :D

Δεύτερον, από Foz για Rio νομίζω δεν έχει απευθείας ε; Γιατί αυτό συνήθως το χτυπάνε κατακούτελα το εισιτήριο οπότε θα σε συμβούλευα να είναι το πρώτο που θα κλείσεις. Η επιστροφή σου θα είναι από Ρίο για Ελλάδα ή από Μπουένος Άιρες πίσω πάλι με Ethiopian; Γιατί και το Ρίο-Μπουένος Άιρες μπορεί να είναι τσιμπημένο.

Αναλόγως τις μέρες που έχεις σκοπό να διαθέσεις, ίσως να συμβούλευα να κάψεις το Ρίο και να περάσεις περισσότερες μέρες Παταγωνία. Όταν λες Παταγωνία, εννοείς που; Bariloche, Calafate, Ushuaia; Πρέπει να δεις πόσο κοστίζουν τα εισιτήρια επιστροφής από Βραζιλία για Μπουένος Άιρες, ενώ με Aerolineas Argentinas από Παταγωνία και ειδικά τώρα Νοέμβρη μπορει να συμφέρει να κάτσεις παραπάνω εκεί που έτσι και αλλιώς είναι περιοχή που θέλει μέρες. Μη πετάξεις δηλαδή προς τα εκεί μόνο και μόνο για Perito Moreno, είναι κρίμα (γνώμη μου).

Για Ουρουγουάη μη κλείσεις κάτι online, καλύτερα με cash μιας και η ισοτιμία αλλάζει συνεχώς. Colonia del Sacramento το μονοήμερο, όχι Μοντεβιδέο.
 
D

Delmem38110

Guest
Γεια σας,

Έκλεισα με μίλια (40000 + 40 ευρώ με Ethiopian) να φύγω το Σάββατο για Αργεντινή. Από εκεί σκέφτομαι να πάω ένα τριήμερο Παταγονία, ένα τριήμερο Μπουένος Άιρες, μια εκδρομή Ουρουγουάη, αεροπορικως καταρράκτες Ιγκουαζου και από την βραζιλιάνικη πλευρά εκεί στο Ριο ντε Τζανέιρο. Έχετε καμία πρόταση για συνέχεια ή κάτι αχαστο στις συγκεκριμένες περιοχές; Έκλεισα τελευταία στιγμή και διαβάζω ό,τι προλαβαίνω μέχρι να φύγω.

Πρώτο σόλο ταξίδι εκτός Ευρώπης, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη.
για Παταγονία με αερολινεας η κάποια ιδιωτική. τρις μέρες είναι λίγες. αν μπορείς κάτσε παραπάνω.
Μοντεβίδεο πας με καράβι απέναντι. θα βρεις πολλές οδηγίες στο ίντερνετ.
για τους καταρράκτες φεύγεις από μπουενος και πας στο αργεντίνικο αεροδρόμιο IGR.
πάρε όσο πιο πρωινή πτήσης μπορείς για να κερδίσεις τη μέρα.
το ιγκουασου στην αργεντίνικη πλευρά είναι μικρο. το βραζιλιάνικο είναι πιο μεγάλο.
φεύγεις από τη βραζιλιάνικη πλευρά IGU για Ρίο έχει απευθείας πτήσεις με γκολ η και άλλες.
για επιστροφή στην Ελλάδα από σαο με αιθιοπιαν ξανά η κάποια άλλη. η αν έχεις μιλια με αβιανκα.
12,500 μέχρι Μπογκοτά από Ρίο και από εκεί 45κ μέχρι Αθήνα μέσω κάποιας άλλης πόλης..
αν θες να σου στείλω το γουατσ αππ του ταξιτζή που μας πέρασε και στις δυο μεριές του καρρακτη να συνεννοηθείς, αν και βρίσκεις λύση γιατί είδα περιμένουν αρκετοί για μεταφορά. το κόστος μεταφοράς πρέπει να είναι 300 ρεαλ περίπου δεν θυμάμαι ακριβώς.
το σημαντικό είναι να κάνεις ένα πρόγραμμα με το που θες να πας και πόσο θες να μείνεις.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Με ενα πρωτο πλανο ελεγα να ειναι 4 μερες περιπου στο el calafate και να δω απο εκεί τι εκδρομες μπορώ να κάνω με perito moreno μια απο αυτές, αλλά καταλαβαινω ότι πρεπει να το ψάξω παραπανω και για αλλες επιλογες ή περισσότερες μερες. Κυρίως οι πρωτες ίδεες σχετικα με το ταξίδι ήταν απο ιστορίες που είχα διαβασει παλια.

Δεν ξέρω ακόμη πόσες μέρες αφού είμαι σε φάση αλλαγής δουλειας και περιμένω να δω τι θα μου πουν για το επομενο ξεκίνημα. Απλώς ήθελα να οργανωσω σε γενικές γραμμες το πρώτο διβδομαδο.

@ToTheMoonAndBack πολύ χρήσιμη η πληροφορία για τα μίλια, ωστε να μην ψαξω υπερβολικά την επιστροφή όπως και το κοστος του ταξί.

@orestcrete Νομίζω είχα διαβασει μία ιστορία σου περυσι που είχε και την εκδρομή Ουρουγάη. Θα ανατρεξω και εκεί. Και νομιζω υπήρχε και ενα νήσι που ήταν πολύ όμορφο στη Βραζίλια. Πρεπει να βρω πως θα συνδυαστεί και αυτό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.283
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσωπικά θα άφηνα έξω την Παταγονία και ειδικά το αργεντινικο κομμάτι. Εκείνο που όντως είναι εμπειριάρα στην Αργεντινή είναι το Perito Moreno, τα υπόλοιπα είναι hohum τοπία, πρώτη φορά Νότιο Αμερική δε θα πήγαινα σε ευρωπαϊκά τοπία.

Θα επικέντρωνα στη Βραζιλία: Ilha Grande οπωσδήποτε και σχετικά εύκολη πρόσβαση από το Ρίο (μη σου πω προσγειώνεσαι και Σάο Πάολο αν σου έρχεται φτηνότερα, όπως συνηθίζεται), είναι και τέλεια εποχή. Δυο βράδια μίνιμουμ εκεί, επίσης θα έβαζα Paraty που είναι κουκλίστικο και με φοβερή γαστρονομική κουζίνα και σε βολεύει χιλιομετρικώς. Έτσι για να βάλω μέσα και πιο ενδιαφέροντα πράγματα, θα πήγαινα στο Bonito (πετάς για Campo Grande, κάτω από 100€ έχει για τις ημερομηνίες που θες) όπου έχει πολλά φυσιολατρικά να κάνεις, για μένα το πιο απίστευτο (κάνε κράτηση!) είναι το Abismo de Anhumas (rapelling σε σπήλαιο και μετά σνόρκελινγκ ή κατάδυση για να δεις...τα υποθαλάσσια Μετέωρα, δεν υπάρχει το μέρος! κάνε οπωσδήποτε κράτηση, δέχονται μόνο 20 άτομα την ημέρα) και το snorkeling στο ποτάμι (φοβερός βυθός... ναι σε ποτάμι) που απλά φοράς ένα σωσίβιο και σε παίρνει ο ποταμός.

Προφανώς στα χάιλάιτ είναι οι καταρράκτες, αλλά για κάτι μοναδικό (αλλά και ακριβό τώρα, τελευταία στιγμή) να πας στο Fernando de Noronha. Εκπληκτικό αρχιπέλαγος, χωρίς αυτοκίνητα, ΟΝΕΙΡΟ για τρεκ, μπάνιο, νυχτερινή ζωή. Για να πας εκεί θα πετάξεις από Ρεσίφε, οπότε ευκαιρία να πεταχτείς στην κουκλίστικη Olinda και να παραλιάρεις στο Joao Pessoa.

Άλλη, πιο φτηνή επιλογή είναι να πάρεις σβάρνα τα χωριουδάκια στο Minas Gerais, είναι όλα εξαιρετικά, ασφαλή, η καλύτερη αρχιτεκτονική στη χώρα και πολύ ωραίοι άνθρωποι και κουζίνα.

Και βέβαια ο μεγάλος ελέφαντας είναι το Νησί του Πάσχα. Αν μου έλεγε κάποιος ότι θα βρεθεί "κάπου εκεί κάτω" ποιο θα ήταν το ΕΝΑ μέρος που δεν πρέπει να χάσει, είναι αυτό. Όλα τα άλλα έπονται (και ειδικά η Παταγονία). Αν κάνεις Παταγονία, δώσε βάση σε Περίτο Μορένο και Torres del Paine. Αλλά να μην πας εκεί, Βραζιλία να πας, να δεις κανονική λατινική Αμερική, όχι ευρωπάτζες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Προσωπικά θα άφηνα έξω την Παταγονία και ειδικά το αργεντινικο κομμάτι. Εκείνο που όντως είναι εμπειριάρα στην Αργεντινή είναι το Perito Moreno, τα υπόλοιπα είναι hohum τοπία, πρώτη φορά Νότιο Αμερική δε θα πήγαινα σε ευρωπαϊκά τοπία.

Θα επικέντρωνα στη Βραζιλία: Ilha Grande οπωσδήποτε και σχετικά εύκολη πρόσβαση από το Ρίο (μη σου πω προσγειώνεσαι και Σάο Πάολο αν σου έρχεται φτηνότερα, όπως συνηθίζεται), είναι και τέλεια εποχή. Δυο βράδια μίνιμουμ εκεί, επίσης θα έβαζα Paraty που είναι κουκλίστικο και με φοβερή γαστρονομική κουζίνα και σε βολεύει χιλιομετρικώς. Έτσι για να βάλω μέσα και πιο ενδιαφέροντα πράγματα, θα πήγαινα στο Bonito (πετάς για Campo Grande, κάτω από 100€ έχει για τις ημερομηνίες που θες) όπου έχει πολλά φυσιολατρικά να κάνεις, για μένα το πιο απίστευτο (κάνε κράτηση!) είναι το Abismo de Anhumas (rapelling σε σπήλαιο και μετά σνόρκελινγκ ή κατάδυση για να δεις...τα υποθαλάσσια Μετέωρα, δεν υπάρχει το μέρος! κάνε οπωσδήποτε κράτηση, δέχονται μόνο 20 άτομα την ημέρα) και το snorkeling στο ποτάμι (φοβερός βυθός... ναι σε ποτάμι) που απλά φοράς ένα σωσίβιο και σε παίρνει ο ποταμός.

Προφανώς στα χάιλάιτ είναι οι καταρράκτες, αλλά για κάτι μοναδικό (αλλά και ακριβό τώρα, τελευταία στιγμή) να πας στο Fernando de Noronha. Εκπληκτικό αρχιπέλαγος, χωρίς αυτοκίνητα, ΟΝΕΙΡΟ για τρεκ, μπάνιο, νυχτερινή ζωή. Για να πας εκεί θα πετάξεις από Ρεσίφε, οπότε ευκαιρία να πεταχτείς στην κουκλίστικη Olinda και να παραλιάρεις στο Joao Pessoa.

Άλλη, πιο φτηνή επιλογή είναι να πάρεις σβάρνα τα χωριουδάκια στο Minas Gerais, είναι όλα εξαιρετικά, ασφαλή, η καλύτερη αρχιτεκτονική στη χώρα και πολύ ωραίοι άνθρωποι και κουζίνα.

Και βέβαια ο μεγάλος ελέφαντας είναι το Νησί του Πάσχα. Αν μου έλεγε κάποιος ότι θα βρεθεί "κάπου εκεί κάτω" ποιο θα ήταν το ΕΝΑ μέρος που δεν πρέπει να χάσει, είναι αυτό. Όλα τα άλλα έπονται (και ειδικά η Παταγονία). Αν κάνεις Παταγονία, δώσε βάση σε Περίτο Μορένο και Torres del Paine. Αλλά να μην πας εκεί, Βραζιλία να πας, να δεις κανονική λατινική Αμερική, όχι ευρωπάτζες.
Σε αυτά που λέει ο Χόρχε και με τα οποία συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό, αν όχι σε όλα, να προσθέσω ότι η ωραιότερη πόλη του κόσμου απλά δε χάνεται για καμιά Παταγονία: Ρίο ντε Τζανέιρο και τα μυαλά στο μπλέντερ. Η Πόλη...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Όλα αυτά καλά είναι εννοείται, αλλά ο άνθρωπος δεν ξέρει πόσες μέρες έχει. Γκτσου ξέρεις πολύ καλά την άποψη μου για το Ρίο, δε νομίζω ότι αξίζει να πάει να πασαλείψει τέτοια πόλη για 3 μέρες.

Εάν έχεις παραπάνω απο διβδόμαδο, τότε ναι άσε την Παταγωνία και πέρνα από Ιγκουασού στη Βραζιλιάνικη μεριά και βγάζεις πρόγραμμα. Εάν δεν έχεις πάνω από διβδόμαδο, τότε γνώμη μου να μείνεις στο τρίγωνο Μπουένος-Ιγκουασού-Παταγωνία (μπορείς να περάσεις και στη Χιλιανή μεριά) και να γυρίσεις με ethiopian από Μπουένος Άιρες, τα ίδια μίλια χρειάζονται όπως και από Σάο Πάολο.

Α και είπαμε, όχι Μοντεβιδέο, Κολόνια ντελ Σακραμέντο το μονοήμερο για Ουρουγουάη.
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
33
Likes
66
Μόλις γύρισα από παρόμοιο ταξίδι. Αθήνα - Μπουένος Άιρες κι επιστροφή από Σαό Παόλο με Αιθιοπικές αερογραμμές με μίλια. 3-4 μέρες χρειάζεσαι για Μπουένος Άιρες, 2-3 για Ουρουγουάη, για Παταγωνία στο Αργεντίνικο κομμάτι δεν ξέρω γιατί έχω πάει μόνο στο Χιλιανό. Εγώ πήγα και βόρεια Αργεντινή, δε στο προτείνω όμως λόγω του ότι δεν έχει πάεις καθόλου Παταγωνία και θεωρώ ότι είναι προτιμότερο εκεί. Μετά πτήση για Ιγκουασού IGR, βλέπεις την μια μέρα την Αργεντίνικη πλευρα, περνάς με λεωφορείο τα σύνορα, μια μέρα την Βραζιλιάνικη πλευρά, παίρνεις πτήση για Ρίο, κάθεσαι 4-5 μέρες και τελευταία μέρα Σάο Παόλο για να πάρεις την πτήση της επιστροφής για Ελλάδα. Σίγουρα η Βραζιλία χρειάζεται περισσότερες μέρες, αν έχεις, από Ρίο πας και σε άλλους προορισμούς.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.422
Likes
7.772
Προσωπικά θα άφηνα έξω την Παταγονία και ειδικά το αργεντινικο κομμάτι. Εκείνο που όντως είναι εμπειριάρα στην Αργεντινή είναι το Perito Moreno, τα υπόλοιπα είναι hohum τοπία, πρώτη φορά Νότιο Αμερική δε θα πήγαινα σε ευρωπαϊκά τοπία.

Θα επικέντρωνα στη Βραζιλία: Ilha Grande οπωσδήποτε και σχετικά εύκολη πρόσβαση από το Ρίο (μη σου πω προσγειώνεσαι και Σάο Πάολο αν σου έρχεται φτηνότερα, όπως συνηθίζεται), είναι και τέλεια εποχή. Δυο βράδια μίνιμουμ εκεί, επίσης θα έβαζα Paraty που είναι κουκλίστικο και με φοβερή γαστρονομική κουζίνα και σε βολεύει χιλιομετρικώς. Έτσι για να βάλω μέσα και πιο ενδιαφέροντα πράγματα, θα πήγαινα στο Bonito (πετάς για Campo Grande, κάτω από 100€ έχει για τις ημερομηνίες που θες) όπου έχει πολλά φυσιολατρικά να κάνεις, για μένα το πιο απίστευτο (κάνε κράτηση!) είναι το Abismo de Anhumas (rapelling σε σπήλαιο και μετά σνόρκελινγκ ή κατάδυση για να δεις...τα υποθαλάσσια Μετέωρα, δεν υπάρχει το μέρος! κάνε οπωσδήποτε κράτηση, δέχονται μόνο 20 άτομα την ημέρα) και το snorkeling στο ποτάμι (φοβερός βυθός... ναι σε ποτάμι) που απλά φοράς ένα σωσίβιο και σε παίρνει ο ποταμός.

Προφανώς στα χάιλάιτ είναι οι καταρράκτες, αλλά για κάτι μοναδικό (αλλά και ακριβό τώρα, τελευταία στιγμή) να πας στο Fernando de Noronha. Εκπληκτικό αρχιπέλαγος, χωρίς αυτοκίνητα, ΟΝΕΙΡΟ για τρεκ, μπάνιο, νυχτερινή ζωή. Για να πας εκεί θα πετάξεις από Ρεσίφε, οπότε ευκαιρία να πεταχτείς στην κουκλίστικη Olinda και να παραλιάρεις στο Joao Pessoa.

Άλλη, πιο φτηνή επιλογή είναι να πάρεις σβάρνα τα χωριουδάκια στο Minas Gerais, είναι όλα εξαιρετικά, ασφαλή, η καλύτερη αρχιτεκτονική στη χώρα και πολύ ωραίοι άνθρωποι και κουζίνα.

Και βέβαια ο μεγάλος ελέφαντας είναι το Νησί του Πάσχα. Αν μου έλεγε κάποιος ότι θα βρεθεί "κάπου εκεί κάτω" ποιο θα ήταν το ΕΝΑ μέρος που δεν πρέπει να χάσει, είναι αυτό. Όλα τα άλλα έπονται (και ειδικά η Παταγονία). Αν κάνεις Παταγονία, δώσε βάση σε Περίτο Μορένο και Torres del Paine. Αλλά να μην πας εκεί, Βραζιλία να πας, να δεις κανονική λατινική Αμερική, όχι ευρωπάτζες.
Νταξ…εγκυκλοπαιδεια οπως παντα!
Να ρωτησω κι εγω κατι;
Αν εχεις γυρω στις 12-14 μερες για Βραζιλια, πώς θα μοιραζες τον χρονο ωστε:
•το προγραμμα να περιλαμβανει Ριο κ Καταρρακτες εννοειται
•να μην φας ολο τον χρονο σου σε εσωτερικες πτησεις
•να παρεις μια γευση απο φυση (by the way κοιτουσα να βαλω Αμαζονιο κ πρεπει να γινω τουλαχιστον δωρητης νεφρου)
•να παρεις μια ισορροπημενη δοση πολεις-φυση-παραλια για relax?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.283
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νταξ…εγκυκλοπαιδεια οπως παντα!
Να ρωτησω κι εγω κατι;
Αν εχεις γυρω στις 12-14 μερες για Βραζιλια, πώς θα μοιραζες τον χρονο ωστε:
•το προγραμμα να περιλαμβανει Ριο κ Καταρρακτες εννοειται
•να μην φας ολο τον χρονο σου σε εσωτερικες πτησεις
•να παρεις μια γευση απο φυση (by the way κοιτουσα να βαλω Αμαζονιο κ πρεπει να γινω τουλαχιστον δωρητης νεφρου)
•να παρεις μια ισορροπημενη δοση πολεις-φυση-παραλια για relax?
Ρίο 4
Παρατι 1
Ilha Grande 3
Και για τις υπόλοιπες μερες:

  • Αν είναι η κατάλληλη εποχή (Μάιο με οκτωβριο) πάτε Lencois maranhenses και Jericoacoara, θα πάθετε ΠΛΑΚΑ
  • Αν δεν είναι, τότε Minhas Gerais, διαλέξτε 3 χωριουδάκια, πανέμορφα είναι όλα. Η ΟΚ, πατε καταρράκτες 2 βραδιά.
Τους καταρράκτες τους άφησα απέξω στην πρωτη επιλογη, εσείς κρίνετε για μενα πατε οταν πατε Αργεντινή. Σάο Πάολο το προσπερνώ εντελώς.
 

gmask1

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
η εμπειρία σας με την Ethiopian? Βλέπω ότι είναι πολύ βολικές οι πτήσεις. Με πόσα μίλια πήγατε Αθήνα-Μπουένος Άιρες?
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
40000 και μια χαρά ήταν η Ethiopian, καλύτερη από το αναμενόμενο. Είχε και πολλές κενές θέσεις στη πτήση οπότε είχα όλη τη σειρά δική μου στο πήγαινε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom