Θιβέτ Ινδία Νεπάλ Από το Taj Mahal στην Potala

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Τρελλαινομαι!!!!!!:clap::clap::clap:
Ειμαι μαζι σου με χιλια και τρωω τα νυχια μου απο την αγωνια για την συνεχεια....:shock:
Τελικα αξιζε το Nagarkot για παει καποιος μονο γιαυτο η ειναι μονο μια ωραια σταση για τα πιο ψηλα???:roll:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Τελικά αυτή η εικόνα (που ήταν και η πρώτη) αφορά την Thamel. Η πόλη έχει αρκετά μεγάλες διακιμάνσεις από σχετικά μοντέρνες λεωφόρους με πολυκαταστήματα (μια είδα για να είμαι ακριβής) μεχρι τις πιο παραδοσιακές γωνιές που μάλον είναι και ο κανόνας. Η διαδρομή από την Durban Sq. μέχρι την Thamel π.χ. ήταν πολύυυυυ... φολκλορ. Και ναι, τα φώτα σβήνουν και όταν πάει 23:00 τα πάντα κλείνουν, αλλά νύχτωνε από τις 17:00 οπότε έχεις χρόνο εκεί στη ξενυχτιά...
Φώτα νέον στο Τάμελ.......Όταν πήγαμε εμείς, ήταν ό,τι πιο παραδοσιακό μπορείς να φανταστείς, με δρόμους όλο λασπουριά μετά από βροχή...Είχαμε δειπνήσει στο ομώνυμο εστιατόριο, καθισμένοι σταυροπόδι σε μαξιλάρες, και μας είχαν καθαρίσει και τα παπούτσια από τις λάσπες (που είχαμε αφήσει, ως επέβαλλε το πρωτόκολλο, στο κατώφλι) χωρίς να το ξέρουμε εμείς....
Ααααχχχ, θα αρχίσω να αναστενάζω σαν την Έρση.....
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Καλό είναι το Nagarkot, χαλαρό μέρος Νεπαλέζικη επαρχία με Νεπαλέζους επισκέπτες κυρίως και όχι τόσο ξένους τουρίστες... δεν έχει πολλά να δεις και να κάνεις. Χαλαρότητα και καθαρός αέρας και φυσικά το must είναι να ξυπνήσεις χαράματα και να δεις την ανατολή του ήλιου και όλη σχεδόν την οροσειρά... Ευχάριστη στάση μετά από μερικές μέρες στο Κατμαντού που είναι πολύβουο. Μπορείς να το συνδιάσεις και με πεζοπορία, έχει και γραφείο τουριστικών πληροφοριών παρακαλώ, και για ρομαντζάδα καλό είναι... Από υψόμετρο δεν είναι ούτε καν για προσαρμογή κάτω από τα 2500 ο οργανισμός δεν καταλαβαίνει τίποτα άντε να βουλώσει κανα αυτί. Άρα ιδανικό μέρος για μια ήσυχη μέρα ανάμεσα σε μέρες ανήσυχες...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Φώτα νέον στο Τάμελ.......Όταν πήγαμε εμείς, ήταν ό,τι πιο παραδοσιακό μπορείς να φανταστείς, με δρόμους όλο λασπουριά μετά από βροχή...Είχαμε δειπνήσει στο ομώνυμο εστιατόριο, καθισμένοι σταυροπόδι σε μαξιλάρες, και μας είχαν καθαρίσει και τα παπούτσια από τις λάσπες (που είχαμε αφήσει, ως επέβαλλε το πρωτόκολλο, στο κατώφλι) χωρίς να το ξέρουμε εμείς....
Ααααχχχ, θα αρχίσω να αναστενάζω σαν την Έρση.....
Χρωστάς ένα update στον εαυτό σου... καιρός να κοιτάς προς Everest μεριά...:haha:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Χρωστάς ένα update στον εαυτό σου... καιρός να κοιτάς προς Everest μεριά...:haha:
Καλομελέτα κι έρχεται....Το 2013 έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου πως θα ξαναπάω για να κάνω ξανά την ίδια διαδρομή...Τώρα με το παιδί, βέβαια, δε θα φτάσουμε στα 5.500 μέτρα, αλλά δεν πειράζει, μπορεί (τι μπορεί, σίγουρο!!!) να το ξανακάνω το 2033!!!!:haha:
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Και γω το είπα πως θα ξαναγυρίσω για trekking και rafting και γενικότερα για να χαρώ πιο πολύ την φύση του!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
29 Αυγούστου του 2013 τι κάνεις????? Δεχόμαστε συμμετοχές!
Έχω να πάω λαική, αλλά αν είναι για βόλτα στα βουνά του Νεπάλ... μπορεί να μαγειρέψω από την προηγούμενη...:haha::haha::haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Υπεροχα και τα σημερινα κεφαλαια..η ιστορια γινεται καθε μερα και πιο ενδιαφερουσα :clap:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
:clap::clap::clap::clap:
Με εχει συνεπαρει η ιστορια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom