Αστυπάλαια Κάρπαθος Αστυπάλαια ή Κάρπαθο τον Ιούνιο;

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.569
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλημέρα στην παρέα, έχω άδεια αρχές Ιουνίου και λόγω του κορονοιου λέω να πάω σε νησί. Αλλιώς θα πήγαινα πιθανότατα Ευρώπη... Πρώτη επιλογή είχα την Κέρκυρα αλλά με 300+ ευρώ/άτομο μόνο για την πτήση (από Ρόδο) το θεωρώ λίγο δύσκολο, έχουμε και το επόμενο μακρινό ταξίδι για τον χειμώνα. Έχω δει Ρόδο, Σύμη, Πάτμο, Νίσυρο, Λέρο, Τήλο, Κάλυμνο, Κω, Λειψοί, και θα ήθελα κάτι άλλο. Να σημειωθεί ότι Αστυπάλαια έχω μείνει ένα βράδι για δουλειά πριν από πολλά χρόνια αλλά δεν είδα και πολλά. Αρχές Ιουνίου, ειδικά φέτος θα είναι πολύ ήσυχα αλλά δεν έχω πρόβλημα. Με ενδιαφέρει να ενοικίασω μηχανάκι και να δώ ότι έχει να προσφέρει το μέρος. Μπάνιο, φαγητό και ένα χαλαρό ποτάκι. Ποίο θεωρείται πιο όμορφο/ιδιαίτερο νησί; Δυστυχώς Αμοργό, Φολέγανδρο ή Μήλο που θα ήθελα, είναι πολύ δύσκολα να φτάσω από εδώ. Ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Αστυπάλαια είναι πολύ ωραία, αλλά αν θέλεις καλές παραλίες και νοικιάσεις μηχανάκι ετοιμάσου για πολύ χωματόδρομο και μακρινό κιόλας. Πέρυσι έσπασα μια σαμπρέλα στο δικό μου μηχανάκι ενώ ήμουν στο νησί.

Κάρπαθος έχει σίγουρα καλύτερο οδικό δίκτυο, και πιθανόν και λίγο πιο ξεχωριστές παραλίες,αλλά αυτό είναι κάπως υποκειμενικό.

Εξαρτάται τι θες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αρχές Ιουνίου, ειδικά φέτος θα είναι πολύ ήσυχα αλλά δεν έχω πρόβλημα. Με ενδιαφέρει να ενοικίασω μηχανάκι και να δώ ότι έχει να προσφέρει το μέρος. Μπάνιο, φαγητό και ένα χαλαρό ποτάκι. Ποίο θεωρείται πιο όμορφο/ιδιαίτερο νησί; Δυστυχώς Αμοργό, Φολέγανδρο ή Μήλο που θα ήθελα, είναι πολύ δύσκολα να φτάσω από εδώ. Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Η αλήθεια είναι ότι όπου και να πας εκείνες τις ημέρες θα ναι ήσυχα και θα το απολαύσεις, συν το γεγονός ότι οι τιμές θα είναι χαμηλές.
Η Αστυπάλαια είναι ένα πανέμορφο νησί το οποίο συνδυάζει όλα όσα ψάχνεις και είναι αρκετά μικρό ώστε να το γυρίσεις πολύ εύκολα. Το έχω κάνει βέβαια με αυτοκίνητο, χωρίς να προβληματιστώ.
Η Κάρπαθος είναι σαφώς πολύ μεγαλύτερο και απαιτεί μετακινήσεις.

Βασικό επίσης (κυρίως λόγω της κατάστασης) είναι το τι θα βρεις ανοικτό. Πολλά νησιά πέρυσι αντίστοιχη περίοδο υπολειτουργούσαν.
Μου κάνει πάντως εντύπωση που μπορείς να φτάσεις στη δυσπρόσιτη Αστυπάλαια και όχι στις Κυκλάδες.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.569
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Από Ρόδο δεν μπορείς να πας Κυκλάδες δυστυχώς... Μόνο Ιούλιο/Αυγούστο Σαντορίνη συνήθως. Ευχαριστώ για τα σχόλια και την βοήθεια!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Από Ρόδο δεν μπορείς να πας Κυκλάδες δυστυχώς... Μόνο Ιούλιο/Αυγούστο Σαντορίνη συνήθως. Ευχαριστώ για τα σχόλια και την βοήθεια!
Φοβερά πράγματα!
Μπορείς να φτάσεις στην Αστυπάλαια που είναι δίπλα αλλά ανήκει διοικητικά στα Δωδεκάνησα, αλλά όχι στις Κυκλαδες, έστω με μια σύνδεση!

Σα νησί πάντως το προτείνω ανεπιφύλακτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom