Τουρκία Από Κωνσταντινούπολη έως Κουσάντασι

Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Αγαπητοί συμφορουμίτες: έχω μια ανεψιά (να την χαίρομαι)
σκέφτεται να μείνει 4 μέρες Κωνσταντινουπολη και μετα να περασει απο τα παραλια της τουρκιας ωστε να καταληξει Σάμο. Θέλει να κανει περιπου 3 διανυκτερεύσεις στην πορεια και ψάχνει να βρει που βολεύει να μείνει και τι αξιζει να δει, χωρις βεβαια να ξεπατωθεί στις μεταφορές.
Θέλετε να μας δώσετε να φώτα σας παρακαλώ.:bleh:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αγαπητοί συμφορουμίτες: έχω μια ανεψιά (να την χαίρομαι)
σκέφτεται να μείνει 4 μέρες Κωνσταντινουπολη και μετα να περασει απο τα παραλια της τουρκιας ωστε να καταληξει Σάμο. Θέλει να κανει περιπου 3 διανυκτερεύσεις στην πορεια και ψάχνει να βρει που βολεύει να μείνει και τι αξιζει να δει, χωρις βεβαια να ξεπατωθεί στις μεταφορές.
Θέλετε να μας δώσετε να φώτα σας παρακαλώ.:bleh:
προγραμμα που φτιαξαμε σε γνωστους και αυτη τη στιγμη ειναι αιβαλι, ισως παρεις μια ιδεα

μερα 1,2,3 κωνσταντινουπολη

μερα 4: Πρωί: καραβάκι για Προύσσα(2 ώρες μέχρι το λιμάνι εκει κοντα και μετά Mini bus για τη πολη , εναλλακτικη λεωφορειο 4 ωρες),περιηγηση προυσα, διαμονή προυσα

μερα5 : περιήγηση στη Προύσσα, βράδυ: λεωφορείο για Αϊβαλί(υπάρχει 5ωρο αλλά και πιο γρήγορο) διαμονη Αιβαλι

μερα 6: Αϊβαλί, το απογευμα λεωφορείο για Σμύρνη (3 ώρες), διαμονή σμυρνη

μερα 7: Σμύρνη το πρωι , αρχαία Έφεσος μεσημερι απογευμα, διαμονή Σελτζουκ (κοντά στην Εφεσο)

μερα 8 :Καράβι Κουσαντασι-Σαμος: 8.30 το πρωί και 5.00 το απόγευμα (1.30 .ωρα)


Όλες οι διαδρομές εντός Τουρκίας είναι υπολογισμένες με λεωφορείο.

τελικα βαλαν αλλη μια διανυκτερευση σμυρνη, σε 5 μερες που επιστρεφουν θα ξερω αναλυτικα λεωφορεια, τιμες κ.τλ
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Το πρόγραμμα των γνωστών σου είναι πολύ κοντά στο πρόγραμμα της ανεψιάς και διαφωτιστικό. Αξίζει να περάσουν ή να μείνουν Σμύρνη ή είναι απλώς μια μεγαλούπολη χωρίς ενδιαφέρον;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Το πρόγραμμα των γνωστών σου είναι πολύ κοντά στο πρόγραμμα της ανεψιάς και διαφωτιστικό. Αξίζει να περάσουν ή να μείνουν Σμύρνη ή είναι απλώς μια μεγαλούπολη χωρίς ενδιαφέρον;
μεγαλουπολη ειναι, αλλα ομορφη πολη θα ελεγα...εμεις μειναμε 2 βραδια , παραπανω μαλλον δεν αξιζει

εχει καποια πραγματα να επισκεφτεις για 1 μερα, οπως το ιστορικο ασανσερ, τη γειτονια με τα παλια διατηρημενα ελληνικα σπιτια, και το καστρο με τις φτωχογειτονιες γυρω....συν οτι ειναι νεανικη πολη, δηλαδη εχει αρκετα μαγαζακια για ρακι και αραγμα...επισης μου αρεσε πολυ το υπαιθριο παζαρι με λαχανικα, μπαχαρικα κ.τ.λ

εδω εχω χαρτη με 3-4 σημεια ενδιαφεροντος μαρκαρισμενα και αναλογες φωτο καθως και φωτο απο εφεσσο (βαριεμαι λιγο να τα γραφω, ειμαι τεμπελιτσα)
beyond the horizon of the place we live...: Izmir , Turkey

ξεχασα, στα μειον της πολης οτι δεν εχει τουριστες πολλους αρα ουτε υποδομες, εκει πληρωσαμε πιο ακριβα το δικλινο(μη φανταστεις πολλα, γυρω στα 45) και ηταν το χειροτερο απο ολα τα δωματια που μειναμε τουρκια ( σε αλλες πολεις στα παραλια με 25 ηταν πολυ καλα)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
εδω εχω χαρτη με 3-4 σημεια ενδιαφεροντος μαρκαρισμενα και αναλογες φωτο καθως και φωτο απο εφεσσο (βαριεμαι λιγο να τα γραφω, ειμαι τεμπελιτσα)
beyond the horizon of the place we live...: Izmir , Turkey
Οι πληροφορίες σου είναι καθοριστικής σημασίας, "τεμπελίτσα" είναι πολύ άδικος χαρακτηρισμός μετά από τα κατεβατά που μου έγραψες. Σε ευχαριστώ πολύ.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
τιμες κτελ μπορεις να βρεις απο αυτες τις εταιρειες που πανε κυριως στις παραλιες περιοχες, τα site ειναι στα τουρκικα αλλα χρησιμοποιωντας τη μεταφραση γοογκλε βγαζεις ακρη

K
http://www.varan.com.tr/
Pamukkale

επισης να επισημανω οτι τα κτελ τις γειτονος χωρας(ιδιως οι 2 πρωτες εταιρειες που ανεφερα) ειναι πολυ ανωτερα απο τα δικα μας ...ανετα, καθαρα, πουλμαν, λεωφοριοσυνοδος και στα 3 ωρα ταξιδια σε κερνανε νερο, παγωτακι, στα πολυωρα καφε τσαι, τοστ κ.τ.λ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom