Αστυπαλαια 2011-Ονειρο!!

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
Μηνες πριν το καλοκαιρι του 2011 ειχαμε αποφασισει με την κοπελα μου,επειτα απο παροτρυνση γνωστου προσωπου και συγκομιδη θετικων πληροφοριων απο ιντερνετ να παμε διακοπες στην Αστυπαλαια.
Η Αστυπαλαια αν και ανηκει στα δωδεκανησα ειναι πιο κοντα στις κυκλαδες τοσο γεωγραφικα οσο και στο στυλ.Αεροπλανο δεν βρηκαμε κ ας ρωτησαμε ενα μηνα πριν,ηταν ολα κλεισμενα για ολο τον ιουλιο κ αυγουστο καθε μερα(περιεργο γιατι οι ντοπιοι μας ελεγαν πως ερχεται σχεδον παντα αδειο κ ας ειναι ολα κλεισμενα,πραγματικα δεν ξερω τι παιζει) οποτε καραβακι και βουρ για 6 μερες Αστροπαλια οπως τη λενε οι ντοπιοι.
Φυγαμε απογευματακι απο πειραια και μετα απο αρκετα κουραστικο ταξιδι 4 τα χαραματα ημασταν στο λιμανι της αστυπαλαιας το οποιο ειναι στον αγ.ανδρεα σε ενα ξεμπαρκο σημειο καπου 10χλμ μακρια απτη χωρα νομιζω.εκει υπαρχει μονο το λιμανι κ τιποτα αλλο,νομιζω το μετεφεραν εκει ωστε να μικραινει η διαδρομη και να γλιτωνουν οι ναυτιλιακες χρονο και καυσιμα.Εκει περιμεναν 2 λεωφορεια ενα που πηγαινε Χωρα και λιβαδι και γεμισε αμεσως ασφυκτικα και ενα που πηγαινε Περα γυαλο το οποιο πηραμε μονο εμεις.Εδω να πω οτι ο Περα γυαλος ειναι στην ουσια ενσωματωμενος στην Χωρα,απλα ειναι χαμηλα,διπλα στη θαλασσα και ειναι πολυ ευκολο μετα απο κανα 10λεπτο που ανεβαινεις σκαλοπατια αναμεσα σε γραφικα σπιτακια να βρεθεις στη Χωρα.
Παιρνοντας λοιπον το λεωφορειο για Περα Γυαλο οπου ηταν το δωματιο μας,και αφου πρωτα πηρα τηλ να ξυπνησω την διαχειριστρια να μας υποδεχτει ακολουθησαμε μια εντελως σκοτεινη διαδρομη,σαν να βρισκομαστε στο πουθενα.Ομως μετα απο λιγο ειδα μια απο τις ομορφοτερες εικονες που εχω δει,καθως το λεωφορειο πηρε μια στροφη φανηκε η Χωρα της Αστυπαλαιας με τον Περα Γυαλο φωτισμενη ιδανικα,να κοιμαται ησυχη,με ενα υπεροχο καστρο στην κορυφη επισης φωτισμενο και μερικους ανεμομυλους στην κορυφη να δενουν με το υπολοιπο τοπιο.Πραγματικα επαθα πλακα!Ειχα διαβασει πως ειναι μια απο τις πιο ομορφες Χωρες στο Αιγαιο αλλα δεν περιμενα τοσο ωραια!Καλα ξεκινησαμε λεω!
Η ιδιοκτητρια μας υποδεχτηκε αγουροξυπνημενη και οταν μας οδηγουσε στα δωματια μας περιμενε αλλη μια ευχαριστη εκπληξη.Επειδη το απλο δικλινο που ειχαμε κλεισει ειχε κατι υδραυλικα προβληματα μας εβαλε σε ενα στουντιο,με κουζινα,σαλονακι,διπλο κρεβατι σε λιγο υπερυψωμενο δαπεδο και μπαλκονι με θεα τη χωρα και το καστρο μεχρι να αποακτασταθει βλαβη στο δικο μας.Εννοειται χωρις εξτρα επιβαρυνση,δηλ μονο με 35 ευρω που ειχα συμφωνησει το δικλινο.Εγω αμεσως βγηκα στο μπαλκονι και χαζευα την απιστευτη εικονα της νυχτερινης Αστυπαλαιας αλλα ειπαμε να κοιμηθουμε λιγες ωρες ωστε να εχουμε δυναμεις για τη πρωτη μερα στο νησι.
1η Μερα:Κατα τις 10 σηκωθηκαμε ανυπομονοι να παμε για μπανιο και να δουμε το νησι μερα.Πηγαμε σε ενα κοντινο φουρνο για προμηθειες για πρωινο και ρωτησαμε και για τα δρομολογια του λεωφορειου.Παρολο που δεν παει σε ολες τις παραλιες σε οσες παει τα δρομολογια ηταν αρκετα τακτικα οποτε βαλαμε τα μαγιο μας και ετοιμαστηκαμε για ενα πρωτο μπανιο στο Λιβαδι.Το λιβαδι ειναι μολις 1,5km εξω απτη χωρα,στη μοναδικη οαση πρασινου στο νησι,και εχει κυριως ενοικιαζομενα και ταβερνουλες.Η παραλια ειναι οργανωμενη(σε λογικα πλαισια ευτυχως) και θεωρειται η πιο δημοφιλης στο νησι επειδη ειναι ευκολα προσβασιμη και παρεχει τα παντα.Τα νερα ηταν υπεροχα και καθως κολυμπαγες ειχες θεα το καστρο της αστυπαλαιας.Ο κοσμος σχετικα λιγος,σκεφτομουν γεματος ικανοποιηση πως αν αυτη που ειναι η πιο τουριστικη εχει τοσο κοσμο φαντασου οι αλλες και ειχα δικιο!στις υπολοιπες συνηθως ειμασταν τελειως μονοι μας!μετα το μπανακι, φαγητο στο λιβαδι στη στροφη στο Γερανι(ειχα διαβασει τα καλυτερα γι αυτο),με μεγαλες μεριδες και πολλες πεντανοστιμες τοπικες σπεσιαλιτε(οι καλυτεροι κολοκυθοκεφτεδες που εχω φαει!)Το απογευμα προς βραδακι ανεβηκαμε τα σκαλοπατια προς χωρα,τα σπιτακια ειναι πολυ γραφικα κλασικα αιγαιοπελαγιτικου στυλ,και φτανοντας στη κορυφη περπατησαμε στον κεντρικο που ειναι οι καφετεριες,τα γλυκατζιδικα(!)τα σουβλατιζιδικα και φυσικα οι 9 υπεροχοι ανεμομυλοι.Δεν χορταινες βολτες σε ενα τετοιο μερος και δεν ηξερες τι να πρωτοδιαλεξεις απο ταβερνες και γλυκα!
2η Μερα: την επομενη πηραμε ξανα το λεωφορειο για λιβαδι αλλα με σκοπο να παμε στα τζανακια για μπανιο.κατεβηκαμε λιβαδι και μετα απο κανα τεταρτο περπατημα ειδαμε ενα μονοπατι που κατεβαινε προς τη θαλασσα στα τζανακια.2κολπισκοι το μεγαλο και το μικρο τζανακι ηταν ολοι δικοι μας αφου δεν υπηρχε κανεις.και οι 2 ηταν υπεροχοι με τελειο βοτσαλο και πεντακαθαρα νερα που σε προκαλουσαν να βουτηξεις κατευθειαν,διαλεξαμε το μικρο τζανακι και απολαυσαμε το μπανιο μας για αλλη μια φορα με θεα το καστρο.Φαγητο στον Περα γυαλο αυτη τη φορα οπου οι επιλογες ειναι παρα πολλες απο ταβερνες,ξεκουραση και το απογευμα μπανιο Λιβαδι,η ευκολη κοντινη λυση.Τα βραδια περιττο ειναι να πω πως βολταραμε Χωρα αφου δεν εχει κατι αλλο αξιολογο το νησι(Μαλτεζανα δεν ειχα ακουσει τιποτα ιδιατερο).
3η Μερα: Αφου ειχαμε ρωτησει τις προηγουμενες μερες για το καραβακι που φευγει απτο περα γυαλο και επισκεπτεται 2 ακατοικητα νησακια απεναντι τον Κουνουπα και τον Κουτσομυτη,αποφασισαμε να παμε εκει για το μπανιο μας.Τιμη 15 ευρω το ατομο.Το πληρωμα ηταν ο καπετανιος,η γερμανιδα γυναικα του-ελληνιδα πια και ενας ανιψιος του νομιζω.Επισκεφθηκαμε 2 παραλιες μια στο καθε νησακι και μπορω να πω οτι τα νερα τους ειχαν το πιο ομορφο χρωμα που εχω δει σε παραλια.Τυρκουαζ,γαλαζοπρασινα νερα,ολες οι αποχρωσεις του μπλε και του πρασινου μαζι και κυριως πεντακαθαρα.Γιατι ακομα κ αν παραλιες σαν το κλεφτικο στη Μηλο εχουν εξισου ομορφα χρωματα,τα τοσα σκαφη-κοτερα κτλ προκαλουν φυσαλιδες στη θαλασσα και τοσα αλλα που δεν βλεπουμε.Αυτα τα 2 νησακια ενιωθες πραγματικα πως ειναι παρθενα και μονο αυτο το μικρο καικακι παει εκει μια φορα τη μερα το καλοκαιρι.Αφου κολυμπησαμε οσο αντεχαμε και στις πηραμε τον δρομο της επσιτροφης.Το πληρωμα ευγενικοτατο μας προσφερε καρπουζι,ακομα και οταν ετρωγαν το μεσημερι καλουσαν οποιον ηθελε να φαει μαζι τους,τι αλλο ψαρια φυσικα.Η συζυγος του καπετανιου εβαζε ντοματες κομμενες λεπτες σε σχαρα και τις αφηνε στον ηλιο και ειχε πολλα βαζακια με λιαστες ντοματες.Μαλιστα εδωσε και ενα βαζακι στην κοπελα μου που τις αρεσουν πολυ.
4η Μερα:Το πρωι αφου αποχαιρετησαμε το στουντιο για να παμε στο κανονικο μας δικλινο-μια χαρα ηταν κ αυτο-το οποιο μπορει να μην ειχε θεα στο καστρο αλλα επειδη ηταν βορεινο ειχε πολυ φυσικη δροσια πηγα να νοικιασω ενα αμαξι για τις 2 τελευταιες μας μερες στο νησι ωστε να παμε σε παραλιες που δεν πηγαινε το λεωφορειο.Ετσι λοιπον πηγαμε για μπανιο στον Αγ.Κωσταντινο που ειναι λιγα χλμ μετα τα καμινακια.Για αλλη μια φορα η Αστυπαλαια με εξεπληττε ευχαριστα,τι παραλια κ αυτη!δεν ειχε τα χρωματα του κουνουπα και κουτσομυτη αλλα ηταν τοσο καθαρη και διαφανη που εβλεπες ολα τα μικρα βοτσαλακια στα ρηχα σαν να μην υπηρχε νερο.στα συν οτι ειχε και καποια δεντρα που προσφεραν σκια εξω,περιττο να πω οτι οταν φτασαμε για αλλη μια φορα δεν βρηκαμε κανεναν στη παραλια.Ομως λιγο πριν φυγουμε ηρθε μια τετραμελης οικογενεια με τα παιδια να διαταρασσουν το ησυχο σκηνικο φωναζοντας,και την πιο πολυ ωρα φωναζαν ''εδω να ερχομαστε καθε μερα ειναι τελεια!!''.Ειχε και ταβερνα εκει που δεν δοκιμασαμε γιατι ειχαμε αρκετα πιατα να δοκιμασουμε ακομα στο Γερανι.Απογευμα μπανιο Λιβαδι κλασσικα και βραδυ Χωρα.Εδω να πω οτι στη χωρα υπαρχουν πολλα μαγαζακια με ειδη δωρων και παραδοσιακα προιοντα(αγορασαμε σπιτικες μαρμελαδες) και υπαρχουν 2-3 ωραια ησυχα μπαρακια (Αρχιπελαγος,Καστρο) με θεα ειτε το αιγαιο ειτε το Καστρο.
5η και τελευταια Μερα: Τελευταιος σταθμος για μπανιο ηταν τα καμινακια στην αλλη πλευρα του νησιου και η φημισμενη ταβερνα της λιντας που θελαμε να επισκεφτουμε. Τα καμινακια ειναι αρκετα μακρια και η περισσοτερη διαδρομη ηταν σε αθλιο χωματοδρομο που αναγκαστικα πηγαινες με πρωτη.Μετα απο αρκετη ταλαιπωρια φτασαμε και η εικονα της παραλιας ηταν πολυ ομορφη.Μεγαλη παραλια,με καποια δεντρα,κλασσικα βοτσαλο οπως ολες οι παραλιες της Αστυπαλαιας.Το κακο ειναι οτι ειχε αρκετο αερα και ειχε λιγο κυμα,πιστευω οτι οταν ειναι ηρεμη αυτη η θαλασσα ειναι κορυφαια.Αφου απολαυσαμε το μπανιο πηγαμε στη ταβερνα της λιντας,η οποια οντας απομονωμενη απο τη χωρα εχει τα παντα παραγωγης,ντοματες,αγγουρια,χορτα,κοτοπουλα,κατσικακια,ψωμι ζυμωτο και οτι παραδοσιακο φανταζεσαι.Αφου γευματισαμε επιστρεψαμε για ξεκουραση,εγω ενιωθα ασυνηθιστα κουρασμενος και οντως δυστυχως ειχα πυρετο καπου την αρπαξα φαινεται,αλαλ ευτυχως ηταν στο τελος των διακοπων και δεν εχασα κατι απτο υπεροχο αυτο νησι!Το υπολοιπο της ημερας περασε με ενα αποχαιρετιστηριο μπανιο στο Λιβαδι και υστερα μελαγχολικα καπως που θ αφηναμε αυτον τον παραδεισο φυγαμε οπως ηρθαμε δηλαδη νυχτα 4 το βραδυ.(αυτα τα δρομολογια δεν βολευουν καθολου οποιον θελει να επισκεφθει το νησι,καλυτερα αεροπλανο αλλα μονο αν το κλεισεις μηνες πριν βρισκεις).Αυτες ηταν οι εμπειριες μου απτην Αστυπαλαια,ισως ξεχασα και καποια αφου εχουν περασει κατι μηνες,παντως σε οσους αρεσκονται σε ησυχες,χαλαρωτικες,διακοπες,σε μια απιστευτη Χωρα τους τη συστηνω ανεπιφυλακτα!
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αγαπημενη Αστροπαλια !!!!
Εμεις μεναμε σε ενα δωματιο που ηταν (οπως εβαλες τη φωτο της χωρας)..ακριβως κατω αριστερα ,με αποτελεσμα να εχουμε απο το μπαλκονι μας μια υπεροχη πανοραμικη θεα ολης της Χωρας ..οπως ανεβαινει πανω στο λοφο.
Η Χωρα ειναι πραγματικα υπεροχη και ειδικα πανω στο Καστρο .
Θυμαμαι ποση εντυπωση μου ειχαν κανει τα γραφικα ξωκκλησια που ηταν 5-5 κολλημενα το ενα διπλα στο αλλο.
Ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα απο το 2001 που πηγα.
Καλα μεταφερθηκε το λιμανι?Διαβαζα στην αρχη για 10 χιλ απο χωρα και λεω ..μαλλον λαθος εχει κανει ..αλλα οχι.
Στη Μαλτεζανα υπηρχε μια ψαροταβερνα ενος παππου ..που εκανες παραγγελια τα ψαρικα ,πηγαινες για το μπανιο σου και το μεσημερακι στα ειχαν ετοιμα.
Εκει εφαγα απο τις ωραιοτερες ψαροσουπες με λουτσο (με το συμπαθειο):lol:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία η ιστορία σου jim! Μου δημιούργησε καλοκαιρινή διάθεση! Ευχαριστούμε πολύ!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Πολύ ωραία η ιστορία σου jim! Μου δημιούργησε καλοκαιρινή διάθεση! Ευχαριστούμε πολύ!
Συμφωνώ και εγώ!
Μετά απο ένα παγωμένο χειμώνα είναι ότι ακριβώς χρειάζομαι!!
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Εχεις αφησει πολλες εκκρεμοτητες ως προς το φαγητο, τις παραλιες και τις διαδρομες. Ευτυχως! Γιατι σε τετοια μερη πρεπει να μενουν πολλα κενα ωστε να θελεις να ξαναγυρισεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω αφησα εκκρεμοτητες με τη βορεια και πιο ανεξερευνητη πλευρα του νησιου..ελλειψη αυτοκινητου.
Σιγουρα θελω να ξαναπαω καποια στιγμη.
Το "Θαλασσοπουλι" ζει και βασιλευει ακομα βλεπω εε?
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Η Ανατολικη μερια της "πεταλουδας" ειναι που κρυβει εκπληξεις και κολπους σαν κι αυτον.
 

Attachments

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στη Μαλτεζανα υπηρχε μια ψαροταβερνα ενος παππου ..που εκανες παραγγελια τα ψαρικα ,πηγαινες για το μπανιο σου και το μεσημερακι στα ειχαν ετοιμα.
Εκει εφαγα απο τις ωραιοτερες ψαροσουπες με λουτσο (με το συμπαθειο):lol:
Πρέπει να εννοείς την ταβέρνα Οβελίξ. Το 2004 που πήγαμε εμείς, η ταβέρνα δε λειτουργούσε. Μας είπαν ότι ο μπάρμπας είχε πεθάνει. (δεν ξέρω αν είναι αλήθεια).
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
σιγουρα σε οποιοδηποτε νησι για να μην αφηνεις εκκρεμοτητες πρεπει να καθεσαι 10 μερες και να εχεις ολες μεταφορικο!πιστευω παντως πηγαμε σε αρκετες παραλιες και φαγαμε σε αρκετες ταβερνες στη χωρα και το περα γυαλο.Αν ξαναπηγαινα θα επισκοπτομουν με το καραβακι την παραλια του Αγ Ιωαννη που πρεπει να ναι τελεια και θα πηγαινα και προς ανατολικη πλευρα οπως σωστα παρατηρησατε μαλτεζανα,μπλε λιμανακι,πλακες,ψιλη αμμο και ισως και πιο ανατολικα που ναι πιο αγρια τοπια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πρέπει να εννοείς την ταβέρνα Οβελίξ. Το 2004 που πήγαμε εμείς, η ταβέρνα δε λειτουργούσε. Μας είπαν ότι ο μπάρμπας είχε πεθάνει. (δεν ξέρω αν είναι αλήθεια).
Ρε συ δε νομιζω οτι ειχε τετοιο ονομα ...θα μου ειχε μεινει .
Ιδιαιτερο και αταιριαστο για το γερο και για το νησι γενικοτερα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ρε συ δε νομιζω οτι ειχε τετοιο ονομα ...θα μου ειχε μεινει .
Ιδιαιτερο και αταιριαστο για το γερο και για το νησι γενικοτερα.
Τέτοιο όνομα ταβέρνας είναι παραπάνω από βέβαιο ότι υπήρχε για χρόνια στο νησί. Ενδεχομένως να υπάρχει ακόμα (Προφανώς κάτω από άλλη διεύθυνση. Με μια μικρή έρευνα στο ίντερνετ, βλέπω πως όντως ο μπάρμπας που την είχε δεν υπάρχει πια.)

Ο δρόμος όπως έρχεσαι από τη Χώρα και το παλιό λιμάνι προς τη Μαλτεζάνα, φτάνει σε ένα σημείο που έχεις δύο επιλογές. Δεξιά σε βγάζει στην παραλία και το μικρό λιμανάκι (αφού περάσεις από το γλυκατζίδικο και το μίνι μάρκετ) και αριστερά έχει ένα σουβλατζίδικο, κάτι άλλα μαγαζιά και την ταβέρνα Οβελίξ.

Αυτή εννοείς?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Απο το 2001 να σου πω δεν θυμαμαι και πολλες λεπτομερειες .
Ηταν μπροστα στην παραλια ...αλλα δεν ειχε σουβλατζιδικα και πολλα μαγαζια κολλητα.
Οποτε ,οπως το περιγραφεις ,περισσοτερο μου κανει για το δεξι δρομο προς την παραλια.
Το Οβελιξ ..δεν ηταν μπροστα σε παραλια δηλαδη?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom