Ας ρολάρουμε και δω!

Μηνύματα
15
Likes
129
Γεια σας!

Ονομάζομαι Καμίλ (Πολωνός που γεννήθηκα και ζω στην Αθήνα) και μετά από παρότρυνση της φίλης μου της Φένιας αποφάσισα να συστηθώ και εδώ :)

Πριν μερικά χρόνια έφτιαξα το the Trawheeler και από τότε νομίζω ότι είμαι ο μοναδικός ανάπηρος travel blogger στην Ελλάδα. Βέβαια, η δουλειά μου είναι άλλη (δουλεύω για μια ξένη ΜΚΟ που αφορά τα δικαιώματα των αναπήρων), οπότε το blog είναι το χόμπι μου. Προσπαθώ να το κρατάω ζωντανό όποτε έχω χρόνο, κυρίως μέσα από τα social media (@thetrawheeler), πράγμα πιο δύσκολο φέτος με την πανδημία.

Εδώ και αρκετά χρόνια έχω την τύχη να ταξιδεύω συχνά, είτε για αναψυχή (αφού είναι το πάθος μου) είτε λόγω δουλειάς/ακτιβισμού (πέρυσι π.χ. έκανα 14 ταξίδια) και ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου με τους άλλους και έτσι ξεκίνησα το the Trawheeler. Θα έλεγα ότι είναι περισσότερο ένας προσωπικός χώρος καταγραφής εμπειριών παρά ένας ταξιδιωτικός οδηγός. Είναι ανοιχτό σε όλους (ανάπηρους και μη) για να τους παρακινήσει να ταξιδέψουν και να γνωρίσουν τον κόσμο.

Μερικά fun facts για εμένα:
  • Έχω επισκεφθεί 23 χώρες σε τρεις ηπείρους και καμιά 50αριά πόλεις
  • Έχω ζήσει στο Βέλγιο (Γάνδη) για 6 μήνες κάνοντας Εράσμους
  • Η αγαπημένη μου πόλη (από αυτές που έχω πάει) είναι το Τόκιο και μετά μάλλον η Βαρκελώνη
  • Επόμενο ταξίδι (εκτός απροόπτου) τα Χανιά τη Δευτέρα
  • Φέτος έχω τη χαρά και την τιμή να είμαι επίσημος influencer της φετινής καμπάνιας για τα Ευρωπαϊκά Βραβεία Προσβάσιμης Πόλης
Χαίρομαι που είμαι μέρος της παρέας εδώ και εννοείται ότι με ρωτάτε ελευθέρα ό,τι θέλετε!
2019-04-11 12.32.51.jpg
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.829
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Γεια σας!

Ονομάζομαι Καμίλ (Πολωνός που γεννήθηκα και ζω στην Αθήνα) και μετά από παρότρυνση της φίλης μου της Φένιας αποφάσισα να συστηθώ και εδώ :)

Πριν μερικά χρόνια έφτιαξα το the Trawheeler και από τότε νομίζω ότι είμαι ο μοναδικός ανάπηρος travel blogger στην Ελλάδα. Βέβαια, η δουλειά μου είναι άλλη (δουλεύω για μια ξένη ΜΚΟ που αφορά τα δικαιώματα των αναπήρων), οπότε το blog είναι το χόμπι μου. Προσπαθώ να το κρατάω ζωντανό όποτε έχω χρόνο, κυρίως μέσα από τα social media (@thetrawheeler), πράγμα πιο δύσκολο φέτος με την πανδημία.

Εδώ και αρκετά χρόνια έχω την τύχη να ταξιδεύω συχνά, είτε για αναψυχή (αφού είναι το πάθος μου) είτε λόγω δουλειάς/ακτιβισμού (πέρυσι π.χ. έκανα 14 ταξίδια) και ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου με τους άλλους και έτσι ξεκίνησα το the Trawheeler. Θα έλεγα ότι είναι περισσότερο ένας προσωπικός χώρος καταγραφής εμπειριών παρά ένας ταξιδιωτικός οδηγός. Είναι ανοιχτό σε όλους (ανάπηρους και μη) για να τους παρακινήσει να ταξιδέψουν και να γνωρίσουν τον κόσμο.

Μερικά fun facts για εμένα:
  • Έχω επισκεφθεί 23 χώρες σε τρεις ηπείρους και καμιά 50αριά πόλεις
  • Έχω ζήσει στο Βέλγιο (Γάνδη) για 6 μήνες κάνοντας Εράσμους
  • Η αγαπημένη μου πόλη (από αυτές που έχω πάει) είναι το Τόκιο και μετά μάλλον η Βαρκελώνη
  • Επόμενο ταξίδι (εκτός απροόπτου) τα Χανιά τη Δευτέρα
  • Φέτος έχω τη χαρά και την τιμή να είμαι επίσημος influencer της φετινής καμπάνιας για τα Ευρωπαϊκά Βραβεία Προσβάσιμης Πόλης
Χαίρομαι που είμαι μέρος της παρέας εδώ και εννοείται ότι με ρωτάτε ελευθέρα ό,τι θέλετε!
View attachment 321078
:welcome: και καλά ταξίδια σου εύχομαι! :pilot:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καμίλ καλώς ήρθες!

Με άγγιξε βαθιά η ανάγνωση του σύντομου βιογραφικού σου και με εντυπωσίασε το πάθος και η δύναμη που αντιμετωπίζεις την ζωή!
Ανυπομονώ να μοιραστείς μαζί σας τις ταξιδιωτικές σου περιπλανήσεις,
'Οσο υπάρχουν ανάμεσα μας άνθρωποι σαν κι εσένα αναζωπυρώνεται η ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καμιλάκι μου καλό καλώς ήρθες στη μεγαλύτερη ταξιδιωτική ομάδα και σε ευχαριστώ που γράφεις -όπως είχες υποσχεθεί.
Εγώ που σε ξέρω λίγο καλύτερα θαυμάζω τον τρόπο που αποδέχεσαι και χειρίζεσαι τις καταστάσεις και ειδικά το πνεύμα και το χιούμορ σου, σπουδαία εργαλεία για να αντιμετωπίζεις την καθημερινότητα.
Ένας άνθρωπος που δε σταματα να ονειρεύεται, να ενημερώνεται και να θέλει να αλλάξει τη νοοτροπία ολόκληρης της χώρας.
Είμαι σίγουρη πως θα αποτελέσεις πηγή έμπνευσης για πολλούς ανθρώπους που φοβούνται και δε τολμούν να ταξιδέψουν.
κι επειδη εδω και 2μιση χρονια εχω ενα θεμα κι εγω με την υγεια μου, ο Καμιλ ειναι παντα ακροατης στα προβληματα μου και παντα εχει εναν καλο λογο παρηγοριας να μου πει. Μου δινεις δυναμη.
Καλως μας ηρθες.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σας!

Ονομάζομαι Καμίλ (Πολωνός που γεννήθηκα και ζω στην Αθήνα) και μετά από παρότρυνση της φίλης μου της Φένιας αποφάσισα να συστηθώ και εδώ :)

Πριν μερικά χρόνια έφτιαξα το the Trawheeler και από τότε νομίζω ότι είμαι ο μοναδικός ανάπηρος travel blogger στην Ελλάδα. Βέβαια, η δουλειά μου είναι άλλη (δουλεύω για μια ξένη ΜΚΟ που αφορά τα δικαιώματα των αναπήρων), οπότε το blog είναι το χόμπι μου. Προσπαθώ να το κρατάω ζωντανό όποτε έχω χρόνο, κυρίως μέσα από τα social media (@thetrawheeler), πράγμα πιο δύσκολο φέτος με την πανδημία.

Εδώ και αρκετά χρόνια έχω την τύχη να ταξιδεύω συχνά, είτε για αναψυχή (αφού είναι το πάθος μου) είτε λόγω δουλειάς/ακτιβισμού (πέρυσι π.χ. έκανα 14 ταξίδια) και ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου με τους άλλους και έτσι ξεκίνησα το the Trawheeler. Θα έλεγα ότι είναι περισσότερο ένας προσωπικός χώρος καταγραφής εμπειριών παρά ένας ταξιδιωτικός οδηγός. Είναι ανοιχτό σε όλους (ανάπηρους και μη) για να τους παρακινήσει να ταξιδέψουν και να γνωρίσουν τον κόσμο.

Μερικά fun facts για εμένα:
  • Έχω επισκεφθεί 23 χώρες σε τρεις ηπείρους και καμιά 50αριά πόλεις
  • Έχω ζήσει στο Βέλγιο (Γάνδη) για 6 μήνες κάνοντας Εράσμους
  • Η αγαπημένη μου πόλη (από αυτές που έχω πάει) είναι το Τόκιο και μετά μάλλον η Βαρκελώνη
  • Επόμενο ταξίδι (εκτός απροόπτου) τα Χανιά τη Δευτέρα
  • Φέτος έχω τη χαρά και την τιμή να είμαι επίσημος influencer της φετινής καμπάνιας για τα Ευρωπαϊκά Βραβεία Προσβάσιμης Πόλης
Χαίρομαι που είμαι μέρος της παρέας εδώ και εννοείται ότι με ρωτάτε ελευθέρα ό,τι θέλετε!
View attachment 321078
Czesc Kamil! Witaj w Travelstories :lol:

Ζω με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα αλλάξει επιτέλους η στάση κι η νοοτροπία πολλών εκεί έξω, που δεν σέβονται τα άτομα με κινητικές δυσκολίες. Και μακάρι να βελτιωθούν γενικότερα κάποιες υποδομές, ώστε να υπάρχει καλύτερη προσβασιμότητα και ευκολότερες μετακινήσεις.

Εσύ απ' ό,τι φαίνεται δεν το βάζεις κάτω, και πολύ καλά κάνεις, είσαι αξιοθαύμαστος! Να είσαι πάντα καλά κι εύχομαι να πραγματοποιήσεις όλους τους ταξιδιωτικούς σου στόχους!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γεια σου Καμίλ!

Ο λογαριασμός σου είναι από τους αγαπημένους μου στο instagram και χαίρομαι που σε βλέπω και εδώ! :)

Το κομμάτι της προσβασιμότητας των ΑμεΑ είναι ένα μελανό σημείο της ελληνικής κοινωνίας.
Καθώς (για διάφορους λόγους) με ενδιαφέρει πολύ η έννοια της συμπερίληψης, η αλήθεια είναι ότι δεν παύω να απογοητεύομαι από την ελληνική νοοτροπία, παίρνοντας όμως δειλά-δειλά και θάρρος με την αύξηση της ευαισθητοποίησης του κόσμου, ιδιαίτερα στις νεότερες γενιές.

Θεωρώ πολύ σημαντικό ότι υπάρχουν άνθρωποι σαν εσένα που αφενός δεν "κωλώνουν" απέναντι στις όποιες δυσκολίες και γεμίζουν αξιοζήλευτες εμπειρίες, αφετέρου μοιράζονται το βίωμά τους, ευαισθητοποιώντας τους γύρω τους, αλλά και παρέχοντας πολύτιμη πρακτική βοήθεια σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν παρόμοιες (ή και μη) δυσκολίες και έχουν ανάγκη έμπνευση και καθοδήγηση.

Με χαρά θα περιμένω τις αναρτήσεις σου. :)
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.819
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Περιμένουμε να γράψεις τις εμπειρίες σου!!!
Καλά ταξίδια!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Επ’ ευκαιρίας μιας και είναι καλοκαιρινή περίοδος να πούμε για τις ράμπες σε παραλίες. ΔΕΝ είναι για να κάνουμε βουτιές και για να παίζουμε. Είναι πανάκριβες κατασκευές που έχουν σκοπό να διευκολύνουν τους συνανθρώπους μας που κινούνται σε καροτσακι, να απολαύσουν την ελευθερία της θάλασσας.

C3F97F19-E4A9-43E5-BAA4-A515BFD6F43E.jpeg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom