Αρεόπολη προτάσεις για φαγητό κτλ

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Την άλλη βδομάδα θα πάω Λακωνική Μάνη και πιο συγκεκριμένα Αρεόπολη!! Θα ήθελα να μου πείτε κάποια μέρη για καλό και όχι πολύ ακριβό φαγητό στη γύρω περιοχή.
Κάθε άλλου είδους πρόταση για επίσκεψη όπως πχ μπανάκι, βολτούλα, ποτάκι, γλυκάκι εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτη!!! ;)
 

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Στην παρακάτω ενότητα υπάρχουν θέματα με αρκετές προτάσεις. Ρίξε μια ματιά:
Πελοπόννησος - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
Tα έχω ξεψαχνήσει ήδη anny μου!!! :haha:
Απλά για φαγητό εκτός απο τον Τάκη στο Λιμένι για ψαράκι και το εστιατόριο του ξενοδοχείου ΚΥΡΙΜΑΙ στο οποίο έχει φτιάξει το μενού ο Μπαξεβάνης (και στο οποίο απο ότι είδα μάλλον δεν με παίρνει να κάτσω ούτε για φραπε χαχαχαχα :lol:), δεν είδα κάτι άλλο....
Είπα μήπως σας ήρθε καμια καινούρια ιδέα βρε παιδί μου.....;)
Πάντως σε ευχαριστώ πολύ!!!!
Και συγχαρητήρια για το site!!! Χαίρομαι πολύ που το ανακάλυψα!!!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
στη Θεοδώρα στο Λιμενι , ωραίο φαγάκι και οικονομικά ....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ωραιοτατα σουβλακια καλαμακι , λουκανικα ,σαλάτες , φρυγανισμενο ψωμί και πολύ οικονομικά στον Αλέπη , πλατεια Αεροπολης .....

στο Κυρίμαι αξιζεις να πας , πολύ όμορφο ξενοδοχειο ...
Ο καφές και τα ποτά ειναι σε πολυ κανονικες τιμές , κανενα προβλημα .
Εμένα η κουζίνα του Μπαξεβάνη δεν μου αρεσει ιδιαιτερα και όντως τσιμπημενες τιμές αλλά για ποτό ή καφε πηγαινε θα με θυμηθεις .....
 

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
ωραιοτατα σουβλακια καλαμακι , λουκανικα ,σαλάτες , φρυγανισμενο ψωμί και πολύ οικονομικά στον Αλέπη , πλατεια Αεροπολης .....

στο Κυρίμαι αξιζεις να πας , πολύ όμορφο ξενοδοχειο ...
Ο καφές και τα ποτά ειναι σε πολυ κανονικες τιμές , κανενα προβλημα .
Εμένα η κουζίνα του Μπαξεβάνη δεν μου αρεσει ιδιαιτερα και όντως τσιμπημενες τιμές αλλά για ποτό ή καφε πηγαινε θα με θυμηθεις .....
Πολύ χρήσιμες συμβουλες!!! Πάντως βρε παιδί μου όλοι γι'αυτό το Κυριμαι λένε, οπότε λέω να πάω και εγώ να πιώ το καφεδάκι μου, να κάνω και τη βουτιά μου.....γιατί απο ότι είδα ενδείκνυται!!! ;)
Να'σαι καλά Κική μου και πάλι!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
2 ψαροταβερνες ..οχι με υπερβολικες τιμες στην παραλια της Τσιπας (νεου Οιτυλου)
Ο μαυρος πειρατης
Η καραβοπετρα
Στο Καραβοστασι εχει ψαροταβερνα σε πολυ ωραιο σημειο ..δε θυμαμαι ονομα -Φαρος νομιζω..με επιφυλαξη το λεω.
Στην Αρεοπολη υπαρχει ατμοσφαιρικο μαγαζι για καφε-γλυκο-φαγητο...ειναι στους Σπηλιους ..ρωτηστε τους ντοπιους γιατι καθε χρονο αλλαζει ονομα .
Πατε στο χοτελ Πετρα και Φως για υπεροχη θεα στον κολπο του Οιτυλου και για καφε-γλυκο-φαγητο.
Ομοιως στο χοτελ Limeni Village πανω απο το Λιμενι.
Μεσα στο Λιμενι εχει ωραιο καφε μπαρακι.
Στην Αρεοπολη στον πεζοδρομο εχει μπαρακια και παραδοσιακα ταβερνακια.

Για παραλιες κλπ διαβασε τις Μανιατικες Παραλιες στο παραλιογκρουπ μας.
 

Cathy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες σας για τις προτάσεις-συμβουλές σας!!!!
Χθές γύρισα απο την πανεμορφη Αρεόπολη!!! Πέρασα πραγματικά υπέροχα... Δυστυχώς Κλεοπάτρα μου δεν με πρόλαβες και γύρισα πίσω πριν επισκευθώ το μαγαζάκι στους Σπήλιους που θα ήθελα. Βέβαια πήγα στο Λιμένι που είναι μαγεία!!!!!!!!!! Έπαθα έρωτα απο τη πρώτη ματιά που λένε.
Να σας πω και εγώ με τη σειρα μου μια απίστευτη ταβερνούλα που μας πρότειναν οι ξενοδόχοι, για τους υπολοιπους που θα πάνε στη γύρω περιοχή...είναι η μοναδική ταβέρνα στο χωριό Δροσοπηγή (πίσω απο την εκκλησία). Βρίσκεται κοντά στην Αρεόπολη (κανα τεταρτάκι με το τουτου), σε υψοματάκι μέσα στο πράσινο. Απίστευτο φαγητό και οικονομικό. Οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί είναι συμπαθέστατοι και ευγενέστατοι!!! Έχει και μεγάλη βεράντα με υπέροχη θέα!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.158
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Στην Αρεοπολη υπαρχει ατμοσφαιρικο μαγαζι για καφε-γλυκο-φαγητο...ειναι στους Σπηλιους ..ρωτηστε τους ντοπιους γιατι καθε χρονο αλλαζει ονομα .
Κλεό μήπως κάποιο διάστημα το έλεγαν Apnea; Αν ναι, συνυπογράφω κι εγώ...πολύ ωραίος χώρος σε προνομιούχα θέση στην άκρη ενός βράχου με πολύ ωραία μουσική και ποτά...Ένα καλοκαίρι διοργάνωνε και συναυλίες, είχα πάει Maraveyas Illegal,( φοβερό και επεισοδιακό live...έφυγα από Αρεόπολη 2 τα μεσάνυχτα και έφτασα στις 5 Νεάπολη...:D)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ετσι ακριβως και γω ως Απνεα το γνωριζω ..περσι ειχε αλλαξει ονομα νομιζω ..κατσε να δουμε φετος τι θα παιζει με το μαγαζι..γιατι εκανε και κατι σκυλε βραδιες ...εκανε ομως και λαιβ με καλα συγκροτηματακια .
Αλλο μαγαζι για ποτακι (βαζει βεβαια και ελληνικα τις μεγαλες ωρες) με ωραια θεα εξω προς κολπο Οιτυλου και Λιμενι ειναι το Αιθριο.Ειναι βγαινοντας απο Αρεοπολη και κατεβαινοντας προς Λιμενι.
Ελπιζω να λειτουργησει και φετος ..και να μη λεω αρλουμπες ,γιατι με αυτα τα μαγαζια στην επαρχια ..μια πας και δουλευουν..αλλο καλοκαιρι η κινηση εχει μεταφερθει αλλου ..αλλοτε κλεινουν κ.ο.κ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες σας για τις προτάσεις-συμβουλές σας!!!!
Χθές γύρισα απο την πανεμορφη Αρεόπολη!!! Πέρασα πραγματικά υπέροχα... Δυστυχώς Κλεοπάτρα μου δεν με πρόλαβες και γύρισα πίσω πριν επισκευθώ το μαγαζάκι στους Σπήλιους που θα ήθελα. Βέβαια πήγα στο Λιμένι που είναι μαγεία!!!!!!!!!! Έπαθα έρωτα απο τη πρώτη ματιά που λένε.
Να σας πω και εγώ με τη σειρα μου μια απίστευτη ταβερνούλα που μας πρότειναν οι ξενοδόχοι, για τους υπολοιπους που θα πάνε στη γύρω περιοχή...είναι η μοναδική ταβέρνα στο χωριό Δροσοπηγή (πίσω απο την εκκλησία). Βρίσκεται κοντά στην Αρεόπολη (κανα τεταρτάκι με το τουτου), σε υψοματάκι μέσα στο πράσινο. Απίστευτο φαγητό και οικονομικό. Οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί είναι συμπαθέστατοι και ευγενέστατοι!!! Έχει και μεγάλη βεράντα με υπέροχη θέα!!
Βρε θηριο ανακαλυψατε τη Δροσοπηγη ?Μπραβο σας !!!
Για τους λοιπους ..θα πατε απο το δρομο που περνα μεσα απο το χωριο Βαχος εξω απο την Αρεοπολη στο δρομο προς Γυθειο.
Μην πατε απο παρακατω που εχει ταμπελα και λεει Δροσοπηγη ..διοτι εχει περισσοτερο δρομο και στροφες.

Επισης στο χωριο Σκουταρι ..εχει και ωραιες παραλιουλες ..στην παραλια της Αγιας Παρασκευης εχει ταβερνακι γραφικο για ψαροκαταστασεις .

Αν ο δρομος σας βγαλει τοσο νοτια οσο το Ακροταιναρο και την παραλια Μαρμαρι ..πανω απο την παραλια εχει ταβερνα-καφε με τελεια θεα της παραλιας .Προχωροντας προς το Ακροταιναρο και το ναο του Ποσειδωνα εκει που σταματα ο ασφαλτινος δρομος εχει την τελευταια ταβερνουλα της περιοχης .

Απο την αλλη μερια του ακρωτηριου ειναι το Πορτο Καγιο ..ωραιο περιβαλλον ..παραλια οχι τοσο καλη ..και εχει ενα δυο καλα ψαροταβερνακια .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.166
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom