Ταϊλάνδη Αρχαριοι και Βασιλιαδες.!!!

THALIA

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νησιά Πι Πι
Αγαπητέ φίλε,

Είμαι και εγώ αρχάρια στα ταξίδια. Πάει καιρός από την τελευταία φορα που έφυγα. Σκευτομαι όμως, πολύ σοβαρά, να κάνω τέλη Αυγούστου ταξιδι στα νησιά Πι Πι και μόνο.
Ποιά είναι η γνώμη σου? Τι ξέρεις για τον καιρό που επικρατεί αυτή την εποχη εκει?
Μήπως πρέπει να πάω και Πουκέτ?
:roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ναι thalia καλό θα ειναι να δείς και το πούκετ αφου πας ..τα πι πι ειναι μικρά ,και θα χρειαστείς και άλλες εντυπώσεις ....
καλό ταξίδι .
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Γεια σου THALIA και :welcome2:
Τα πι-πι ειναι ο ορισμος του τροπικου μερους.
Προσφερονται για στιγμες χαλαρωσης μπανακια και σνορκελινκ.
Εγω θα καθομουν μερικες μερες 3-4, ειναι αναλογως τι ψαχνει ο καθενας μας.
Θα συμφωνισω με την Ρενατα.
Αν εχεις πολλες μερες στην διαθεση σου θα ελεγα να δεις το Πουκετ η το Κραμπι,
μιας και απο αυτα τα δυο μερη θα φτασεις στα πι-πι.
Ετσι κι αλλιως θα πας που θα πας,δες και κατι αλλο.


Ο καιρος την συγκεκριμενη εποχη,που θα πας δεν ειναι ο καλυτερος,αλλα δεν ειναι και απαγορευτικος.Απογευματινες βροχες μαλλον θα τις φας σιγουρα,αλλα θα εχεις και μεγαλα διαστηματα με ηλιο.Η ζεστη ειναι δεδομενη.
http://krabi.sawadee.com/weather.htm

Δες και την στην ιστορια της go2dbeach,γιατι αναφερεται στα πι-πι,αν δεν την εχεις δει.
Οτι αλλο θες στην διαθεση σου.:lol:

ΥΓ.Αν το krabi δεν σου λεει κατι σαν ονομα ριξε μια ματια.
http://www.krabi-beach-lover.com/
 
Last edited by a moderator:

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Τα πι-πι ειναι ο ορισμος του τροπικου μερους.
Προσφερονται για στιγμες χαλαρωσης μπανακια και σνορκελινκ.
Αρκεί να μην βρέχει όλη μέρα!!

Thalia δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά όπως είπε και ο xenos, δεν είναι η πιο κατάλληλη εποχή για phi phi, phuket και krabi. Εγώ ήμουν εκεί πέρυσι και ορίστε ο καιρός που είχα:

Phuket 21-24/8: Λίγη βροχή (ήμουν τυχερός, τις προηγούμενες μέρες μου είπαν πως έβρεχε πολύ) αλλά στις περισσότερες παραλίες που πήγα η θάλασσα ήταν άσχημη αφού τα ποτάμια είχαν κατεβάσει λασπόνερα. Γενικότερα το phuket δεν μου πολυάρεσε (συγνώμη xene) και κυρίως δεν μου ταίριαζε και έφυγα γρήγορα.

Krabi (στην ευρύτερη περιοχή) 27-31/8: Πολύ βροχή !! Πάρα πολύ. Και όχι ψιλόβροχο ή βροχή για 1-2 ώρες μόνο.. ασταμάτητη σχεδόν βροχή για 2-3 μέρες.

Koh Phi Phi 1/9-5/9: Μια έτσι μια αλλιώς. Αρκετές καταιγίδες, κάποιες όμως διαρκούσαν πολύ περισσότερο απ' ότι θα περίμενες. Τη μια μέρα που πήγα για snorkeling και επίσκεψη στο Phi Phi Leh, έπιασε τέτοια βροχή (ασταμάτητη) και αέρας και κύμα, όπου και τα 10 άτομα που ήμασταν στη βάρκα αποφασίσαμε στα μισά της μέρας να γυρίσουμε πίσω.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως στα Phi Phi βρέχει αναγκαστικά λιγότερο, έτσι έτυχε όταν ήμουν εγώ εκεί. Γενικώς εκείνη την εποχή ο καιρός είναι απρόβλεπτος, το παίζεις λόττο. Μπορεί να είσαι τυχερός και να σου κάνει καλό καιρό (ε, όλο και κάποια βροχή θα φας) και μπορεί να έχεις και την αίσθηση ότι σε ακολουθεί διαρκώς ένα συννεφάκι!
 

arny

Member
Μηνύματα
45
Likes
229
Συγχαρητιρια για την καταπληκτικη περιγραφη σου. Τα ιδια συνεσθηματα ενιωσα και εγω την πρωτη φορα που πηγα σε αυτη τη χωρα. Το περιεργο ειναι οτι μετα απο τεσσερις επισκεψεις στην Ταιλανδη απο 45 μερες την καθε φορα νιωθω ακριβως τα ιδια και ετοιμαζομαι για την πεμπτη επισκεψη. Απο οτι βλεπω εισαι και εσυ Ταιλανδομανιακ σαν και μενα. Ανακαλυψα και ενα site το www.thai.gr για βαρεια αρωστους!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
arny τέλειο το site για τους tai cholic!!!
γουστάρω τέτοιες βαριές αρρώστιες ,και να μην υπάρχει και γιατρειά .....!!!!!

thalia η ομορφότερη εμπειρία μου στα νησάκια αυτά ,ήταν οι ολιγόλεπτες καταιγίδες ,εγώ να κολυμπάω ..και η βροχή να πέφτει σαν καρύδια ,βουτιά για να αποφύγεις...τα καρύδια ,και πάλι ξανά ...μιλάμε για απίστευτη εμπειρία ,και ανείπωτη χαρά ....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Xenos, διάβασα την ιστορία σου τώρα για πρώτη φορά και νομίζω καλά έκανα, διότι τώρα καταλαβαίνω πολύ περισσότερα έχοντας επισκεφθεί αυτή το φανταστικό τόπο (έστω και από την ανατολική πλευρά)....

Πρέπει να πω ότι είναι η καλύτερη και πιο συγκινητική ιστορία που έχω διαβάσει στο φόρουμ, έστω και αν έχουμε και άλλες εκπληκτικές περιγραφές από εκλεκτά μέλη του φόρουμ....τα γραφόμενα για τη Bangkok τα διάβαζα συνοδεία του εκπληκτικού "One Night In Bangkok", γνωστής επιτυχίας των φοβερών 80s !

Έγραψες εκ καρδίας και πραγματικά σκόραρες φίλτατε.....βέβαια, εγώ περιμένω και το κομμάτι της βραδυνής ζωής που παρέλειψες....νομίζω είναι αναπόφευκτο να αναφερθεί και κάποιος σε αυτό, διότι άλλοι με τους Mr και άλλοι με τις Mrs δε γνωρίσαμε τη πλευρά αυτή. Μακάρι να είχα πάει 10 χρόνια πριν, πιο νέος και ελεύθερος, όπως πήγες εσύ....όχι πως παραπονιέμαι, προς Θεού, αλλά θα ήθελα να είχα ζήσει εκεί αυτά που έχω ζήσει σαν παιδί κι εγώ στα ελληνικά νησιά :haha:

Είσαι έξοχος.....εγώ πάντως κοιτάω εισιτήρια για Ταϋλάνδη το Πάσχα από τώρα :D:D:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
..εγώ πάντως κοιτάω εισιτήρια για Ταϋλάνδη το Πάσχα από τώρα :D:D:D
Ωχωχωχ! Καλοσωριζουμε αλλον ενα Ταυλανδοπληκτο στην παρεα :D.
Ο xenos ξαναπηγε πριν κλεισει χρονος..Ο Mr.go2dbeach θελει να ξαναπαμε..Ενας γνωστος μου ξαναπηγε και δεν εχει γυρισει ακομα :haha:.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ωχωχωχ! Καλοσωριζουμε αλλον ενα Ταυλανδοπληκτο στην παρεα :D.
Ο xenos ξαναπηγε πριν κλεισει χρονος..Ο Mr.go2dbeach θελει να ξαναπαμε..Ενας γνωστος μου ξαναπηγε και δεν εχει γυρισει ακομα :haha:.
Ω ναι, το παραδέχομαι...αν και στα Περχέντιαν μαγεύτηκα από παραλίες, νερά και θαλάσσια-επίγεια άγρια φύση & ζωή, η Ταϋλάνδη έχει αυτό το κάτι διαφορετικό, ένα vibe, δε ξέρω πώς να το χαρακτηρίσω που τη κάνει μοναδική και σε καλεί να επιστρέψεις....ανεξήγητο, αλλά αληθινό!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Ω ναι, το παραδέχομαι...αν και στα Περχέντιαν μαγεύτηκα από παραλίες, νερά και θαλάσσια-επίγεια άγρια φύση & ζωή, η Ταϋλάνδη έχει αυτό το κάτι διαφορετικό, ένα vibe, δε ξέρω πώς να το χαρακτηρίσω που τη κάνει μοναδική και σε καλεί να επιστρέψεις....ανεξήγητο, αλλά αληθινό!
Στην ζωη μας υπαρχουν καποιοι αγραφοι νομοι πχ...
οταν παρεις αμαξι θα το γρατζουνισεις η αμα εχεις δικυκλο καποια στιγμη θα πεσεις.

Οσο αφορα την Ταιλανδη ειναι οτι -αμα πας θα ξαναπας-
Κανε μια ερευνα γυρω σου και θα το διαπιστωσεις.Φυσικα παντα υπαρχουν ελαχιστες εξαιρεσεις.

Στον επιλογο μου γραφω καποιους λογους που ξαναπας, φυσικα ειναι κι αλλοι αρκετοι.
Ισως αμα ανοιξουμε ενα τοπικ ολοι οι thai-lovers εδω μεσα θα γραψουμε αρκετους.

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια για την ιστορια,οσο αφορα το κομματι που λειπει δεν ειμαι υπευθυνος εγω.

ΥΓ.Την λεξη ΤΑΥΛΑΝΔΗ μαλλον την γραφουμε λαθος.
Πρεπει να γραφεται με (ι) ΤΑΙΛΑΝΔΗ.Μικρο το κακο βεβαια.Η χωρα μετραει.:D
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Χene, δε θα μας γραψεις τι εκανες στο 2ο ταξιδι στην ΤαΥιλανδη (γραφω ετσι για να μην ειναι κανεις παραπονεμενος) πως σου φανηκε, αν ειδες κατι καινουριο;

΅Ελα τα λες πολυ ωραια
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Χene, δε θα μας γραψεις τι εκανες στο 2ο ταξιδι στην ΤαΥιλανδη (γραφω ετσι για να μην ειναι κανεις παραπονεμενος) πως σου φανηκε, αν ειδες κατι καινουριο;

΅Ελα τα λες πολυ ωραια
Και το δευτερο ταξίδι μου στην Ταυλανδη ηταν υπεροχο.
Συνδιασα διακοπες με εξερευνηση,κανοντας πολλα χιλιομετρα.

Συνυπηρξα με τους χαμογελαστους ανθρωπους για 15 μερες και κερδισα φιλικα χαμογελα, ηρεμια και γαληνη.

Κερδισα εικονες από αδειες κατασπρες παραλιες πνιγμενες στους φοινικες με ανεμελα πιτσιρικια να κανουνε κουνια με τις ωρες.

Eζησα ανεπαναληπτα τροπικα δειλινα καθως ο ηλιος εφτανε στην δυση του βαφοντας τον ουρανο με πορφυρα χρωματα.

Εμεινα σε ομορφα μπανγκαλουζ πνιγμενα στην βλαστηση εναντι λιγων ευρω.
Εφαγα νοστιμο φαγητο και τροπικα φρουτα σε εξευτελιστικες τιμες για τα Ελληνικα δεδομενα.
Επισκευθηκα ναους, μοναστηρια,και πανυψηλους θεους αγαλματα.

Ειδα ζωα και ψαρια που με κοιταγαν απορημενα καθως προσπαθουσα οσο μπορουσα πιο γρηγορα να τα βγαλω φωτογραφια,για να μην χασω το μοναδικο θεαμα που εβλεπα.
(βλ.φωτο)

Εκανα μασαζ,και διασκεδασα πινοντας μια μπυρα στα μπαρακια της πολης και νυχτες σε ησυχα beach bar η στην βεραντα του μπανγαλοουζ που εμενα.
Bρηκα παρεες να καθονται το βραδυ στην παραλια λεγοντας ιστοριες για την χωρα αυτή αναβοντας φωτια στην αμμο και κοιταζοντας την ασημενια θαλασσα που λαμπυριζε από το φως του φεγγαριου.

Τα συναισθηματα δεν ηταν τα οριακα της πρωτης φορας,αλλα ηταν και παλι πολύ μεγαλα.

Και τιποτα άλλο καινουργιο να μην δω σ`αυτή τη χωρα,
αυτά που ειδα ακουσα και εζησα είναι λογοι που θα την επισκεπτομαι ξανα και ξανα.

Η Ταιλανδη για μενα είναι διακοπες χωρις ρισκο,
πλημμυρισμενη απο εξωτικη μαγεια,που σε περιμενει....
Να την ανακαλυψεις……..
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom