Αρμενία Αρμενία, big trouble σε σκυλοκαμπαρέ...

Μηνύματα
138
Likes
1.941
Η υπερβολική ταχύτητα -βραδιάτικα- σε συνδυασμό με τις σφήνες και τις προσπεράσεις στο αντίθετο ρεύμα ανφάς με νταλίκες, μου δημιούργησαν τέτοια υπερένταση συνοδευόμενη από μορφασμούς τρόμου και εκδηλώσεις παντομίμας, που σιγά-σιγά άρχιζα να συνέρχομαι από τις μπύρες και τις βότκες!
Με το που κατεβήκαμε σώοι στο πάρκιν του στριπτιζάδικου, ένιωσα την ίδια παράξενη ανακούφιση, μ’ εκείνη που ξυπνάς από τον γνωστό εφιάλτη που σε κυνηγάει το τέρας, προσπαθείς να τρέξεις αλλά πας σαν σε slow motion σε ελαττωματικό DVD.
Ένας χτισμένος μπράβος, με μαύρο σακκάκι από καλάθι προσφορών supermarket, ξυρισμένο κεφάλι, και φυσίκ νεροβούβαλου Αμαζονίου, μας καλωσόρισε σε ακατάληπτα αρμένικα.
Προσπεράσαμε γύρω στα πεντέξι ταυριά, με ξυρισμένα κεφάλια και φουσκωτά μπράτσα σαν μπούτια βοείου Αιτωλοακαρνανίας, από το πάρκιν μέχρι την αίθουσα και μας ανέλαβε ο maitre d’ hotel.
Με ελεγχόμενες εκδηλώσεις έκπληξης κι ενθουσιασμού, αφού χαιρέτησε τον Τανιέλ ιπποτικά σε στάση όρθιας γονυκλισίας, μας έβαλε να καθίσουμε στο πρώτο κεντρικό τραπέζι.
Ήταν περασμένα μεσάνυχτα και απ’ ότι φαίνονταν το κυρίως πρόγραμμα ακόμα δεν είχε αρχίσει.
Το μαγαζί ήταν μισογεμάτο με ετερόκλητο κοινό.
Ύποπτες φιγούρες, με χρυσά Rolex και ακριβά κοστούμια από τις μπουτίκ της λεωφόρου Hyusisayin, που κάπνιζαν πούρα συνοδεία σαμπάνιας και βότκας, επιχειρηματίες με φάτσες πετυχημένου Εβραίου τοκογλύφου, διάφοροι λιγούρηδες ματάκηδες ντυμένοι σαν αραβωνιαστικοί, που βύζαιναν σε δόσεις μιλιγκράμ τα ποτά τους και κάτι ναρκισσευόμενοι μποντυμπιλντεράδες, εκτραφέντες στους λειβαδεώνες της τοπικής μαφίας, κάνοντας τους ρινόκερους της Σουμάτρας να φαντάζουν διανοούμενοι, είχαν γεμίσει την αίθουσα.
Η σκέψη και μόνο να διεκδικώ προτεραιότητα σε θέση πάρκιν με κάποιον απ’ αυτούς, μου δημιουργούσε ένα μούδιασμα στη ραχοκοκκαλιά με ταυτόχρονη δημιουργία ύγρανσης του μετώπου από σταγόνες κρύου ιδρώτα…
Δυό αχλαδόσχημες ημίγυμνες, με ευρύπυγα κορμιά της λαγγεμένης Ανατολής, χόρευαν χαλαρά ένα σλόου κομμάτι της Gianna Nannini, στέλνοντας χαμόγελα με νόημα σε μια παρέα Καυκάσιων υλοτόμων, ντυμένων με τα γαμπριάτικα κουστούμια τους, που παρακολουθούσαν το θέαμα υπό ακρατή σιελόρροια.
31oMwXiqr7L._SX463_.jpg
 
Last edited:
Μηνύματα
138
Likes
1.941
Στο τραπέζι μας σε χρόνο dt είχαν καταφτάσει κάτι ροζέ ρώσικες σαμπάνιες, βότκες και Αρμένικο μπράντυ.
Το άρτι αφιχθέν -χοντρό σαν φουντούκι- μαύρο χαβιάρι από το Αστραχάν σερβιριζόταν στα πιάτα από ένα πελώριο ασημένιο μπωλ πάνω σε χλιαρές αράβικες πίττες, πασπαλισμένες με φρέσκο βούτυρο, ξανανοίγοντάς μου γι’ άλλη μια φορά την όρεξη.
Τα ποτήρια άδειαζαν κατά ριπάς στο τραπέζι, με τις πομπώδεις προπόσεις τoυ Μαράτ να δίνουν έναν ηρωικό τόνο στις γύρες με τους άσπρους πάτους και μια ημίγυμνη Αρμένισα σκυμμένη από πάνω μου ως αμπέλωψ ευκληματούσα, ψιθυρίζοντάς μου κάτι ερεθιστικές ατάκες σε διαλέκτους του Πρώην Υπαρκτού...
Αυτές οι ροζέ σαμπάνιες μου την κάναν τη ζημιά.
Όταν πίνεις επί 12 ώρες πρέπει να ξέρεις να σταματάς.
Εντελώς μεταξύ μας, εγώ ήξερα καλά. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσα να πείσω και τον Τανιέλ.
Όταν δοκίμασα να τον ξεγελάσω πίνοντας ελάχιστα από το ποτήρι μου, σχολίασε ότι “οι υπόλοιποι περιμένουν να αδειάσεις το ποτήρι σου. Αν δεν αδειάσει, δεν πίνουν κι αυτοί!”
Γερό μπλέξιμο!
“Ένα βράδυ είναι θα περάσει”, σκέφτηκα.
“Μην γίνουμε και ρεζίλι τώρα στο τέλος” ξανασκέφτηκα με εθνικιστικό ενθουσιασμό, φέρνοντας στο νού μου τον Καραϊσκάκη και τον Πλαπούτα.
1300953258_gm_cmf.gif
300px-Plapoutas2.jpg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.340
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ο Τανιέλ έβαλε μπροστά τη μηχανή γελώντας και απευθυνόμενος σε μένα φώναξε “Μister Vassilis tonight you taste the best caviar from Astrakhan. ”
Στην αρχή νόμισα πως ήταν τα βόλια για τα όπλα του Τανιέλ!
 
Μηνύματα
138
Likes
1.941
Για μιά ακόμη ώρα παρακολουθούσαμε το σόου με κάτι Κουβανέζες από την …Quba του Αζερμπαϊτζάν, που με κάτι φιγούρες καθέτου εφορμήσεως μας την έπεφταν ολόγυμνες σε απόσταση χιλιοστών, φέρνοντας στο κέφι τον κουμπάρο του Τανιέλ που ξεχύλιζε τα ποτήρια με σαμπάνια.
Ο Ανατόλι μ’ ενημέρωσε ότι η φίρμα του μαγαζιού, μια Ουκρανή τουρμπογκόμενα θα ‘βγαινε κατά τις δύο τα ξημερώματα.
Με τις σαμπάνιες κατά ριπάς και τα σφηνάκια βότκας κατά βολάς, άρχισα να χάνομαι.
Μόλις τελείωσαν οι ...Qubaνέζες το σόου και λίγο πριν αρχίσει η γκράν ατραξιόν με την Ουκρανή, πήρα την απόφαση να επισκεφτώ την τουαλέτα.
Ήμουνα σκνίπα. Το καταλάβαινα.
Αισθανόμουνα ανάλαφρος, μου έβγαινε μία ευθυμία, παραπατούσα και είδα στον καθρέφτη ότι είχε σχηματιστεί ένα ηλίθιο χαμόγελο στη φάτσα μου που δεν έφευγε ούτε με γροθιά του Κάσιους Κλέϋ.
Έριξα νερό στο πρόσωπό μου.
Το χαμόγελο εκεί... Μόνιμο. Κολλημένο με UHU...
Απ’ έξω ακούστηκαν χειροκροτήματα.
Βγήκα παραπατώντας από την τουαλέτα και βρέθηκα στο σκοτάδι. Προφανώς είχαν σβήσει τα φώτα για ν’αρχίσει το σόου της Ουκρανής.
Άρχισα να “χάνομαι” σιγά-σιγά...
8899586.png
sampania-ola-osa-prepei-na-gnorizoume.jpg
 
Last edited:
Μηνύματα
138
Likes
1.941
Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ξαφνικά μπήκαν οι πρώτες νότες από το “Cocaine” του Eric Clapton μαζί μ’ ένα μπλέ χαμηλό φωτισμό που φώτιζε την πίστα και την ώρα που άρχιζε το τραγούδι είχα ανέβει στην πίστα χορεύοντας ρόκ και ουρλιάζοντας τους στίχους του κομματιού:
“if you wanna hang out you ‘ve got to take her out. Cocaine. If you wanna get down, down on the…”
Η τελευταία εικόνα που θυμάμαι είναι το έκπληκτο πρόσωπο της Ουκρανής, να με κοιτάζει σαν χαμένη, με τιγρέ εσώρουχα και ροζ χειροπέδες, ακίνητη στην άκρη της σκηνής και τέσσερις γοριλανθρώπους να με πλησιάζουν απειλητικά, με το βλέμμα όμως στραμμένο στον Τανιέλ, περιμένοντας κάποιο νεύμα για τα περαιτέρω…
Θυμάμαι ότι έφυγα σηκωτός, αλλά δεν ξέρω πως και πότε…
………………………………………………………………………………………….
Ξύπνησα την επομένη το πρωί σ’ ένα ευρύχωρο δωμάτιο στο σπίτι του Τανιέλ, μ’ ένα τρελλό πονοκέφαλο.
Αφού έριξα ένα κυβικό νερό στο κεφάλι μου κατεθύνθηκα στην κουζίνα.
Ο Τανιέλ ετοίμαζε σ’ ένα παραδοσιακό μπρίκι έναν αρμένικο καφέ και με κοίταξε χαμογελώντας πονηρά λέγοντάς μου:

“Μίστερ Βασίλης, γκιατί εσύ ντεν λες εμένα, γκουστάρεις να χορεύεις με Τετιάνκα?


-The End-
imagesLM8PDGNB.jpg
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Η τελευταία εικόνα που θυμάμαι είναι το έκπληκτο πρόσωπο της Ουκρανής, να με κοιτάζει σαν χαμένη, με τιγρέ εσώρουχα και ροζ χειροπέδες, ακίνητη στην άκρη της σκηνής και τέσσερις γοριλανθρώπους να με πλησιάζουν απειλητικά, με το βλέμμα όμως στραμμένο στον Τανιέλ, περιμένοντας κάποιο νεύμα για τα περαιτέρω…
Προς στιγμήν φοβήθηκα οτι δεν θα είχες ανέβει στη σκηνή...:haha:
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.340
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ευτυχώς τα θυμάσαι και απολαύσαμε την ιστορία σου.
Τι να πω κι εγώ που τρεις νύχτες στο Ερεβάν τις έβγαλα μόλις με πέντε μπύρες! Και από ξεκόλ μόνο παραδοσιακες στολες στο Tavern Yerevan.
 
Μηνύματα
138
Likes
1.941
Ευτυχώς τα θυμάσαι και απολαύσαμε την ιστορία σου.
Τι να πω κι εγώ που τρεις νύχτες στο Ερεβάν τις έβγαλα μόλις με πέντε μπύρες! Και από ξεκόλ μόνο παραδοσιακες στολες στο Tavern Yerevan.
Το ταξίδι κάνει σουξέ όταν έχεις την τύχη να γνωρίσεις τους "κατάλληλους" ανθρώπους και ειδικά όταν οι κόσμοι μας είναι ασύμπτωτοι...
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Ο τέταρτος της παρέας, ο Γκεντεόν, ήδη είχε φύγει για το κελάρι του και πάνω στην ώρα χτύπησε το κουδούνι της πόρτας για να μας φέρει για γευσιγνωσία και το δικό του κρασί μαζί μ’ ένα μπουκάλι τοπικό μπράντυ…
Έτσι με μεζέδες να καταφτάνουν στο τραπέζι πολυβολιδόν και με ανελέητη κατανάλωση των εξαιρετικών σπιτικών κρασιών, καταλήξαμε κατά τις πέντε το απόγευμα σε κατάσταση γκροκί να το γυρίζουμε σε σφηνάκια μπράντυ και σιροπιαστά σαρί μπουρμά.
Οι Αρμένιοι και οι Γεωργιανοί πίνουν.
Πίνουν πάρα πολύ, θα έλεγα.
Τους ακολούθησα με ιδεαλιστικές τάσεις εθνικής υπερηφάνειας μέχρι το ύστατο σφηνάκι.
Kατά τις έξι βγήκαμε στο κέντρο της πόλης για περίπατο και καφέ.
Εκεί με πληροφόρησαν, ότι κατά τις εννέα το βράδυ θα πηγαίναμε σε κάποιο στέκι τους για να συναντήσουμε μερικούς ακόμα φίλους που θα συμπλήρωναν την παρέα.
Ήταν παραπάνω απο προφανές ότι δεν θα πηγαίναμε σε λέσχη μπρίτζ ούτε και σε σαλόνι τεϊου για ανταλλαγές απόψεων και προσεγγίσεων πάνω σε λογοτεχνικά κείμενα της Γαλλικής Αναγέννησης…
Ήταν η στιγμή που αναπολώντας την κυρία Βίκα και τις εξαιρετικές της οδηγίες για αξιοθέατα, θεατρικές παραστάσεις και φολκλορικά μουσικά στέκια, άρχισα να προβληματίζομαι για το χάσμα των επιλογών που είχα μπροστά μου αλλά και για το αν θα ‘πρεπε να συνεχίσω δέσμιος της μαφιογκλάμορους παρέας, ως απόσπασμα σουρεαλιστικής ταινίας…
Σ’ αυτές τις περιπτώσεις δεν αναλώνομαι σε βαθυνούστατες πυρετικές σκέψεις και αποφάσεις αλλά αφήνω την ταξιδιωτική παλίρροια να με παρασύρει…
View attachment 256729
Εισαι πολυ μεγαλη μορφη αδερφε μου...Απολαυστικη γραφη,μεγαλο ταλεντο
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Ευρισκόμενος τωρανανά εν Κιέβω, ηχανα τας τοπικας σπεσιαλιτε καθοσον ντροπιαρης κάργα ωσάν τα μειράκια στην πρώτην αυτών ρδουμπελότσαρκα. Αλλά...


Αλλά λέγω...


Η ανάγνωσις από ψες, της ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ταυτης ιστορίας, μοι εδωκεν ρεντμπουλάτα πτερύγια αποτελέσματι να εχω αρχυσει βουτιες πετυχεσες εις έκθετα δεσποιναρια μα και μιλφόνια, ξεκάθαρα καταγόμενα εκ της ευγενούς ξανθοπυροξάνθου φυλής των Ρως.


Προτείνω να γλυφτεί ανδριάς του συγγραφέως εξοδοις της αρχούσης τάξεως του φόρουμ ημων και να στηθεί εις την πρώτην αρχικιαν σελίδα αυτού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Η ανάγνωσις από ψες, της ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ταυτης ιστορίας, μοι εδωκεν ρεντμπουλάτα πτερύγια αποτελέσματι να εχω αρχυσει βουτιες πετυχεσες εις έκθετα δεσποιναρια μα και μιλφόνια, ξεκάθαρα καταγόμενα εκ της ευγενούς ξανθοπυροξάνθου φυλής των Ρως.


Προτείνω να γλυφτεί ανδριάς του συγγραφέως εξοδοις της αρχούσης τάξεως του φόρουμ ημων και να στηθεί εις την πρώτην αρχικιαν σελίδα αυτού.
Ναι? ενω αν δεν ειχε γραφτει η ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΑ ιστορια θα πηγαινες για τέιον με τον εκ-πολιτιστικο συλλογο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom