Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου....Κοίταξα γι' αυτο που μου ειπες αλλα δεν μου δινει οικογενειακο δωματιο που θελουμε...Αυτο που εγραψα ειναι το πιο οικονομικο ειναι αβολο, δηλαδη;;; Ή αν εχεις να μου προτείνεις κατι αλλο;;;
Καλησπέρα! Είναι γύρω στο μισάωρο με τα πόδια για την παλιά πόλη και τον σιδηροδρομικό σταθμό. Το a&o Salzburg Hauptbahnhof για παράδειγμα ίσως σας βολέψει καλύτερα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα.... Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πόσο περ κόστος έχει η κάρτα και αν μπαίνω στα Μμμ; μου φαίνεται καλή ιδέα για το ταξίδι μου.
Η τριήμερη Vienna Pass card κοστιζει γυρω στα 100 €. Μπορεις να την αγοράσεις και με εκπτωση 10% απο το internet. Βγάζει προσφορές τακτικά.
Υπάρχει και η μονοημερη και η διημερη καρτα αλλα δεν νομιζω να σε συμφέρει.
Τσέκαρε τις τιμές στο διαδικτυο.
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Χαίρεται,

Τί εποχή συστήνεται για Βιέννη-Σάλτσμπουργκ-Χολστατ;;
Τελη Νοεμβριου (23-30) ; ή μετά τις 15 Δεκεμβρίου;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Χαίρεται,

Τί εποχή συστήνεται για Βιέννη-Σάλτσμπουργκ-Χολστατ;;
Τελη Νοεμβριου (23-30) ; ή μετά τις 15 Δεκεμβρίου;
Εγω θα προτεινω 1-15 Δεκεμβριου. Τα παντα στολισμένα και οι ορδες των τουριστών των Χριστουγέννων να μην εχουν καταφτάσει ακόμη...
 

Love to travel

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας! Διαβάζω το forum αρκετό καιρό αν και δεν είχα κάνει εγγραφή. Σε λίγες μέρες θα πάω ταξίδι στη Βιέννη και είναι η δεύτερη φορά που θα πάω στο εξωτερικό Και η πρώτη φορά που θα πάω βιεννη. Καθώς πλησιάζουν οι μέρες έχω λίγο αγωνία αλλά και πολύ ενθουσιασμό. Ξενοδοχείο και αεροπορικά έχω κλείσει και έχω στο μυαλό μου κάποια μέρη που θέλω να πάω. Είναι όμως η πρώτη φορά που ταξιδεύω εκεί και θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για το μέρος για τις μετακινήσεις για το φαγητό ,κάτι που ίσως θα πρέπει να προσέξω και οτιδήποτε πιστεύετε πως θα με βοηθήσει. Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Ευχαριστώ για την απάντηση σε ποια περιοχή μείνατε? Και τι μήνα πήγατε εσείς?
Το ταξι απο το αεροδρομιο της Βιεννης για την περιοχη Stadthalle μας κοστισε 50€.Δεν γνωριζω να σου πω για το μετρο η το cat που ενωνει την πολη με το αεροδρομιο,καθως φτασαμε μεσάνυχτα και πηραμε κατ' ευθείαν ταξι χωρις να το ψαξουμε!
Ευχαριστώ για την απάντηση υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα έλεγες σε κάποιον που πάει πρώτη φορά
Τύπου οδηγίες ας πούμε?
Τι μήνα πήγατε?
Από το σαιτ του αεροδρομίου:
Express train S7
Tickets are available at the ÖBB ticket counter at the airport and at ticket machines.
Adults: €4.20 (= €1.80 for the ticket from the airport to the Vienna city limits + €2.40 for the ticket within the Vienna urban area).
Έβγαλα τα εισιτήρια από μηχάνημα που βρισκόταν δίπλα στο ταμείο. Μια υπάλληλος ήταν εκεί και βοηθούσε.[/QUOTE
Συνήθως πως είναι κ καιρός στη Βιέννη τέλος Οκτωβρίου? Θα κάνει πολύ κρύο λέτε?
 
Last edited by a moderator:

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Πηγαμε φετος, τελη Ιουλιου με αρχες Αυγουστου.Βγαλαμε την Vienna pass και μετακινήθηκαμε με το hop on-hop off αλλα και με το μετρο. Αν αποφασισετε να τη βγαλετε,υπαρχει ενας κωδικος που σου δινει 10% εκπτωση(σε εμας ηταν disc10 δεν ξερω αν ισχυει ακομα!)Περιλαμβανε και σχεδον ολα τα αξιοθεατα, πηγαμε σε οσα περισσοτερα μπορουσαμε στις 48 ωρες που ειχαμε στη διαθεση μας.Μετα τη Βιεννη,φυγαμε για Σαλτσμπουργκ το οποιο αξιζει με χιλια μια επισκεψη!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Συνήθως πως είναι κ καιρός στη Βιέννη τέλος Οκτωβρίου? Θα κάνει πολύ κρύο λέτε?
Καλησπέρα. Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεται κανείς το ¨πολυ¨κρύο. Σίγουρα να πάρετε ομπρέλα γιατί υπάρχει πιθανότητα βροχής. Την ημέρα έχει συνήθως 15 βαθμούς μπορεί και περισσότερους αλλά το βράδυ κάνει περισσότερο κρύο,οπότε ας έχετε μαζί σας και κάτι ζεστό.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Tsampi90 ευχαριστώ πολύ... Αλλά για κάποιο λόγο αυτό το σαιτ δεν μπορώ να το διαχείριστω πχ βάζω μέρος εκκίνησης και αύξησης ημέρα ώρα κλ και όταν πατάω να μου βρει τα δρομολόγια και τιμές αυτό τίποτα απλά δείχνει ένα τρένο να κινητε και να προσπαθεί να φορτώσει η σελίδα, Αχχχ μάλλον δεν το έχω και τόσο με την τεχνολογία. Οστοσο έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ ακριβά το εισιτήριο και θα κοιτάξω για αμάξι αν βολεύει και συμφέρει, τι λες;
επιλεγεις book ticket,βάζεις την πόλη αναχώρησης και άφιξης και μετά επιλέγεις από κάτω το κόκκινο κουτάκι που λέει single tickets and day tickets και από εκεί και μετά κάνεις αναζήτηση για ημ/νια και ώρα.
Τον Νοέμβριο,από όσο είδα υπάρχουν εισιτήρια one way με 19ευρώ.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Vikara ευχαριστώ πολύ.... Κοίταξα κάποια εισητηρια αλλά μου φάνηκαν ακριβά πχ 50 ευρώ το άτομο Πήγενε έλα δηλαδή 100 τα δύο άτομα; Χμμμμ δεν ξέρω.... Να κοιτάξω για αυτοκίνητο για 1 μέρα γνωρίζει τιμές; κατά προσέγγιση;
Το αυτοκινητο μας βγηκε 250€ για 3 μερες. Ηταν Ford focus, ειχε και πιο μικρα και πιο οικονομικα. Η εταιρεια που το κλεισαμε ηταν η buchbinder/global.
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Το αυτοκινητο μας βγηκε 250€ για 3 μερες. Ηταν Ford focus, ειχε και πιο μικρα και πιο οικονομικα. Η εταιρεια που το κλεισαμε ηταν η buchbinder/global.
Είναι εύκολο το ταξίδι με αυτοκίνητο στο σαλτσμπουρκ; έχω δίλημμα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom