Αυστρία Σλοβακία Από το U.F.O για ηλιοθεραπεία στη Βιέννη!

vagelis33

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Γενικά μιλάω. Μια χαρά είσαι εκεί.
Απλά, το ποδήλατο είναι ΜΑΚΡΑΝ ο καλύτερος τρόπος να δεις την πόλη.Κ ο πιο σίγουρος κ ο πιο οικονομικός..... Απο πολλές απόψεις.
Αλλιώς το κατάλαβα εγώ..Πάω όμως χειμώνα οπότε λίγο δύσκολο πιστεύω..Ευχαριστώ πάντως..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@vagelis33 τα σχόλια στο booking που αφορούν το κατάλυμα τα διάβασες; Από εκεί θα καταλάβεις εάν σου κάνει. Το μείον είναι ότι είναι περίπου 10 λεπτά με τα πόδια από τη στάση του μετρό και μακριά από το ιστορικό κέντρο!! Άρα πρέπει να μετακινηθείς μόνο με τα ΜΜΕ. Επίσης, να λάβεις υπόψη σου ότι υπάρχει αρκετό μποτιλιάρισμα στους δρόμους της Βιέννης, που θα είναι ακόμη μεγαλύτερο τον Δεκέμβρη όπου θα είναι εκεί όλοι οι κάτοικοι.
Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν στη Βιέννη και συναντήσαμε πολλή κίνηση στους δρόμους!
 

vagelis33

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
@vagelis33 τα σχόλια στο booking που αφορούν το κατάλυμα τα διάβασες; Από εκεί θα καταλάβεις εάν σου κάνει. Το μείον είναι ότι είναι περίπου 10 λεπτά με τα πόδια από τη στάση του μετρό και μακριά από το ιστορικό κέντρο!! Άρα πρέπει να μετακινηθείς μόνο με τα ΜΜΕ. Επίσης, να λάβεις υπόψη σου ότι υπάρχει αρκετό μποτιλιάρισμα στους δρόμους της Βιέννης, που θα είναι ακόμη μεγαλύτερο τον Δεκέμβρη όπου θα είναι εκεί όλοι οι κάτοικοι.
Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν στη Βιέννη και συναντήσαμε πολλή κίνηση στους δρόμους!
τα έχω διαβάσει..Έχω δει και τις αποστάσεις και τα έχω υπολογίσει περίπου..το να περπατάω δεν με ενοχλεί καθόλου.Μόνο το κρύο με προβληματίζει..Μπορείς να μου πεις που είχες μείνει αν δεν υπάρχει πρόβλημα;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα κι από εμένα..φοβερή ιστορία Γιάννη..Σκέφτομαι ταξιδάκι Βιέννη 13-17 δεκεμβρίου που θα είναι και κοντά στο κλίμα των χριστουγέννων.Εννοείται ότι θα πατήσω πάνω στον απίστευτο οδηγό σου..Έχω βρει αυτό το ξενοδοχείο https://www.booking.com/hotel/at/vienna-inn.el.html?aid=811688;label=yahoog-oMkRVh7o3WVI3DS1CutcsQ;sid=403ecc299cefda410655100db9e9c9db;all_sr_blocks=43523601_88519980_2_0_0;checkin=2017-12-13;checkout=2017-12-17;dest_id=-1995499;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=0;highlighted_blocks=43523601_88519980_2_0_0;hpos=1;no_rooms=1;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=ca8e6b68542111eba808028601587b5265e382a9X1;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl.. Αξίζει;είναι μακριά;όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα..
Έχει λίγο περπάτημα για το κέντρο που δεν το θεωρώ αποτρεπτικο.
 

vagelis33

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Έχει λίγο περπάτημα για το κέντρο που δεν το θεωρώ αποτρεπτικο.
Ναι το έχω δει.Δεν με πειράζει το περπάτημα..Απλώς ήθελα να δω αν είναι τόσο μακριά, αν και έχω διαβάσει ότι τα μμμ παίρνουν άριστα..ευχαριστώ.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@vagelis33 Έμεινα στο Hotel Hilton Vienna (Am Stadtpark 1). Η περιοχή εκεί είναι πολύ βολική για μετακινήσεις με μετρό, τραμ, καθώς και από/προς το αεροδρόμιο με το τρένο. Γενικά στη Βιέννη δεν είναι τόσο μεγάλες οι αποστάσεις και εύκολα μπορείς να μετακινηθείς με τα ΜΜΕ και με τα πόδια.
Απλά είδα ότι είναι λίγο μακριά το κατάλυμα που επέλεξες από τη στάση του μετρό και σκέφτηκα ότι το χειμώνα το βράδυ και με κρύο θα είναι δύσκολη η μετακίνηση τη νύχτα... Εσύ ξέρεις τι πρόγραμμα θέλεις να βγάλεις και πόσο αντέχεις να περπατάς.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Αλλιώς το κατάλαβα εγώ..Πάω όμως χειμώνα οπότε λίγο δύσκολο πιστεύω..Ευχαριστώ πάντως..
Αργά, αργά να ζεσταθείς. Με τα πόδια θα είναι καλύτερα?

@vagelis33 τα σχόλια στο booking που αφορούν το κατάλυμα τα διάβασες; Από εκεί θα καταλάβεις εάν σου κάνει. Το μείον είναι ότι είναι περίπου 10 λεπτά με τα πόδια από τη στάση του μετρό και μακριά από το ιστορικό κέντρο!! Άρα πρέπει να μετακινηθείς μόνο με τα ΜΜΕ. Επίσης, να λάβεις υπόψη σου ότι υπάρχει αρκετό μποτιλιάρισμα στους δρόμους της Βιέννης, που θα είναι ακόμη μεγαλύτερο τον Δεκέμβρη όπου θα είναι εκεί όλοι οι κάτοικοι.
Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν στη Βιέννη και συναντήσαμε πολλή κίνηση στους δρόμους!
Κίνηση??? Εγώ ήμουν το πάσχα τώρα πάνω... Όλη τη μεγάλη εβδομάδα μας κ τους, ως το Σάββατο. Η εντύπωση μου ήταν ότι δεν είχε κίνηση....
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Αργά, αργά να ζεσταθείς. Με τα πόδια θα είναι καλύτερα?



Κίνηση??? Εγώ ήμουν το πάσχα τώρα πάνω... Όλη τη μεγάλη εβδομάδα μας κ τους, ως το Σάββατο. Η εντύπωση μου ήταν ότι δεν είχε κίνηση....
Φαίνεται ότι το Πάσχα έφυγαν στα χωριά τους οι Βιεννέζοι!!;) Εμείς δυστυχώς πετύχαμε κάτι χαζά μποτιλιαρίσματα από την περιοχή του Stadtpark μέχρι τα μουσεία λόγω πορείας (το Σάββατο) και άλλη μέρα μέχρι την Όπερα. Να φανταστείς είχα free to hop on hop λεωφορείο με τη VIENNA PASS και δεν το χρησιμοποίησα γιατί τρόμαξα την πρώτη μέρα που ανέβηκα λόγω της κίνησης!! Πιο γρήγορα πήγαινα με τα πόδια στα αξιοθέατα παρά με το λεωφορείο! :clap: Το Δεκέμβρη λόγω της αυξημένης εμπορικής και τουριστικής κίνησης υποθέτω ότι θα έχει πάλι πολλή κίνηση στους δρόμους.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Φαίνεται ότι το Πάσχα έφυγαν στα χωριά τους οι Βιεννέζοι!!;) Εμείς δυστυχώς πετύχαμε κάτι χαζά μποτιλιαρίσματα από την περιοχή του Stadtpark μέχρι τα μουσεία λόγω πορείας (το Σάββατο) και άλλη μέρα μέχρι την Όπερα. Να φανταστείς είχα free to hop on hop λεωφορείο με τη VIENNA PASS και δεν το χρησιμοποίησα γιατί τρόμαξα την πρώτη μέρα που ανέβηκα λόγω της κίνησης!! Πιο γρήγορα πήγαινα με τα πόδια στα αξιοθέατα παρά με το λεωφορείο! :clap: Το Δεκέμβρη λόγω της αυξημένης εμπορικής και τουριστικής κίνησης υποθέτω ότι θα έχει πάλι πολλή κίνηση στους δρόμους.
E το ίδιο ισχύει κ για τις γιορτές του πάσχα. Κ δεν είναι αργία η μεγάλη εβδομάδα, αντίθετα βγαίνουν όλοι κ εκεί για τα ψώνια τους. Κ είναι κ γεμάτο τουρίστες..
Κίνηση, μηδέν. Αλλα το ποδηλατάκι, κορυφαίος τρόπος μετακίνησης. Πας παντού, ΟΛΕΣ τις ώρες, ακόμα κ όταν όλα τα ΜΜΜ σταματούν, βλέπεις τα πάντα, σταματάς όπου θες κ δε χάνεις τίποτα. Κ σαφώς νιώθεις κ ευρωπαίως που μπορείς να το κάνεις, αντίθετα με την μπανανία εδώ. Κ σαφώς δεν σε επηρεάζει η όποια κ αν , κίνηση
 

lora

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαλί
Θα πάμε Βιέννη τέλη Σεμπτεμβρίου και σκεφτόμαστε για μία μίνι εκδρομή στην Μπρατισλάβα. θα κατεβούμε στον σταθμό MOST SNP. Είναι αυτός στο UFO? Θέλω να πάμε και στην μπλε Εκκλησία όμως είναι λίγος ο χρόνος μας πεσμου σε παρακαλώ πως να πάμε χωρίς να χάσουμε χρόνο?
σε ευχαριστώ!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Θα πάμε Βιέννη τέλη Σεμπτεμβρίου και σκεφτόμαστε για μία μίνι εκδρομή στην Μπρατισλάβα. θα κατεβούμε στον σταθμό MOST SNP. Είναι αυτός στο UFO? Θέλω να πάμε και στην μπλε Εκκλησία όμως είναι λίγος ο χρόνος μας πεσμου σε παρακαλώ πως να πάμε χωρίς να χάσουμε χρόνο?
σε ευχαριστώ!
Ναι ο σταθμός λεωφορείων MOST SNP είναι στο τέλος της γέφυρας UFO και δίπλα στην παλιά πόλη. Η απόσταση μέχρι την μπλε εκκλησία είναι μόνο 20 λεπτά. Άρα μην αγχώνεσαι. Θα γυρίσετε όλη την παλιά πόλη και στο τέλος της θα πάτε και στην μπλε εκκλησία. Ουσιαστικά είναι μια ευθεία από τον σταθμό λεωφορείων μέσω της πλατείας Hviezdoslavovo namestie.
 

lora

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαλί
Ναι ο σταθμός λεωφορείων MOST SNP είναι στο τέλος της γέφυρας UFO και δίπλα στην παλιά πόλη. Η απόσταση μέχρι την μπλε εκκλησία είναι μόνο 20 λεπτά. Άρα μην αγχώνεσαι. Θα γυρίσετε όλη την παλιά πόλη και στο τέλος της θα πάτε και στην μπλε εκκλησία. Ουσιαστικά είναι μια ευθεία από τον σταθμό λεωφορείων μέσω της πλατείας Hviezdoslavovo namestie.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Τέλεια η ιστορία σου με λεπτομέρειες και φωτογραφίες που είναι πολύ βοηθητικές. Από τις καλύτερες που έχω διαβάσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom