Γερμανία ΒΕΡΟΛΙΝΟ 4 ΜΕΡΕΣ + ποδήλατο πληροφορίες

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Όλο λέω να γράψω για τα ταξιδάκια που πάω αλλά όλο ξεχνώ ! να η ώρα !!
Δεν θα σας κουράσω πολύ η εκδημεί στο βερολινο ήταν 4 μέρες (22/11-26/11) κλεισμένα από θεσσαλονικιό easyjetστα 160 ευρώ (10 μέρες πιο πριν ) το ξενοδοχείο από το booking (47 ευρώ) σχετικά κεντρικό (hotelColumbia) διάβασα πολλές ώρες και στο φόρουμ και άλλου γενικά για Βερολίνο αλλά απλά ο καθένας κάνει το δικό του πρόγραμμα .εγώ παντός νοίκιασα ποδήλατο όπως είχα ξανακάνει Βαρκελώνη και Άμστερνταμ και άξιζε το κόπο αλλά αυτή την φορά έκανα κάτι πιο έξυπνο φίλοι μου πηρά και gps (Garmin )
αφού έφτασα στο ξενοδοχείο (τα αλλά ποστ καλύπτουν πως πάμε στο κέντρο και γενικά ένα πρόγραμμα πως? που ?) κατευθείαν έψαξα να νοικιάσω ποδήλατο , βρήκα στην alexanderplazπίσω από το towerστα έχει rentabike 10 ευρώ την ημέρα και μετά από εκεί και περά ήταν όλα εύκολα , έψαξα και βρήκα την διευθύνσεις από μουσεία ,εμπορικά και αξιοθέατα όλα ήταν απλά ! φυσικά και για να φτάσεις από τον ένα προορισμό στο άλλο έβλεπες πολλές διαφορετικές εικόνες και τις ζούσες παράλληλα με το ποδήλατο γιατί πώς να το κάνουμε είναι αλλιώς από αμάξι η μετρό και αλλιώς να σταματάς όπου θέλεις και για τις αναμνηστικές Φώτο φυσικά υπάρχει ποδηλατοδρόμος που κίνησε
για βραδύ πάλι φυσικά με το ποδήλατο έβγαινα (μην φανταστείτε ότι είμαι κανένας ποδηλάτης μόνο όταν πάω ταξίδια εξωτερικό κάνω γιατί είναι όλα επίπεδα ) έβρισκα την διεύθυνση του club , pub , cafeé και ήμουν εκεί το πολύ σε 10 λεπτά
το ποδήλατο μπαίνει και στο μετρό απλά πρέπει να κόψεις εισιτήριο (από τον αυτόματο πωλητή είχε ένδειξη ειδική εισιτήριου που έλεγε ποδήλατο ήταν στο 1,50 ευρώ)
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Το ποδήλατο είναι πράγματι ένας όμορφος τρόπος να ανακαλύψεις μια πόλη (εάν το επιτρέπει βέβαια ο καιρός!).
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Το ποδήλατο είναι πράγματι ένας όμορφος τρόπος να ανακαλύψεις μια πόλη (εάν το επιτρέπει βέβαια ο καιρός!).
Στο Βερολίνο την προηγούμενη βδομάδα που ήμουν εκεί, μου έκανε εντύπωση που, παρά το κρύο, τη βροχή και το (ελαφρύ) χιόνι που έπεφτε, κυκλοφορούσαν με το ποδήλατο σαν να μην συνέβαινε τίποτα.
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Και εμείς φάγαμε πολύ κρύο !! αλλά αξίζει (γιαί με τα πόδια πιο λίγο κρύο τρώσ) :):p:p:p:p:p:p:p:p
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στο Βερολίνο την προηγούμενη βδομάδα που ήμουν εκεί, μου έκανε εντύπωση που, παρά το κρύο, τη βροχή και το (ελαφρύ) χιόνι που έπεφτε, κυκλοφορούσαν με το ποδήλατο σαν να μην συνέβαινε τίποτα.
εδώ κυκλοφορούν με 5πλάσιο χιόνι από αυτό που έριξε προχθές:D..γι'αυτούς, αυτό δεν είναι τίποτα! ειναι σαν...ψιχάλα:haha:! στο πολύ το χιόνι, βάζουν και περίεργα εξαρτήματα (για εμας) στις μπότες τους, και τα ποδήλατα, για να τα κάνουν...ακόμα πιο ανθεκτικά στο χιόνι και να αποφεύγουν τις τούμπες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.481
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom