Ινδονησία Μαλαισία Σιγκαπούρη Αυγουστιάτικο ταξίδι ΝΑ Ασία - Σιγκαπούρη, Μαλαισία και Ινδονησία

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Μετά το πρώτο επιτυχημένο ταξίδι NA Ασία ήρθε η ώρα για τον προγραμματισμό του επόμενου για μέσα με τέλη Αυγούστου.

Το πρώτο ταξίδι είχε Ταϋλάνδη, Καμπότζη και Βιετνάμ, για το δεύτερο προσανατολιζόμαστε σε Σιγκαπούρη, Μαλαισία και Ινδονησία. Οι μέρες είναι (ας πούμε) αρκετές - 18 διανυκτερεύσεις συνολικά - τουλάχιστον με τα δικά μας δεδομένα και θέλουμε ιδανικά να συμπεριλάβουμε ο,τι περισσότερο και πιο διαφορετικό μπορούμε (πόλεις, φύση, αρχαία, παραλίες).

3 διανυκτερεύσεις Σιγκαπούρη (ημέρα άφιξης + 2)
2 διανυκτερεύσεις Λανγκάουι (το πρώτο ερωτηματικό - αν αξίζει δηλαδή)
2 διανυκτερεύσεις Georgetown
2 διανυκτερεύσεις Κουάλα Λουμπούρ
3 διανυκτερεύσεις Java για τους 2 μεγάλους ναούς
5 διανυκτερεύσεις Bali

Το Λανγκάουι έχει μπει σαν ένα tropical island escape σφήνα μεταξύ των 3 πόλεων. Έχω καταλάβει ότι δεν είναι ο ιδανικότερος προορισμός για παραλίες στην περιοχή, αλλά λόγω καιρού δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη επιλογή.

Το Μπαλί μας προβληματίζει ότι πηγαίνουμε high season, αναρωτιόμαστε πόσο μπορεί να χαλάσει την ατμόσφαιρα ο πολύς κόσμος (όπως έγινε πέρσι στο Χόι Αν) και ψάχνουμε εναλλακτικές.

Όλα τα ενδιάμεσα δρομολόγια θα γίνουν με εσωτερικές πτήσεις για καλύτερη αξιοποίηση του χρόνου μας.

Ιδανικά δε θα θέλαμε να έχουμε 1 μόνο διανυκτέρευση σε κάποιο μέρος, για να μην είμαστε συνέχεα με μια βαλίτσα στο χέρι και να έχουμε το περιθώριο να δούμε κάποια πράγματα.

Κάθε ιδέα/πρόταση ευπρόσδεκτη....
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
και εγω το σκεφτομαι για Μαλαισια τελη Αυγουστου... νομιζω οτι η πλευρα που ειναι το redang θα ειναι καλυτερη απο αποψη καιρου..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μετά το πρώτο επιτυχημένο ταξίδι NA Ασία ήρθε η ώρα για τον προγραμματισμό του επόμενου για μέσα με τέλη Αυγούστου.

Το πρώτο ταξίδι είχε Ταϋλάνδη, Καμπότζη και Βιετνάμ, για το δεύτερο προσανατολιζόμαστε σε Σιγκαπούρη, Μαλαισία και Ινδονησία. Οι μέρες είναι (ας πούμε) αρκετές - 18 διανυκτερεύσεις συνολικά - τουλάχιστον με τα δικά μας δεδομένα και θέλουμε ιδανικά να συμπεριλάβουμε ο,τι περισσότερο και πιο διαφορετικό μπορούμε (πόλεις, φύση, αρχαία, παραλίες).

3 διανυκτερεύσεις Σιγκαπούρη (ημέρα άφιξης + 2)
2 διανυκτερεύσεις Λανγκάουι (το πρώτο ερωτηματικό - αν αξίζει δηλαδή)
2 διανυκτερεύσεις Georgetown
2 διανυκτερεύσεις Κουάλα Λουμπούρ
3 διανυκτερεύσεις Java για τους 2 μεγάλους ναούς
5 διανυκτερεύσεις Bali

Το Λανγκάουι έχει μπει σαν ένα tropical island escape σφήνα μεταξύ των 3 πόλεων. Έχω καταλάβει ότι δεν είναι ο ιδανικότερος προορισμός για παραλίες στην περιοχή, αλλά λόγω καιρού δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη επιλογή.

Το Μπαλί μας προβληματίζει ότι πηγαίνουμε high season, αναρωτιόμαστε πόσο μπορεί να χαλάσει την ατμόσφαιρα ο πολύς κόσμος (όπως έγινε πέρσι στο Χόι Αν) και ψάχνουμε εναλλακτικές.

Όλα τα ενδιάμεσα δρομολόγια θα γίνουν με εσωτερικές πτήσεις για καλύτερη αξιοποίηση του χρόνου μας.

Ιδανικά δε θα θέλαμε να έχουμε 1 μόνο διανυκτέρευση σε κάποιο μέρος, για να μην είμαστε συνέχεα με μια βαλίτσα στο χέρι και να έχουμε το περιθώριο να δούμε κάποια πράγματα.

Κάθε ιδέα/πρόταση ευπρόσδεκτη....
Προσωπικά, θα πετούσα εντελώς Λανγκάουι και Πενάνγκ και στη θέση τους θα έβαζα μια νύχτα στην KL και τις υπόλοιπες στην Java (και λίγες είναι). Για μένα η Java είναι το πιο ενδιαφέρον κομμάτι απ'όλα του πακέτου.
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
και εγω το σκεφτομαι για Μαλαισια τελη Αυγουστου... νομιζω οτι η πλευρα που ειναι το redang θα ειναι καλυτερη απο αποψη καιρου..
πολύ δύσκολη πρόσβαση, αφού στην ουσία η μοναδική επιλογή που βλέπω είναι με πλοίο. Βολικές πτήσεις δεν υπάρχουν...
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Προσωπικά, θα πετούσα εντελώς Λανγκάουι και Πενάνγκ και στη θέση τους θα έβαζα μια νύχτα στην KL και τις υπόλοιπες στην Java (και λίγες είναι). Για μένα η Java είναι το πιο ενδιαφέρον κομμάτι απ'όλα του πακέτου.
προσωπικά θα ήθελα περισσότερες μέρες στη Java, αλλά επειδή το πλάνο πρέπει να συγκεράσει διαφορετικά θέλω, το Λανγκάουι προστέθηκε σαν beach holiday-διάλειμμα από τις δύο μεγαλουπόλεις του ταξιδιού

υπάρχει εναλλακτική για αντίστοιχο προορισμό στην Java ή στην Ινδονησία γενικότερα με εύκολη (αεροπορική) πρόσβαση; Η παρέα βλέπεις θέλει white sand beach προορισμό... :rolleyes-80:

Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να μείνει η Μαλαισία για το τέλος του ταξιδιού...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Η Ιάβα δεν νομίζω να έχει παραλία με χαρακτηριστικά που ψάχνετε. Κοιτάξτε το νησάκι Belitung της Σουμάτρας. Φαίνεται όμορφο, οικονομικό, με εύκολη πρόσβαση (1 ώρα απευθείας Τζακάρτα, 1 και κάτι απευθείας Σιγκαπούρη) και όχι πολύ τουριστικό ακόμα...

Επίσης είναι κρίμα να φτάσετε Ιάβα και να μην πάτε στο ηφαίστειο Μπρόμο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η παρέα βλέπεις θέλει white sand beach προορισμό... :rolleyes-80:
Και διαλέξατε το Λανγκάουϊ γι αυτό; ΟΚ, αν βρήκατε εκεί παραλίες με αυτές τις προδιαγραφές...

Στο Μπάλι έχει τέτοιες αλλά είναι πήχτρα στους τουρίστες, στα πεντάστερα και ακατάλληλες για κολύμπι (εδώ που τα λέμε, στις επιλογές αυτού του ταξιδιού, σε ελάχιστα μέρη μπορείς να κολυμπήσεις και σε κάθε περίπτωση, καμμία σχέση δεν έχουν με τις δικές μας παραλίες. Αυτό, όμως, κανείς δεν το πιστεύει μέχρι να το διαπιστώσει ιδίοις όμμασιν).
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, θα το ψάξω περισσότερο και θα επανέλθω με περισσότερα κάποια στιγμή φαντάζομαι..

babaduma, αυτό που λες για τις παραλίες το διαπίστωσα εν μέρει στο κεντρικό Βιετνάμ πέρυσι... Είχα την ελπίδα ότι αυτή τη φορά θα έχουμε κάτι καλύτερο.

interted, μου άρεσε πολύ η ιστορία σου, ήταν πηγή έμπνευσης, αν και το δικό σου ταξίδι ήταν τελείως διαφορετικό
 

Dimitra.Chr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Φιλιππινες
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Χαιρετώ για πρώτη φορά ,καθως μεχρι σημερα κοιτάζα τις συζητήσεις απο την κλειδαρότρυπα.
Τον Δεκέμβρη βρέθηκα Κουαλα Λουμπούρ - Λανγκαουι κ Κο Λιπε ( Ταυλανδη ).
Οποτε ήθελα να σου πω την άποψη μου οσο μπορώ συνοπτικά ( αμφιβάλω ) .
Κουαλα Λουμπούρ 2-3 μερες ειναι μια χαρά , θα δεις την πόλη , θα πας Batu Caves και τέλος.
Λανγκαουι 2-3 μερες επίσης . Εχει πολυ ωραίες ημερήσιες εκδρομές με καραβάκια , τρομερή φύση , απίστευτο το sky bridge αλλά η θάλασσα δυστηχως δεν ειναι ευχάριστη.
Αν ομως δεν βαριέστε να περιμένετε σε πολύωρες αναμονές για να σου σφραγίσουν το διαβατήριο (2-3 ωρες μπορει ) υπαρχει φέρρυ που παει στο Κο Λιπε - Ταυλανδη (1,5 ωρα μονο )όπου οι παραλιες ειναι ΜΑΓΙΚΕΣ . Κάναμε σνορκελινγκ σε πολύχρωμα κοραλια και ψάρια και οι παραλιες ειναι ακριβώς αυτο - white sand beach. Ειναι ενα νησάκι χωρις καν λιμάνι (η διαδιακασια αποβίβασης ειναι πραγματική εμπειρία ). Χωρις αμάξια , και σχεδόν μονο ενα κεντρικό δρόμο με πολλα μαγαζιά( cafetropical - σκεφτομαι ακομα τα σμουθι μποουλ και τις τελειες σαλάτες ) . Εμεις αλλάξαμε χρόνο εκει, κ μείναμε μονο 2 μερες πράγμα που μετάνιωσα.
Συνεπώς κοντα στο Λανγκαουι υπαρχει ενα μικρός παράδεισος που ενδύκνειται για μπανιο , χαλάρωση και καλο φαγητο.

Και εμεις σχεδιάζουμε για του χρονου ταξίδι Μπαλι , Γκιλι Αιρ και Νουσα Πενιδα και ελπιζω να βρω στα νησάκια κατι σαν το Κο Λιπε .

Ελπιζω να βοήθησα !!
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
η καλύτερη περίοδο για να πάμε ποια πιστεύετε ότι είναι για να αποφύγουμε βροχές κτλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.194
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom