Γαλλία Ατελείωτο περπάτημα στο Παρίσι και γεύση από Νορμανδία

Μηνύματα
95
Likes
65
Όταν βγήκαμε έξω βρήκαμε ένα υπέροχο ήλιο να λάμπει και τον κόσμο φυσικά να έχει πλημμυρίσει πάρκα και πλατείες!
View attachment 171410
View attachment 171411

Εμείς όμως είχαμε πρόγραμμα δεν επιτρεπόταν η τεμπελιά!
Ξεκινήσαμε από το μουσείο Orsay
View attachment 171412
View attachment 171413
View attachment 171415

Η θέα απο την κορυφή του
View attachment 171414
Από τη λεωφόρο Saint Germain κατευθυνθήκαμε προς τους κήπους του Λουξεμβούργου με σκοπό να κάνουμε στάση στο Café de Flore ή στο Les Deux Magots.
Δεν υπήρχε ούτε σκαμνάκι κενό, οπότε πήραμε στο χέρι κάτι να φάμε και τα αναψυκτικά μας και μπήκαμε στον κήπο.
Κάθε εμπόδιο για καλό, εδώ ήταν τέλεια! Αράξαμε και πραγματικά το απολαύσαμε!
View attachment 171416
View attachment 171417
View attachment 171418

Μετά περάσαμε έξω από τη Σορβόννη και φθάσαμε στο Πάνθεον
View attachment 171419
View attachment 171420

Για να πάμε στο George Pompidou πήραμε το λεωφορείο γιατί δεν άντεχα άλλο περπάτημα (εντάξει, πόσο να αντέξουν πια τα ποδαράκια μου;)

Το οποίο, George Pompidou, δεν μου άρεσε καθόλου αλλά ήθελα να μπω και εδώ. Αποζημιωθήκαμε από την θέα καθώς ανεβαίναμε την κυλιόμενη.

View attachment 171421
Από εδώ χαθήκαμε βολτάροντας στα στενάκια του Le Marais. Ήταν συμπαθητικά και καταλήξαμε σ’ ένα εβραϊκό για φαγητό.
Έχοντας αξιοποιήσει κατά το δυνατόν την 48ωρη Paris Museum Pass, η επόμενη ημέρα θα ήταν εντελώς χαλαρή, άλλωστε ήταν ξεχωριστή ημέρα για μένα……

Θα σας πω παρακάτω γιατί.
γιατι? γιατι ?γιατι?

σε αδικει πολυ η φωτογραφια στο προφιλ αλλαξε την
 
Last edited by a moderator:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Την επομένη ο χρόνος δεν μας πίεζε πια. Με την άνεσή μας λοιπόν φθάσαμε στον πύργο του Άιφελ γύρω στις 10. Καθώς δεν είχαμε βρει εισιτήρια είχαμε αποφασίσει πως αν έχει κόσμο θα φύγουμε. Αλλά δεν είχε καθόλου! Οπότε σε λίγη ώρα βρίσκόμασταν μέσα στο ασανσέρ για τον τελευταίο όροφο.
Περάσαμε πολλή ώρα εκεί. Βγάζοντας άπειρες φωτογραφίες και χαζεύοντας τη θέα.
IMG_3823.JPG

IMG_3832.JPG


IMG_3843.JPG

IMG_3857.JPG

IMG_3859.JPG


Αν θέλετε τη γνώμη μου για το αν αξίζει να πληρώσει κανείς το τσουχτερό εισιτήριο θα σας πω ναι αν – σαν κι εμάς - δεν έχετε δει τη θέα από κάποιο άλλο σημείο. Ένα επιπλέον στοιχείο είναι η αίσθηση του ΠΟΥ βρίσκεσαι. Αν το τελευταίο δεν σας λέει κάτι, τότε δεν θα χάσετε και τίποτα.

Πήραμε το μετρό και βγήκαμε στο σταθμό Pyramides.
Καθώς άρχισε να ψιχαλίζει και ακολουθώντας την πρόταση της φίλης
@coco (ευχαριστώ coco!) πήγαμε στη κομψή στοά Galerie Vivienne με τα καταστήματα και τα καφέ.
IMG_3876.JPG

Το σετ μπλούζα-ζακέτα των 580€ :confused: δεν ήταν του γούστου μου (πφφφφ!)
IMG_3878.JPG


αλλά ο καφές που ήπιαμε ήταν μια χαρά ώστε να πάρουμε δυνάμεις και να συνεχίσουμε προς την Όπερα
IMG_3887.JPG

και την Galerie Lafayette - αξίζει να μπείτε μόνο για να δείτε την εσωτερική διακόσμηση ....
IMG_3890.JPG
IMG_3889.JPG


...και τη θέα από την ταράτσα.
IMG_3898.JPG


Εμείς κάναμε κάποια ψώνια γιατί πετύχαμε έκπτωση 40% στη φίρμα Lafayette και από εκεί επιστρέψαμε στο διαμέρισμα γιατί ……

Τα μωρά μου, που έχουν γεννηθεί και τα δύο Μάρτιο σε κοντινές ημέρες, ήθελαν να παρακολουθήσουν κάτι στο George Pompidou (θα σας γελάσω τι….. είχα πολλές άγνωστες λέξεις) :eek::eek:
Έτσι ήρθαν για ΣΚ να δουν αυτό το… κάτι και - μετά από αρκετά χρόνια - κάναμε και τα γενέθλιά τους όλοι μαζί :):):):)
Το “πάρτι” των 4 ατόμων είχε απ’ όλα: σπιτικό φαγητό, καλό κρασί, μπαλόνια μέχρι χορό!
IMG_20170317_205533.jpg


IMG_3907.JPG


Ξεχωριστά γενέθλια σε ξεχωριστή πόλη!!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Χαιρομαι που σου αρεσε η προταση,αγαπω πολυ τις στοες και η Βιβιεν ειναι απο τις πιο ομορφες..Η ιστορια σου απο τη μια μου δινει χαρα να ξαναβλεπω το Παρισι που λατρευω κι απ την αλλη με κανει να λυπαμαι πιο πολυ που αλλαξα το προγραμμα φετος και οχι μονο δεν θα παω εκει αλλα μαλλον πουθενα..Μια ανακαινηση αρκετα σοβαρη και ενας γαμος ακομη πιο σοβαρος με εχουν βγαλει εκτος..Ισως τον Σεπτεμβρη..Μεχρι τοτε,σ ευχαριστω για τις ωραιες βολτες..
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
πο τη μια μου δινει χαρα να ξαναβλεπω το Παρισι που λατρευω κι απ την αλλη με κανει να λυπαμαι πιο πολυ
Αν και οι λογοι λοιπον που σε δεν πας ειναι ευχαριστοι, εσενα σου λειπει πολυ το Παρισι.
Ευχομαι να τα καταφερεις τον Σεπτεμβριο :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Την επομένη ημέρα πετούσαμε αργά το απόγευμα :cry:
Για το τέλος είχα αφήσει την Μονμάρτη, η οποία απείχε μόνο 3 στάσεις από το διαμέρισμα. Έτσι είχαμε στη διάθεσή μας αρκετό χρόνο.
Ήμουν προϊδεασμένη από τόσα που είχαν γράψει οι φίλοι συμφορουμίτες αλλά αυτό ήταν πάνω από τις προσδοκίες μου. Την λάτρεψα!
Σε ορισμένα σημεία δε, θύμιζε Κολωνάκι - Λυκαβηττό (σε πολύ καλύτερη εκδοχή όμως).

Montmarte.jpg


Place du Terter
Place du Tertre.jpg

IMG_3929.JPG

IMG_3914.JPG

IMG_3917.JPG

IMG_3921.JPG

IMG_3922.JPG

IMG_3924.JPG

IMG_3933.JPG

IMG_3936.JPG


Le Bateau Lavoir
IMG_3938.JPG


Η θέα από την Sacre Coer δεν θα πω ότι ήταν εξαιρετική
IMG_3934.JPG


Η omelette roule όμως .....

Omelette roule.jpg

ήταν πολύ νόστιμη - ή έτσι μου φάνηκε - αφού χρειάστηκε να γυρίσω τα μισά μαγαζιά :icon_evil: μέχρι να πετύχω αυτό που την έφτιαχνε….
Μου είχε κολλήσει όμωςνα φάω αυγά με πιο chic τρόπο …….... τον γαλλικό!!!

Είπαμε να είμαστε απλοί αλλά να μη ρίχνουμε τελείως τα επίπεδα :haha:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Συνοψίζοντας:
Στο μυαλό μου είχα: Νορμανδία = Παραλία της Απόβασης. Όμως εκτός από το ιστορικό της ενδιαφέρον, είναι μια μεγάλη περιοχή με όμορφα χωριά και πόλεις που αξίζει πραγματικά να έχει κανείς αρκετό χρόνο για να τα επισκεφθεί με άνεση. Το οδικό δίκτυο είναι εξαιρετικά καλό και η οδήγηση εύκολη (αρκεί να μην ματιάσουν τον πλοηγό σας!) :haha:

Είχα διαβάσει διάφορα για την συμπεριφορά των Γάλλων. Η δική μας εμπειρία ήταν άριστη.
Εγώ ξεκινούσα πάντα με “Bonjour, parlez vous anglais, s’il vous plait?” και τελείωνα με ένα Merci . Ενδιάμεσα η συνεννόηση γινόταν είτε στα αγγλικά είτε στη νοηματική!!
Παντού συνάντησα ανθρώπους ευγενικούς, χαμογελαστούς και εξυπηρετικούς. Την διαφορά όμως την έκανε ένας οδηγός νταλίκας, που συναντήσαμε σ’ ένα βενζινάδικο. Δεν είχαμε ιδέα πως βάζουν βενζίνη στα αυτόματα μηχανήματα και όταν τον πλησίασα και του έκανα τη κλασική ερώτηση εκείνος με κοίταξε ανέκφραστα, είπε ένα ξερό “Νο” και μετά … άφησε τη δουλειά του και ήρθε να μας δείξει και πως να βάλουμε βενζίνη και πως να βρούμε τον δρόμο. Όοοολα αυτά στη νοηματική! Εκπληκτικός! Δέκα φορές “Merci, monsieur” εγώ. :haha:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Κατά τ' άλλα θα συμφωνήσω απόλυτα με την εισαγωγή του φίλου @giannismits στην ιστορία του Le parisiens - photo success story! και σε ότι αφορά το Παρίσι και τους κατοίκους του (καλά Παριζιάνοι - Ιταλοί συναγωνίζονται στη κομψότητα;)

Το Παρίσι πάντως θέλει ημέρες !!! Αν δε, σαν κι εμάς, σας αρέσει να γνωρίζετε τις πόλεις περπατώντας, τότε το Παρίσι θέλει και .... πόδια !!! o_O o_O
Οι αποστάσεις φαίνονται - αλλά δεν είναι - μικρές.

Ο άντρας μου το λάτρεψε. Κι εμένα μου άρεσε δε λέω, αλλά αν με ρωτήσετε αν θέλω να ξαναέρθω για να κάνω βόλτες, θα σας πω ότι δεν είμαι και τόσο σίγουρη. :rolleyes-80:

Είμαι όμως πάρα πολύ σίγουρη πως θέλω να ξαναέρθω για την Αφροδίτη :rolleyes::rolleyes:
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.855
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σου εύχομαι να κάνεις πάντα όμορφα ταξίδια με ανθρώπους που αγαπάς!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σου εύχομαι να κάνεις πάντα όμορφα ταξίδια με ανθρώπους που αγαπάς!!
Ευχαριστω, καλη μου Klair. Σιγουρα μαζι με τους αγαπημενους μας, καθε εμπειρια αποκτα αλλο νοημα.:)
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πάνω
που θα έλεγα ότι οι φωτογραφίες σου από την παραλία στην Νορμανδία, που έγινε η απόβαση μου άρεσαν πάρα πολύ, (βασικά όλες είναι πολύ ωραίες) είδα αυτή στο τέλος από Παρίσι και εντυπωσιάστηκα!
Πολύ ωραία έπιασες αυτό το ανηφορικό δρομάκι και τα κτήρια, το ένα κολλημένο στο άλλο!
Από Mont Saint Michel δεν έχει φωτό;;;
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ευχαριστω panius! Ειναι κολακευτικο να μου λενε καλα λογια ανθρωποι που βγαζουν πραγματικα ωραιες φωτογραφιες :)

Ομως απο το Mont Saint Michel δεν εχω, γιατι βγηκαν χαλια !!! Εκτος απο τον πλοηγο, φαινεται πως το κακο ματι ειχε πιασει και τη μηχανη :eek:

Απο καθε πλευρα η επισκεψη στο S. Michel στεφθηκε με πανηγυρικη ........... αποτυχια :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom