Από την Κέρκυρα αρχίζουν τα όργανα της συγχώνευσης Ολυμπιακής-Αιγαίου

Μηνύματα
774
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Άρχισαν τα όργανα της συγχώνευσης Ολυμπιακής και Aegean με πρώτο θύμα την Κέρκυρα. Ήδη, στο χειμερινό πρόγραμμα πτήσεων της Ολυμπιακής για πρώτη φορά μετά από 30?-40? χρόνια η Κέρκυρα δεν συμπεριλαμβάνεται. Επομένως μένουν μόνο 2 πτήσεις ημερησίως της Aegean χωρίς κάν η μία από αυτές να είναι πρωϊνή.
Τί σημαίνει αυτό για τους κερκυραίους? Υποχρεωτική διανυκτέρευση για όποιον επιχειρήσει να πάει στην Αθήνα για κάποια εργασία, τέλος τα connections με πτήσεις του εξωτερικού, γεμάτες πτήσεις και αδυναμία εύρεσης εισιτηρίων και φυσικά ... δεν θέλω καν να φανταστώ τις τιμές.
Καλή αρχή...
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Οταν λογαριαζεις χωρις τον ξενοδοχο, η ιδια η ζωη, παιζει τα
δικα της παιγνιδια...
Θα το χαρω πολυ, η Ευρωπαικη Επιτροπη Ανταγωνισμου, να μην δωσει το ΟΚ
γι' αυτην την συγχωνευση.
Εκει να δεις γλεντια...
 
Μηνύματα
774
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Φοβάμαι ότι ανεξαρτήτως επιτροπής ανταγωνισμού το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Άλλωστε στην Ελλάδα ζούμε και κάτι έχουμε υπόψιν για μονοπωλιακές πρακτικές αλλά και καρτελ. Ήδη φαίνεται ότι μοιράζουν τους προορισμούς (πάρε εσύ την Κέρκυρα να πάρω εγώ την Κω κ.ο.κ.).
Μακάρι να διαψευσθώ και να έχεις δίκιο για την επιτροπή.

@Traveller: Συμφωνώ, αλλά ο θίασος παραείναι χοντρό να καταδικάζει έναν προορισμό 130.000 μόνιμων κατοίκων.
 

josephine

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Κρίμα, πάνω που βρίσκαμε καμιά προσφορά για Κέρκυρα, τώρα τα εισητήρια θα είναι απλησίαστα. Αλοίμονο σε εμάς που μένουμε στο νησί!
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
δεν υπάρχει περίπτωση να μην επιτραπεί αυτή η συγχώνευση
το πολύ πολύ να τους ζητήσουνε να παραχωρήσουν πτήσεις στον ανταγωνισμό στο Αθήνα -Θεσσαλονίκη ή στο Αθήνα Ηράκλειο.

και μόλις ο ανταγωνισμός κλείσει, γιατί θα κλείσει θα τα ξαναπάρει το νέο σχήμα εκτός και αν έρθει ξένος να κάνει τοπικές πτήσεις

η αγορά είναι πάρα πολύ μικρή για πάνω από μία, άντε βία δύο εταιρίες στις εσωτερικές πτήσεις. όποιος έχει δει τις ζημιές που έχουν βγάλει και οι δυο θα καταλάβει
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Γκρινιάριεδες όλοι σας. Εδώ θα βάλει πρωϊνή πτήση η Aegean. Τί άλλο θέλετε. Νομίζω θα είναι και 320(Traveller???).
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Να γράψω εδώ την σαχλαμάρα μου για την συγχώνευση μην ανοίγω άλλο τόπικ...

Εγκριθεί δεν εγκριθεί η συγχώνευση δυο μεγάλες εταιρίες στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουν... εδώ δεν υπάρχουν στην Γερμανία ή στη Γαλλία στην Ελλάδα θα υπάρξουν? Απλά αν δεν εγκριθεί η συγχώνευση η μιά από τις δύο εταιρίες θα βάλει λουκέτο... οι τιμές ασφαλώς και θα γίνουν πιό ακριβές αλλά σίγουρα δεν θα είναι παράλογες... τώρα θα μου πείτε το παράλογο είναι σχετικό αλλά νομίζω ότι όσο παράλογο είναι το 200? one way ΑΤΗ-SKG άλλο τόσο παράλογο είναι και το 20?... μια τιμή γύρω στα 70 με 100? το one way ανάλογα την περίοδο είναι ένα ρεαλιστικό σενάριο που θα έχει ευχάριστες εκπλήξεις με κατά καιρούς προσφορές στη χαμηλή περίοδο... το γνωρίζω ότι αυτό πονά όλους μας αλλά καλύτερα θα είναι να βλέπουμε ρεαλιστικά τα πράγματα... δεν νομίζω ότι υπάρχουν περιθόρια για κάτι άλλο...

Υ.Γ. Ναι η Κέρκυρα θα εξυπηρετείτε με 320, τουλάχιστον μέχρι την συγχώνευση... άλλωστε το Avro μας κουνάνε μαντίλι ένα ένα...
 
Μηνύματα
774
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Τουλάχιστον θετική η εξέλιξη με την πρωϊνή πτήση της Αιγαίου για Κέρκυρα. Ας μην είμαστε και πλεονέκτες ε?
 

htz_markos

Member
Μηνύματα
39
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κέιπ Τάουν
Λέτε και η διακοπή του δρομολογίου της ΟΑ για Βιέννη να είναι στα προπαρασκευαστικά της επικείμενης συγχώνευσης?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921

htz_markos

Member
Μηνύματα
39
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κέιπ Τάουν

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom