Αλβανία Αφήγηση από Αλβανία

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αυτή η εικόνα με τον παπού να σκαβει με τα νύχια του και να καλεί τους φίλους του με τα ονόματά τους ....μονο σε καλό λογοτεχνικό έργο θα το διάβαζα ..
μπράβο !!!!!!!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.615
Likes
50.261
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το περίεργο με τη Β. Κορέα είναι πως ενώ όλοι έλεγαν πως δεν έχουν ξαναδεί τέτοιο πράγμα, ένας Βρετανός που δούλευε για τη DHL σε διάφορα μέρη ανά τον κόσμο μου είπε πως "μπα, κι η Αλβανία επί Χότζα κάπως έτσι ήταν", με τη διαφορά ότι εκεί ήταν προσωπολατρεία, ενώ ο Κιμ Ιλ Σουνγκ το έχει πάει ένα επίπεδο πιο πάνω (κυριολεκτική θεοποίηση με θέσπιση του...Κιμιλσουνγκισμού). Εμένα οι Βορειοκορεάτες με είχαν στα όπα-όπα και με ειδικά προνόμια διότι δίέμενα σε "αδελφό έθνος". Σε κάποια φάση πήγαμε στο Πολεμικό Μουσείο, όπου μέσα σε όλα τα άλλα που ζήσαμε, μας είπαν ότι "τώρα θα σας εξηγήσουμε πως ο Κιμ Ιλ Σουνγκ κέρδισε και το Δεύτερο Παγκόσμιο και απελευθέρωσε τον πλανήτη από το Ναζισμό"! Μερικοί γελούσαν και η ξεναγός τσατισμένη με έδειξε και είπε "αν δεν πιστεύετε ρωτήστε και το συνταξιδιώτη σας που ζει στην ελεύθερη Κούβα και θα ξέρει την πραγματική ιστορία!". Κόκκαλο εγώ...
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Γιώργο, σε παρακαλώ για ακόμα μια φορά, γράψε κάτι για τη Β. Κορέα
΄Οχι ταξιδιωτικά, αλλά εντυπώσεις από την καθημερινότητα.....
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Υπέροχη ιστορία αυτή με την Αλβανία. Εγώ στην Αλβανία βρέθηκα για μερικές ώρες στο Pogradec όταν πέρασα τα Σκοπιανο- ΑΛβανικά σύνορα ενώ στο λεωφορείο από Οχρίδα προς τα σύνορα μας είδε ένας Αλβανός που ήξερε ελληνικά και ανέλαβε χρέη ξεναγού μας, σχεδόν απρόσκλητος...δεν είδαμε πολλά πράγματα αλλά η πόλη είχε πολύ κόσμο, επαρχιακή πόλη, κάτσαμε φάγαμε, με τον Αλβανό παρέα φυσικά, και φύγαμε (όπου νομίζοντας ότι πηγαίναμε Ελλάδα, παραλίγο να μας βάλει σε λεωφορείο για Κορυτσά!!)
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
Πολύ συγκινητική η περιγραφή σου και σίγουρα όσα βίωσες τότε κατά την περιπλάνησή σας στη χώρα, είναι αξιοσημείωτα! Σ'ευχαριστούμε!

Σκοπεύω και γω να επισκεφτώ την Αλβανία πολύ συντομα. Σίγουρα θα εχουν αλλάξει πολλά από τότε, όμως εγώ αυτό που περιμένω να συναντήσω είναι η απλότητα των ανθρώπων και κάποια παρθένα τοπία , λιγότερο κακοποιημένα από τα ελληνικά.Ποιός ξέρει αν οι προσδοκίες μου αν θα τα δω?
εχω ακούσει τόσα για τα χωριά και τις πόλεις της νότιας αλβανίας και για την αλβανική ριβιέρα...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Πολύ συγκινητική η περιγραφή σου και σίγουρα όσα βίωσες τότε κατά την περιπλάνησή σας στη χώρα, είναι αξιοσημείωτα! Σ'ευχαριστούμε!

Σκοπεύω και γω να επισκεφτώ την Αλβανία πολύ συντομα. Σίγουρα θα εχουν αλλάξει πολλά από τότε, όμως εγώ αυτό που περιμένω να συναντήσω είναι η απλότητα των ανθρώπων και κάποια παρθένα τοπία , λιγότερο κακοποιημένα από τα ελληνικά.Ποιός ξέρει αν οι προσδοκίες μου αν θα τα δω?
εχω ακούσει τόσα για τα χωριά και τις πόλεις της νότιας αλβανίας και για την αλβανική ριβιέρα...
Στις περιοχές που ανάφερες, (Νότια Αλβανία και Ριβιέρα) θα βρεις κάποια αυθεντικά χωριά (+ την Χιμάρα) αλλά από το 2004 που ήμουν, φαινόταν ότι θα αναβαθμίζονταν τα περισσότερα. Αν θες αυθεντικότητα, πάρε το καραβάκι από τις λίμνες κοντά στα Σκόδρα και τράβα προς Κουκς (να σου φύγει η ούγια!!) επίσης αυθεντικά (και κακόμοιρα) χωριά θα βρεις κοντά στα Τίρανα προς Μπουρέλι.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
καταπληκτικη ιστορια Στελλαννα!
Ο παππους πρεπει να ειχε τρομερα αποθεματα δυναμης μεσα του για να μπορεσει σαν τουριστας πλεον να επισκεφτει το τοπο οπου πολεμησε.Χαρας το κουραγιο του.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Ενα μπραβο κι απο μενα για την πραγματικα πολυ ομορφη ιστορια σου.
Εισαι τυχερη να εχεις τετοιες εμπειριες! Να εισαι καλα... που μοιραστηκες την αληθεια εκεινου του ταξιδιου...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία με φοβερή αφηγηματική δύναμη! Μπράβο!!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Δυστυχως τα πραγματα στην γειτονα χωρα εχουν αλλαξει αρδην.Βρεθηκα στην Αλβανια ανοιξη-καλοκαιρι 1999(εν μεσω πολεμου).Αρχικα να σημειωσω οτι τα γεγονοτα διαδραματιζονταν τελειως διαφορετικα απο οτι καποιοι δημοσιογραφοι τα παρουσιαζαν.Οσον αφορα τα Τιρανα,εδειχνε να ειναι σαν την μεταπολεμικη Αθηνα(οσο μπορω να την ξερω απο φωτο που εχω δει).Δρομοι με απειρες λακουβες,σχεδον χωματινοι,σκονη παντου.Κλασσικη κομμουνιστικη ρυμοτομια με τα αναλογα πανομοιοτυπα κτιρια.Πολυκατοικιες απεριποιητες,σχεδον ερειπια.Στο δρομο κυκλοφορουσαν καθε ειδους τροχοφορα.Απο αυτοσχεδια καρα,ποδηλατα της κακιας ωρας,μεχρι πολυτελεστατα αυτοκινητα που τοτε ουτε στην Ελλαδα δεν ειχα δει.Η εικονα της πολης παρεμενε οπως την περιεγραψε η Στελλανα.
Με μια διαφοροποιηση.Οι ντοπιοι δεν ειναι πλεον τοσο πολυ φιλικοι με το ελληνικο στοιχειο.Υπηρξε κ λιθοβολισμος του λεωφορειου μας απο περαστικους.Επικρατουσε πολυ καχυποψια κ τελικα απο οσο διαπιστωσα οχι μονο απεναντι μας.Καθενας κοιτουσε τον διπλανο του με επιφυλαξη.Ετυχε να ειμαι μαρτυρας μιας επιθεσης ομαδας ενοπλων σε καφε της πρωτευουσας,εναντιον ενος κατα τα αλλα φιλυσηχου ανθρωπου που επινε το ροφημα του.Αποτελεσμα;δυο νεκροι κ βαρια ο αμεριμνος γιος του θαμωνα-στοχου.
Αλλο βασικο στοιχειο της πολης ειναι τα αναριθμητα δορυφορικα "πιατα" που απο οτι πληροφορηθηκα ειναι μερος της τουρκικης προπαγανδας.Χαρακτηριστικα μπορουσες να αποτυπωσεις μια τσιγκινη μισογκρεμισμενη παραγκα(κυριως στα προαστεια)με τουλαχιστο 2 "πιατα" να κρεμονται σε αυτοσχεδιες βασεις.
Για να κλεισω γιατι θα μπορουσα να μιλαω για ωρες (διεμεινα συνολικα στην χωρα 6 μηνες)σημειωνω το χωριο Kukec που ανεφερε ο φιλος kalspiros κ με εξεπληξε.Εκεινη την εποχη ηταν ο,τι πιο hardcore θα μπορουσες να δεις στην "Ευρωπη".Λογια δεν μπορουν να περιγραψουν το παλαιολιθικο αυτο χωριο.Απιστευτη εμπειρια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom