Αυτές είναι οι 10 χώρες με τους πιο ευτυχισμένους κατοίκους στον κόσμο

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
maltakias said:
Επίσης να καταθέσω άποψη περί Ελβετίας.

Έμεινα εκεί σε σπίτι κοντινού προσώπου που έχει γεννηθεί,μεγαλώσει και συνταξιοδοτηθεί στη χώρα.

Μου περιέγραψε μια άκρως κλειστοφοβική,πουριτανική και μάλλον προβληματική κοινωνία.Ναι έχουν καλή οικονομία και αρκετά καλές υποδομές (όχι αυτό που νομίζουν πολλοί πάντως).

Όσοι δεν είναι "γνήσιοι" Ελβετοί συνήθως δεν κάνουν παρέα με τους "καθαρούς".Και δεν μιλάω μόνο για τους μελαψούς οδοκαθαριστές.

Γύρισα αρκετά στη χώρα και μπορώ να πω ότι για κάποιον που έχει μεγαλώσει σε οποιαδήποτε μεσογειακή χώρα,οι ρυθμοί και η γενικότερη ατμόσφαιρα της Ελβετίας δύσκολα θα γινόταν ανεκτή για πάνω από 1-2 χρόνια.

Επίσης να αναφέρω ότι υπάρχει τεράστιο κύμα φυγής από τη χώρα μετά τη συνταξιοδότηση,κυρίως λόγω υψηλού κόστους ζωής και με μεγάλη προτίμηση στα παράλια της Τουρκίας.Και μιλάω για αγορές κατοικιών.
Οτι οι Ελβετοί είναι εσωστρεφείς το παρατήρησα κι εγω οταν είχα παει. Είναι μια απο τις χώρες που δν θα μπορούσα να ζήσω. Και οι μεγάλοι μισθοί είναι δωρον αδωρον γιατί αν έχεις 30% παραπάνω μισθό απο τον αντίστοιχο Γερμανό, αλλά είναι και 40% πάνω το κόστος ζωής, περισσότερα του μένουν στην τσέπη του Γερμανού...
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Α και ήταν κι η μοναδική χώρα που με αποπηραν οταν ζήτησα πληροφορίες με κορυφαία απάντηση ενός άντρα, ο θεός να τον κανει, που οταν ρώτησα την τοποθεσία μου στο χάρτη επειδή δν έβρισκα το δρόμο που ήμασταν, μου απάντησε: να πάρεις iPhone
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θετεις τις προτεραιότητες σου. Αν αυτές είναι ο ήλιος πχ και ο καλός καιρός τότε θα κοψεις φλέβα στη Γερμανία. Αν πάλι είναι ολα αυτά που έγραψε ο tripakias τότε επιλέγεις μια βόρεια χώρα.
Συμφωνώ απόλυτα με το Νίκο...όλα εξαρτώνται από τις προτεραιότητες και τις ανάγκες του κάθε ανθρώπου. Ο καθένας το βλέπει με διαφορετική ματιά, γιατί πολύ απλά ο καθένας από' μας είναι διαφορετικός και έχει άλλα "θέλω". Εγώ για παράδειγμα που γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Κρήτη όπου 10 μήνες το χρόνο έχουμε ήλιο, δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ τον εαυτό μου σε μια Σκανδιναβική χώρα. Γιατί πολύ απλά για' μένα, ευτυχία είναι το να είμαι με την οικογένειά μου και τους φίλους μου, στον τόπο που μεγάλωσα, ακόμα και αν είμαι άφραγκη. Κάποιοι άλλοι όμως, όπως πχ οι Σκανδιναβοί, με έναν παχυλό μισθό, μια καλή δουλειά και 10 μέρες διακοπές το χρόνο είναι ευτυχισμένοι...οπότε ξαναλέω, τα πάντα είναι θέμα αναγκών και προτεραιοτήτων.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μα κυρίως το κάνω ως πείραγμα αλλά επιπλέον γιατί ο Traveller σνομπάρει τους τριτοκοσμικούς -έτσι όπως το γράφει- σαν να μας λέει ότι το τέλειο σύστημα υπάρχει και το έχει ανακαλύψει η Δύση.
Σύντροφε, σε επαναφέρω στην τάξη... η "εισαγγελική" σου παρέμβαση θυμίζει έντονα αυτές των αυλοκολάκων του Γεωργιανού χασάπη στις δίκες του 36-38...

Αλλά αλήθεια για πιο σνομπισμό μιλάς σύντροφε? Τροφή για σκέψη δίνω... με αφορμή κάποιες αυθαίρετες, υποκειμενικές και σαχλοδείς λίστες, τις οποίες όπως διευκρίνισα εξαρχής, ουδόλως ασπάζομαι, σχολίασα το γεγονός ότι μερικοί αφελείς έχουν την εντύπωση ότι άνθρωποι οι οποίοι ζουν στον τρίτο κόσμο και αντιμετωπίζουν πλείστα όσα προβλήματα, όπως αναλφαβητισμού, υγείας, έλλειψη δημοκρατίας μέχρι και υποσιτισμού είναι ευτυχισμένοι... μόνο αν κάποιος δεν έχει αίσθηση της πραγματικότητας, ζει σε μια επίπλαστη Νιρβάνα και τον ενδιαφέρει μόνο η επιβίωση του μπορεί να είναι ευτυχισμένος... δεν δέχομαι λοιπόν σε καμία περίπτωση ότι ο κάτοικος μιας "υποανάπτυκτης" χώρας της Αφρικής ή της Ασίας όταν ζει σε συνθήκες απόλυτης ένδειας μπορεί να είναι ευτυχισμένος και αυτό σχολίασα... εξυπακούεται ότι τα προβλήματα που ανέφερα και σοβαρότατα είναι και καμιά σχέση με την ιδιοκτησία δεν έχουν όπως εντέχνως άφησες να διαρρεύσει...

Πάμε στα παρακάτω τώρα και στους αφελέστερους οι οποίοι έχουν την ψευδαίσθηση ότι όποιος έχει λύσει το οικονομικό του πρόβλημα είναι και ευτυχισμένος... δεν θα μιλήσω για την Νορβηγία για να μην φανώ προκατειλημμένος αλλά γενικά για τις Σκανδιναβικές χώρες που πολλοί θαυμάζουν... αν τους άρεσε ο καλός κινηματογράφος θα είχαν δει την καλύτερη ίσως ταινία της χρονιάς "ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ" η οποία μας έρχεται από την Σκανδιναβία και αποδίδει απόλυτα τα προβλήματα της "ευτυχισμένης" Σκανδιναβικής κοινωνίας... να επαναλάβω λοιπόν εδώ τα αυτονόητα... εκτός του πραγματικά ελάσσονος σημασίας αλλά υπαρκτού προβλήματος του καιρού στις κοινωνίες που τόσο θαυμάζουν μερικοί, κυριαρχούν ο ρατσισμός, ο κλειστοφοβισμός και ο πουριτανισμός... αν γουστάρετε τέτοια ζωή με αντάλλαγμα ένα παχυλό μισθό με γειά σας και χαρά σας... εγώ ευχαριστώ δεν θα πάρω... βλάπτει σοβαρά την υγεία...
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Κανεις δν είπε ότι αν έχεις λύσει το οικονομικό σου πρόβλημα είσαι ευτυχισμένος. Σημασία έχει να έχεις μια καλη ποιότητα ζωής με βάση τα δικά σου κριτήρια. Οι κάτοικοι των Σκανδιαβικων χωρών που δηλώνουν ευτυχισμένοι είναι κατα κύριο λόγο οι γηγενείς. Ενας ξένος που παει ουρανοκατέβατος στη Σκανδιναβια πιθανώς δν θα πει το ίδιο.

Κι επίσης υπάρχουν και μεσαίες λύσεις. Δν είναι είτε Σκανδιναβια είτε Ελλάδα...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εντάξει,είναι δράμα η κατάσταση στην Ελλάδα,αλλά δεν νομίζω ότι έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο της εναλλακτικής.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
maltakias said:
Εντάξει,είναι δράμα η κατάσταση στην Ελλάδα,αλλά δεν νομίζω ότι έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο της εναλλακτικής.
Για Ευρώπη μιλάμε πάντα.

Στην Ελλάδα πολλά πράγματα τα θεωρούμε λογικα, όπως πχ οι μετακινησεις με λεωφορεία στην Αθήνα είναι ο ορισμός της ταλαιπωρίας, οχι γιατί είναι λογικα αλλά γιατί έτσι τα έχουμε συνηθίσει κι έτσι έχουμε μάθει. Ή ότι παρότι είσαι ασφαλισμένος άμα έχεις ανάγκη κατα 90% δν σε καλύπτει η δημόσια υγεία... Εμείς έτσι τα μάθαμε και δν μας κάνουν εντύπωση
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Παιδιά υπάρχουν λόγοι και λόγοι να αυτοκτονήσει κανείς... δεν είναι μόνο το οικονομικό, η ασφάλεια, ή η παιδεία..(έλεος δλδ)!!! Αν νιώθεις μοναξιά, ή έχεις κατάθλιψη, ή δεν βρίσκεις νόημα στη ζωή σου, σε όποια χώρα και να είσαι, δε γίνεσαι εύκολα καλά χωρίς ψυχολογική υποστήριξη. Κι αν εδώ μια βόλτα στον ήλιο μπορεί να σου κάνει καλό, εκεί μια βόλτα στο πάρκο ίσως και να έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Δε γνωρίζω, φαντάζομαι!
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Είχα διαβάσει πρόσφατα ότι το φαινόμενο με τα υψηλά ποσοστά αυτοκτονιών σε χώρες με υψηλή ποιότητα ζωής και υψηλά ποσοστά ευτυχίας δεν είναι μόνο σκανδιναβικό .
Σε μια ερευνά που είχε γίνει στην Αμερική η πρώτη σε ποσοστά ευτυχίας Γιούτα και η δεύτερη Χαβάη είχαν από τα μεγαλύτερα ποσοστά αυτοκτονιών ,ενώ η Νέα Υόρκη που είναι από τις τελευταίες σε ποσοστά ευτυχίας είχε το χαμηλότερο.
Οι επιστήμονες λοιπόν που είχαν οργανώσει την έρευνα κατέληξαν σε ένα συμπέρασμα που προσωπικά το βρίσκω απόλυτα λογικό και εν μέρει δικαιολογεί το συγκεκριμένο φαινόμενο.
Σύμφωνα με τους επιστήμονες οι δυσαρεστημένοι άνθρωποι σε ένα χαρούμενο περιβάλλον αισθάνονται αδικημένοι από την ζωη.Η σύγκριση αυτή με τους γύρω σου μπορεί να οδηγήσει σε περισσότερη δυστυχία και κατάθλιψη που με τη σειρά τους αυξάνουν τον κίνδυνο αυτοκτονίας.
Αυτό ίσως απαντάει και στο ερώτημα το πώς χώρες σαν την Ταϊλάνδη όπου οι κάτοικοι στην πλειοψηφία τους βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο θεωρούνται “ευτυχισμένοι’.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.897
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Είχα διαβάσει πρόσφατα ότι το φαινόμενο με τα υψηλά ποσοστά αυτοκτονιών σε χώρες με υψηλή ποιότητα ζωής και υψηλά ποσοστά ευτυχίας δεν είναι μόνο σκανδιναβικό .
Σε μια ερευνά που είχε γίνει στην Αμερική η πρώτη σε ποσοστά ευτυχίας Γιούτα και η δεύτερη Χαβάη είχαν από τα μεγαλύτερα ποσοστά αυτοκτονιών ,ενώ η Νέα Υόρκη που είναι από τις τελευταίες σε ποσοστά ευτυχίας είχε το χαμηλότερο.
Οι επιστήμονες λοιπόν που είχαν οργανώσει την έρευνα κατέληξαν σε ένα συμπέρασμα που προσωπικά το βρίσκω απόλυτα λογικό και εν μέρει δικαιολογεί το συγκεκριμένο φαινόμενο.
Σύμφωνα με τους επιστήμονες οι δυσαρεστημένοι άνθρωποι σε ένα χαρούμενο περιβάλλον αισθάνονται αδικημένοι από την ζωη.Η σύγκριση αυτή με τους γύρω σου μπορεί να οδηγήσει σε περισσότερη δυστυχία και κατάθλιψη που με τη σειρά τους αυξάνουν τον κίνδυνο αυτοκτονίας.
Αυτό ίσως απαντάει και στο ερώτημα το πώς χώρες σαν την Ταϊλάνδη όπου οι κάτοικοι στην πλειοψηφία τους βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο θεωρούνται “ευτυχισμένοι’.
σωστό και αυτό,δίνει μια άλλη διάσταση στο θέμα.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Οταν εγω κανω πλεον 2 δουλειες και δουλευω 15 ωρες την ημερα και δεν μου φτανουν να πληρωσω τους λογαριασμους εδω στην Ελλαδα ουτε βολτα να παω ουτε για φαγητο με την οικογενεια μου εχεις χασει την επαφη με τους γνωστους και τους φιλους σου γιατι δεν εχεις χρονο τι να τον κανω τον ηλιο και την θαλασσα???Οποτε καλυτερα για μενα κρυο χιονι και χαλαρους ρυθμους και γεματη ποιοτητα την ζωη μου και γεματη την τσεπη και διακοπες στην Ελλαδα 1 μηνα τον καλοκαιρι.Γιατι τωρα μπορουμε να παμε παραπανω απο 10 μερες διακοπες καποιοι????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.965
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom