Από 26.11: 500.000 Ryanair-εισιτήρια των 8 ευρώ!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Το θεμα ειναι οταν πετυχεις προσφορα αεροπλανου για το εξωτερικο,κατα ποσο θα βρεις καλη τιμη και για την εσωτερικη πτηση.Ωστε το συνολο,να μην ειναι μεγαλο.Ειναι ενα προβλημα.Και φυσικα,να βολευουν οι μερες,οι ωρες.
Το προηγούμενο ταξίδι μου ήταν στη Μαδρίτη.
Αθήνα-Μαδρίτη-Αθήνα 104 ευρώ
Χανιά-Αθήνα-Χανιά 84 ευρώ.

Οι πτήσεις ήταν την περίοδο της 17 Νοέμβρη.
Κρατήσεις στις 10 Σεπτέμβρη.

Το θεωρείς υπερβολικό πόσο?
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Το προηγούμενο ταξίδι μου ήταν στη Μαδρίτη.
Αθήνα-Μαδρίτη-Αθήνα 104 ευρώ
Χανιά-Αθήνα-Χανιά 84 ευρώ.

Οι πτήσεις ήταν την περίοδο της 17 Νοέμβρη.
Κρατήσεις στις 10 Σεπτέμβρη.

Το θεωρείς υπερβολικό πόσο?
Oχι βεβαια.Αλλα ταξιδευεις Νοεμβριο,ειναι λογικο να πετυχεις καλυτερες τιμες.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Οι τιμές των προσφορών ΡΑΙΑΝΕΡ είναι με 1 χειραποσκευή 55Χ40Χ2 δωρεάν. Εάν επιθυμείς να παραδόσεις στον ιμάντα βαλίτσα, τότε αυτή χρεώνεται 30 ευρώ επιπλέον (το κάνουν για να μειώσουν το κόστος σε χειρωνακτική εργασία). Οι διαστάσεις αυτές (55Χ40Χ20) είναι μια χαρά αφού χωρούν πράγματα μέχρι για 2 εβδομάδες κατά την εμπειρία μου. Αν πάλι έχεις μαζί σου παιδιά, γυναίκες, κλπ τότε καλύτερα είναι ο ένας από την τετράδα της οικογένειας να χρεωθεί και μια βαλίτσα.
φίλε peter καταρχάς από ότι είδα όταν πήγα να κλείσω εισιτήριο, 30 Ευρώ που λες χρεώνουν για βαλίτσα μέχρι 15 κιλά.Αν η βαλίτσα σου ζυγίζει μέχρι 20 κιλά η χρέωση είναι 50 ευρώ!!!Αυτό εγώ το θεωρώ ληστεία κανονική.Και να πω ακόμη πως αυτή η χρέωση είναι αν πληρώσεις για τις βαλίτσες μέσω internet.Ποιος ξέρει τι θα σου χρεώσουν αν βγει στο αεροδρόμιο αντί για 15 κιλά που πλήρωσες 19 πχ...

Η easyjet χρεώνει 22 Ευρώ για βαλίτσα μέχρι 20 κιλά...Βγάλε συμπέρασμα ποια εταιρία έχει χαμηλές τιμές και ποια ληστεύει για τις βαλίτσες...

Είμαι υπέρ των φθηνών αεροπορικών εταιριών πάντως και δεν έχω τίποτα με την εν λόγω εταιρία.

Αυτό που αναφέρεις επίσης ότι μπορεί να ταξιδέψει μια οικογένεια και να είναι όλοι με χειραποσκευές όλοι και να χρεωθούν μια βαλίτσα μόνο είναι πολύ δύσκολο.Θα πρέπει να αγοράσουν όλοι χειραποσκευές με τις μέγιστες επιτρεπόμενες διαστάσεις πράγμα που κοστίζει.Αν έχουν μεγαλύτερες χειραποσκευές δεν θα γίνουν δεκτές και αν έχουν μικρότερες είναι δύσκολο έως αδύνατο να χωράνε τα πράγματα κάποιου εκεί μέσα.

Από εκεί και πέρα αυτό που γράφεις ότι σε μια βαλίτσα με διαστάσεις 55χ40χ20 μπορείς να χωρέσεις πράγματα και ρούχα για 15 ημέρες είναι ένα πράγμα που αν κάνουμε γκάλοπ εδώ μέσα πιστεύω ότι στα 100 άτομα δεν θα βρεθούν ούτε 5 να συμφωνούν.Το ότι εσύ καταφέρνεις να χωρέσεις μέσα σε μια τόσο μικρή βαλίτσα πράγματα και ρούχα για 15 ημέρες είναι κάτι αξιέπαινο για εσένα μιας και δείχνει ότι είσαι απλός άνθρωπος αλλά δεν ισχύει αυτό για την πλειοψηφία.
 
Last edited by a moderator:

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
φίλε peter καταρχάς από ότι είδα όταν πήγα να κλείσω εισιτήριο, 30 Ευρώ που λες χρεώνουν για βαλίτσα μέχρι 15 κιλά.Αν η βαλίτσα σου ζυγίζει μέχρι 20 κιλά η χρέωση είναι 50 ευρώ!!!Αυτό εγώ το θεωρώ ληστεία κανονική.Και να πω ακόμη πως αυτή η χρέωση είναι αν πληρώσεις για τις βαλίτσες μέσω internet.Ποιος ξέρει τι θα σου χρεώσουν αν βγει στο αεροδρόμιο αντί για 15 κιλά που πλήρωσες 19 πχ...

Η easyjet χρεώνει 11 Ευρώ για βαλίτσα μέχρι 20 κιλά...Βγάλε συμπέρασμα ποια εταιρία έχει χαμηλές τιμές και ποια ληστεύει για τις βαλίτσες...

Είμαι υπέρ των φθηνών αεροπορικών εταιριών πάντως και δεν έχω τίποτα με την εν λόγω εταιρία.

Από εκεί και πέρα αυτό που γράφεις ότι σε μια βαλίτσα με διαστάσεις 55χ40χ20 μπορείς να χωρέσεις πράγματα και ρούχα για 15 ημέρες είναι ένα πράγμα που αν κάνουμε γκάλοπ εδώ μέσα πιστεύω ότι στα 100 άτομα δεν θα βρεθούν ούτε 5 να συμφωνούν.Το ότι εσύ καταφέρνεις να χωρέσεις μέσα σε μια τόσο μικρή βαλίτσα πράγματα και ρούχα για 15 ημέρες είναι κάτι αξιέπαινο για εσένα μιας και δείχνει ότι είσαι απλός άνθρωπος αλλά δεν ισχύει αυτό για την πλειοψηφία.
Έχεις δίκιο, λίγοι θα ταξίδευαν οικονομικά με μια χειραποσκευή για 15 μέρες. Ξέχασα να πω πως έχω άκρες σε Βερολίνο, Μιλάνο, Άμστερνταμ και Βαρκελώνη... Τεσπα, με λίγη προσπάθεια πάντως και όσοι ταξιδεύουν συχνά μπορούν να "θυσιάσουν" μια δεύτερη βαλίτσα!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το ότι εσύ καταφέρνεις να χωρέσεις μέσα σε μια τόσο μικρή βαλίτσα πράγματα και ρούχα για 15 ημέρες είναι κάτι αξιέπαινο για εσένα μιας και δείχνει ότι είσαι απλός άνθρωπος αλλά δεν ισχύει αυτό για την πλειοψηφία.
Ή είναι απλός άνθρωπος όπως λες ή μας περνάει για απλοϊκούς... σε λίγο θα μας πει ότι και το περπάτημα στο διάδρομο προσγείωσης είναι καλή γυμναστική πριν την πτήση...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Πριν μια βδομάδα έκλεισε φίλη μου
Χανιά -Αθήνα-Χανιά 84 ευρώ για 22/1 με 24/1
ασε που είχε με την τελευταία προσφορά η Α3 και μέσα στις Γιορτές τις ίδιες τιμές
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τυπικός επιβάτης φορώντας το ειδικό γιλέκο των δεκαεπτά τσεπών χωρητικότητας δέκα κιλών σχεδιασμένο αποκλειστικά για πτήσεις με τη RyanAir...

 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τους υπαλλήλους της (μεταλλαγμένης πλέον) ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ τους πληρώνει και πάλι ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ γιατί h OA είναι μονοπώλιο στις πτήσεις εσωτερικού! Ενώ η RYANAIR πετάει εντός Γερμανίας, εντός Μεγ. Βρετανίας ή εντός Ιταλίας, στην Ελλάδα οι κάτοικοι των νησιών πρέπει να πληρώσουν 200 ευρώ με επιστροφή το Ρόδος-Αθήνα ή το Ρόδος-Θεσσαλονίκη (και από άλλα νησιά) όταν πετάνε με Ολυμπιακή ή Aegean! Ρούφα!

RYANAIR for ever!
Μωρέ εγώ ρουφάω αλλά εσύ λες σαχλαμάρες και σε κάθε ποστ σου αποδυκνείεις πόσο άχετος είσαι... τους υπαλλήλους της ΟΑ τους πληρώνει ο Βγενόπουλος και μόνο αυτός... το μαγαζί είναι δικό του και κάνει ότι γουστάρει... πετάει όπου θέλει, με ότι αεροπλάνο θέλει και ότι ώρες θέλει... άμα γουστάρει προσλαμβάνει μόνο ξανθιές γκόμενες και άμα αλλάξει γούστα τις απολύει, τις αποζημιώνει και παίρνει κοκκινομάλες... και ξέρεις γιατί? γιατί αυτός και μόνο αυτός πληρώνει... που διάολο έχεις βρει εσύ ότι η ΟΑ είναι κρατική παραμένει μυστήριο...

Κανένα μονοπώλιο δεν υπάρχει στην Ελλάδα... στο θολωμένο σου μυαλό υπάρχει μονοπώλιο... ελεύθερη αγορά έχουμε στη χώρα μας... αυτό σημαίνει ότι αν εγώ έχω το μαρούλι βάζω 10 αεροπλάνα να κάνουνε συνέχεια το Αθήνα -Ρόδος και χρεώνω 1000? το εισιτήριο γιατί έτσι γουστάρω... κανένας δεν θα με ρωτήσει το γιατί ή θα μου επιβάλει να πουλάω 900?... το κατάλαβες αυτό? Επίσης ο Λίγδης σου άμα γουστάρει μπορεί να έρθει αύριο το πρωί και να βάλει αεροπλάνα στην Ελλάδα και να κάνει ότι δρομολόγιο του καπνίσει, εκτός από τα επιδοτούμενα και με ότι τιμές θέλει... σταμάτα την γκρίνια για τα ακριβά εισιτήρια λοιπόν... όλα θέμα αγοράς είναι... για να μην έρχεται ο Λίγδης και ο κάθε Λίγδης στην Ελλάδα να ανοίξει γραμμές πάει να πει έξυπνε ότι κάποιο λάκο έχει η φάβα... πάει να πει σε απλά Ελληνικά ότι δεν τον συμφέρει... άσε τα κλάμματα λοιπόν και τις κορώνες περί μονοπωλείων γιατί και άσχετος είσαι και δεν θες να μάθεις και κάνεις συνέχεια τον έξυπνο με τις μπαρούφες που γράφεις...
 
Last edited by a moderator:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Τυπικός επιβάτης φορώντας το ειδικό γιλέκο των δεκαεπτά τσεπών χωρητικότητας δέκα κιλών σχεδιασμένο αποκλειστικά για πτήσεις με τη RyanAir...
χαχα πρέπει να βγάλουν νεο προϊόν το κοστουμοβάλιτσο :clap:
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
και μια βιντεάρα

 
Last edited by a moderator:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom