Αυτοι που αφησαν την Ελλαδα για το Παρισι στα χρονια της κρισης

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
καποτε ,πριν καιρο,ειχα διαβασει μια ιστορια σου που αναφεροταν στους γονιους σου και σου ειχα ευχηθει να αποκτησεις συντομα παιδι.Χαιρομαι.Συνεχισε ετσι,σου ευχομαι νασαι ευτυχισμενος.Καμαρωνω τον γιο μου,ειναι ενας πολυ καλος πατερας και βλεποντας τον με τον μικρο του γιο,γεμιζω χαρα και νοιωθω πληρης.Ισως και οι γονιοι σου να καμαρωνουν απο καπου...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστούμε καταρχάς για την ιστορία σου και ευχαριστώ πολύ επίσης προσωπικά για το ότι θα αφιερώσεις άλλη μία σε εμένα !Συλλυπητήρια για τους γονείς σου από κάποιον που τους έχει χάσει και αυτός εδώ και πολλά χρόνια.

Να σου πω την αλήθεια στην αρχή σε είχα παρεξηγήσει και δεν σε είχα δει με καλό μάτι από κάποια σχόλια που έγραφες.Στην διάρκεια άλλαξε η άποψη
μου.Φαίνεσαι ενδιαφέρον τύπος από αυτά που γράφεις. Όταν έγραψες το συγνώμη συγκινήθηκα αλλά το "χέστηκα" στην συνέχεια δεν μου κώλυσε και τόσο.
Πληρώνουν τα forums για να δημιουργούνται φασαρίες;

Με το καλό το tripaki!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Όταν έγραψες το συγνώμη συγκινήθηκα αλλά το "χέστηκα" στην συνέχεια δεν μου κώλυσε και τόσο.
Γι' αυτο το γραψα, για να σου παρει τη συγκινηση. μην κολλας στις λεξεις αλλο στο περιεχομενο τους.

Τα αμερικανακια λενε π.χ. για το ιδιο πραγμα i don't care ή i don't give a fuck. Και τα δυο σημαινουν ακριβως το ιδιο.

Το "χεστηκα" και το δεν μ' ενδιαφερει ειναι παλι το ιδιο.

Οπως το ιδιο πραγμα θελει να πει καποιος που λεει : "Να εισχωρησει κρεατοβεργα απο την οπη του πρωκτου σου". με καποιον που λεει απλως : "Να γαμηθεις"

Οι λεξεις τιποτε παραπανω απο το οχημα για να ταξιδεψουμε τους αλλους στη σκεψη μας. Μην τις φοβασε ολες την ιδια δουλεια κανουν και χρησιμες ειναι.

Πληρώνουν τα forums για να δημιουργούνται φασαρίες;
Καποια πληρωναν. Τουλαχιστον πληρωναν εμενα. Οχι, για να κανω φασαριες. Αν και δεν τις απαγορευαν...

Με το καλό το tripaki!
Ευχαριστω πολυ!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απολύτως δικό σου θέμα είναι, αλλά πάντως εγώ δε θα διαννοούμουν ποτέ να ανεβάσω τόσο πολλές και τόσο προσωπικές πληροφορίες για μένα φόρα παρτίδα σε όλο το internet.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιατι τι θα παθω; Λες να το δουν τα πεθερικα μου και να μη μου ξαναμιλησουν; Αν συμβει κατι τετοιο θα κανω τουμπες απ' τη χαρα μου! Πραγματικα ποιοι ειναι οι φοβοι σου; Η αφελεια μου δεν με αφηνει να τους αντιληφθω.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γι' αυτο το γραψα, για να σου παρει τη συγκινηση. μην κολλας στις λεξεις αλλο στο περιεχομενο τους.

Τα αμερικανακια λενε π.χ. για το ιδιο πραγμα i don't care ή i don't give a fuck. Και τα δυο σημαινουν ακριβως το ιδιο.

Το "χεστηκα" και το δεν μ' ενδιαφερει ειναι παλι το ιδιο.

Οπως το ιδιο πραγμα θελει να πει καποιος που λεει : "Να εισχωρησει κρεατοβεργα απο την οπη του πρωκτου σου". με καποιον που λεει απλως : "Να γαμηθεις"

Οι λεξεις τιποτε παραπανω απο το οχημα για να ταξιδεψουμε τους αλλους στη σκεψη μας. Μην τις φοβασε ολες την ιδια δουλεια κανουν και χρησιμες ειναι.
Ευχαριστούμε πολύ για το μάθημα ετυμολογίας!τι να πω...
Μόνο που ο άνθρωπος ως λογικό και κοινωνικό όν που άλλωστε τον διαχωρίζει από τα ζώα διέπεται και υπόκειται σε κανόνες γλωσσικής συμπεριφοράς και γλωσσικού ήθους στα πλαίσια της εν γένει συμπεριφοράς του.
Μπορείς να κυκλοφορείς γυμνός και να κάνεις ότι θέλεις στο σπίτι σου αλλά δημόσια το κάνεις;;;Κατά ανάλογο τρόπο στην ιδιωτική μας ζωή μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε γιατί οι λέξεις οπως λες" κανουν την ίδια δουλειά και είναι χρήσιμες"αλλά δημόσια πόσο θεμιτό είναι αυτό;
πως θα σου -σας φαινόταν αν (βασει του σκεπτικού σου) αν αντικαταστούσαμε την έκφραση "δεν μ ενδιαφέρει"με το "χ..κα"απο δω και πέρα.

Οσον αφορά την ιστορία σου ,σου εύχομαι από δω και πέρα τα καλύτερα,όλοι εχουμε περάσει ίσως και πιό δύσκολες στιγμές με απώλειες αγαπημένων προσώπων...Η ζωή όμως συνεχίζεται και πραγματικά από μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι να βρείς την ευτυχία.
Αλλά ούτε κι εγώ(όπως είπε και ο taver) θα διανοούμουν ποτέ να παραθέσω δημόσια τόσες πολλές λεπτομέρειες της προσωπικής μου ζωής.

Γιατι τι θα παθω; Λες να το δουν τα πεθερικα μου και να μη μου ξαναμιλησουν; Αν συμβει κατι τετοιο θα κανω τουμπες απ' τη χαρα μου! Πραγματικα ποιοι ειναι οι φοβοι σου; Η αφελεια μου δεν με αφηνει να τους αντιληφθω.
επειδή έκανα την ίδια κριτική με τον taver απαντώ στην ερώτηση σου αλλά θ απαντήσω με ερωτηση.
Πως θα σου φαινόταν αν ήσουν στη θέση της γραμματέως η μάλλον των δύο γραμματέων που αναφέρεις και διάβαζες αυτη την ιστορία;;η ο γιός-η η κόρη του Μειμαράκη η του Καλαφάτη που αναφέρεις και διάβαζαν όλα αυτά;;;
χωρίς να έχω κανεναν απολύτως λόγο να υπερασπισθώ τουν εν λόγω πολιτικούςς....
αλλά δεν νομίζεις ότι εκθέτεις καποιους;
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
πως θα σου -σας φαινόταν αν (βασει του σκεπτικού σου) αν αντικαταστούσαμε την έκφραση "δεν μ ενδιαφέρει"με το "χ..κα"απο δω και πέρα.
Προσωπικα δεν θα 'χα προβλημα.

Αλλά ούτε κι εγώ(όπως είπε και ο taver) θα διανοούμουν ποτέ να παραθέσω δημόσια τόσες πολλές λεπτομέρειες της προσωπικής μου ζωής.
Σεβαστο και δεν χρειαζεται να απολογησε. Δεν σου ζητησε κανεις να το κανεις.

Πως θα σου φαινόταν αν ήσουν στη θέση της γραμματέως η μάλλον των δύο γραμματέων που αναφέρεις και διάβαζες αυτη την ιστορία;;η ο γιός-η η κόρη του Μειμαράκη η του Καλαφάτη που αναφέρεις και διάβαζαν όλα αυτά;;;
χωρίς να έχω κανεναν απολύτως λόγο να υπερασπισθώ τουν εν λόγω πολιτικούςς....
αλλά δεν νομίζεις ότι εκθέτεις καποιους;
Στο θεμα των δυο ονοματων εχεις δικιο λαθος μου. Δεν θα επρεπε να τα αναφερω. Αλλα για καλο το εγραψα και δεν ειπα πως εκαναν καποια παρανομια. Οι γραμματεις την δουλεια την εκαναν προφανως εν αγνοια των πολιτικων. Απλα ηταν εποχες (πιθανοτατα συμβαινει το ιδιο και σημερα) που επαιρνε ενας γραμματεας πολιτικου τηλεφωνο και οι καραβαναδες που μονο τους μελημα ειναι να κυνηγαν βαθμους τα εκαναν πανω τους.
Για τα παιδια των πολιτικων δεν θα απολογηθω εγω για το συστημα που εφτιαξαν οι γονεις τους. Μην τρελαθουμε τελειως κιολας.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εγώ πάντως έχω κλείσει ήδη για Παρίσι και θα μείνω στου tripakias και θα γυρίσουμε και ολόκληρη την πόλη!
Υ.Γ: Γεια σου tripakias, είμαι ο jimp, για να ξανασυστηθούμε!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ένα reality show....
Χωρίς ίχνος ειρωνείας και με καλή διάθεση θα ήθελα να πω την άποψή μου γι' αυτή την κατάθεση ψυχής, μιας και τη μοιράζεσαι μαζί μας κοινή θέα θα είσαι έτοιμος για την όποια κριτική.

Δεν ξέρω αν θέλω να πω μπράβο που τα μοιράστηκες ή γιατί! Γιατί αυτή η αυτοβιογραφία?Ομολογώ πως ένιωσα άβολα και προβληματίστηκα με τόσες προσωπικές λεπτομέρειες.

Είτε αυτό λέγεται facebook είτε travelstories είτε οτιδήποτε άλλο έχουμε περάσει πια στην εποχή της κλειδαρότρυπας. Που όλοι θέλουν να μάθουν για την ζωή του άλλου και εμείς απλόχερα τους το προσφέρουμε.Και μη πεις οτι δεν ενδιαφέρει κανέναν. Μάλιστα πιστεύω πως αν γινόταν ταινία θα είχε και μεγάλη επιτυχία. Aλλά με τρομάζει η σκέψη οτι από δω και πέρα θα αρχίζουμε να βγάζουμε τις ζωές μας στη φόρα.

Μπράβο για τις πρωτιές στο σχολείο, μπράβο για τις πρωτιές στην εργασία, μπράβο για την οικονομική επιτυχία, ΠΟΛΥ κρίμα για τις απώλειες των αγαπημένων σου προσώπων,πολύ ενδιαφέρων η επιφάνεια της οικογένειας της συζύγου.Με το καλό να έρθει το μωρό και σίγουρα οι αναγνώστες θα περιμένουν και νέα πικάντικα ή σημαντικά γεγονότα της πολυτάραχης ζωής σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom