Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

Kampouga

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα και απο μενα! Διαβάζω τις ιστορίες και τις πληροφορίες που δίνετε εδώ και μια ώρα και ειμ αι πολυ ενθουσιασμένος γιατί σκοπεύω να κλείσω εισητηρία για Βιέννη! Ο μόνος προβληματισμός μου είναι η περιοδος που θα πάμε! Η κοπέλα μου δεν μπορεί να πάρει άδεια μέσα στις γιορτές για ιαυτό λεγαμε για τέλη Γενάρη! Είναι καλή περιοδος? Να το επιχειρησουμε?
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
101
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
To μειονέκτημα είναι ότι δε θα είναι στολισμένη και βέβαια το κρύο. Θα έλεγα πως καλύτερη περίοδος είναι Δεκεμβρη η μετά Ανοιξη για να θαυμάσεις τους κ'ηπους ανθισμένους!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Μολις επεστρεψα απο βιεννη σε ταξιδι 10 ημερων τις 5 μερες πραγα κ 5 βιεννη..δυστηχως η βιεννη ειναι μια αηδια κ μιση απο ολα τα θεματα..κοσμος,τιμες,βρωμια..γενικα τζαμπα την φημη που εχει..
Σίγουρα ήσουν στην Βιέννη? κάπου πήρε το μάτι μου ότι αναδείχτηκε κορυφαία πόλη να ζεις. Γράψε μας αναλυτικά τι δεν σου άρεσε.
https://www.protagon.gr/epikairotita/koryfaia-poli-gia-na-zeis-anadeixtike-i-vienni-44341671651
 
Μηνύματα
70
Likes
30
δεν μου αρεσε στην πρωινη βολτα μου τα ξερατα που ειχε παντου γυρω απο την πλατεια του αγιου στεφανου..δεν μου αρεσε που στο μετρο ηταν οι οπαδοι της αουστριας και αναψαν καπνογονα κ ειχαμε εγκλωβιστει μια ωρα αναμεσα σε αστυνομικους κ τους βλακες οπαδους που περα απο τα καπνογονα επιναν κ μπαφους..δεν μου αρεσε στο μετρο που με εσπρωξε καποιος με βια για να βγει απο το βαγονι ενω ειχε χωρο για αυτον,δεν μου αρεσαν οι τιμες στα αστρα οπως μια πατατα ψητη με ξεθυμασμενο τζατζικι εκανε 10 ευρω στο χερι,η ενα λουκανικο κ μια μπυρα στο χερι 10 ευρω..δεν μου αρεσε η τιμες στα σουβενιρ που ειχαν τις μικρες χιονομπαλες 11 ευρω κ κατα τυχη τρεις στασεις στο μετρο προς λεοπορδο το βρηκα με 2,5..δεν μου αρεσε στο μετρο που για να βγαλεις εισητηριο με το cat ηταν πανευκολο με 19 ευρω ενω τελικως βρηκαμε με 2,3 ευρω το ατομο για αεροδρομιο πολυ δυσκολα,δεν μου αρεσε η ελλειψη ασφαλειας που ενιωθα λιγο εξω απο το κεντρο,και πολλα ακομα..αλλα μου αρεσε το μουσειο φυσικης ιστοριας..γενικα δεν θα πηγαινα ξανα ουτε τζαμπα ..εχει ομορφοτερες κ ασφαλεστερες πολεις να παει καποιος..
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
δεν μου αρεσε στην πρωινη βολτα μου τα ξερατα που ειχε παντου γυρω απο την πλατεια του αγιου στεφανου..δεν μου αρεσε που στο μετρο ηταν οι οπαδοι της αουστριας και αναψαν καπνογονα κ ειχαμε εγκλωβιστει μια ωρα αναμεσα σε αστυνομικους κ τους βλακες οπαδους που περα απο τα καπνογονα επιναν κ μπαφους..δεν μου αρεσε στο μετρο που με εσπρωξε καποιος με βια για να βγει απο το βαγονι ενω ειχε χωρο για αυτον,δεν μου αρεσαν οι τιμες στα αστρα οπως μια πατατα ψητη με ξεθυμασμενο τζατζικι εκανε 10 ευρω στο χερι,η ενα λουκανικο κ μια μπυρα στο χερι 10 ευρω..δεν μου αρεσε η τιμες στα σουβενιρ που ειχαν τις μικρες χιονομπαλες 11 ευρω κ κατα τυχη τρεις στασεις στο μετρο προς λεοπορδο το βρηκα με 2,5..δεν μου αρεσε στο μετρο που για να βγαλεις εισητηριο με το cat ηταν πανευκολο με 19 ευρω ενω τελικως βρηκαμε με 2,3 ευρω το ατομο για αεροδρομιο πολυ δυσκολα,δεν μου αρεσε η ελλειψη ασφαλειας που ενιωθα λιγο εξω απο το κεντρο,και πολλα ακομα..αλλα μου αρεσε το μουσειο φυσικης ιστοριας..γενικα δεν θα πηγαινα ξανα ουτε τζαμπα ..εχει ομορφοτερες κ ασφαλεστερες πολεις να παει καποιος..
Το γεγονός με τους οπαδούς είναι τυχαίο και μπορεί να σου συμβεί σε οποιαδήποτε πόλη και με οπαδούς οποιαδήποτε ομάδας. Απλά έτυχε να το χρησιμοποιήσεις εκείνη τη στιγμή. Και εγώ έπεσα σε οδομαχίες στη Σόφια μεταξύ οπαδών ΤΣΣΚΑ και Λέφσκι....., όπως και το γεγονός που σε έσπρωξε κάποιος αγενής για να βρει από το μετρό.
Σχετικά με τις τιμές είναι ακριβές στην Αυστρία όπως και στις γειτονικές χώρες π.χ στην Ελβετία, την Γερμανία κλπ. Επειδή πήγες και στην Πράγα εκεί οι τιμές σου άρεσαν? εγώ έχω αντίθετη άποψη διότι ένα ψωμάκι με λουκάνικο στο χέρι στη Πράγα στη πλατεία Βένσεσλας το πουλάνε 100 Κορώνες και επίσης το νερό σε όλο το κέντρο κυμαίνεται από 60-80 κορώνες το μικρό, και το μεγάλο 80 με 100 κορώνες. Να μη μιλήσω και για το κλέψιμο που κάνουν όλα τα ανταλλακτήρια του κέντρου που παζαρεύεις πόσα θα σου δώσουν μέχρι τελικής πτώσης!
Οι τιμές των σουβενιρ στα τουριστικά κεντρικά μέρη είναι ακριβά σε όλες τις χώρες γι αυτό ψάχνεις κάπου πιο μακρυά από το κέντρο και αν είναι υπερβολικά ακριβά δεν αγοράζεις καθόλου όπως έκανα εγώ στο Ταλίν που πουλούσαν ένα σπιτάκι 12 ευρώ!
Σχετικά με την ασφάλεια εγώ δεν ένιωσα πουθενά ανασφαλής στη Βιέννη και θεωρώ ότι είναι από τις ασφαλέστερες πρωτεύουσες της Ευρώπης. Απλά χρειάζεται προσοχή σε ορισμένες περιοχές όπως και σε όλες τις πόλεις του κόσμου.
Όσο για το Μουσείο φυσικής Ιστορίας συμφωνώ είναι απίστευτο έχει τα πάντα, αλλά δεν είναι το μοναδικό όμορφο αξιοθέατο της πόλης....
 

milagros

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα. Κατ' αρχήν χαίρομαι που βρήκα το συγκεκριμένο site: travelstories.gr κ έγινα μέλος της παρέας σας.
Ήθελα κάποιες γενικές πληροφορίες (ξενοδοχεία, μουσεία, πάρκα, καφέ, εστιατόρια) για ένα ταξίδι στην Βιεννη που σχεδιάζουμε να πάμε το καλοκαίρι.
Είμαστε μια 3 μελής οικογένεια, οπότε κάθε πληροφορία ή και εμπειρία ειναι εύπρόσδεκτη!!!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα. Κατ' αρχήν χαίρομαι που βρήκα το συγκεκριμένο site: travelstories.gr κ έγινα μέλος της παρέας σας.
Ήθελα κάποιες γενικές πληροφορίες (ξενοδοχεία, μουσεία, πάρκα, καφέ, εστιατόρια) για ένα ταξίδι στην Βιεννη που σχεδιάζουμε να πάμε το καλοκαίρι.
Είμαστε μια 3 μελής οικογένεια, οπότε κάθε πληροφορία ή και εμπειρία ειναι εύπρόσδεκτη!!!
Καλώς ήρθες
Διάβασε τα σχετικά θεματα
https://www.travelstories.gr/commun...οηθεια-σας-παρακαλω.12882/page-31#post-727547
https://www.travelstories.gr/community/threads/Που-να-μεινω-στη-Βιέννη.59833/
Και πολλές ιστορίες

https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=62
Που θα σου λύσουν απορίες
Αν κάνεις αναζήτηση θα βρεις και άλλα σχετικά θεματα
 

Travel87

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
καλησπερα..ετοιμαζομαστε για βιεννη 18 /03..για 4 ημερες ξενοδοχειο κλεισαμε στο h+hotel νομιζω ειναι αλυσιδα??εχει μεινει κανεις εκει??τι μας προτεινετε να δουμε??το travell pass για τα αξιοθεατα μας συμφερει?σας ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom