Βιετνάμ Σιγκαπούρη Φιλιππίνες Από το απέραντο τιρκουάζ στην Νάρνια με ένα backpack στην πλάτη

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
654
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
12. Αυτό με το τιμόνι και την τουαλέτα.
Το χθεσινό βράδυ ήταν από τα λίγα που όντως κοιμηθήκαμε νωρίς για να μαστε φρέσκοι για την εκδρομή καθώς είμασταν και κουρασμένοι από μια εξαντλητική μέρα πάνω σε tuk-tuk, λεωφορεία και αεροπλάνα.

Το δωμάτιο και ο χώρος του hostel που κλείσαμε στο coron ναι μεν ήταν καθαρός και περιποιημένος αλλά ήταν το μικρότερο που κλείσαμε πότε στο ταξίδι μας!
Φανταστείτε 2 κουκέτες κολλημένες στον τοίχο και όπως ξάπλωνα στο κρεβάτι,μπορούσα με το αριστερό μου χέρι να ακουμπήσω τον τοίχο που μας χώριζε με το δίπλα δωμάτιο!
Μια εμπειρία και αυτό,καθώς όπως είπαμε για έναν ύπνο και socializing επιλέγαμε κυρίως τα hostel.
Στο ίδιο κατάλυμα πετύχαμε τυχαία και ένα νέο ζευγάρι άγγλων που γνωρίσαμε στο siargao, οι οποίο ‘’τερμάτισαν’’ το κομμάτι hostel και για να εξοικονομήσουν χρήματα επέλεξαν να κοιμούνται σε ΈΝΑ μονό κρεβάτι! Επιλογές είναι αυτές αλλά προσωπικά μου φάνηκε λίγο τραβηγμένο,(..αλλά ας μην λέω πολλά…έχεις και ράμματα για την γούνα σου Αποστολάκη…).

Ξυπνήσαμε και γύρω στις 08:30 το tuk-tuk μας περίμενε έξω μεταφέροντας μας στο λιμάνι από όπου θα ξεκινούσε η εκδρομή.
Κατά την διάρκεια της βόλτα μας,περάσαμε μέσα από στενά και στενάκια γεμάτα ντόπιους που εκείνη την ώρα κάποιοι ετοίμαζαν τον πάγκο τους ενώ κάποιοι άλλοι τάιζαν τα μωράκια τους, τα οποία φιλιππινεζακια είναι κουκλάκια τα άτιμα!
Φθάνοντας στο λιμάνι αντικρύσαμε μια λαοθάλασσα κόσμου που περιμένε να επιβιβαστεί σε κάποια από τις πάμπολλες βάρκες που ήταν δεμένες στην μαρίνα.
Πλανόδιοι παντού προσπαθώντας να σου πουλήσουν αντηλιακό,μάσκες,καπέλα.
Όσον αφορά το τουρ, καθώς θα αφιερώσουμε 2-3 μέρες μαξ στο νησί αποφασίσαμε να κάνουμε ένα ημερήσιο τουρ που περιλαμβάνει τα περισσότερα μέρη γύρω από το νησί.
Το όνομά του, -super ultimate tour-, παραπέμπει περισσότερο σε διαφήμιση για πολυβιταμίνες παρά σε τουρ με σκάφος.
Για το συγκεκριμένο πληρώσαμε 1500 pesos/άτομο (μετά από παζάρια) και το οποίο περιλαμβάνει ένα πλήρες γεύμα, κάνοντας στάση σε 6-7 διαφορετικά σημεία.
Μπήκαμε στο ‘’σαράβαλο’’ τύπου καταμαράν όπου το μάτι μου έπεσε πάνω στο τιμόνι το οποίο αντί για το κλασικό ενός απλού σκάφους είχε τιμόνι από ένα παλιό hyundai (μετά περίμενα να δω και φανάρια μέσα στην θάλασσα για να ολοκληρωθεί το έργο) και παρέα με άλλους 10 περίπου ανθρώπους ξεκινήσαμε την βόλτα μας.
Ο ξεναγός μπαίνοντας μας ενημέρωσε πως θα μπορέσουμε με ένα έξτρα κόστος να νοικιάσουμε ένα κανό, το οποίο θα χρησιμοποιούμε στις στάσεις!
Επειδή όμως κολύμπι ξέρουμε και η τιμή ενοικίασης ήταν λιγάκι τσουχτερή δεν το επιλέξαμε.

Τα highlight της ημέρας, πέραν των απίστευτων τοπίων (θα αφήσω τις φωτογραφίες να μιλήσουν από μόνες τους παρακάτω) ήταν το πολύ νόστιμο γεύμα που μας ετοίμασαν on the spot ο ξεναγός παρέα με τον οδηγό το οποίο απολαύσαμε εν πλω σε κάποια από τις στάσεις μας.
Για κυρίως είχαμε φρεσκότατο τόνο μαγειρεμένο στα κάρβουνα,stir fry noodles μια διαφορετική σαλάτα με φασολάκια και καβούρια με μια παράξενη γλυκόξινη σάλτσα να γλείφεις τα δαχτυλάκια σου.
Μετά το γεύμα συνέβη το δευτερο highlight της ημέρας,καθώς πηγαίνοντας στα ενδότερα κοντά στην μαρίνα,αντίκρισα την πιο old school τουαλέτα, με έναν τεράστιο κουβά έξω από την πόρτα με τον όποιο έπλενες τα χέρια σου και καθάριζες την τουαλέτα μετά την χρήσης της!
Μου θύμισε τον ‘’καμπινέ’’(εξωτερική πρόχειρη τουαλέτα) που ειχε η γιαγιά μου στο χωριό.
(ελπίζω να μην τρώτε την ώρα που γράφω για τα άσχετα πράγματα που μου ήρθαν στο μυαλό από εκείνη την μέρα..).
Γυρίσαμε στην μαρίνα απογευματάκι, βλέποντας εν πλω την δύση του ηλίου.

Το βράδυ μας βρήκε για φαγητό και μπυρίτσα σε ένα από το πολλά μαγαζιά στο κέντρο του νησιού.

Πριν πέσουμε για ύπνο κάναμε την αίτηση βίζας για το βιετνάμ και τώρα υπομονή 2-3 μέρες μέχρι να εγκριθεί..

Ακούσαμε από του ντόπιους ότι ο καιρός τις επόμενες μέρες θα χαλάσει και σκεφτομασταν αν θα μπορέσουμε να φύγουμε εγκαίρως με το δελφίνι για το el nido..

Εδώ να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους αφιερώνουν τον χρόνο για να διαβάσουν την ιστορία μου.
Αν και στην αρχή ήμουν αρκετά ‘’μαγκωμένος’’ καθώς είναι η πρώτη φορά που γράφω, με τον καιρό αυτό έφυγε και τώρα ενθουσιάζομαι κάθε φορά που αφήνω τα δάχτυλα μου πάνω στο πληκτρολόγιο ξεκινώντας να σας γράφω για τις μέρες μου στην Ασία.

Τα χαιρετίσματα μου μέχρι το επόμενο κείμενο..


Άλλοοοοςς για την βάρκα μας. ( της οποίας ο θόρυβος ξυπνούσε και αρκούδες απο χειμερία νάρκη)
IMG_1514.JPEG


Kayangan lake,Coron island
IMG_1529.JPEG

IMG_1543.JPEG


Breathtaking που λένε και στο χωριό μου, Twin Lagoon.
IMG_1588.JPEG


Κάνεις την δουλίτσα σου κάνεις και την δωρέα σου στο τέλος.
IMG_1590.JPEG


Νόμπελ ευριματικότητας 2024.
IMG_3675.jpg
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Εδώ να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους αφιερώνουν τον χρόνο για να διαβάσουν την ιστορία μου.
Και εμείς ευχαριστούμε για την πολύ ωραία ιστορία και τις φωτογραφίες που την συνοδεύουν. Παρατηρώ ότι δεν έχεις βάλει καμία φώτο από αστικό περιβάλλον! Υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό?
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
654
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Και εμείς ευχαριστούμε για την πολύ ωραία ιστορία και τις φωτογραφίες που την συνοδεύουν. Παρατηρώ ότι δεν έχεις βάλει καμία φώτο από αστικό περιβάλλον! Υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό?
Σε ευχαριστώ πολύ!
Η αρχή της ιστορίας μου ήταν κυρίως σε αστικό περιβάλλον (Σιγκαπούρη).
Στις Φιλιππίνες επικεντρωθήκαμε κυρίως σε μικρά νησάκια (ωραία μέρη με βάση την θάλασσα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.482
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom