Ασφαλισμένοι, ανασφάλιστοι.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
. Γιατι η ασφαλιστική μου ικανότητα εντός Ελλάδας να λήγει σε 1μιση χρόνο, αλλά η καρτα υγειας να ισχύει για 10 χρόνια. Γιατι το ενα και οχι το αλλο δλδ?
Γιατι με ενα αμκα βγαζεις καθε φορα την καρτα ευρωπαικης ασφαλισης. Μονο αμκα. Το οποιο ειναι αιωνιο, δεν αφαιρειται, δεν το χανεις ακομη κι αν εισαι ανεργος, αστεγος, κλπ.
Καθε χρονο ειναι μονο γραφειοκρατια.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Γιατι με ενα αμκα βγαζεις καθε φορα την καρτα ευρωπαικης ασφαλισης. Μονο αμκα. Το οποιο ειναι αιωνιο, δεν αφαιρειται, δεν το χανεις ακομη κι αν εισαι ανεργος, αστεγος, κλπ.
Καθε χρονο ειναι μονο γραφειοκρατια.
Και όλα τα υπολοιπα με ενα Αμκα τα κανεις απο οτι διαβασα παραπανω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Και όλα τα υπολοιπα με ενα Αμκα τα κανεις απο οτι διαβασα παραπανω
Ακριβως. Εχω κατι χρονια να θεωρησω βιβλιαριο υγειας. Δεν χρειαζεται πουθενα ουτε το ζηταει κανεις εκτος απο το αμκα για να γραψει εξετασεις η συνταγη.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Ακριβως. Εχω κατι χρονια να θεωρησω βιβλιαριο υγειας. Δεν χρειαζεται πουθενα ουτε το ζηταει κανεις εκτος απο το αμκα για να γραψει εξετασεις η συνταγη.
Ναί δε χρειάζονται πλέον τα βιβλιάρια, είναι ηλεκτρονικά πλέον. Αλλά και πάλι δεν απαντάς, γιατί να λήγει η ασφαλιστική μου ικανότητα?
¨Έχω πάει στον ΕΦΚΑ για κάθε απίθανο λόγο και από ολα τα στραβά, το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι η κάρτα υγείας αν θα είναι ετήσια ή δεκαετής, που είναι ένα λεπτό υπόθεση αν κάνεις τη διαδικάσία ονλαιν και έρχεται σπίτι σου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Αλλά και πάλι δεν απαντάς, γιατί να λήγει η ασφαλιστική μου ικανότητα?
¨Έχω πάει στον ΕΦΚΑ για κάθε απίθανο λόγο και από ολα τα στραβά, το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι η κάρτα υγείας αν θα είναι ετήσια ή δεκαετής, που είναι ένα λεπτό υπόθεση αν κάνεις τη διαδικάσία ονλαιν και έρχεται σπίτι σου.
Γιατί εδώ το θέμα είναι η Ευρωπαϊκή κάρτα και γκρινιάζουμε που λήγει σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Γιατι η ασφαλιστική μου ικανότητα εντός Ελλάδας να λήγει σε 1μιση χρόνο, αλλά η καρτα υγειας να ισχύει για 10 χρόνια.
Ας ανοίξουμε άλλο θέμα γιατί να λήγει η ασφαλιστική ικανότητα σε 1μιση χρόνο να γκρινιάζουμε εκεί.
Εδώ είμαστε εκτός θέματος.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γιατί εδώ το θέμα είναι η Ευρωπαϊκή κάρτα και γκρινιάζουμε που λήγει σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Ας ανοίξουμε άλλο θέμα γιατί να λήγει η ασφαλιστική ικανότητα σε 1μιση χρόνο να γκρινιάζουμε εκεί.
Εδώ είμαστε εκτός θέματος.
Η συζήτηση μεταφέρθηκε τελικά. Κάντε παιχνίδι. :bleh:
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Γιατί εδώ το θέμα είναι η Ευρωπαϊκή κάρτα και γκρινιάζουμε που λήγει σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Ας ανοίξουμε άλλο θέμα γιατί να λήγει η ασφαλιστική ικανότητα σε 1μιση χρόνο να γκρινιάζουμε εκεί.
Εδώ είμαστε εκτός θέματος.
Ναι, αυτο είναι το θέμα. Η καρτα ληγει γιατι σε πολλες περιπτώσεις λήγει και η ασφαλιστική ικανότητα. Οποτε αν θελετε να γκρινιάζετε για κατι γκρινιαχτε για αυτό
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλά, κανε οτι δε καταλαβαίνεις.
Το ερώτημα το έθεσα στη βάση ότι (σύμφωνα με κάποιους)είτε είσαι ανασφαλιστος είτε ασφαλισμένος ειναι το ιδιο πραμμα. Και ρωτάω πχ. Γιατι η ασφαλιστική μου ικανότητα εντός Ελλάδας να λήγει σε 1μιση χρόνο, αλλά η καρτα υγειας να ισχύει για 10 χρόνια. Γιατι το ενα και οχι το αλλο δλδ?
Ας λογικευτουμε λιγο και απλα σκεψου οτι καποιος θα βγαλει την ευρωπαικη καρτα υγειας και πες οτι ειναι ανεργος αλλα παει ενα ταξιδι στο εξωτερικο..εκει του τυχαινει κατι κ πρεπει να παει σ ενα γιατρο σε νοσοκομειο ή να κανει μια απλη εξεταση αιματος πχ σε νοσοκομειο παλι ή να παρει ενα κουτι παυσιπονα απο νοσοκομειο παλι...αν ηταν Ελλαδα θα τα εκανε ΤΣΑΜΠΑ οποτε γιατι να μη μπορει να το κανει και στο εξωτερικο αν η χωρα που παει δινει τις ιδιες παροχες σε ανασφαλιστους στο θεμα υγεια οπως στην Ελλαδα;ή στη τελικη για εκτακτες αναγκες γιατι να μην υπηρχε κοινη ευρωπαικη γραμμη να καλυπτονται απο νοσοκομεοα ασφαλισμενοι κ μη;γι αυτο γκρινιαζουν για τη διαρκεια της καρτας...δε λεμε να παει ο αλλος να κανει προγραμματισμενο χειρουργειο στο εξωτερικο κ να του ρθει τσαμπα πχ με τη ευρ.καρτα...
 
D

Delmem38110

Guest
επιβεβαιωνεις οτι ειπα. σωστα παλιοτερα ειχαμε κ ταμεια στο ΕΣΥ.επειδη κατανταει κουραστικο, συνοψιζω: σε ολες τις κρατικες δομες αρκει ενα αμκα κ τπτ αλλο, καμμια ασφαλιστικη ικανοτητα, γιατι να μην ισχυει το ιδιο κ με την καρτα? εχεις αμκα παιρνεις καρτα για 10 χρονια. τοσο απλο.
λεπτομερεια: στα επειγοντα δεν απαιτειται καν αμκα..
δεν επιβεβαίωσε τίποτε από ότι είπες.
ανέφερε την διαφορά μεταξύ ασφαλισμένων και ανασφάλιστων.
συμπέρασμα.
όλοι έχουν ίδιο δικαίωμα στην δημόσια υγεία.
υπάρχουν όμως διαφορές μεταξύ ασφαλισμένων και ανασφάλιστων όσων αφορά τις παροχές.
που δεν είναι και λίγες.
είμαι περίεργος να μάθω, σε περίπτωση νοσηλείας κάποιος ανασφάλιστου σε ιδιωτικό ίδρυμα συμβεβλημένο με το δημόσιο, θα καλύψει το κράτος μέρος της νοσηλείας όπως γίνετε με τους ασφαλισμένους.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ετσι πίστευα κι εγώ και πήρα τον θείο παραμάσχαλα και πήραμε σβάρνα τα φαρμακεία των νοσοκομείων για να του δώσουν ταινίες και βελόνες. Τελικά μετά από επίσκεψη σε δύο μεγάλα νοσοκομεία της Αθήνας όμως σταθήκαμε άτυχοι γιατί ο συγκεκριμένος τύπος που χρησιμοποιεί για το μηχανάκι του είχε εξαντληθεί και σε ερώτησή μου αν μπορούσαν να του χορηγήσουν τις άλλες ταινίες και το αντίστοιχο μηχανάκι που σε περιπτώσεις ασφαλισμένων το παίρνεις δωρεάν από το φαρμακείο της γειτονιάς μαζί με τις ταινίες ,η απάντηση ήταν αρνητική.
Τελικά με τα πολλά πήγα και του αγόρασα δυο κουτάκια ταινίες των 50 και άλλο ένα βελόνες με κόστος 80 ευρο για να βγάλει ένα δίμηνο και βλέπουμε.....
Για την συμμετοχή σε φάρμακα και εξετάσεις που γίνονται σε δημόσιες δομές επιβεβαιώνω πως είναι μηδενική. Θεωρώ όμως άδικο ένας άνθρωπος που επί χρόνια πλήρωνε ασφαλιστικές εισφορές και είχε την ατυχία να χάσει την ασφαλιστική του ικανότητα και μάλιστα σε μεγάλη ηλικία να υποχρεούται να μπαίνει σε τέτοια ταλαιπωρία περιμένοντας σε ουρές για το απόλυτο δημόσιο αγαθό της υγείας.
Πάλι καλά να λέμε όμως γιατί πρό Τσίπρα θυμάμαι καλά πως ούτε φάρμακα δικαιούταν ο ανασφάλιστος ούτε και εξετάσεις. Πλήρωνες η πέθαινες!

Από 1η Ιουνίου τέλος οι ιδιώτες γιατροί από τη συνταγογράφηση των ανασφάλιστων – Ποιοι εξαιρούνται - Iatropedia
ετσι ΑΚΡΙΒΩΣ!
γιατί διάβασα διάφορα πιο πάνω από άλλα μέλη που δεν ξέρουν τι και πως..και νομίζω από Samion ότι δεν υπάρχει απολύτως καμιά διαφορά μεταξύ ασφαλισμένων και ανασφάλιστων!!!ορίστε??

δεν θ αναφερθώ σε πολιτικούς ούτε μ ενδιαφέρει τι και ποιός θα πώ μόνο ότι όπως ακριβώς το είπες προ του 2016 οι ανασφάλιστοι δεν δικαιούνταν....σχεδόν τίποτε,το 2016 (δε θυμάμαι ακριβως μήνα)κατακτήθηκε επιτέλους το δικαίωμα τους για συνταγογράφηση και εκδοση παραπεμπτικών για εξετάσεις ΚΑΙ από ιδιώτες γιατρούς

ΚΑΙ ερχόμαστε ΤΩΡΑ εν μέσω ς οικονομικής κρίσης-συγκυρίας με τον κορωνοιό και όλα τα συναφή...ΝΑ ΑΡΟΥΜΕ αυτό το δικαίωμα ,...καταργείται

Παρά τις διαμαρτυρίες των πληττόμενων ομάδων και των ιατρικών συλλόγων η υπουργική απόφαση ναι μεν ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕ(από Μάρτιο ήταν αρχικά και πήγε Ιούνιο)αλλά εφαρμόσθηκε ΚΑΙ απλώς τροποποιηθηκε και θα εφαρμοσθεί τροποποιημένη απο ιούλιο με ελαχιστότατες εξαιρεσεις (ανασφάλιστοι κάτω των 18,άτομα με ψυχική η νοητική αναπηρία,σύνδρομο Down,αυτισμό,όσοι έχουν ποσοστό αναπηρίας 87 τα εκατό,πασχοντες απο Aids,...και όσοι πάσχουν από παθήσεις λόγω των οποίων δικαιούνται φάρμακα με μηδενικη συμμετοχή...
α και εξαίρεση για τα εμβόλια ...είναι για όλους

Οοοοοολοι οι υπόλοιποι δηλ Η ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ των ανασφάλιστων υποχρεούνται για οποιοδήποτε θέμα ΑΝ θελουν να έχουν ΙΣΟΤΙΜΟ δικαίωμα στο ποσοστό συμμετοχής στα φάρμακα και στις εξετάσεις με τους ασφαλισμένους να απευθυνθούν ΜΟΝΟ σε νοσοκομείο η κεντρο υγείας η δομές πρωην ΙΚΑ.

Μ αρέσει που στην υπουργική απόφαση υπάρχει και μιά διευκρίνιση ότι οι ανασφάλιστοι μπορούν να εξετασθούν σε ιδιώτη και να τους δοθεί (σε φάρμακα που ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΣΥΝΤΑΓΗ πχ αντιβιοτικά)συνταγή ΑΛΛΑ να ξέρουν ότι θα πληρώσουν το 100 τα εκατο

Μην "ακούω λοιπόν"ανακρίβειες από κάποιους ότι δεν υπάρχει καμιά απολύτως διαφορά μεταξύ ασφαλισμένων και ανασφάλιστων
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Απορώ γιατί γκρινιάζουν οι ανασφαλιστοι όταν έχουν δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη στο άριστο ελληνικό σύστημα δημόσιας υγείας. Άμεσα ραντεβού, σύγχρονος εξοπλισμός, δωμάτια εφάμιλλα πενταστερων ξενοδοχείων, μηδενικά λάθη αποτελεσμάτων, μηδενικός κίνδυνος ενδονοσοκομιακων λοιμώξεων, ξεκούραστο υγειονομικό προσωπικό που δεν αναγκάζεται σε εξαντλητικές βάρδιες και υπερωρίες, δομές δημόσιας υγείας και στα πιο απομακρυσμένα χωριά της χώρας. Τι αχαριστία είναι αυτή ρε φίλε;

Δεν συζητώ για τους ασφαλισμένους που το κράτος έχει φροντίσει να τους στείλει στον ιδιωτικό τομέα. Κάνοντας τους να νιώθουν ως αναβαθμισμένα "χρυσά" μέλη.

Διαβάζοντας κανείς το παρόν νήμα καταλαβαίνει πως στη χώρα υπάρχει ένα άριστο σύστημα υγείας για ασφαλισμένους και ανασφαλιστους που αντιμετωπίζει όμως ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα: Η Ευρωπαϊκή κάρτα χρειάζεται ανανέωση κάθε χρόνο και όχι κάθε 10 χρόνια.

Πολύ σοβαρό πρόβλημα ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων δεν έχει κάνει ποτέ αίτηση για έκδοση ευρωπαϊκής κάρτας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom