Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

empag

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Κυρίως για τα σνίτσελ και τα λουκάνικα στα χριστουγεννιάτικα σπιτάκια πάω 😅😅😅 τέλεια σε ευχαριστώ πολυυυ
Κι εγώ για αυτά θα πάω! Α και για τις σοκολάτες.
Γνωρίζει κάποιος αν μέσα από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό μπορείς να πας στο μετρό U1; κάπου είδα μια φωτογραφία από το εσωτερικό κ έδειχνε κυλιόμενες σκάλες προς U1. Το ξενοδοχείο ibis είναι ακριβώς απέναντι από την είσοδο του σταθμού αλλα η στάση sudtiroler platz είναι 10 λεπτά με τα πόδια
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.750
Κι εγώ για αυτά θα πάω! Α και για τις σοκολάτες.
Γνωρίζει κάποιος αν μέσα από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό μπορείς να πας στο μετρό U1; κάπου είδα μια φωτογραφία από το εσωτερικό κ έδειχνε κυλιόμενες σκάλες προς U1. Το ξενοδοχείο ibis είναι ακριβώς απέναντι από την είσοδο του σταθμού αλλα η στάση sudtiroler platz είναι 10 λεπτά με τα πόδια
Καλημέρα. Το Hauptbanhhof είναι στο Sudtiroler Platz που περνάει το U1. Στην ουσία στο πάνω διάζωμα είναι ο σταθμός των τρένων και κάτω περνάει το μέτρο. Θα δείτε ποια έξοδος σας βολεύει καλύτερα και θα την ακολουθήσετε.
 

dimidim96

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Εν τω μεταξύ κοιτάξω τιμές για αξιοθέατα στο getyourguide. Καν δεν ξέρω.. τα έχει φθηνότερα εκεί από ότι κοντά; πχ έχει για το ανάκτορο schonbrunn και τους κήπους 47 ευρώ. Κι από κοντά τόσα για έχει;;; υπάρχει κάποιος που να πήγε πρόσφατα να μας πει τιμές δε αξιοθέατα να έχουμε μια ιδέα;;;;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εν τω μεταξύ κοιτάξω τιμές για αξιοθέατα στο getyourguide. Καν δεν ξέρω.. τα έχει φθηνότερα εκεί από ότι κοντά; πχ έχει για το ανάκτορο schonbrunn και τους κήπους 47 ευρώ. Κι από κοντά τόσα για έχει;;; υπάρχει κάποιος που να πήγε πρόσφατα να μας πει τιμές δε αξιοθέατα να έχουμε μια ιδέα;;;;
Ψάξε στο official site των αξιοθέατων που σε ενδιαφέρουν, όχι σε site τύπου getyourguide. Τα βρίσκεις εύκολα. Πχ για Schönbrunn: All Tickets & Tours
 

dimidim96

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Τώρα θα ήθελα να περάσουμε λίγο στο θέμα διασκέδασης. Αρχικά αν έχει κάνει κάποιος κράτηση σε μαγαζί την κάνει ηλεκτρονικά από το γκουγκλ; δνε έχω ξανά κάνει γι'αυτό. Επίσης όσον αφορά το dasloft. Έχει πάει κάποιος; μπορείς να καθίσεις μόνο για ποτό; που κυμαίνονται οι τιμές; και για φαγητό αν ξέρει κάποιος να μου πει κάποια σημεία. Ευχαριστώ πολύυυυ.
 

DimisG

Member
Μηνύματα
48
Likes
241
Τώρα θα ήθελα να περάσουμε λίγο στο θέμα διασκέδασης. Αρχικά αν έχει κάνει κάποιος κράτηση σε μαγαζί την κάνει ηλεκτρονικά από το γκουγκλ; δνε έχω ξανά κάνει γι'αυτό. Επίσης όσον αφορά το dasloft. Έχει πάει κάποιος; μπορείς να καθίσεις μόνο για ποτό; που κυμαίνονται οι τιμές; και για φαγητό αν ξέρει κάποιος να μου πει κάποια σημεία. Ευχαριστώ πολύυυυ.
Καλημέρα,
Τέλη Απριλίου του 22' που επισκεφτήκαμε το Das Loft μπορούσες να "καθίσεις" μόνο για ποτό, άμα βρεις χώρο γύρω από το κεντρικό μπαρ όρθιος. Απαραίτητη κράτηση εκ των προτέρων για να απολαύσεις το ποτό σου σε κάποιο από τα τραπέζια, καναπέδες ή "σταντάκια". Αν θυμάμαι καλά τα κοκτέιλ κυμαίνονταν από 15 έως 18€. Επιπλέον να έχεις υπόψιν σου ότι πριν την άνοδο αφήνετε υποχρεωτικά τα πανωφόρια σας(παλτό, μπουφάν) σε βεστιάριο του ξενοδοχείου, όπου αφήνετε προαιρετικά ότι φιλοδώρημα επιθυμείτε.
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Την Μπρατισλάβα θα έλεγα να την αφήσεις γιατί ειναι πολυ λιγες οι μέρες στη Βιέννη και πολλα τα αξιοθέατα για να τα χαραμισεις στην Μπρατισλάβα που ειναι μια συμπαθητικη πολη και μέχρι εκεί. Αν θέλετε οπωσδήποτε να κάνετε εκδρομή δείτε το Halstat με επίσκεψη στο αλατωρυχειο, εκπληκτικη εμπειρία! Η συγκοινωνια στη Βιέννη ειναι πολυ ευκολη με το μετρο πας παντου. Το κόστος ειναι υποκειμενικο π.χ. αν θες να φας σε εστιατοριο ή αν τρως σε fastfood. Τα μουσεια ειναι πάρα πολλα για μένα αξίζει οπωσδηποτε τον κόπο το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας. Να περασετε τελεια!
 

el_vl

Member
Μηνύματα
36
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΚΙΝΟ & ΤΟΚΙΟ
Οντως τωρα???γιατι ειχα μια εντυπωση απο βιντεο σε youtube οτι ειχαν και pos
Ναι! Εμείς πήγαμε πέρσι κ πέρα από 3-4 σπιτάκια που είχαν pos όλα τα υπόλοιπα ήταν με μετρητά.. κ πήγαμε σε σχεδόν όλες τις χριστουγεννιάτικες αγορές, παντου το ίδιο..
 

dimidim96

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Τέλεια σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ναι ίσως αφήσω την Μπρατισλάβα. Δε θα μπω σίγουρα σε όλα τα αξιοθέατα γιατί είναι αρκετά ακριβά όμως θα τα περάσω όλα ππ έξω και θα επιλέξω 1-2..
 

dimidim96

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Καλησπέρα. Θα μπορούσατε να αναφέρετε έτσι 2-3 μαγαζιά για φαγητό νόστιμο. Σνίτσελ και τέτοια;;; να μην χρειάζεται να δώσουμε κ ένα νεφρό φυσικα.. να είναι λογικές τιμές για βιεννη. 15-18 ευρώ η μερίδα.. Η και για πρωινό αν γνωρίζετε;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom