Αρχαιολογικοί χώροι: κριτήρια και προτιμήσεις

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.716
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν, για να μην ταλαιπωρούμε το άλλο thread που το μαμήσαμε, ας κάνουμε μια συζήτηση εδώ.

Ερώτηση: Υποθέτουμε πως κάνετε το τοπ-5 αρχαιολογικών χώρων που έχετε επισκεφθεί και το τοπ-5 αυτών που θέλετε να επισκεφθείτε, σε Ελλάδα και εξωτερικό και μάλιστα με σειρά προτίμησης. Τι είναι αυτό που τοποθετεί τις κορυφαίες επιλογές σας στην κορυφή; Το πόσο καλά διασώζεται ο χώρος, η ιστορική του σημασία, το πώς δένει με το περιβάλλον, το αν προκαλεί μυστήριο, σας αποθαρρύνουν τα πλήθη, παίζει ρόλο η σπουδαιότητα του πολιτισμού; Με λίγα λόγια, ποια είναι τα κριτήρια σας;

Και με την ευκαιρία, κάντε και τα δύο τοπ-5 που είπαμε, έτσι για να γίνεται κουβέντα.

(ΔΕΝ πρόκειται για θεωρητική συζήτηση περί σπουδαιότητας πολιτισμών, αυτό αργότερα, σε άλλο θέμα. Εδώ το μείζον είναι οι αρχαιολογικοί χώροι και τι μας τραβάει σε αυτούς)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Βάζεις πολύ δύσκολα γιατί ποτέ δεν έχω μπει στη διαδικασία να ιεραρχήσω ακόμα και ταξίδια, ως προς πόσο αρχαιολογικούς χώρους, Kαι γιατί μόνο 5. Η επιλογή είναι αδύνατη. Επέκταση σε top 10 μήπως;
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ρόλο παίζει για μένα η ιστορική του σημασία, αν δημιουργήθηκε και άκμασε σε περιόδους της ιστορίας που "αγαπώ" και, φυσικά, το συναίσθημα που θα νιώσω, όταν πια βρεθώ σε έναν χώρο, θα τον ανεβάσει ή όχι ακόμη πιο ψηλά..(Δεν με απασχολεί το πόσο καλά έχει διασωθεί. Την ανατριχίλα και το μυστήριο μπορεί να μου τα βγάλει και ένας "άδειος" χώρος. Ούτε οι ουρές θα με αποθαρρύνουν, θα τις αντέξω αν είναι όνειρο ζωής να δω ένα μέρος)
Λοιπόν, αγαπημένα μέρη που έχω επισκεφθεί:
1. Βεργίνα
2. Ακρωτήρι
3. Ακρόπολη
4. Ναός Επικούριου Απόλλωνα
5. Αγια-Σοφιά και ό,τι απέμεινε στην πλατεία Σουλτάν Αχμέτ από τον Ιππόδρομο
Και αυτά που θα ήθελα να επισκεφθώ:
1. Μάτσου Πίτσου
2. Πέτρα
3. Νησί Πάσχα
4. Δήλος
5. Κνωσός
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Χμμ... βασικά κριτήρια η γενική εντύπωση - το δέος που προκαλεί η κατασκευή συν το περιβάλλον - και το τι έχω διαβάσει σχετικά - μια καλή ιστορία πάντα βοηθάει. Επίσης, σημαντικός ο τρόπος παρουσίασης των ευρημάτων - δυστυχώς σε αυτό τον τομέα το top 5 μου υστερεί.

Top 5 που έχω δει, με σειρά προτίμησης, μάλλον..
1. Δελφοί
2. Μυκήνες
3. Πάνθεον, Ρώμη
4. Αγιασοφιά
5. Ρωμαικό Φόρουμ, Ρώμη

Το τοπ 5 που θέλω (τουλάχιστον) να δω
1. Machu Picchu, Περού
2. Gobekli Tepe, Τουρκία
3. Tchogha Zanbil, Ιράν
4. Pyramids of Giza, Αίγυπτος
5. Ciudad Perdida, Κολομβία

βέβαια μια λίστα με 5 είναι ελαφρώς μικρή για να τα περιλάβει όλα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.716
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά ρε λεβέντες, αν σας περιορίζει το τοπ-5, κάντε το τοπ-10, μην είμεθα και τυπολάτρες.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σε τυχαία σειρά σε όσα έχω πάει (χωρίς Ευρώπη και Ελλάδα γιατί τότε ξεπερνώ τη 10άδα).
Αναφέρομαι σε χώρους κι όχι σε μεμονωμένα μνημεία
- Luxor (Αίγυπτος). Το έχω αμυδρά στο μυαλό μου γιατί πήγα πριν καμιά 20αριά χρόνια, αλλά με είχε εντυπωσιάσει περισσότερο από τις πυραμίδες
- Αngkor (Καμπότζη)
- Bagan (Μυανμάρ): στούπες διάσπαρτες σ'ένα γαλήνιο τοπίο, ελάχιστοι τουρίστες, υπέροχα ηλιοβασιλέματα πανω στις στούπες
- Hampi (Ινδία): ο φυσικός χώρος, ο κόσμος, τα μνημεία
- Κοιλάδα Bamyan (Αφγανιστάν): Ο χώρος, η ιστορία, το φυσικό περιβάλλον, η παντελής έλλειψη τουριστών
- Persepolis (Ιράν)
- Petra (Ιορδανία)
- Palmyra (Συρία)
- Μachu Picchu: μονο και μονο για το συγκλονιστικό φυσικό χώρο. Σαν αρχαιολογικός χώρος "αμιγώς" δεν θα ήταν καν στην λίστα
Στην Ελλάδα όπου θεωρώ ότι έχουμε εξαιρετικούς αρχαιολογικούς χώρους, αγαπώ τον Μυστρά, τους Δελφούς, την Ακρόπολη με την Αρχαία Αγορά, την Ολυμπία.
Άφησα εκτός Ευρώπη όπου μάλλον κυρίως προς Ιταλία θα στραφώ
Τώρα τι δεν έχω δει και θα ήθελα να δω... μάλλον απωθημένο άμεσα δεν έχω. Εκτός κάτι ξεχασμένων πόλεων στους δρομους των καραβανιών στη Μαυριτανική Σαχάρα
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Που είναι οι αναλύσεις για τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό, οέο; Εξαντλήθηκε η αγάπη στο άλλο thread να υποθέσω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.716
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Που είναι οι αναλύσεις για τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό, οέο; Εξαντλήθηκε η αγάπη στο άλλο thread να υποθέσω.
Είπαμε να το πάμε χαλαρά... πρώτα τα αρχαία, μετά οι τσακωμοί.

Λοιπόν για μένα τα κριτήρια είναι:
1. Να είναι eerie το μέρος, να έχει "βάρος", να προκαλεί μια αντριχίλα, να νιώθεις ότι πατάς ιστορικό χώμα. Δεν μπορώ να το προσδιορίσω.
2. Να "δένει" με το περιβάλλον. Μια θέα, η αίσθηση του εγκαταλελειμμένου, ένα φοβερό τοπίο που δένει με τα αρχαία, μαι επιβλητική έρημος, οι κορμοί του Angkor Wat
3. Να υπάρχει η δυνατότητα να το αγγίξω, να το σκαρφαλώσω, να το ψηλαφίσω, να το περπατήσω. Π.χ. διάβασα ότι το Stonehedge πια έχει περίμετρο με κορδόνι...χάνει πόντους.
4. Η παλαιότητα παίζει ρόλο, σαφώς, αν και λαμβάνω υπόψη τη σχετική παλαιότητα (π.χ. το 1500μΧ στη Νότιο Αμερική είναι εποχή του Χαλκού ακόμη)
5. Το να είμαι μόνος, ή σχεδόν μόνος. Το κατανοώ ότι όλοι θέλουν να δουν αυτό που θέλω κι εγώ και είναι εγωιστικό, αλλά μου αρέσει να το έχω όλο για μένα
6. Το μνημείο να δίνει μια εικόνα για πολλές πτυχές του πολιτισμού. Π.χ. ένας ναός δίνει τη θρησκευτική διάσταση, αλλά μια ολόκληρη πόλη δείχνει βοτανολογία, βιοτεχνία, κοινωνική διαστρωμάτωση, φιλοσοφία, αρχιτεκτονική, τέχνες, θέση της γυναίκας, σχέση με τη φύση κλπ κλπ. Παραδείγματα η Έφεσος και το Μάτσου Πίτσου, θες ώρες αν όχι μέρες για να εξερευνήσεις την κάθε πτυχή τους.
7. Η πρόσβαση. Άλλο να βγαίνεις από το μετρό κι άλλο να πρέπει να κάνεις off road με τη μοτοσικλέτα όπως στην Καμπότζη ή τη Μαυριτανία. Η Χαμένη Πόλη ας πούμε στην Κολομβία, χωρίς να είναι κάτι το φοβερό αρχιτεκτονικά ή ιστορικά, ως πρόσβαση δεν παίζεται
8. Η επίπτωση τυ μνημείου στο χώρο. Το να βλέπεις ότι μέχρι και σήμερα δεσπόζει, ότι η ύπαρξη του συγκεκριμένου πολιτισμού επηρεάζει μέχρι και σήμερα, ότι έχει μια συνέχεια. Π.χ. δυο κυρίες που πάνε στο Χάμπι στην Ινδία και προσεύχονται κάνουν φοβερό κοντράστ με τον Αιγύπτιο που τη βγάζει και κατουράει τις πυραμίδες.
9. Η αίσθηση του μυστηρίου ήτ ου ανεξήγητου επίσης δίνει μια αίγλη.
10. Το να μην ξέρω τι θα δω πάντα με ιντριγκάρει, η άισθηση του άγνωστου. Ένα μνημείο που το έχω δει σε χιλιάδες φωτό πριν το γνωρίσω από κοντά, χάνει πόντους

Τα τοπ-10 αρχαιολογικά μνημεία που έχω επισκεφθεί, χωρίς σειρά προτεραιότητας
1. Τα μοάι στο Νησί του Πάσχα
2. Μάτσου Πίτσου, Περού
3. Ακρωτήρι, Σαντορίνη
4. Έφεσος, Τουρκία
5. Μυκήνες
6.Σιγκιρίγια, Σρι Λάνκα
7. Πραμπανάν, Ινδονησία
8. Δύο ΦΟΒΕΡΑ συμπλέγματα ναών στην ΚΑμπότζη, με δύσκολη πρόσβαση και ούτε μια ψυχή γύρω... Έκανα το λάθος να πάω πρώτα σε αυτά (πρόσβαση με μοτοσικλέτα, σε μονοπάτια με νάρκες) και όταν πήγα Άνγκορ Βατ έχασε λίγο από ατμόσφαιρα, λόγω πολυκοσμίας, τουριστικών περιπτέρων κλπ
9. Μποναμπάκ, Μεξικό
10. Τικάλ, Γουατεμάλα

Έχει κι άλλα πολλά,α λλά αυτά ήταν τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό.

Θέλω να πάω:
1. Πέτρα, Ιορδανία
2. Stonehedge, ΗΒ
3. Vilcabamba, Περού
4. Casas Grandes, Μεξικό
5. Πυραμίδες Σουδάν
6. Μπαγκάν, Βιρμανία
7. Σαμοθράκη
8. Nan Madol, Μικρονησία
9. Βαβυλώνα
10. Altamira, Ισπανία

κι έχει κι άλλα...
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Για μένα τα κριτήρια ειναι :
Η σπουδαιότητα του μνημείου η περίοδος,ο πολιτισμός που αναπτύχθηκε.
Η αίσθηση που θα μου αφήσει την συγκεκριμένη στιγμή της επίσκεψης (εχω αναφέρει ενδεικτικά τη Σαμοθράκη)
Η έκπληξη που θα νιώσω για κάτι που δεν το περίμενα. (Κοιλάδα των Βασιλέων Αίγυπτος)
Το θέμα με τους πολλούς επισκέπτες για μένα είναι πρόβλημα (το ένιωσα ιδιαίτερα στην Κίνα)
Το "κόλλημα" που εχω εγώ για κάποια συγκεκριμένα μέρη ή ευρήματα και το μυστήριο που τα περιβάλλει (ο δίσκος της Φαιστού)
Έτσι λοιπόν θέλω να πάω
Μεξικό
Ιράν
Ν.Α. Ασία
Ιορδανία
Έφεσο
Δήλο
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Έφεσο, Καππαδοκία, Αλάμπρα και Πυραμίδες Αιγύπτου θέλω επίσης να πάω... Το έκανα σχεδόν Τοπ 10 και εγώ..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.355
Δεν έχω top 10 που θέλω να πάω. Και γενικά μπορώ ν αξιολογήσω ένανα αρχαιολογικό χώρο αφού πάω. Έχω βρεθεί προ εκπλήξεως με θετικότατη εντύπωση για χώρους που δεν είχα τόσο ψηλά στην εκτίμησή μου, (π.χ. στην Αρχαία Ολυμπία) και χωρους που έμειναν λίγα στη μνήμη περιμένοντας να εντυπωσιαστώ περισσότερο (Σαμοθράκη).
Δε μπορώ να προσδιορίσω εύκολα το κριτήριο που με ελκύει σε ένα αρχαιολογικό χώρο, συχνά είναι κάτι διαφορετικό ανά περίπτωση. Συνήθως είναι η αίσθηση που νιώθω τη στιγμή που πατάω τό πόδι μου εκεί. Μπορεί να είναι ένα στοιχείο παραδοξότητας (Ναός Επικούρειου) και άλλοτε μια αίσθηση ότι το τοπίο είναι "φορτισμένο" με την ανθρώπινη μοίρα.
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτηση, μου δίνετε ιδέες. Γιατί δεν είμαι ο τύπος που τρέχει μετά μανίας να δει αρχαιότητες αν δεν μου κάνει κάποιο νόημα αυτό που πάω να δω. Συχνά με συγκινούν χώροι που έχουν σημαδέψει την πιο πρόσφατη ιστορία και άλλες φορές είναι συνδεδεμένοι με το βίο προσωπικοτήτων που μου προκαλούν το ενδιαφέρον
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το νο 1 κριτηριο του Γιωργου αποτελει σπουδαιο κριτηριο και για μενα .
Το δεος που προκαλει ο αρχαιολογικος χωρος ,η παλαιοτητα και η ιστορικη του σημασια ειναι επισης μεσα στα κριτηρια μου.
Το περιβαλλον ,οπως και να το κανεις ,παιζει επισης σημαντικο ρολο στο να αναδειξει ή να χαντακωσει ενα μνημειο.Για παραδειγμα η Ακροπολη.Αυτα που την περιβαλλουν μου χαλανε τη συνολικη εικονα.
Επισης οι ορδες των τουριστων plus μικροπωλητες,βαβουρα ,πληθη να στριμωχνονται για μια φωτο κλπ μπορει να μου αμαυρωσουν σημαντικα την εικονα ενος αξιοθεατου.
Τοπ 5-τυχαια σειρα
1.Δηλος (αυτο το γαλαζιο ,ο ηλιος και τ αρχαια...)
2.Ρωμαικη Αγορα ,Κολοσσαιο
3.Ακρωτηρι Σαντορινη
4.Κνωσσος
5.Αγια Σοφια

Θελω να παω
-Stonehedge Αγγλια
-Περσεπολις ,Ιραν
-Σε ολα τα μνημεια της πατριδας (βλεπε nickname)
-Ματσου Πιτσου, Περου
-Ανγκορ Βατ ,Καμποτζη
-στη σημειο που ηταν η Τροια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.333
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom