Ασφαλισμένοι, ανασφάλιστοι.

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αν είσαι ανασφάλιστος στην Ελλάδα δεν δικαιούσαι τίποτε.
όλοι έχουν ίδιο δικαίωμα στην δημόσια υγεία.
ελα, αποφασισες τελικα?
καλα μπανια κ σε σενα.
Μην "ακούω λοιπόν"ανακρίβειες από κάποιους ότι δεν υπάρχει καμιά απολύτως διαφορά μεταξύ ασφαλισμένων και ανασφάλιστων
γραφεις πολλα κ διαβαζεις λιγοτερο. ειπα: καμμια διαφορα στις δημοσιες δομες υγειας. αν αυτο δεν εγινε κατανοητο, καλα μπανια σε ολους. παω κι εγω.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καταρχην μαζεψε το αποπανω λαθος σου. ολοι κανουμε λαθη. φυσικα και εχουν δωρεαν περιθαλψη απαντες οι ελληνες πολιτες και φαρμακα και θεραπειες εκατομμυριων ευρω χωρις καμμια εξαιρεση.
θέλεις τόσο πολύ να υπερασπισθείς το σύστημα υγείας που την ¨"λές"σε όσους τολμούν να πούν κάτι διαφορετικό χωρίς ωστόσο κι εσύ να είσαι ΑΚΡΙΒΗΣ σ αυτά που λές....
ευτυχώς ξέρω ακόμα να διαβάζω πολύ καλά

οχι βεβαια. καλυπτονται δωρεαν απο τα φαρμακεια δημοσιων δομων. οπου επαναλαμβανω για πολλοστη φορα κανεις πολιτης δεν πληρωνει τπτ και δεν υπαρχει καμμια απολυτως διαφορα ανασφαλιστων-ασφαλισμενων. γι αυτο ακριβως δεν θα επρεπε να υπαρχει διαχωρισμος κ στην καρτα του θεματος.
και μ αυτή σου την παράγραφο επιμελώς γενικεύεις ότι δεν υπάρχει καμιά απολύτως διαφορά .....(ξερω ξέρω αναφερόσουν στις δημόσιες δομές

Οσο για το αν γράφω πολλα δεν κατάλαβα θα μου βάλεις φρένο??
η σ ενόχλησε που έκανα την αναφορά στο ΠΩΣ ξεκίνησε το θέμα με την συνταγογράφηση των ανασφάλιστων απο το ΠΡΙΝ το 2016 ΠΩΣ αλλαξε το 16 και ΠΩΣ καταλήγουμε στο σήμερα??

κατα τ άλλα ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ σε ολους

Υ.Γ

Σχετικά με το δημόσιο σύστημα υγείας..αν πούμε ότι εξαιρούμε τους ιδιώτες που δεν έχουν σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ οι συμβεβλημένοι συνεισφέρουν σ αυτό αφού ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ (κατ άτομο)απο το κράτος αλλά ουτε κι αυτοί μπορουν να συνταγογραφούν σε ανασφάλιστους γιατι είναι ιδιώτες
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
οχι βεβαια. καλυπτονται δωρεαν απο τα φαρμακεια δημοσιων δομων. οπου επαναλαμβανω για πολλοστη φορα κανεις πολιτης δεν πληρωνει τπτ και δεν υπαρχει καμμια απολυτως διαφορα ανασφαλιστων-ασφαλισμενων. γι αυτο ακριβως δεν θα επρεπε να υπαρχει διαχωρισμος κ στην καρτα του θεματος.
Ετσι πίστευα κι εγώ και πήρα τον θείο παραμάσχαλα και πήραμε σβάρνα τα φαρμακεία των νοσοκομείων για να του δώσουν ταινίες και βελόνες. Τελικά μετά από επίσκεψη σε δύο μεγάλα νοσοκομεία της Αθήνας όμως σταθήκαμε άτυχοι γιατί ο συγκεκριμένος τύπος που χρησιμοποιεί για το μηχανάκι του είχε εξαντληθεί και σε ερώτησή μου αν μπορούσαν να του χορηγήσουν τις άλλες ταινίες και το αντίστοιχο μηχανάκι που σε περιπτώσεις ασφαλισμένων το παίρνεις δωρεάν από το φαρμακείο της γειτονιάς μαζί με τις ταινίες ,η απάντηση ήταν αρνητική.
Τελικά με τα πολλά πήγα και του αγόρασα δυο κουτάκια ταινίες των 50 και άλλο ένα βελόνες με κόστος 80 ευρο για να βγάλει ένα δίμηνο και βλέπουμε.....
η Τhalassaki ήταν πολύ πιό ΑΚΡΙΒΗΣ από μένα... για τις δημόσιες δομές ΄....και σου -σας έδωσε την απάντηση .....και την ΔΙΑΦΟΡΑ στις παροχές μεταξύ ασφαλισμένων και ανασφάλιστων
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Είμαι ανασφάλιστος και πριν από λίγους μήνες πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο. Η επίσκεψη δωρεάν αλλά μια εξέταση που χρειάζονταν να γίνει ήθελε χρήματα και μάλιστα περισσότερα από ότι σε ιδιωτικό ιατρείο. Έτσι μου είπε η γιατρός. Η αυτή έκανε λάθος η δεν είναι όλες οι εξετάσεις δωρεάν για τους ανασφάλιστους
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οσο για το αν γράφω πολλα δεν κατάλαβα θα μου βάλεις φρένο??
η σ ενόχλησε
βρε συ, μπαινω στον κοπο να απαντησω γιατι βαζεις πραγματα στο νου η στο λογο σου που δεν ειπα. γραφε οσο θες, απλα να διαβαζεις οσο γραφεις. ουδεποτε ειπα για ιδιωτικο τομεα, δεν με ενδιαφερει, ουτε εμενα ουτε το συστημα για τους ανασφαλιστους.
ουτε με ενοχλησε τιποτε και απο κανενα. δεν ειναι δικο μου το συστημα. αναφερθηκα οταν διαβασα μπουρδες οτι οι ανασφαλιστοι στη χωρα δεν δικαιουνται τιποτε. κ στη μπουρδα αναφερθηκα, ποσως με ενδιαφερει ποιος την ειπε, δεν ασχολουμαι με προσωπα, εχω σημαντικοτερα να κανω. να πιω τον καφε τωρα. καλα μπανια.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είμαι ανασφάλιστος και πριν από λίγους μήνες πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο. Η επίσκεψη δωρεάν αλλά μια εξέταση που χρειάζονταν να γίνει ήθελε χρήματα και μάλιστα περισσότερα από ότι σε ιδιωτικό ιατρείο. Έτσι μου είπε η γιατρός. Η αυτή έκανε λάθος η δεν είναι όλες οι εξετάσεις δωρεάν για τους ανασφάλιστους
δεν έχει να κάνει με διάκριση μεταξύ ασφαλισμένων και μη,
έχει να κάνει με συγκεκριμένη/ες εξετάσεις που ΔΕΝ αποζημιώνονται απο τον ΕΟΠΥΥ,είναι εκτός της λίστας(όπως γίνεται και με πολλά φάρμακα)της ηλεκτρονικης πλατφόρμας για συνταγ και εξετάσεις ,η οποία κάθε τόσο??αλλάζει και αναπροσαρμόζεται

σ αυτή την περίπτωση που μια εξέταση είναι"εκτός"και άρα πρέπει να την πληρώσεις μπορεί όντως να έχει μια Χ τιμή αν γίνει στο νοσοκομείο αλλά να την βρείς σε χαμηλότερη τιμή σε κάποιο διαγνωστικό,θέλει ψάξιμο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Είμαι ανασφάλιστος και πριν από λίγους μήνες πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο. Η επίσκεψη δωρεάν αλλά μια εξέταση που χρειάζονταν να γίνει ήθελε χρήματα και μάλιστα περισσότερα από ότι σε ιδιωτικό ιατρείο. Έτσι μου είπε η γιατρός. Η αυτή έκανε λάθος η δεν είναι όλες οι εξετάσεις δωρεάν για τους ανασφάλιστους
Ουτε για τους ασφαλισμενους ειναι ολες δωρεαν.
Εγω κι αν εχω κατακεραυνωσει εδω και 3 χρονια τις κρατικες επιλογες. Ομως για πρωτη φορα κεντρο Αθηνας σε ακτινα 2 χμ εχουμε δυο πληρως στελεχωμενα κεντρα Πρωτοβαθμιας Υγειας. Μπαινεις ΗΔΙΚΑ με το Αμκα, κλεινεις ηλ. ραντεβου διαλεγοντας γιατρο και ωρα με ο,τι ειδικοτητα θες Για νοσοκομειο ενημερωθηκα οτι με χρεωσε πανω απο 5 ευρω η αναμονη σε 5ψηφιο αριθμο για να μη βρει η ηλ. πυλη ραντεβου τελικα.
Προχθες βογγηξα να τηλ σε ιδιωτικα κεντρα να βρω ραντεβου για εξετασεις. Τριτοκοσμικος ο ιδιωτικος τομεας μπροστα στο κρατικο ΗΔΙΚΑ. Να τα λεμε τα καλα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ουτε για τους ασφαλισμενους ειναι ολες δωρεαν.
Εγω κι αν εχω κατακεραυνωσει εδω και 3 χρονια τις κρατικες επιλογες. Ομως για πρωτη φορα κεντρο Αθηνας σε ακτινα 2 χμ εχουμε δυο πληρως στελεχωμενα κεντρα Πρωτοβαθμιας Υγειας. Μπαινεις ΗΔΙΚΑ με το Αμκα, κλεινεις ηλ. ραντεβου διαλεγοντας γιατρο και ωρα με ο,τι ειδικοτητα θες Για νοσοκομειο ενημερωθηκα οτι με χρεωσε πανω απο 5 ευρω η αναμονη σε 5ψηφιο αριθμο για να μη βρει η ηλ. πυλη ραντεβου τελικα.
Προχθες βογγηξα να τηλ σε ιδιωτικα κεντρα να βρω ραντεβου για εξετασεις. Τριτοκοσμικος ο ιδιωτικος τομεας μπροστα στο κρατικο ΗΔΙΚΑ. Να τα λεμε τα καλα.
με συγχωρείτε αλλά ΑΝ το θέμα μας είναι η κατάσταση της δημόσιας υγείας στην Ελλάδα να σας γράψω κι εγώ πανωκατωσέντονα με τα στρεβλά...
ο Samion μας είπε την περίπτωση του ανασφάλιστου φίλου του της κόρης του που πήγε στο εξωτερικό ,
εσυ μας εκθειάζεις το κέντρο υγείας

όσοι έχουμε να αναφέρουμε τα στρεβλά ν αρχίσουμε να λέμε??
ε να πω κι εγώ συγγεν ,μου πρόσωπο ασφαλισμένο με βούλες και σφραγίδες απο τους εδώ γιατρούς νοσοκομείων που σήκωσαν τα χέρια ψηλά!
και μέγιστη ταλαιπωρία πήγε Αγγλία -Λονδίνο σε 3 φάσεισ για σοβαρότατο πρόβλημα υγείας και ΦΥΣΙΚΑ πλήρωσαν εκεί αρκετά χιλιάρικα και αποζημιώθηκαν εκ των υστέρων μετά από ένα οκτάμηνο απίστευτης γραφειοκρατίας κατά τα δύο τρίτα απο τον ΕΟΠΥΥ

Πρόσφατη εμπειρία απο 2 ηλικιωμένα άτομα ,το ένα με νοσηλεία σε επαρχιακό νοσοκ της βόρειας ελλάδας και το άλλο σε κεντρικό νοσοκ θεσσαλονίκης όταν πήραν εξιτήριο και τους παρέλαβαν .και οι δυό περιέγραφαν παρόμοιες συνθήκες...έλλειψη νοσηλ προσωπικού σε βαθμό που να έχουν ανάγκη βοήθειας να σηκωθούν κλπ και λόγω ανεπάρκειας προσωπικού να περιμένουν.
τον έναν τον παρέλαβαν οι συγγενείς σε άθλια κατάσταση βρώμικο κατουρημενο,
.ο άλλοσ αναγκάστηκε (η οικογένεια του)να πληρώνει επί 24 ωρου βάσης νοσοκόμα (και φυσικά ΜΟΝΟ από την λίστα που τους δόθηκε απο την προισταμένη)δεδομένου ότι ΑΚΟΜΑ συγγενείς απαγορεύονται ,(αυτά όσον αφορά το νοσοκ της θεσσαλονίκης)
μόνο με ειδική άδεια για ελάχιστη ώρα ,επί ενα περίπου μήνα ΚΑΙ πλήρωναν ΚΑΙ αναρωτηθείτε την ψυχολ επιβάρυνση του ασθενούς ΜΟΝΟΣ χωρίς επαφή με τα παιδιά του...

Νομίζω με τα δύο παραδείγματα ισοφαρίζω Samion και εσένα
αν νομίζετε ότι το θέμα μας είναι το σύστημα υγείας,

γιατί ξεφεύγετε δεν μπορώ να καταλάβω,
το νήμα είναι ασφαλισμένοι -ανασφάλιστοι
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ποτε εγινε αυτο? Με εσκισαν...
Ίσχυε εδώ και κάποια χρόνια για λίγα νοσοκομεία (ένα εκ των οποίων χρησιμοποιώ κάθε χρόνο τέτοια εποχή) και φέτος τα βρήκα όλα μέσα. :)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Και εγώ με ηλεκτρονικό ραντεβού έχω κλείσει για κάποια νοσοκομεία στην Θεσσαλονίκη. Και το πενταψήφιο να μην υπάρχει σε ορισμένα δεν μπορείς να πιάσεις γραμμή πολλές φορές. Ένα μειονέκτημα που εντόπισα σε ένα νοσοκομείο ήταν ότι δεν μπορούσες να κλείσεις από κάποιο χρονικό περιθώριο και μετά ενώ μέσω τηλεφώνου γινόταν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom