Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

ΜΑΡΙΑ 23

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπερα! Επειδη εχω μπερδευτει με ΟΛΑ αυτα που εχω διαβασει....Εμεις θα παμε Βιεννη 1 με 6 Δεκεμβριου. Αν και σαφως ειναι υποκειμενικα τα γουστα, μπορει καποιος που εχει παει ισως και περισσοτερες φορες Βιεννη, να μου πει τι πραγματικα αξιζει να δει κανεις? Απο που να ψωνισει και τι ίσως? Που να φαει? Ευχαριστω!
 

lefkal

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Στην ίδια κατάσταση είναι και εγώ. Εμείς θα πάμε λίγο ποιο μετά 12 με 17. Τώρα ψάχνω ξενοδοχείο ή δωμάτιο μέσω booking και μετά να προσπαθήσω να φτιάξω πρόγραμμα.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπερα! Επειδη εχω μπερδευτει με ΟΛΑ αυτα που εχω διαβασει....Εμεις θα παμε Βιεννη 1 με 6 Δεκεμβριου. Αν και σαφως ειναι υποκειμενικα τα γουστα, μπορει καποιος που εχει παει ισως και περισσοτερες φορες Βιεννη, να μου πει τι πραγματικα αξιζει να δει κανεις? Απο που να ψωνισει και τι ίσως? Που να φαει? Ευχαριστω!
Πολύ επιγραμματικά:
Να περπατήσετε όλο το ιστορικό κέντρο (1ο διαμέρισμα), να πάτε στα χειμερινά και θερινά ανάκτορα (Hofburg και Schönbrunn), να πάτε στο Μουσείο Ιστορίας Τέχνης, στο Albertina και στο Belvedere αν θέλετε να δείτε το Φιλί του Κλιμτ, να πάτε στην Όπερα, να πάτε σε χριστουγεννιάτικες αγορές, να πιείτε καφέ σε ένα από τα κλασικά καφέ της Βιέννης (Demel, Prückel, Hawelka, Sperl, Central, Landtmann), να φάτε σνιτσελ στο Figlmüller, λουκάνικο Käsekrainer από τα stands στο δρόμο (ιδίως το Bitzinger), μπυραρία Centimeter, να αγοράσετε manner (από τα σουπερμαρκετ-ειναι πιο φτηνο), sachertorte από το καφέ Sacher, mozartkugeln αν είστε φαν, για ρουχα/παπούτσια στη Mariahilferstrasse (τον Δεκέμβρη παίζει να έχουν ξεκινήσει ήδη οι εκπτώσεις). Επίσης, μπορείτε να πάτε στο Baden, λιγο εξω από τη Βιεννη, να δειτε το έθιμο Krampus στις 5/12.
 

lefkal

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
5/12 είναι μόνο το έθιμο? Δρομολόγια το τρένο για το αεροδρόμιο έχει όλο το 24ωρο ? Οι χριστουγεννιάτικες αγορές είναι διασπαρτες ή σε συγκεκριμένα σημεία? Η επίσκεψη στα ανάκτορα αξίζει με ξενάγηση ή όχι. Εκτός από μουσεία έχει και μνημεία- πάρκα που είναι επισκέψιμα φαντάζομαι. Ο καιρός τον Δεκέμβριο πως είναι και αν έχει χιόνι περπατιεται η πόλη με άνετα αθλητικά ή χρειάζεται μποτάκια. Για ποτό το βράδυ έχει μπαράκια με ζωή ή μετά από κάποια ώρα νεκρώνουν όλα?
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
5/12 είναι μόνο το έθιμο? Δρομολόγια το τρένο για το αεροδρόμιο έχει όλο το 24ωρο ? Οι χριστουγεννιάτικες αγορές είναι διασπαρτες ή σε συγκεκριμένα σημεία? Η επίσκεψη στα ανάκτορα αξίζει με ξενάγηση ή όχι. Εκτός από μουσεία έχει και μνημεία- πάρκα που είναι επισκέψιμα φαντάζομαι. Ο καιρός τον Δεκέμβριο πως είναι και αν έχει χιόνι περπατιεται η πόλη με άνετα αθλητικά ή χρειάζεται μποτάκια. Για ποτό το βράδυ έχει μπαράκια με ζωή ή μετά από κάποια ώρα νεκρώνουν όλα?
Ναι, το έθιμο είναι μόνο 5/12, παραμονή του Αγίου Νικολάου. Για το αεροδρόμιο δεν ξέρω ποιο τρένο εννοείς, εγώ πάντα μετακινιόμουν με το s7, το οποίο δεν νομίζω ότι είναι όλες τις ώρες, τσέκαρε εδώ για δρομολόγια γενικά https://www.wienerlinien.at/eportal3/ep/tab.do?tabId=0 Επίσκεψη στα ανάκτορα είχα κάνει μόνη μου, με audioguide. Μνημεία-πάρκα εννοείς το Stadtpark φαντάζομαι, επισκέψιμο είναι ναι, δωρεάν. Έχει και το άγαλμα του Στράους. Τον Δεκέμβρη θα έχει φυσικά κρύο, όταν ζούσα εκεί δεν είχε χιονίσει αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Το αν χρειάζεσαι μποτάκια είναι λίγο υποκειμενικό, εγώ γενικά είχα παπούτσια με λαστιχένια σόλα για να μη γλυστράνε. Μπαράκια έχει και club αλλά μη φανταστείς την τρελή νυχτερινή ζωή της Αθήνας.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
5/12 είναι μόνο το έθιμο? Δρομολόγια το τρένο για το αεροδρόμιο έχει όλο το 24ωρο ? Οι χριστουγεννιάτικες αγορές είναι διασπαρτες ή σε συγκεκριμένα σημεία? Η επίσκεψη στα ανάκτορα αξίζει με ξενάγηση ή όχι. Εκτός από μουσεία έχει και μνημεία- πάρκα που είναι επισκέψιμα φαντάζομαι. Ο καιρός τον Δεκέμβριο πως είναι και αν έχει χιόνι περπατιεται η πόλη με άνετα αθλητικά ή χρειάζεται μποτάκια. Για ποτό το βράδυ έχει μπαράκια με ζωή ή μετά από κάποια ώρα νεκρώνουν όλα?
Συνήθως αρχές Δεκέμβρη δεν έχει χιόνι αλλά καλό είναι να δεις την πρόγνωση του καιρού πριν αποφασίσεις τι θα πάρεις μαζί. Χριστουγεννιάτικες αγορές υπάρχουν σε διάφορα σημεία της πόλης. Στο Rathaus,στο Museumsquartier,στο Schoenbrunn κλπ. Για έξοδο προτείνω μπύρες και φαγητό 1516 και κοκτέιλ ή ποτάκι στο Sky bar στη Kaertner Strasse.:)
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Συμφωνώ και προτείνω επίσης για ποτό το Dachboden στο 25hr hotel (στάση Volkstheater) καθώς και Naschmarkt για φαγητό/ποτό. Χριστουγεννιάτικες αγορές υπάρχουν πάρα πολλές, εδώ η λίστα: http://www.visitingvienna.com/sightseeing/christmas-markets/
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπερα! να ρωτησω κι εγω κατι .. εγω θα παω Βιεννη 31/12 -4/1 Οι Χριστουγεννιατικες αγορες θα ειναι ακομα ανοιχτες τις ημερομηνιες αυτες?? Πρωτοχρονια υπαρχει κατι το ιδιαιτερο που μπορουμε να παμε να δουμε?? καθε βοηθεια ευπροσδεκτη βεβαια
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλησπερα! να ρωτησω κι εγω κατι .. εγω θα παω Βιεννη 31/12 -4/1 Οι Χριστουγεννιατικες αγορες θα ειναι ακομα ανοιχτες τις ημερομηνιες αυτες?? Πρωτοχρονια υπαρχει κατι το ιδιαιτερο που μπορουμε να παμε να δουμε?? καθε βοηθεια ευπροσδεκτη βεβαια
Για τις αγορές έχει παρατεθεί λινκ σε προηγούμενα μηνύματα. Την 31η το βράδυ γίνεται το Silvesterpfad, η μεγαλύτερη γιορτή για την αλλαγή του χρόνου. Σε κάθε πλατεία του κέντρου στήνονται πάγκοι και τα γνωστά ξύλινα σπιτάκια με άφθονο φαγητό και ποτό καθώς και παίζουν διαφορετικά είδη μουσικής. Ενώ στην αλλαγή του χρόνου όλα τα μεγάφωνα παίζουν Walzer. Οι Αυστριακοί χορεύουν και ακούν την καμπάνα του Αγίου Στεφανου που χτυπά για να καλωσορίσει το Νέο Έτος. Να έχετε υπόψιν ότι ο σταθμός Stephansplatz κλείνει από νωρίς,οπότε αν δεν μένετε κέντρο φροντίστε να βγείτε σε κάποια παρακείμενη στάση. Επίσης έξω από την Όπερα έχει γιγαντοοθόνες απ'τις οποίες μπορείτε να δείτε live την όπερα Fledermaus,η οποία παίζεται σε κάθε παραμονή Πρωτοχρονιάς.Καλά να περάσετε! ;)
 

lefkal

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Αν έχω καταλάβει καλά η Βιένη ως μέρη για επίσκεψη έχει περισσότερα μουσεία παρά "μνημεία".
 

harilander

Member
Μηνύματα
548
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
Αν έχω καταλάβει καλά η Βιένη ως μέρη για επίσκεψη έχει περισσότερα μουσεία παρά "μνημεία".
ναι , λόγω κρύου ,για να είσαι σε κλειστούς χώρους:haha:
εχει προσφορά τον Ιανουαριο πολύ φτηνα εισητήρια, λέω να πάμε μια βόλτα. Μας βλέπω απο καφέ σε μουσείο θα είμαστε λόγω κρύου..
:confused:
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Η πόλη είναι πανέμορφη. Είναι ένα "μνημείο" ολόκληρη. Εδώ μέσα θα διαβάσετε πολλούς να λένε ότι έμειναν 5 μέρες και δεν πρόλαβαν να δουν όσα ήθελαν, χωρίς να έχουν επισκεφθεί μουσεία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom