Αυστρία Πολωνία Αυστρία ή Πολωνία

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Εντάξει δεν είμαι και πολύ μεγάλος,αλλα απο τότε που γνωρίζω καλά τα πράγματα,δηλαδή εδώ και τριάντα χρόνια κάθε καλοκαίρι τα ίδια και τα ίδια.Ξεκιναμε με απεργίες στην ολυμπιακή,στην Ακρόπολη,στα μουσεία,άσε τις φωτιές που κατακεουν κάθε καλοκαίρι την χώρα και τις πορείες με φωτιές και σπασίματα στο Σύνταγμα,για να μη μιλήσουμε για το κακής ποιότητας σέρβις γενικά.Ας το κλείσουμε όμως εδώ αυτό το κομμάτι και ας μιλήσουμε για εκδρομές.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Να γυρίσουμε στο θέμα,

σαφώς και δεν είναι Λονδίνο με τιμές η Βιέννη, είναι στο μεσαίο ύψος των τιμών,
απλά η Πολωνία είναι πιο φθηνή.
Τώρα ότι είναι τόσο ζωντανή προσωπικά δεν συμφωνώ (αλλά είναι και προσωπικές αντιλήψεις αυτές) αφού τα εστιατόρια κλείνουν μέχρι τις 11, το πολύ 12 και στα μπαρ (δεν μιλάω για κλαμπ δεν πήγα, δεν είναι στο στυλ μου) είναι λες και είσαι σε γκισέ κάποιου συνεδρίου για coffee break. Στις καφετέριες έχει πολύ κόσμο, αλλά καμία σχέση με αυτά που έχουμε συνηθίσει.
Και τέλος, μου έχει τύχει την πρώτη φορά το πιο θορυβώδες πράγμα που ακούστηκε στο κεντρικό πεζοδρόμιο να είναι ένας Ιταλός που απλά μιλούσε με τη γυναίκα του.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Εγώ πιστεύω ότι εαν υπάρχει πρόβλημα μπατζετ και εαν ειναι να πάνε μόνο Βιεννη καλύτερα να πάνε Βαρσοβια ,Κρακοβια.Εαν όμως μπορούν να διαθέσουν λίγα χρήματα παραπάνω και να πάνε σε δυο πόλεις της Αυστρίας ειναι παρα πολύ καλύτερα.Επαναλαμβανω ότι τον Δεκέμβριο η Βιέννη ,το Σαλσμπουργκ και η περιοχή γύρω απο αυτήν την πόλη ειναι μαγευτική.Οπως και δεν νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στις τιμές, εκτός ίσως του τρένου .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εντάξει δεν είμαι και πολύ μεγάλος,αλλα απο τότε που γνωρίζω καλά τα πράγματα,δηλαδή εδώ και τριάντα χρόνια κάθε καλοκαίρι τα ίδια και τα ίδια.Ξεκιναμε με απεργίες στην ολυμπιακή,στην Ακρόπολη,στα μουσεία,άσε τις φωτιές που κατακεουν κάθε καλοκαίρι την χώρα και τις πορείες με φωτιές και σπασίματα στο Σύνταγμα,για να μη μιλήσουμε για το κακής ποιότητας σέρβις γενικά.Ας το κλείσουμε όμως εδώ αυτό το κομμάτι και ας μιλήσουμε για εκδρομές.
Προφανώς δεν με έκανες να αλλάξω γνώμη και η απαρίθμησή σου δεν έχει σχέση, αλλά το κλείνουμε εδώ.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Σαλσμπουργκ και η περιοχή γύρω απο αυτήν την πόλη ειναι μαγευτική.
Πήγα πέρσυ Σάλτσμπουργκ μονοήμερη από Μόναχο (που στο τέλος έγεινε 4 ώρες μιας και μου ήταν εντελώς αδιάφορη) και εκτός του αρκετά μικρου Xmas Market δεν είχει και τίποτα άλλο να με συναρπάσει. Το Λβιβ εχεί μακρά πιο καλυτέρο Xmas Market.

Όσο για τι να διαλέξεις, άμα έχεις αρκετές μέρες μπορείς να βγάλεις άνετα και Βαρσοβία, και Κρακοβία και Βιέννη. Ανάλογα πάντα τι ψάχνεις.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Η Χριστουγεννιάτικη αγορά της Κρακοβίας είναι απίστευτη....ήμουν πέρυσι Δεκέμβρη εκεί και πραγματικά μαγεύτηκα
Το φαγητό στις διάφορες καντίνες ήταν απίστευτο μεγάλες μερίδες πολύ φτηνό και καλής ποιότητας όπως και όλα τα εστιατόρεια που προτιμήσαμε
Είδα και περίπτερα άλλων χωρών όπως της Ιταλίας, Λιθουανίας, Ουγγαρίας κλπ και φυσικά έπεσε επιδρομή στα παραδοσιακά τους προιόντα
Εχω πάει και Αυστρία αν είχα να επιλέξω πάλι Κρακοβία θα διάλεγα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.442
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom