Ασυνοδευτος ανηλικος στο αεροπλανο

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Εχω την εξης απορια. Στα 16+ χρονων γινεται να ταξιδεψεις στο εξωτερικο (Ευρωπη) ΧΩΡΙΣ καν την υπογραφη των γονιων σου; Δηλαδη, απο το Ελ. Βενιζελος να ταξιδεψεις στο Παρισι χωρις να σε περιμενει καποιος εκει;
 

akerboom

Member
Μηνύματα
45
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
το εξεταζω
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Ειχα πεταξει ασυνοδευτος πριν χρονια στα 16,5 και δεν χρειαστηκε καμια υπογραφη.Μαλιστα ουτε ρωτησε κανεις αν με περιμενει καποιος στο αεροδρομιο, πετουσα με Ολυμπιακη.Βεβαια πανε και 12 χρονια και δεν γνωριζω αν αλλαξε κατι απο τοτε.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αν ο 16+ έχει ελληνικό διαβατήριο και ταξιδεύει με ελληνική αεροπορική εταιρία δεν θα του ζητηθεί κανένα έγγραφο συναίνεσης των γονέων του για το ταξίδι,ούτε θα χρειαστεί να δηλώσει στοιχεία ατόμου που θα τον περιμένουν στο αεροδρόμιο του εξωτερικού..και αυτό γιατί μετά τα 14χρ. θεωρείται ενήλικος(!!!)και μπορεί να ταξιδεύει μόνος του..παρόλα αυτά, ο κανόνας αυτός δεν ισχύει σε όλες τις αεροπορικές γι΄αυτό καλύτερα να απευθύνεται σ΄αυτή με την οποία σκοπεύει να ταξιδέψει κάθε φορά!
ΥΓ.γενικά πάντως,πάνω από 16,αν έχει διαβατήριο-το οποίο θεωρούν σαν έγγραφο συναίνεσης οι περισσότερες αεροπορικές-θα ταξιδέψει χωρίς προβλήματα(μιλάμε πάντα για υπήκοο του Ελληνικού κράτους)
καλά να περάσει!!:D
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Αν ξέρει κανείς κάτι σχετικό με το θέμα για την Ryanair όσον αφορά για ανήλικο Ελληνα υπήκοο ας ενημερώσει παρακαλώ.

Εγώ βασικό το είχα σαν δεδομένο ότι δεν μπορεί να γίνει γιατί μια φορά ένας γνωστός μου ανήλικος πήγε να περάσει τα σύνορα της Βουλγαρίας με το αυτοκίνητο του πατέρα του και είχε πρόβλημα γιατί δεν ήταν μαζί του η μάνα του και δεν είχε κάποιο χαρτί με υπογραφή της!Αλλά ήταν κάτω από 16 τότε νομίζω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Εχω την εξης απορια. Στα 16+ χρονων γινεται να ταξιδεψεις στο εξωτερικο (Ευρωπη) ΧΩΡΙΣ καν την υπογραφη των γονιων σου; Δηλαδη, απο το Ελ. Βενιζελος να ταξιδεψεις στο Παρισι χωρις να σε περιμενει καποιος εκει;
Σε τσάκωσα! Τι μου ετοιμάζεις, βρε; Και χωρίς να το ξέρει η μανούλα; Έλα σπίτι και θα τα πούμε...

Η μανούλα...:mad::mad::mad:
(πρόβα κάνω για τη στιγμή που θα συζητάει ο γιος μου σε κάποια χρόνια από τώρα το ίδιο...)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Αν ξέρει κανείς κάτι σχετικό με το θέμα για την Ryanair όσον αφορά για ανήλικο Ελληνα υπήκοο ας ενημερώσει παρακαλώ.

Εγώ βασικό το είχα σαν δεδομένο ότι δεν μπορεί να γίνει γιατί μια φορά ένας γνωστός μου ανήλικος πήγε να περάσει τα σύνορα της Βουλγαρίας με το αυτοκίνητο του πατέρα του και είχε πρόβλημα γιατί δεν ήταν μαζί του η μάνα του και δεν είχε κάποιο χαρτί με υπογραφή της!Αλλά ήταν κάτω από 16 τότε νομίζω.
στα αεροπορικά ταξίδια ισχύει γενικά αυτό που έγραψα παραπάνω.
τώρα ειδικά για την Ryanair,δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα,αν εφαρμόζει αυτόν τον κανόνα...κοιτώντας όμως τις κατηγορίες εισιτηρίων που δίνει βλέπω πως θεωρεί παιδιά τους μικρότερους των 16 χρόνων...άρα οι 16+ είναι ενήλικες για την εταιρία..οπότε μάλλον θα ταξιδεύουν χωρίς εγκρίσεις,συναινέσεις κτλ.καλό βέβαια είναι για σιγουριά να μιλήσεις μαζί τους:D
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
paefstra said:
Σε τσάκωσα! Τι μου ετοιμάζεις, βρε; Και χωρίς να το ξέρει η μανούλα; Έλα σπίτι και θα τα πούμε...

Η μανούλα...:mad::mad::mad:
(πρόβα κάνω για τη στιγμή που θα συζητάει ο γιος μου σε κάποια χρόνια από τώρα το ίδιο...)
Εκανα συζητηση με τον πατερα μου, επειδη λεει ντε και καλα, θελει την υπογραφη του για να το "σκασω", και δεν εχουμε λεφτα για εισιτηρια. Αλλα απο τι βλεπω την πατησε.. Απο του χρονου με βλεπω να το σκαω το καλοκαιρακι-χροστουγεννα!!!!!!! :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Εκανα συζητηση με τον πατερα μου, επειδη λεει ντε και καλα, θελει την υπογραφη του για να το "σκασω", και δεν εχουμε λεφτα για εισιτηρια. Αλλα απο τι βλεπω την πατησε.. Απο του χρονου με βλεπω να το σκαω το καλοκαιρακι-χροστουγεννα!!!!!!! :)
Μην ακούς τι λένε οι μανούλες και οι πατερούληδες, σου εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Για την Ryanair τελικά αν ο επιβάτης είναι από Ελλάδα κάτω των 18 ετών και ταξιδεύει χωρίς τους γονείς του χρειάζεται βεβαίωση από τους γονείς του σφραγισμένη από την αστυνομία όπως αναφέρεται εδώ

General Terms + Conditions of Carriage


Greek routes: Greek children under the age of 18 travelling from Greece without their parents or legal guardian must carry with them: - A valid passport or government issued National Identity card along with a written permission a “Declaration of Responsibility”, signed by the parent(s) or legal guardian. This written permission must be stamped by Greek police in order to be valid.
 

jeanhs

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υόρκη
Και εγώ στα 12 πήγα μια χαρά μόνος στο Dusseldorf και ολα οκ χωρίς να ζητησουν κάτι.
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Καλησπέρα!
Έχω κλείσει εισητήρια απευθείας με Aegean στον αδερφό μου Αθήνα-Άμστερνταμ,αλλά
θα ταξιδέψει μόνος με ταυτότητα.Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται οπωσδήποτε εξουσιοδότηση
από τους γονείς μου;Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom