Αρχιτεκτονικη & Ταξιδια

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Γουελ, γουελ... Οι διαφορετικες τασεις της αρχιτεκτονικης ειναι απο τα στοιχεια που συναντουμε στα ταξιδια μας. Δινουν εναν ιδιαιτερο χαρακτηρα σε καθε μερος: απο ενα μεμονωμενο κτηριο, μια γειτονια, ενα χωριο, μια πολη εως μια ολοκληρη χωρα. Kλασσικη, βυζαντινη, ρωμανικη, μοντερνα, μπαροκ, γοτθικη, βιομηχανικη, αραβικη, κινεζικη, ινδουιστικη και τοσες αλλες κατηγοριες και υποκατηγοριες.

Εσεις ποια απο τις τασεις/ρευματα/σχολες - πειτε το οπως θελετε - προτιματε? Δεν ειναι αναγκη να ξερετε πως ονομαζεται, απλα πειτε σε ποιο μερος η συγκεκριμενο κτηριο τη συναντουμε.

Σε ποιες περιοχες συναντησατε περιεργη, ιδιαιτερη αρχιτεκτονικη που σας εκανε εντυπωση? Τι ηταν αυτο που σας αρεσε?

Παιζει ρολο για τα ταξιδια σας η αρχιτεκτονικη του τοπου που θα επισκεφθειτε?

Θα θελατε να επισκεφθειτε τοπους λογω της αρχιτεκτονικης τους? Ποιους?

Απαντηστε σε οποιο ερωτημα θελετε, σε ολα μαζι ή και σε κανενα:D
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μπάρτσα και Γκαουντί μέχρι στιγμής,από τα λίγα μου ταξίδια,είναι στο Νο1.
Και πριν πάω,δεν ήξερα καν οτι υπήρχαν αυτά τα δημιουργήματα.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Πολύ ωραίο καί μεγάλο θέμα άνοιξες.
Ποιά τάση στην αρχιτεκτονική προτιμώ?
οποιαδήποτε έχει αυθεντικότητα, ιστορία, δεν χαλάει την αισθητική μου καί δεν "κλωτσάει" στο μάτι μου.
Από τα παραδοσιακά σπίτια των χωριών τού πηλίου έως τα κυβόσχημα των κυκλάδων
Από τα παλάτια της Ευρώπης έως τα τρωγλοδυτικά της Καππαδοκίας.
Από τα ρομαντικά κάστρα τού Λίγηρα έως τα σπιτάκια με μπαγδατί της Γερμανίας.
Καί όταν αυτά "παντρεύονται" με το φυσικό περιβάλλον, είναι σκέτη μαγεία!!
Κρίμα πού μερικά "διαμάντια" βρίσκονται δίπλα σε τερατουργήματα.
Δείτε το κέντρο της Αθήνας. Τα περισσότερα νεοκλασσικά ή είναι εγκαταλελειμένα ή άν έχουν συντηρηθεί καί αξιοποιηθεί, βρίσκονται δίπλα σε ένα γυάλινο ξενοδοχείο, σε ένα πολυώροφο άχαρο, απρόσωπο κτήριο, δίπλα σε μία γκρίζα βρώμικη πολυκατοικία (δεν τις βάφουν ποτέ ήθελα νά'ξερα?).
Δυστυχώς δεν είναι η εξαίρεση τού κανόνα. Ολες οι ελληνικές μεγαλουπόλεις στο ίδιο μοτίβο παίζουν.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
dmdoc τα δημιουργηματα του Γκαουντι ειναι πραγματι μοναδικα και δεν εμπιπτουν σε καμια κατηγορια. Μεγαλοφυια...

kalove ωραιο να σου αρεσουν ολα και συμφωνω γενικα με αυτα που λες, αλλα δε μπορει να μην εχεις μια αδυναμια;)

ΥΓ:η αρχιτεκτονικη και οικιστικη καταντια της Αθηνας κ των μεγαλων ελληνικων πολεων ειναι σοβαρο θεμα, αλλα εμπιπτει σε αλλη συζητηση...Ειρωνια παντως, μια μερα στο λιμανι του Πειραια, κοιτωντας τα τελειως παρατημενα και παρηκμασμενα νεοκλασικα, ειδα οτι το μονο που ηταν σε καλη κατασταση ανηκε σε τραπεζα. Ωρα να τους ευχαριστησουμε κιολας:D
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.376
Likes
6.889
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ποιός είναι ενας από τους αγαπημένους ταξιδιωτικούς ευρωπαικούς προορισμούς των ελλήνων αρχιτεκτόνων;:roll:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ειρωνια παντως, μια μερα στο λιμανι του Πειραια, κοιτωντας τα τελειως παρατημενα και παρηκμασμενα νεοκλασικα, ειδα οτι το μονο που ηταν σε καλη κατασταση ανηκε σε τραπεζα. Ωρα να τους ευχαριστησουμε κιολας:D
Και όχι μόνο αυτό αλλά στο κέντρο της Αθήνας τα καίμε κιόλας...

...sorry για το spaming...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Επίσης-μια και θεωρώ οτι Zephyrous έχεις επαγγελματική σχέση με την αρχιτεκτονική-έχω μια περιέργεια για τις δημιουργίες των Μπερνίνι,Μπορομίνι.
Και όταν και όποτε επισκεφτώ την Ρώμη,ένα κίνητρο είναι ΚΑΙ αυτό.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Η αληθεια φιλε dmdoc ειναι οτι εχω καθαρα ερασιτεχνικη σχεση με την αρχιτεκτονικη. Μολις τον τελευταιο χρονο αρχισα να το ψαχνω λιγο.

Απο τους 2 που ανεφερες ο Bernini μου φανηκε πως ηταν κατα κυριο λογο γλυπτης και δευτερευοντως αρχιτεκτονας.

Στο μπαροκ παντως παιζουν κ οι 2...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Απο τους 2 που ανεφερες ο Bernini μου φανηκε πως ηταν κατα κυριο λογο γλυπτης και δευτερευοντως αρχιτεκτονας.

Στο μπαροκ παντως παιζουν κ οι 2...
Μάλλον all around δημιουργός ήταν.Το ενδιαφέρον μου πάντως το κίνησε η πλατεία του Αγ.Πέτρου,που είναι δικιά του.Κατόπιν ψάχνοντας,βρήκα οτι πολλά palazzo είναι επίσης δικά του.Ίσως το κομμάτι του ως γλύπτης να είναι πιο ευρέως γνωστό και να επισκιάζει το αρχιτεκτονικό
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Οντως, Ζεφυρε όπως ελεχθη και πιό πάνω,το θέμα σηκώνει πολύ συζήτηση. Πριν αρχίσω τα ταξίδια, ο Λε Κορμπυζιέ μπορώ να σου πω ότι μου άρεσε περισσότερο από όλους και στα έπιπλα και στις κατασκευές. Βέβαια συν τω χρόνω άρχισαν να προστίθενται κι άλλα. Έτσι πήγα Βρυξέλλες για τον Ορτά και εξυπακούεται γιατί πήγα Βαρκελώνη. Φυσικά κάθε πόλη μικρή ή μεγάλη "στιγματίζεται" και ορίζεται από μεγάλους αρχιτέκτονες. Η Βυζαντινή ναοδομία συνέχεια της Ρωμαϊκής φυσικά, λαμπρύνει την Πόλη κι όχι μόνο. Διάσπαρτα στην Ελλάδα εναπομείναντες ναοί της περιόδου εκείνης καταδεικνύουν τη δύναμη του αρχιτεκτονήματος. Τώρα στη θλιβερή πόλη που ζω εγώ ένα σπίτι της προκοπής έχει απομείνει κι αυτό ρημάζει. (Είναι μεγάλο το οικόπεδο και θέλουν να γίνει πολυκατοικία βλέπεις).:(
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
zephyrous, δεν θα πρωτοτυπήσω: θεωρώ τον Γκαουντί ως κορυφή.
Ιδίαιτερη αδυναμία, ναί έχω, στις καστροπολιτείες : Μονεμβασία, Ρόδος, Βαλέτα, Καρκασόν...
Λατρεύω τις βόλτες στα στενά λιθόστρωτα δρομάκια τους, τα χοντρά τους τείχη με τις μνημειώδεις πύλες, τις βαριές ψηλές θύρες, τις πολεμίστρες τους, τα σημάδια τού χρόνου καί της ιστορίας...
Ρομαντική? Ισως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.244
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom