Αυστρία Αριστοκρατική Βιέννη

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Ξεκινήσαμε 12 Αυγούστου για ταξίδι 10 ημερών με προορισμό τη Βιέννη και θεωρώντας ότι είναι αρκετές οι ημέρες είχαμε προγραμματίσει εκδρομές στο Σάλτσμπρουκ και τη Μπρατισλάβα. Τελικά όμως όπως αποδείχθηκε οι δέκα μέρες ήταν λίγες για να μπορέσουμε να χαρούμε και να βιώσουμε όλες τις ομορφιές αυτής της πόλης.



Σύμφωνα με τις μετεωρολογικές προβλέψεις που μας έδιναν θερμοκρασίες 21-26 0C , για τις ημέρες αυτές φύγαμε με ελαφριά καλοκαιρινά ρούχα, την απαραίτητη ομπρέλα άντε και τα αντιανεμικά μπουφανάκια μας. Η πτήση μας με τη skyeuropeαπό Θεσσαλονίκη ήταν υπέροχη και όταν φτάσαμε τις πρώτες 3 μέρες συναντήσαμε ζέστη, έσκαγε ο τζίτζικας και τρέχαμε από σκιά σε σκιά για να δροσιστούμε. Τις επόμενες 3 μέρες η θερμοκρασία έπεσε στους 14 βαθμούς και τρέχαμε στα μαγαζιά αναζητώντας κανένα χειμωνιάτικο ρούχο για να ζεστάνουμε το κοκκαλάκι μας.


Η Βιέννη είναι μια πόλη ελιτίστικη, πολιτισμική σε κάνει να νιώθεις πολίτης πρώτης κατηγορίας και η σύγκριση με τη χώρα μας αναπόφευκτα σου αφήνει μία πικρία.Πόλη με άψογο συγκοινωνιακό δίκτυο, πράσινο, μεγάλους πεζόδρομους , πολυτελέστατα καταστήματα και επώνυμες φίρμες όπου βλέπεις κυρίως να παρελαύνουν τα αραβικά εμιράτα.
Τί να πρωτοαναφέρει κανείς από τις υπέροχες εικόνες και τα αξιοθέατα της πόλης αυτής……. τα τεράστια πάρκα με τα πολύχρωμα λουλούδια, τις λίμνες και συντριβάνια όπως του Στράους στο Stadtpark, του Μότζαρντ στο Burggarten , το πάρκο του λαού Wolsggarten , το AlteDonau στο Δούναβη, με τις τεράστιες παιδικές χαρές και εγκαταστάσεις για θαλάσσια σπορ………ή τα ανάκτορα του Schonbrunnπου χρειάζεται κανείς να αφιερώσει μία ολόκληρη ημέρα για να απολαύσει τη φύση και τα ανθισμένα πάρκα σε μία έκταση 20χιλ στρεμμάτων ……..




Οι επιλογές που έχει να κάνει κανείς ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του είναι αμέτρητες σε ό,τι αφορά την πληθώρα των μουσείων που υπάρχουν και καλύπτουν από τη μοντέρνα τέχνη μέχρι και την ιστορία της σοκολάτας.
Μπορεί κανείς να θαυμάσει τον καθεδρικό ναό του Αγ.Στεφάνου και ιδιαίτερα του Αγ Πέτρου που αξίξει μία επίσκεψη για τον εκθαμβωτικό εσωτερικό του διάκοσμο.

http://www.travelstories.gr/photo/showphoto.php?photo=5790
Μία τουλάχιστον εξόρμηση στο τεράστιο λούνα-πάρκ του Πράτερ είναι επιβεβλημένη. Περιπλανιέσαι μέσα σε μία τεράστια έκταση όπου βρίσκεις παιχνίδια για όλες τις ηλικίες και όλα τα γούστα. Παιχνίδια διασκεδαστικά, ριψοκίνδυνα, που σου ανεβάζουν την αδρεναλίνη και σε κάνουν να νιώθεις παιδί, τεράστιο πάρκο για βόλτα και μπυραρίες για φαγητό με καλύτερη αυτήν του Σβάιτσερχαους που διαθέτει ωραίο σνίτσελ, χοιρινό σούβλας και άφθονη γευστική μπύρα, σε ένα υπέροχο και τεράστιο κήπο.



Στη Βιέννη μας εντυπωσίασε η καθαριότητα στους δρόμους και ιδιαίτερα στα πάρκα όπου υπήρχαν ειδικές σημάνσεις που προειδοποιούσαν την επιβολή προστίμου 36 ευρώ, για όποιο σκυλί τολμούσε να τα «βρωμίσει» με τα περιττώματά του (όπως ακριβώς συμβαίνει και στην πολιτισμένη χώρα μας!).



Πράγματα που ήταν χαμηλότερα των προσδοκιών μας ήταν τα πολυδιαφημιζόμενα βιεννέζικα γλυκίσματα και ροφήματα (σοκολάτα, καφές) , αφού παρά τις πολλές και επίμονες αναζητήσεις στα Ζάχερ, Ντεμέλ και άλλα ζαχαροπλαστεία δε μπορέσαμε να βρούμε τίποτα το ιδιαίτερο. Η διάσημη ζάχερτορτε, που την προβάλλουν σαν σοκολατένια πανδαισία, δεν ήταν τίποτε άλλο παρά ένα παντεσπάνι με λικέρ και ελάχιστη επικάλυψη σοκολάτας με γαρνιτούρα αφρό μαρέγκας, ούτε καν σαντιγύ. Ρόφημα σοκολάτας που θύμιζε hemo, πάλι με τον αφρό μαρέγκας και όλα αυτά στο πολυδιαφημιζόμενο ζάχερ, όπου ο κόσμος περίμενε σαν τα πρόβατα στη σειρά και μάλιστα φωτογραφίζονταν με τα πιάτα της σοκολατίνας στο χέρι .Ούτε και ιδιαίτερες γεύσεις στα φημισμένα κρουασάν μπορέσαμε να βρούμε.

Γευτήκαμε υπέροχα αλλαντικά, σνίτσελ, λουκάνικα με γέμιση τυριού, ποικιλίες από μπύρα σε παραδοσιακές μπυραρίες, φανταστική ποικιλία σε είδη ψωμιού, υπέροχα ψαρικά στη αλυσίδα nordsee(με λίγο αλμυρές τιμές) και μοναδικά χειροποίητα σοκολατάκια Konig ( για όποιον ενδιαφέρεται βρίσκεται πίσω από το ναό του Αγ.Πέτρου στο κέντρο).

Επίσης για τους λάτρεις του παγωτού, υπάρχει η πιο φημισμένη στη Βιέννη ζελατερί με την επωνυμία Tichy, με μεγάλη γευστική ποικιλία παγωτών στη Reumanplaz (αφετηρία της γραμμής U1 του μετρό).

Σε όσους αρέσουν τα τυχερά παιχνίδια να αποφύγουν το πολυδιαφημισμένο καζίνο που βρίσκεται στο κέντρο της πόλης και είναι απαράδεκτο και ας δοκιμάσουν την τύχη τους με πολλές πιθανότητες κέρδους στα μηχανάκια του φιλόξενου Gardencazinoστο πράτερ, όπου είναι δωρεάν η είσοδος και όλα τα ποτά (εκεί ήπιαμε υπέροχο χυμό μήλου, και ανθρακούχους χυμούς βοτάνων).

Απολαύσαμε ρομαντικές βραδιές στο reiss που βρίσκεται σε κάθετο δρομάκι της οδού kaertner, πίνοντας σαμπάνια και ακούγοντας λάιβ υπέροχες μελωδίες με τη συνοδεία κλασσικής κιθάρας από τον Βραζιλιάνο JeGalia.

Τέλος αξίζει να αναφέρουμε ότι μείναμε σε ένα πεντακάθαρο και λουξ διαμέρισμα, με όλες τις ανέσεις και εξοπλισμό (από καταψύκτη μέχρι και ασύρματο ιντερνετ δωρεάν ) που μας υποδέχθηκε με 1 σοκολατάκι στο κάθε μαξιλάρι και μας στοίχιζε 50 ευρώ την ημέρα (όπως ακριβώς συμβαίνει και στην πολιτισμένη , τουριστική χώρα μας !).

Η Βιέννη αποτελεί μια από τις πιο γλυκειές μας αναμνήσεις στις ταξιδιωτικές μας περιπλανήσεις, τη νοσταλγούμε και ελπίζουμε σύντομα να την ξαναζήσουμε έστω και για λίγες ημέρες.
 

Attachments

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αν ποτε ξεκινησω την Ευρωπη θαθελα να παω στην Βιεννη.
Δεν μας ειπες ομως elpihonmar απο τιμες τι λεει?
Το νερο,το παγωτακι,το ξενοδοχειο κλπ.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Xene xene , οι τιμές για το νεράκι είναι όπου σε βρουν ,τουτέστιν 2,5 ευρωπουλάκια στα ανάκτορα στη Σισσυ, 1 ευρώ σε καντίνες, 60 λεπτά στα σ.μάρκετ, στις καφετέριες 2 με 2,5 πάλι και δωρεάν σε πολλούς κρονούς στο κέντρο της πόλης.Οι τιμές για το φαγητό ήταν , ανάλογα με την επιλογή του εστιατορίου που κάνεις.Από 12-15 ευρώ το άτομο σε μπρασερί έως ό,τι αντέχει η τσέπη σου.Το παγωτάκι οικονομικό και καλό, πιο φτηνό από την Ελλάδα (περίπου 1,5 ευρώ 3 μπάλες ).Εμείς επιλέγουμε μέσω ιντεντερ πάντα διαμέρισμα για μεγαλύτερη άνεση, αυτονομία και καλύτερη τιμή σε σχέση με τα ξενοδοχεία, οι τιμές των οποίων ξεκινούν από 100 ευρώ έως .....ανάλογα με την πολυτέλεια που θες.Αν ξεκινήσω ποτέ για εξωτικούς και μακρινούς προορισμούς θα χρειαστώ τα φώτα σου.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Σχετικα καλες τιμες για αριστοκρατικη Βιεννη,αρκει να μην διψασεις σε λαθος μερος,και νυσταξεις κοντα στα ανακτορα της Σισσυς.
Σιγουρα θα υπαρχουν και πιο φθηνα ξενοδοχεια γιατι μου φαινεται ακριβη η τιμη να ξεκινανε απο 100 ευρω, αλλα ειναι και τι ψαχνει και διαθετει ο καθενας μας.
Παντως καταλαβα.
Μηπως ακουσες κατι για την ιστορια της σοκολατας μιας και το αναφερεις?

Αν ξεκινησεις εξωτικα ταξιδια και ξερω........ ευχαριστως να σου πω οτι χρειαστεις αν και δεν ειμαι πολυταξιδεμενος.....αλλα πιστευω στη μοιρα και το πεπρωμενο...:D
Ευχομαι να ταξιδευουμε οπου πραγματικα θελουμε και να γυρναμε πισω με αναμνησεις που θα μας συντροφευουν ολη μας την ζωη.
Πολυ περιεκτικη η ιστορια σου.
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Πολύ όμορφη η ιστορία σου. Μου άρεσε πολύ.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Πράγματα που ήταν χαμηλότερα των προσδοκιών μας ήταν τα πολυδιαφημιζόμενα βιεννέζικα γλυκίσματα και ροφήματα (σοκολάτα, καφές) , αφού παρά τις πολλές και επίμονες αναζητήσεις στα Ζάχερ, Ντεμέλ και άλλα ζαχαροπλαστεία δε μπορέσαμε να βρούμε τίποτα το ιδιαίτερο. Η διάσημη ζάχερτορτε, που την προβάλλουν σαν σοκολατένια πανδαισία, δεν ήταν τίποτε άλλο παρά ένα παντεσπάνι με λικέρ και ελάχιστη επικάλυψη σοκολάτας με γαρνιτούρα αφρό μαρέγκας, ούτε καν σαντιγύ. Ρόφημα σοκολάτας που θύμιζε hemo, πάλι με τον αφρό μαρέγκας και όλα αυτά στο πολυδιαφημιζόμενο ζάχερ, όπου ο κόσμος περίμενε σαν τα πρόβατα στη σειρά και μάλιστα φωτογραφίζονταν με τα πιάτα της σοκολατίνας στο χέρι .Ούτε και ιδιαίτερες γεύσεις στα φημισμένα κρουασάν μπορέσαμε να βρούμε.
Συμφωνώ μαζί σου, και καλυτερα δεν μπορουσες να περιγραψεις την σοκολάτα τους με το Hemo... Αυτο που μου αρεσε ηταν η ατμοσφαιρα στα cafe τους και οχι αυτα για τα οποια φημιζονται... ααααα πολυ μου αρεσαν και τα γεμιστα σοκολατακια Motsart...

 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
v.z έχεις απόλυτο δίκιο για την ατμόσφαιρα και το διάκοσμο στα καφέ τους, νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε άλλες εποχές....εντύπωση μου κανε το "Σπερλ", αν θυμάμαι καλά το όνομά του (όχι γιατί σύχναζε ο χιτλερ ), αλλά γιατί είναι αυστήρο και ταυτόχρονα ζεστό μέρος.
Εμένα ούτε τα σοκολατάκια μ αρεσαν εξαιτίας του μαρζιπάν...μπλιαχ.
Πάντως ακόμη έχω την εικόνα της κυρίας στη σοκολατερί, που ντυμένη με κοστούμι φόρεσε το άσπρο γάντι της....πήρε τη λαβίδα και έβαζε ένα ένα με ιεροτελεστία τα υπέροχα σοκολατάκια σε μικρά σακουλάκια.....νόμιζες πως είχες μπει σε κοσμηματοπωλείο.

Για τους λάτρεις της σοκολάτας βρίσκεται στη Freisingergasse 1, πίσω από το ναό του Αγ.Πέτρου.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
εγω παλι "κολλησα" με τα Central (ζωντανη μουσικη), Landman & Hawelka...(ιδιαιτερο και μποεμ και με το κλασσικο του "στυλ" να γεμιζει ολες! τις καρεκλες του μαγαζιου, με ασχετα ατομα μεταξυ τους σε ενα τραπεζι... περιεργο, αλλα αν το ζησεις θα σου μεινει αξεχαστο...)
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
εγω τρελενομαι τοσο για τα σοκολατακια μοτσαρτ που παραγγελνω σε οποιον γνωστο παει στη βιεννη καμια δεκαρια σακουλακια (που και αυτα δεν με φτανουν) για να χω να τρωω.τωρα εχω ξεμεινει.εχουν απομεινει μονο τρια σοκολατακια και τα φυλαω σαν κορη οφθαλμου.οποιος τα δοκιμασει ή τα λατρευει ή τα απεχθανεται.ειναι μυστηριο.
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Α,χα μάλιστα. Και τι ακριβώς έχουν αυτά τα σοκολατάκια που τα κάνει τόσο ιδιαίτερα; Να ξέρω κι εγώ που είμαι φανατική της σοκολάτας.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
δεν μπορω να το περιγραψω.πρεπει να τα δοκιμασετε και να μας πειτε την γνωμη σας.ειναι μοναδικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom