Αυτές είναι οι 10 χώρες με τους πιο ευτυχισμένους κατοίκους στον κόσμο

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αν κανείς αντέχει εκεί το καιρό καλώς να ορίσει. Εγώ προσωπικά αδυνατώ...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν κανείς αντέχει εκεί το καιρό καλώς να ορίσει. Εγώ προσωπικά αδυνατώ...
Εγώ αντέχω πάντως;)..Αδιαφορώ για τον ήλιο μας και τον φιλικό καιρό μας..
Ας ζούσα Νορβηγία με όλα τα καλά της και ας ερχόμουν Ελλάδα για λίγες μέρες το καλοκαίρι.Όπως κάνουν κι αυτοί άλλωστε.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εγώ αντέχω πάντως;)..Αδιαφορώ για τον ήλιο μας και τον φιλικό καιρό μας..
Ας ζούσα Νορβηγία με όλα τα καλά της και ας ερχόμουν Ελλάδα για λίγες μέρες το καλοκαίρι.Όπως κάνουν κι αυτοί άλλωστε.
Αν η επιλογή είναι αναγκαστική θα έκανα τη καρδιά μου πέτρα. Ποτέ όμως δεν θα την είχα σαν επιλογή. Δεν αντέχω το κρύο και τη σκοτεινιά για να μη θίξω το χιόνι που είναι ο εφιάλτης μου να περπατώ πανω του
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν η επιλογή είναι αναγκαστική θα έκανα τη καρδιά μου πέτρα. Ποτέ όμως δεν θα την είχα σαν επιλογή. Δεν αντέχω το κρύο και τη σκοτεινιά για να μη θίξω το χιόνι που είναι ο εφιάλτης μου να περπατώ πανω του
Εσύ είσαι καλοκαιρινός τύπος γιαυτό..Εγώ μαλλον έπρεπε να είχα γεννηθεί σαυτές τις χώρες (με έχουν περάσει πολλές φορές για Νορβηγό ακόμα και για Λετονό).Ασχέτως λίστας πάντως αν μου έλεγαν που θα ήθελα να ζήσω στην Ευρώπη μια απ τις Σκανδιναβικές θα επέλεγα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εσύ είσαι καλοκαιρινός τύπος γιαυτό..Εγώ μαλλον έπρεπε να είχα γεννηθεί σαυτές τις χώρες (με έχουν περάσει πολλές φορές για Νορβηγό ακόμα και για Λετονό).Ασχέτως λίστας πάντως αν μου έλεγαν που θα ήθελα να ζήσω στην Ευρώπη μια απ τις Σκανδιναβικές θα επέλεγα.
Aμετανόητα μεσογειακός :) κι ας γκρινιάζω το καλοκαίρι για τη ζέστη
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ναι, βέβαια, οι Νορβηγοδανοί είναι οι πιο ευτυχισμένοι στον κόσμο! Γι αυτό είναι πρώτοι στις αυτοκτονίες! τι να κάνω απ’την πολλή μου χαρά; ας κόψω τις φλέβες μου!
Ηθελα να’ξερα ποια ουφο βγάζουν αυτές τις έρευνες!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εγω δεν αμφιβάλω ότι η πλειονότης των σκανδιναυών μπορεί να νοιώθουν και να δηλώνουν ευτυχείς και ούτε θεωρώ ότι οι μελέτες είναι υπερβολικές. Εγώ θα ήμουν δυστυχής εκεί λόγω καιρού εκτός αν ήμουν εργασιομανής.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως υπάρχει και μια Αυστραλία στο Νο.4, που (αναλόγως την περιοχή) μπορεί να έχει και πολύ καλό καιρό...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναι, βέβαια, οι Νορβηγοδανοί είναι οι πιο ευτυχισμένοι στον κόσμο! Γι αυτό είναι πρώτοι στις αυτοκτονίες! τι να κάνω απ’την πολλή μου χαρά; ας κόψω τις φλέβες μου!
Ηθελα να’ξερα ποια ουφο βγάζουν αυτές τις έρευνες!
Οι αυτοκτονίες έχουν να κάνουν με τον καιρό και κυρίως με την μεγάλη διάρκεια της νύχτας μέσα στο χρόνο.
Η έρευνα όμως λέει ξεκάθαρα πως κριτίριο είναι το βιοτικό επίπεδο.Οι απολαβές,οι παροχές σε όλους τους τομείς,η ασφάλεια η ελευθερία.
Το ότι το ποσοστο των αυτοκτονιών είναι απ τα μεγαλύτερα δεν σημαίνει πως οι υπόλοιποι δεν είναι ευτυχισμένοι με την ποιότητα της ζωης τους.
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
η ευτυχία δεν είναι μετρήσιμη! το πόσο ευτυχισμένος είναι ο καθένας το ξέρει ο ίδιος! δε νομίζω ότι μετριέται με τα λεφτά που έχει στην τσέπη ή με το πόση ώρα θα κάνει να εξυπηρετηθεί στην εφορία. Απλά δε μου φαίνεται λογικό οι κάτοικοι της χώρας με τις περισσότερες αυτοκτονίες αναλογικά στον πλανήτη να είναι και από τους πιο ευτυχισμένους! το ένα αντικρούει το άλλο, πως να το κάνουμε;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Προσωπικά όλες αυτές οι λίστες δεν μου λένε απολύτως τίποτε, ειδικά σε θέματα ευτυχίας, αλλά ιντριγκάρομαι αφάνταστα να ρωτήσω τους θαυμαστές του τρίτου κόσμου που είναι όλες αυτές οι χώρες τύπου Ταϊλάνδης που όλοι οι άνθρωποι παρόλη την φτώχεια τους είναι ευτυχισμένοι και με ένα χαμόγελο στα χείλη?

Για την Νορβηγία τώρα, που έχω επισκεφθεί δις, ας πω κι εγώ την δική μου σάχλα... από τουριστικής πλευράς την βρίσκω υπερτιμημένη και αφάνταστα επαναλαμβανόμενη συνεπώς πληκτικότατη... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά αν μια χώρα μου φαντάζει πληκτική σαν τουριστικός προορισμός, φανταστείτε πως θα είναι αν αποφασίσει κάποιος να μείνει σε αυτή... όσο υψηλό επίπεδο ζωής και να έχει λοιπόν, μακριά και αγαπημένοι...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom