Αρμενία Αρμένικη βίζιτα

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Και ομως ξερεις ποσο ηθελα να παω στο Παρισι σε αυτο το διασημο νεκροταφειο le cimetiere du pere lachaise,οπου ειναι θαμμενες διαφορες προσωπικοτητες.Αλλα οι συνταξιδιωτες μου με κοιτουσαν σα να ημουν τρελη.....
Τώρα να ομολογήσω ότι ούτε στο Α΄Νεκροταφείο δεν έχω πάει;;;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Κουβεντα που ανοιξατε βραδιατικα... Ιδου και η ελληνικη συνεισφορα στην παγκοσμια πολιτιστικη κληρονομια επι του θεματος... προσοχη στο στιχο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Κουβεντα που ανοιξατε βραδιατικα... Ιδου και η ελληνικη συνεισφορα στην παγκοσμια πολιτιστικη κληρονομια επι του θεματος... προσοχη στο στιχο.
Δεν περιμένεις να το παίξω νυχτιάτικα ν'αγριευτεί όλη η γειτονιά...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Hydronettako μου τα είπες όλα: "Αν είστε ανήσυχη ταξιδιωτική φύση πηγαίνετε στην Αρμενία. Όμως να έχει μπει η άνοιξη."
Και μιας και το ζήτησες, ιδιού και μερικά δείγματα από την αρμένικη ανοιξιάτικη κολεξιόν
georgia_1226a.JPG

Το Ιστορικό Μουσείο στην Πλατεία Δημοκρατίας

georgia_1223a.JPG

Πλατεία Δημοκρατίας bien sur!

georgia_1033a.JPG

Πιο αρμένικη (μύτη) δεν γίνεται!
Και με την ευκαιρία να πω ότι προσωπικά τις λάτρεψα!

georgia_1280a.JPG
Garni

georgia_1327a.JPG
Πανταχού παρόντα

georgia_1354a.JPG
Αραράτ. Αποκάλυψη τώρα!

Σε λίγο η συνέχεια.

georgia_1356a.JPG
Το μοναστήρι στο Noravank

georgia_1364a.JPG
Επίσης

georgia_1371a.JPG

Ερειπωμένο μοναστήρι στην κοιλάδα του Yeghegnadzor

georgia_1400a.JPG

Η αυλή στο κατάλυμμά μας στο Sisian

georgia_1412a.JPG

Sisian: βιομηχανικά υπολείμματα της ένδοξης Σοβιετίας

georgia_1446a.JPG

Tatev με πρωταγωνιστή την Άνοιξη

georgia_1509a.JPG

Goris: τριανταφυλλένια εισβολή

Πάμε τώρα και λίγο βόρεια
georgia_1743a.JPG

To μοναστήρι του Sevanavank

georgia_1794a.JPG

Dilijan
georgia_1823a.JPG

To μοναστήρι του Sanahin
georgia_1844a.JPG

Κι επειδή οι επιτύμβιες πλάκες χαίρουν υψηλής τραβελστορικής δημοτικότητας, ιδού και η δική μου μακάβρια συμβολή.

Κι επειδή είμαι σιγουρη ότι πήξατε από το (έστω και λουλουδιασμένο) μοναστηριακό τουρισμό, ας κλείσουμε με κάτι ένδοξο και προλεταριακό
georgia_1881a.JPG

Το εργοστάσιο επεξεργασίας χαλκού στο Alaverdi

georgia_1883a.JPG

Και με το σωστό αυτοκίνητο παρακαλώ!

georgia_1889a.JPG

Ακαταμάχητη σοβιετική σκουριά
georgia_1894a.JPG


The Wall

georgia_1925a.JPG
Guymri: Εκεί όπου οι σεισμόπληκτοι του 1988 ζούνε ακόμα σε κοντέινερ και σε παροπλισμένα βαγόνια τρένου με το σήμα της ΕΣΣΔ...
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Είσαι υπέροχη, απλά… Δεν θα αναφερθώ πόσο πιο φτωχός εγώ τουλάχιστον αισθάνομαι που δεν μας χαρίζεις εδώ κάποιες από τις υπέροχες ιστορίες σας. Δεν μπορεί να συγκριθεί η αφήγησή μου με τη δική σας. Παρηγοριά το site σας!
Αν μου επιιτρέπεις θα ζητήσω από τους mod να προσθέσουν στην ιστορία μου τον αντίλογό σου και τις φωτό σου σαν εξτρά κεφάλαιο. Δεν θέλω να χαθεί σαν ποστ. Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να το διαβάσουν και να έχουν μια πιο ισορροπημένη άποψη. Το θεωρώ πιο δίκαιο για τέτοιο προορισμό. Εκτός "χρυσή μου" (θυμάσαι υποθέτω) κι αν μας τιμήσεις με ιστορία.
Α τι κρίμα που δεν πήκαμε εντός του εργοστασίου. Νομίζαμε ότι δεν επιτρεπόταν. Πάντως όταν εβλεπα σκουριά στην Αρμενία χαμογελούσα και σας έφερνα στο μυαλό μου
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Ευχαριστουμε,καταπληκτικες φωτογραφιες.Και των δυο.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Τέλεια...Εμείς απλά απολαμβάνουμε την "αντιπαράθεση" εικόνων (και ιστοριών ενίοτε).
Κι αν τελικά δε βάλουμε την Αρμενία στο top 5 , πάλι ωραίοι είστε...
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Αγαπημένε μου συγγραφέα, φωτογράφε και συνταξιδιώτη, εννοείται ότι έχεις το ελεύθερο να κάνεις ότι θέλεις με την "αντιπαράθεση". Όσο για δικό μου armenian story δεν προβλέπεται, όχι τουλάχιστον στο ορατό μέλλον, παρά τα ενθαρρυντικά σου σχόλια και τις δικές μου στιγμιαίες παρορμήσεις. Πολλά τα ανοιχτά μέτωπα που προηγούνται.... Μακάρι να είχα περισσότερη συμμετοχή στο φόρουμ πλην όμως, δυστυχώς, ο νους μεν πρόθυμος, ο χρόνος δε ελλιπής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom