Ρωσία Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ωραίο κεφάλαιο, ωραία πόλη το Καζάν, αν και μας κρατάς πάλι σε αγωνία. :cool:

Άσχετο - σχετικό :Τον κόουτς και πάνω απ' όλα άνθρωπο Πριφτη τον έχω σε τρομερά μεγάλη εκτίμηση, γιατί εκτός των άλλων ήταν η τελευταία φορά επί των ημερών του που είδαμε ωραίο μπάσκετ και αξιόλογη προσπάθεια. Να δούμε αν θα τα καταφέρει στον επαναπατρισμο του βέβαια... Ο Οκαρο δε περπατάει, πετάει, είναι τρομερά εκρηκτικός και θεαματικός παίκτης, με μεγάλο του μειονέκτημα το μακρινό σουτ βέβαια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραίο κεφάλαιο, ωραία πόλη το Καζάν, αν και μας κρατάς πάλι σε αγωνία. :cool:

Άσχετο - σχετικό :Τον κόουτς και πάνω απ' όλα άνθρωπο Πριφτη τον έχω σε τρομερά μεγάλη εκτίμηση, γιατί εκτός των άλλων ήταν η τελευταία φορά επί των ημερών του που είδαμε ωραίο μπάσκετ και αξιόλογη προσπάθεια. Να δούμε αν θα τα καταφέρει στον επαναπατρισμο του βέβαια... Ο Οκαρο δε περπατάει, πετάει, είναι τρομερά εκρηκτικός και θεαματικός παίκτης, με μεγάλο του μειονέκτημα το μακρινό σουτ βέβαια.
Συμφωνώ απολύτως για τον Πρίφτη. Ο Οκάρο έχει βελτιώσει πολύ το σουτ του από τότε που έπαιζε στη Θεσσαλονίκη, από το 28% έχει πάει στο 32,5% , με ένα 15% εξ αυτών να είναι τρίποντα πίσω από τη σέντρα στη λήξη δεκαλέπτου, άρα ουσιαστικά είναι αρκετά πάνω από αυτό. Αν σκεφτείς ότι ο Μήτογλου σούταρε me 29,5% (παίρνοντας και...80 τρίποντα!), καλά είμαστε. Το βασικό του προσόν βέβαια είναι η άμυνα, όλη η άμυνα της Ουνίκς αυτός ήταν και έχοντας πάλι τον ίδιο κόουτς πιστεύω ότι θα πάει πάρα πολύ καλά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το βασικό του προσόν βέβαια είναι η άμυνα, όλη η άμυνα της Ουνίκς αυτός ήταν και έχοντας πάλι τον ίδιο κόουτς
Συν το γεγονός ότι προσφέρει τρομερά στο ριμπάουντ, δε βρίσκεις εύκολα τριαρια με τέτοια ικανότητα. Φαινόταν από τα πρώτα του βήματα οτι είναι παίκτης που μπορεί να κάνει καριέρα στην Ευρώπη, για να δούμε πως θα είναι στην επιστροφή του.

Άσχετο νο2, πάνω σ' αυτα που έγραψες πιο πάνω, εχω την εντύπωση ότι μόνο η Μονακό πέρασε euro league, οχι η unics, μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος. Είδα τους τελικούς, τον εξεθεσαν τον κοουτς οι καλύτεροι του παίκτες, ίσως και να αδειασαν απο ενέργεια μετά τη πρόκριση επι της κιντερ, δε ξέρω. Κρίμα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συν το γεγονός ότι προσφέρει τρομερά στο ριμπάουντ, δε βρίσκεις εύκολα τριαρια με τέτοια ικανότητα. Φαινόταν από τα πρώτα του βήματα οτι είναι παίκτης που μπορεί να κάνει καριέρα στην Ευρώπη, για να δούμε πως θα είναι στην επιστροφή του.

Άσχετο νο2, πάνω σ' αυτα που έγραψες πιο πάνω, εχω την εντύπωση ότι μόνο η Μονακό πέρασε euro league, οχι η unics, μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος. Είδα τους τελικούς, τον εξεθεσαν τον κοουτς οι καλύτεροι του παίκτες, ίσως και να αδειασαν απο ενέργεια μετά τη πρόκριση επι της κιντερ, δε ξέρω. Κρίμα...
Μόνο στο 4 παίζει ο Οκάρο. Στην Ευρωλίγκα προκρίνονται πάντα και οι 2 φιναλίστ του Eurocup, οπότε όχι μόνο παίζουν Ευρωλίγκα αλλά έχουν κάνει και μεταγραφάρες. Φέρεται να έχουν κλείσει Λορένζο Μπράουν και Χεζόνια, μόλις ανακοίνωσαν Τζεκίρι, πήραν Γουίλ Τόμας κι έχουν υπογράψει κι έμπειρους Ρώσους που είχαν θέμα, όπως ο Ζάιτσεφ, o Κομόλοφ κι ο Βοροντσέβιτς. Προπονητή δε πήραν τον Περάσοβιτς, κράτησαν Μπράουν και Κανάαν. Πολύ ανταγωνιστικοί θα είναι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 18
Bolgar: Από πού ήρθαν οι Βούλγαροι, από πού φεύγουν οι προδότες;

Για πρώτη φορά μετά από μέρες ξύπνησα χωρίς δέκατα. Είχα τρομερή καταρροή βέβαια, αλλά τα νέα ήταν καλά. Σηκώθηκα λοιπόν και πήγα στο ξενοδοχείο απ' όπου θα ξεκινούσε η εκδρομή για το Bolgar, τον αρχαιολογικό χώρο του μεσαιωνικού βασιλείου απ' όπου μας προέκυψαν οι Βούλγαροι.

Στο γκρουπάκι ήμασταν περίπου 10 άτομα (όλοι οι υπόλοιποι ήταν Ρώσοι φυσικά) και μας πήραν τη θερμοκρασία, διαδικασία κατά την οποία διαπίστωσα ότι υπήρχε και μια τρελή στο γκρουπ η οποία επέμενε να μην της πάρουν τη θερμοκρασία με το “πιστόλι” της ξεναγού, αλλά... πήγε και αγόρασε το δικό της σε παρακείμενο φαρμακείο. Το λεωφορειάκι ήταν ένα στριμώκωλο Sprinter, ο οδηγός λεγόταν Σεργκέι, η ξεναγός Νατάλια και... νομίζω αυτή ήταν και η μόνη φορά που μου μίλησαν, όταν συστήθηκαν.

Ο καιρός ήταν μουντός, έβρεξε κιόλας στο δρόμο. Η ξεναγός φαινόταν καλή. Όχι ότι καταλάβαινα τι έλεγε, αλλά έδινε πολλές πληροφορίες, είχε φέρει κάποια σχέδια μαζί της και το γκρουπ φαινόταν να προσέχει τι λέει, αν και με τους Ρώσους ποτέ δεν ξέρεις, πάντα σιωπηλοί είναι. Κάναμε μια στάση για πρωινό, όπου νομίζω πως τους τρόμαξα λίγο με τα συνεχή μου φτερνίσματα και μετά τη στάση αποφάσισαν να μου δώσουν θέση δίπλα στο παράθυρο. Γενικώς πάντως στο Καζάν τα σέβονταν περισσότερα τα μέτρα και στο λεωφορείο τις φορούσαν τις μασκούλες τους οι Τάταροι.

Το συγκρότημα κτιρίων στον αρχαιολογικό χώρο αποτελούσε ένα εκτενές ελαφρώς ανακατασκευασμένο open air μουσείο που δε διέφερε πολύ από τους αντίστοιχους της κεντρικής Ασίας: μαυσωλείο, λουτρά, φυλάκιο κι ένα αρκετά ενδιαφέρον μουσείο με τις ιατρικές τεχνικές της εποχής και κάποιες μάλλον καλτ φωτογραφίες από εγχειρίδια χειρουργικής. Κάναμε και την καθιερωμένη στάση στα σουβενιράδικα όπου αγόρασα ένα τσαγάκι για την κοπέλα μου και συνεχίσαμε σε ένα υποστύλιο με πανοραμικότατη θέα του τερατώδους ποταμού Βόλγα, που έδωσε και το όνομά του στους βαλκάνιους γείτονές μας. Ήταν κρίμα που δεν καταλαβαίνω Ρώσικα διότι φάνηκε να λέει κάτι πολύ σημαντικό η ξεναγός, ενώ διάβασα πως οι Τάταροι γενικώς θεωρούν πως αυτό είναι το σημείο γέννησης της κουλτούρας τους. Συνεχίσαμε σε ένα πολύ περιποιημένο τζαμί όπου είδαμε το “μεγαλύτερο Κοράνι του κόσμου”, αλλά ακόμη εντυπωσιακότερο μου φάνηκε το εστιατόριο όπου πήγαμε να φάμε το γεύμα που περιλαμβανόταν: ήταν αντίγραφο κτιρίου της εποχής, όλο από ξύλο, πραγματικά αξιόλογο.

Κατά τη διάρκεια του γεύματος δε μου απηύθυνε το λόγο κανείς. Ούτε μια φορά. Κανείς δε με ρώτησε από πού είμαι, γιατί δε μιλάω Ρώσικα, αν χρειάζομαι κάτι. Εδώ που τα λέμε, ούτε μεταξύ τους μιλούσαν, ενώ και τα ζευγάρια μεταξύ τους μιλούσαν χαμηλόφωνα, ακόμη κι όταν ζητούσε ο ένας από το σύντροφό του να του δώσει το αλάτι... για να μην τους ακούσουν οι υπόλοιποι στο τραπέζι; Ξανακατέληξα στο συμπέρασμα πως δεν είναι αγενείς, αντικοινωνικοί είναι, αγενείς είναι στην εργασία τους συχνά. Ο μόνος λαός που μπορώ να τους παρομοιάσω είναι οι Ούγγροι, χωρίς να τους ξέρω καλά κι αυτούς.

Η επιστροφή στο πολύ στενόχωρο βανάκι ήταν βαρετή. Γενικώς πάντως η εκδρομή, χωρίς να είναι φοβερή, για μένα είχε ενδιαφέρον κι ας μην κατάλαβα την ξενάγηση, είχα κάνει άλλωστε την ανάλογη μελέτη. Δε θα τη συνιστούσα πάντως σε άλλους, δεν είναι για όλους.

Πήρα το σάκο μου από το ξενοδοχείο κι έκατσα σε ένα ωραιότατο καφέ όπου μου σέρβιραν μισό λίτρο εξαιρετικό τσάι μπαχαρικών με κανέλα και μήλο και ροκάνισα λίγο χρόνο μέχρι την αναχώρηση του νυκτερινού μου τραίνου για το Νίζνυ γράφοντας το ημερολόγιό μου. Η αναχώρηση έγινε στις 22.15 όπως προβλεπόταν, ενώ ένας νεαρός πατέρας μιας οικογένειας μου ζήτησε στα Ρώσικα αν θέλω αν ανταλλάξω κρεβάτι μαζί του, ώστε να είναι με την οικογένειά του κι έτσι βρέθηκα σε ένα κουπέ με μόλις ένα “συγκάτοικο”.

Μου συστήθηκε ως Σαχ και αμέσως τον ρώτησα αν είναι περσικής καταγωγής. Μου απάντησε πως οι παππούδες του είχαν καταγωγή από το Ιράν, αλλά πως μεγάλωσε στο Dagestan, οπότε κι έσπασα τον πάγο ρωτώντας τον για τον Χαμπίμπ (αθλητής των πολεμικών τεχνών είναι αυτός) και παρότι τα Αγγλικά του ήταν άθλια κάπως συνεννοηθήκαμε, ενώ με ρώτησε αν ήθελα να παρακολουθήσω στο κινητό του το κλάσικο Μπαρτσελόνα-Ρεάλ που ξεκινούσε σε λίγο.

Για ποδόσφαιρο δεν είχα όρεξη (δεν είναι άθλημα αυτό, πιο αργό πεθαίνεις), αλλά για κουβέντα τρωγόμουν, οπότε με τη βοήθεια του γούγλη έμαθα πως ο Σαχ είναι δικηγόρος και ότι πηγαίνει στο Νίζνυ για να δει την (ωραιότατη, αν κρίνω από τις φωτογραφίες της με τον πρόεδρο) κοπέλα του, που ανήκει “στην ομάδα των συμβούλων του Πούτιν”. Επειδή μου φάνηκε λοιπόν πολιτικοποιημένο 'άτομο, πιάσαμε πολιτική κουβέντα. Ο Γκορμπατσόφ “είναι προδότης”, ο Γέλτσιν “δικαιολογείται διότι ανέλαβε σε δύσκολες στιγμές μια τόσο μεγάλη χώρα”, ο Πούτιν είναι “σωστός, δυνατός ηγέτης”, μου είπε με θαυμασμό. Αλλά η αδυναμία του είναι ο Ερντογάν, τη γνώμη του για τον οποίο με ρώτησε κι απάντησα πως τον παρακολουθούσα από τότε που ήταν εξαιρετικός δήμαρχος στην Πόλη, πως ξέρει από οικονομία αλλά πως έχει χρόνια που την ψώνισε και τα έχει χαμένα παριστάνοντας το Σουλτάνο. “Και γιατί να μην τον παριστάνει;”, παραξενεύτηκε ο Σαχ. “Αυτό είναι το σωστό για την πατρίδα του, να την κάνει μεγάλη σαν την Οθωμανική Αυτοκρατορία”. Ανταπάντησα πως αν Έλληνες, Ρωμαίοι, Πέρσες, Τούρκοι και Μεσοποτάμιοι πάμε να αναβιώσουμε τις αυτοκρατορίες μας, θα πεθάνουμε όλοι στον Τρίτο Παγκόσμιο κι εισέπραξα ένα βλέμμα δυσπιστίας.

“Τι ξέρεις για τον Πούτιν;”, με ρώτησε. Απάντησα πως έχω διαβάσει μια βιογραφία του, πως μου φαίνεται έξυπνος, αδίστακτος, διεφθαρμένος και με διέκοψε λέγοντας “φαντάζομαι πως τη βιογραφία την έγραψαν στα Αγγλικά, δε γίνεται να έχουν γράψει Ρώσοι τέτοια πράγματα”. Μας διέκοψε ένα γκολ της Ρεάλ κι είπα να αλλάξουμε κουβέντα. Όταν με ρώτησε ο Σαχ τι θα δω στο Νίζνυ κι αν σκοπεύω να πάω στο Μουσείο Αυτοκινήτων (το οποίο αγνοούσα), είπα πως θα πήγαινα στο τελεφερίκ και στο σπίτι του Σακχάροφ για να εισπράξω μια γκριμάτσα σα να μύρισε σάπιες κάλτσες και μου έγραψε στο κινητό του “προδότης κι ο Σακχάροφ”. Τι να κάνω κι εγώ, χαμογέλασα απολογητικά και είπα “δε φταίω εγώ, όλο βιογραφίες στα Αγγλικά διαβάζω”, αλλά δε νομίζω πως την έπιασε την ειρωνεία. Ή την έπιασε και γι αυτό δε μου ξαναμίλησε.

Το εισιτήριο πάντως απόψε περιλάμβανε και γεύμα (αρκετά αξιοπρεπές), το έφαγα, συνέχισα να διαβάζω το βιβλίο μου, μέχρι που με πήρε ο ύπνος, άλλωστε άφιξη στο Νίζνυ δε θα είχαμε πριν τις 7 το πρωί.


Το σύμπλεγμα του Bolgar
20210410_121907.jpg
20210410_123247.jpg


Γιατροεργαλεία
20210410_125353.jpg


Χαχα.
20210410_125424.jpg


20210410_130323.jpg

Η θέα του Βόλγα.
20210410_131013.jpg
20210410_131450.jpg


Είχε ενδιαφέρον ο χώρος.
20210410_133427.jpg


Το τιτανοτεράστιο Κοράνι.
20210410_140309.jpg


Και το τζαμί από μακριά.
20210410_144954.jpg


Ξύλινες κατασκευές και μύλοι, κλάσικ στην περιοχή.
20210410_145020.jpg


Αποχαιρετώντας το τζαμί.
20210410_145702.jpg
 

Attachments

Last edited:

space9000

Member
Μηνύματα
29
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Καζάν Καμτσάτκα
"πανοραμικότατη θέα του τερατώδους ποταμού Βόλγα, που έδωσε και το όνομά του στους βαλκάνιους γείτονές μας."
Ο Βόλγας δεν έδωσε το όνομα του στους Βούλγαρους, αλλά το Bolgar.

Παρότι πήγα στο Κάζαν πρώτη φορά το 1993 ( κρουαζιέρα Μόσχα Καζάν), από το 1999 που παντρεύτηκα πάω κάθε χρόνο και από το 2009 έχω πάει 7 φορές με το αμάξι δεν έχω πάει στο Bolgar.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
"πανοραμικότατη θέα του τερατώδους ποταμού Βόλγα, που έδωσε και το όνομά του στους βαλκάνιους γείτονές μας."
Ο Βόλγας δεν έδωσε το ονομά του στους Βούλγαρους, αλλά το Bolgar.
Volga-Bolgar-Bulghar κι από εκεί το Volga-Bulgaria που ήταν το όνομα της πρωτεύουσας, σύμφωνα με το γερμανικό οδηγό μου, δηλαδή και το Bolgar από το Βόλγα προκύπτει (bulgha σημαίνει "αυτός που έρχεται με ορμή, ανακατεύει, παρασέρνει).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εντάξει Yorgos αλλά έχω μιά επιφύλαξη. Ευχαριστώ
Καλά κι εγώ αντέγραψα, τώρα που το κοιτάω ονλάιν δε βλέπω συσχέτιση, πιθανόν η εκτίμηση ότι το bulghar αναφέρεται (και) στον ποταμό να είναι linguistic extrapolation. Οπότε αν εσύ έχεις μια επιφύλαξη, εγώ πλέον έχω δύο. :lol:
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
τα έχει χαμένα παριστάνοντας το Σουλτάνο. “Και γιατί να μην τον παριστάνει;”, παραξενεύτηκε ο Σαχ. “Αυτό είναι το σωστό για την πατρίδα του, να την κάνει μεγάλη σαν την Οθωμανική Αυτοκρατορία”. Ανταπάντησα πως αν Έλληνες, Ρωμαίοι, Πέρσες, Τούρκοι και Μεσοποτάμιοι πάμε να αναβιώσουμε τις αυτοκρατορίες μας, θα πεθάνουμε όλοι στον Τρίτο Παγκόσμιο κι εισέπραξα ένα βλέμμα δυσπιστίας.
ν΄αγιάσει το στόμα σου! χρόνια τα λέω και εισπράττω ως απάντηση ότι είμαι ρατσίστρια.
΄Ακου ρατσίστρια! έλεος δηλαδή!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
ν΄αγιάσει το στόμα σου! χρόνια τα λέω και εισπράττω ως απάντηση ότι είμαι ρατσίστρια.
΄Ακου ρατσίστρια! έλεος δηλαδή!
Χρόνια τα λες; Για τους Έλληνες, τους Πέρσες, Οθωμανούς, για όλους; Ρατσίστρια έναντι ποιων;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom