Γαλλία Γερμανία Ελβετία Αρχες Μάρτη-10 μερες-Ελβετία/Γερμανια/Αλσατία

Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας παιδια!!!! Χρειαζομαι την βοήθεια σας. Τον Ιούνιο θα πάω Βασιλεία και θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο για να πάω και Κολμάρ 2 μέρες.Όταν είμαι στην περιοχή της Ελβετίας απο αεροδρομειο μπορώ να νοικιάσω και να πιάσω αυτοκίνητο απο την μεριά της Γαλλίας; Είναι η μισή τιμή.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ναι,μπορείς να νοικιάσεις αυτοκίνητο απο τον γαλλικό τομέα του αεροδρομίου.
Να προσέξεις όμως να εχει την βινιέτα που χρειάζεται για να κυκλοφορήσεις στους αυτοκινητόδρομους στην Ελβετία...η sixt μας την έδωσε την τελευταία φορά δωρεάν...
Κοστίζει περίπου 40 ευρω.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Ναι,μπορείς να νοικιάσεις αυτοκίνητο απο τον γαλλικό τομέα του αεροδρομίου.
Να προσέξεις όμως να εχει την βινιέτα που χρειάζεται για να κυκλοφορήσεις στους αυτοκινητόδρομους στην Ελβετία...η sixt μας την έδωσε την τελευταία φορά δωρεάν...
Κοστίζει περίπου 40 ευρω.
θα έιμαι Βασιλεία και την επόμενη μέρα θα ξαναεπιστέψω στο αεροδρόμειο να πάρω το αυτοκίνητο.Θα ειναι ok? θα μπορώ? Επίσης θα ταξιδέψω μόνο για Κολμάρ και θα το επιστρέψω δεν θα μπώ Ελβετια.
 

zavarakatranemia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
γαλλια-γερμανια
Ταξίδι-Όνειρο
latin america
και εγω καινουργιος στην παρεα, και εγω προκειται να κανω ενα ταξιδι στην γαλλια (αλσατια-λωραινη) και γερμανια (εσση και βατης-βυτεμβεργης). απο μεγαλη τεταρτη βραδυ εως τριτη του πασχα πρωι, δηλαδη 5 ολοκληρες μερες και 2 λειψες... το μεχρι στιγμης προγραμμα με μικρες δυνατοτητες ελιγμων περιλαμβανει 1 μερα αθηνα-φρανκφουρτη τρενο για καρλσρουη (φιλοξενουμαστε απο ενα ζευγαρι φιλων). 2 μερα το πρωι εκδρομη με το ενοικιαζομενο αυτοκινητο μας (3 ημερες 49 ευρω χερτζ) σε μπαντεν-μπαντεν και χαιδελβεργη και επιστροφη καρλσρουη. 3 ημερα εκδρομη colmar-eguisheim-strasbourg (διανυκτερευση). 4 ημερα στρασβουργο και επιστροφη καρλσρουη. 5 ημερα οδικως νανσυ και μετα μετς (διανυκτερευση) . 6 ημερα οδικως απο μετς φρανκφουρτη βολτα στην πολη (διανυκτερευση). 7 μερα αναχωρηση φρανκφουρτη αθηνα.
θα ηθελα παρατηρησεις βελτιωσεις-προτασεις στο υπαρχον προγραμμα χωρις να μπορουν να αλλαξουν οι διανυκτερευσεις... π.χ. μην πατε για βολτα στην νανσυ, δεν λεει καθηστε ολη την μερα στο μετς που ειναι πιο ωραιο ή π.χ. υπαρχει ενα ωραιο χωριουδακι εκει κοντα ή καποιο καστρο που αξιζει να το δειτε εστω βιαστικα... θα ηθελα επισης προτασεις φαγητου. ευχαριστω
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
θα έιμαι Βασιλεία και την επόμενη μέρα θα ξαναεπιστέψω στο αεροδρόμειο να πάρω το αυτοκίνητο.Θα ειναι ok? θα μπορώ? Επίσης θα ταξιδέψω μόνο για Κολμάρ και θα το επιστρέψω δεν θα μπώ Ελβετια.
ναι' και φυσικά μπορείς!!με το λεωφορείο νο 50 ξαναεπιστρεφεις αεροδρόμιο και πάίρνεις το αυτοκίνητο...
αν δεν μπεις ελβετία η μπείς σε επαρχιακούς δρόμους στην ελβετία δεν χρειάζεσαι βινιέτα...
 
Μηνύματα
5
Likes
0
ποιος έχει πάει SOLE UNO? Στην Βασιλεία τα μεταφορικά είναι δωρεάν και τα τρένα? Θέλω να πάω απο Βασιλεία στο sole uno, μια στάση με το τρενο ποσα θα πληρώσω?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ok ευχαριστω...το googlάρα..
Γνωρίζω οτι αν μένεις σε ξενοδοχειο στην βασιλεία σου δίνουν δωρεάν ενα ημερήσιο εισητήριο για τραμ και λεωφορεία.
Τα τρένα δεν περιλαμβάνονται...
Για να πας εκει πρεπει να πάρεις το τρένο απο SBB και να κατέβεις στο reinfeilden..απο εκει δεν ξερω..ισως κάποιο λεωφορείο...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom