Βραζιλία Μεξικό Ασφάλεια σε Μεξικό και Βραζιλία

CeZn

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλή χρονιά σε όλους και καλως σας βρηκα. Ονομάζομαι Δημήτρης και είμαι Φοιτητής στην Αθήνα. Τον ερχόμενο Ιούλιο έχω την δυνατότητα με ενα πρόγραμμα ανταλλαγών να βρεθώ στο Μεξικό ή στην Βραζιλία για έναν μήνα. Θα ήθελα να ρώτησω όποιον ξέρει σχετικά με την ασφάλεια στις παραπάνω χώρες και ποιές πόλεις συνδυάζουν τον καλύτερο συνδυασμό Εξερεύνησης της Χώρας και ασφάλειας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το Μεξικό είναι 1-2 κλικ πιο ασφαλές από τη Βραζιλία. Και στις δύο χώρες υπάρχει εγκληματικότητα, αλλά στο Μεξικό είναι πιο οργανωμένη, δηλαδή αν δεν είσαι επιχειρηματίας/πολιτικός κλπ κινδυνεύεις λιγότερο. Στη Βραζιλία είναι κάπως πιο random η κατάσταση αλλά και οι δυο χώρες είναι ταξιδεύσιμες και μια χαρά γι αυτό που θες. Βέβαια υπάρχει τεράστια διαφορά από πόλη σε πόλη: άλλο η Τιχουάνα κι άλλο το Γουαναχουάτο...

Να κάτσουμε να σου γράψουμε όοοοοοολες τις πόλεις είναι λίγο αδύνατο όπως καταλαβαίνεις, αν θες γράψε εσύ ποιες είναι οι επιλογές και στο βαθμό που ξέρει ο καθένας σου απαντάει.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Καλή μέρα και καλή χρονιά. Εγώ έχω συγκεκριμένο πρόγραμμα. Μέξικο σίτυ-ακαπούλκο-Βερακρούζ-Σαν κριστομπάλ-Παλένκε-Μέριντα-Κανκούν
Τι πρέπει να προσέξω? Ισως στην χρήση των ταξί? Στα λεωφορεία είσαι πιό ασφαλής?
Θα ταξιδέψω τον Φεβρουάριο.
Θα ήθελα ακόμη την αποψη σας, αξίζει μία ημέρα στο Μαιάμι, τι θα δεις?
Κάθε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ.
 
Last edited:

CeZn

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
@Yorgos Ευχαριστώ για την αρχική απαντήση. Σχετικά με τις πόλεις τώρα.
Για Μεξικό είναι οι παρακάτω επιλογές
και για Βραζιλία οι εξής:
Προφανώς δεν θέλω να αναλυθούν όλες οι πόλεις. Αλλά αν γίνεται 3,4 προτάσεις για καθε χώρα με κριτήρια την εξερεύνηση της χώρας και την ασφάλεια θα ηταν αρκετά βοηθητικό. [οκ στην βραζιλία ας βαλουμε 3o κριτηριο και την εγγυτητα στις παραλιες :p ]
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για τη Βραζιλία ας γράψει κάποιος άλλος.
Με τη μία αποκλείω Τιχουάνα και Ciudad Juarez λόγω εγκληματικότητας. Ακαπούλκο επίσης γιατί είναι πολύ βαρετό, μακριά από όλα, τουριστικό και μεγάλο κομμάτι του έχει και θέματα.

Η Μέριδα είναι όμορφη, έχει ζωή και ΠΟΛΛΑ να κάνεις τριγύρω, μοιάζει ιδανική, δεν είναι και τραγικά τουριστική. Η Γουαδαλαχάρα έχει πολύ ενδιαφέρον λόγω τοπικής κουλτούρας και πολύ καλή τοποθεσία επίσης. Ζακατέκας μικρή αλλά ΚΟΥΚΛΑ και πολύ φτηνή, κοντά έχει άρα πολλά να δεις και να κάνεις και χωρίς ξένο τουρισμό μάλιστα (συγκριτικά η Μέριδα έχει παραπάνω, αλλά σε μέρη με πολύ περισσότερο τουρισμό).

Πουέμπλα, Κουερναβάκα και Κερέταρο επίσης πολύ καλές επιλογές, ειδικά η πρώτη ιδανική για εκδρομές και με μπόλικη ζωή.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Ευχαριστώ πολύ. Για την επαρχία Τσιάπας τι γνώμη έχεις?
Να βγάλω το Ακαπούλκο και να βάλλω Πουέμπλα πριν την Βερακρούζ?
Να μην ταξιδεύουμε νύχτα?
Βόρεια είναι δύσκολο να πάμε άλλη φορά.
Σκέπτομαι 5 Μέξικο σίτυ 3 ενδιάμεσα 2 σαν κριστομπάλ 2παλένκε 3 μέριντα 4 κανκούν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για την επαρχία Τσιάπας τι γνώμη έχεις?
την καλύτερη, έχω περάσει μερικούς από τους καλύτερους μήνες της ζωής μου εκεί.

Να βγάλω το Ακαπούλκο και να βάλλω Πουέμπλα πριν την Βερακρούζ?
ναι μωρέ. Και κοντά στην Πουέμπλα έχει φοβερά αρχαία που δεν πάει κανείς.


Να μην ταξιδεύουμε νύχτα?
Σώπα καλέ.

Βόρεια είναι δύσκολο να πάμε άλλη φορά.
Εσείς ξέρετε.

Σκέπτομαι 5 Μέξικο σίτυ 3 ενδιάμεσα 2 σαν κριστομπάλ 2παλένκε 3 μέριντα 4 κανκούν.
Αγαπώ Μέξικο Σίτυ, αλλά σε τόσο μικρό ταξίδι 5 μέρες είναι πολλές. Κάντες 3-4.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Να μην ταξιδεύουμε νύχτα?
Σώπα καλέ.

Εννοείς ότι είναι επικίνδυνο έτσι? Το ταξί είναι επικίνδυνο? Ας πούμε θα βόλευε να πάμε με ταξί από την Τuxtla στο San cristobal και αφού θα είμαστε 4 μας έρχεται και οικονομικά να το κάνουμε?

Αγαπώ Μέξικο Σίτυ, αλλά σε τόσο μικρό ταξίδι 5 μέρες είναι πολλές. Κάντες 3-4.


Τι προτείνεις , cuernavaca? cordoba ίσως?

Ευχαριστώ πολύ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Εννοείς ότι είναι επικίνδυνο έτσι?
To να πάρεις βραδινό λεωφορείο; Εξαιρετικά λίγες πιθανότητες να σου συμβεί κάτι.


Το ταξί είναι επικίνδυνο?
Στο Μέξικο Σίτυ γίνονται αρκετά, κάντε ό,τι σας πει το ξενοδοχείο σας και θα είστε μια χαρά.

Ας πούμε θα βόλευε να πάμε με ταξί από την Τuxtla στο San cristobal και αφού θα είμαστε 4 μας έρχεται και οικονομικά να το κάνουμε?
Ναι αμέ. Αλλά με ταξί που θα σας συστήσουν.

Τι προτείνεις , cuernavaca? cordoba ίσως?
Αυτό εξαρτάται από τα ενδιαφέροντά σας. Tula θα πήγαινα εγώ. Ή στο El Tajin. To Guanajuato επίσης μου άρεσε πολύ, για άλλους λόγους, φανταστική πόλη.

Ευχαριστώ πολύ.[/QUOTE]
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Είσαι θησαυρός. Ευχαριστώ πολύ - πολύ.
Tula & el tajin πολλοί αρχαιολογικοί χώροι
Guanajuato εξαιρετική πόλη ,τι χρώματα τι δρόμοι!!!!!
Θα κοιτάξω τις συνδέσεις με τα λεωφορεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom