Αρχές Αυγούστου εξωτερικό.

Konstaroth

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας.
Αρχές Αυγούστου θέλουμε να κάνουμε το ταξίδι του μέλιτος μας. Το διαθέσιμο μπατζετ μας είναι γύρω στα 1300€/άτομο και για 10 μέρες το πολύ. Αυτό που αναζητάμε είναι η χαλάρωση ή καλύτερα η απόλυτη χαλάρωση. Ζητούμενο είναι και η θάλασσα, δηλαδή μέρη που μπορούμε να κάνουμε μπάνιο. Έχουμε ρωτήσει σε κάποια ταξιδιωτικά πρακτορεία για προορισμούς που δεν θα έχουμε την ευκαιρία να πάμε άλλη φορά. Δηλαδή εξωτικούς προορισμούς Μαλδίβες, Μπαλί, Πουκετ κτλ. Αυτό που μας προβληματίζει είναι ότι οι καλές επιλογές που μας έχουν προτείνει ξεφεύγουν από το μπατζετ μας. Κάποιες άλλες επιλογές που έχουμε σκεφτεί είναι Μαδέρα, Μαγιόρκα ή κάτι παραπλήσιο.
Θα ήθελα την βοήθεια σας.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μαλδίβες και Πουκέτ τον Αύγουστο έχει μουσώνες, οπότε δεν θα το ρίσκαρα. Μαλδίβες επίσης δεν ξέρω πόσο άνετα θα είστε όσον αφορά το μπάτζετ (δεν έχω πάει, αλλά νομίζω είναι ο μόνος πραγματικά ακριβός προορισμός από τα μέρη που προτείνεις).
Αντίθετα, το Μπαλί νομίζω είναι ωραία επιλογή. Άλλη επιλογή για ΝΑ Ασία είναι όχι η περιοχή του Πουκέτ στην Ταϊλάνδη, αλλά του Σαμουί που εκείνη την περίοδο γλιτώνει τις βροχές.

Η Μαδέρα, έχει πολύ ωραία φύση αλλά δεν λέει κάτι όσον αφορά τις παραλίες, εκτός αν τη συνδυάσεις με το γειτονικό νησάκι Πόρτο Σάντο (τα δύο νησιά συνδέονται ακτοπλοϊκά). Είναι νησί που η ομορφιά του είναι στα τοπία του και αξίζει να το γυρίσεις. Παρόμοια και για τις Αζόρες.

Για Μαγιόρκα (και γενικά Βαλεαρίδες) δεν έχω καθόλου άποψη καθώς δεν έχω πάει.

Νομίζω πως η προφανής επιλογή από τα μέρη που προτείνεις είναι το Μπαλί ή τα νησιά γύρω από το Σαμουί (αντί για το Πουκέτ).
 

apostolis123

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα και απο μένα

ψαχνουμε και εμεις με τη γυναικα μου να παμε γαμηλιο ταξιδι αρχες Αυγούστου και δυστυχώς το κάθε πρακτορείο λεει τα δικα του. Ψαχνουμε κ εμεις χαλαρωση μπανιο και καμια εκδρομη να δουμε τιποτα με budjet 1500/ atomo
Μπαλι έχω καταλάβει οτι είναι καλή εποχη αλλα δεν εχει καλη θαλασσα
Σευχελλες ειναι ιδανικα για μπανιο αλλα πολυ ακριβά.
Μαυρίκιο μου είπαν ειναι πιο οικονομικα αλλα μονο το βορειο κομματι που δεν πιανει βροχες εκεινο το διαστημα
Άλλες προτάσεις υπάρχουν?
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Καλησπέρα και απο μένα

ψαχνουμε και εμεις με τη γυναικα μου να παμε γαμηλιο ταξιδι αρχες Αυγούστου και δυστυχώς το κάθε πρακτορείο λεει τα δικα του. Ψαχνουμε κ εμεις χαλαρωση μπανιο και καμια εκδρομη να δουμε τιποτα με budjet 1500/ atomo
Μπαλι έχω καταλάβει οτι είναι καλή εποχη αλλα δεν εχει καλη θαλασσα
Σευχελλες ειναι ιδανικα για μπανιο αλλα πολυ ακριβά.
Μαυρίκιο μου είπαν ειναι πιο οικονομικα αλλα μονο το βορειο κομματι που δεν πιανει βροχες εκεινο το διαστημα
Άλλες προτάσεις υπάρχουν?

Θα σου πρότεινα να το πάρεις αλλιώς.
Σεπτέμβρη έχει Νέα Υόρκη από Αθήνα με €300.
Με 2.400 που σου μένουν μένεις μια εβδομάδα και κάνεις super ταξίδι από πλευράς αξιοθεατων
 

apostolis123

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
δυστυχως Σεπτεμβριο δουλευει η γυναικα ειναι εκπαιδευτικος και δεν μπορει...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αν το ποσό που αναφέρεις τα περιλαμβάνει όλα (και φαγητό, δραστηριότητες κλπ.) είναι μικρό για τέτοιου είδους προορισμό. Και Μαλδίβες για παράδειγμα ένα φθηνό πακέτο πρακτορείου κάπου τόσο έχει, αλλά εκεί... δε θα ξοδέψετε? Γαμήλιο κιόλας?
Αν κλείνατε μόνοι σας θα πετυχαίνατε καλύτερες τιμές, αλλά όχι ενάμιση μήνα πριν (και Αύγουστο)...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Αζόρες σε φτάνουν τα χρήματα που λέτε αν βρεις και οικονομικές πτήσεις μέχρι τη Λισσαβώνα.Έχει και ωραία φύση και παραλίες(όχι βέβαια σαν της Ελλάδας) και μέρη για εκδρομές πάρα πολλά.Νοικιάζεις αμάξι, διαλέγεις νησί και γυρνάς το νησί.
 

apostolis123

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
καλημέρα

τελικά ύστερα από έρευνα κατέληξα σε μπαλι-σιγκαπούρη για budjet 1500 περιπου το ατομο + τα έξοδα διαμονής
δυστυχώς δεν εκλεισα νωρίτερα και τώρα καταλήγω στα ταξιδιωτικά γραφεία.
Ταυλάνδη είναι επίσης ωραία αλλα δεν έχει θάλλασσες ενω το Μπαλί είναι πιο χαλαρός/τουριστικός προορισμος με παραλίες
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταυλάνδη είναι επίσης ωραία αλλα δεν έχει θάλλασσες ενω το Μπαλί είναι πιο χαλαρός/τουριστικός προορισμος με παραλίες
Μάλλον ήθελες να πεις το ακριβώς αντίθετο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom