ΒΕΡΟΛΙΝΟ-berlin welcome card????

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Παιδια καλησπέρα.Επειδη θα πάω στο Βερολίνο οπου να ναι ηθελα να ρωτήσω το εξής.Βρηκα καπου ψαχνοντας αυτη την berlin tourist welcome card.¨Λενε οτι και καλα σου εχει απεριοσριστα εισητηρια μετρο κτλ για οσο διαρκεια επιλεξεις (ενδιαφερομαι για 5 μέρες ) και ελευθερη είσοδο σε πολλα μουσεία κτλ..Επειδή σκοπευω να επισκεφθω τα παντα(οτι προλαβω δηλαδη) αξιζει η τιμη αυτη. ? η καρτα κανει 34,90 ευρω. το ερώτημα ειναι : η καρτα περιλαμβλανει όλα τα γνωστα αξιοθέατα.? ή θα ειναι μοναχα για ορισμένα και στα υπολοιπα θα πρεπει να ξανα πληρώνουμε?Ξέρει κανεις?
Καθε συμβουλη καλή.Ευχαριστώ.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εχω γραψει τη δικη μου γνωμη για την καρτα στην ιστορια μου για το βερολινο... http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/3627-%E2%E5%F1%EF%EB%DF%ED%EF-%DD%ED%E1-%EC%DE%ED%E1-%F0%F1%E9%ED-%F4%E1-%F7%F1%E9%F3%F4%EF%FD%E3%E5%ED%ED%E1.html

αν, παντως, θελεις να δεις τι αξιοθεατα περιλαμβανει, δες στο site της.. και κρινε αν σε συμφερει να την αγορασεις με βαση τις εκπτωσεις της ;)

Berlin WelcomeCard - Home
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
εχω γραψει τη δικη μου γνωμη για την καρτα στην ιστορια μου για το βερολινο... http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1-%F7%F1%E9%F3%F4%EF%FD%E3%E5%ED%ED%E1.html

αν, παντως, θελεις να δεις τι αξιοθεατα περιλαμβανει, δες στο site της.. και κρινε αν σε συμφερει να την αγορασεις με βαση τις εκπτωσεις της ;)

Berlin WelcomeCard - Home
Σ ευχαριστώ πολυ. βασικά νομιζα οτι στη τιμη ήταν ολα μέσα.. ειπα και γώ, στην ουσια δλδ ειναι μονο τα εισητηρια κ απλά εκπτωση στα άλλα...

Ξεκινησα ηδη διαβασμα του αρθρου σου..
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
εχω γραψει τη δικη μου γνωμη για την καρτα στην ιστορια μου για το βερολινο... http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1-%F7%F1%E9%F3%F4%EF%FD%E3%E5%ED%ED%E1.html

αν, παντως, θελεις να δεις τι αξιοθεατα περιλαμβανει, δες στο site της.. και κρινε αν σε συμφερει να την αγορασεις με βαση τις εκπτωσεις της ;)

Berlin WelcomeCard - Home
Να σε ρωτήσω μόνο κατι που δε κατάλαβα. Η καρτα αυτη ειναι για 1 άτομο?

4 ατομα δλδ θέλουν 4 καρτες?
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Να σε ρωτήσω μόνο κατι που δε κατάλαβα. Η καρτα αυτη ειναι για 1 άτομο?

4 ατομα δλδ θέλουν 4 καρτες?
Nαι. Η κάρτα είναι ατομική.Εμένα πάντως με βόλεψε και τη βρήκα συμφέρουσα.
 

vdeverak

Member
Μηνύματα
46
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
σε περιπτωση που δεν πηγες ακομα Βερολινο να σου πω οτι και εγω που την δοκιμασα αυτην την καρτα για 5 μερες συμφερει αρκετα.σε σχεση και με αλλες πολεις που κ εκει ειχα παρει τετοιου ειδους καρτα ειναι πολυ καλη.
μονο τις εκπτωσεις στα φαγητα δεν τεσταρα :)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλησπερα σας!ειμαι νεο μελος και μου αρεσει να διαβαζω τις ιστοριες σας ιδιαιτερα τωρα που σχεδιαζω ταξιδι στο Βερολινο.Θα παω αρχες Δεκεμβρη.Η ερωτηση μου ειναι αν γνωριζετε την 3μερη καρτα των μουσειων?(αυτη δεν ειναι η welcome)Εκτος απο μουσεια του νησιου τα αλλα μουσεια που αναφερουν στο φυλλαδιο ειναι δωρεαν?ευχαριστω
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Καλησπερα σας!ειμαι νεο μελος και μου αρεσει να διαβαζω τις ιστοριες σας ιδιαιτερα τωρα που σχεδιαζω ταξιδι στο Βερολινο.Θα παω αρχες Δεκεμβρη.Η ερωτηση μου ειναι αν γνωριζετε την 3μερη καρτα των μουσειων?(αυτη δεν ειναι η welcome)Εκτος απο μουσεια του νησιου τα αλλα μουσεια που αναφερουν στο φυλλαδιο ειναι δωρεαν?ευχαριστω
Τελευταία φορά που την χρησιμοποίησα πέρυσι ήταν γύρω στα 20 ευρώ. Συμφέρει πολύ γιατί καλύπτει όλα τα κρατικά Μουσεία που είναι και τα πιο ενδιαφέροντα. Ειδικά στο νησί βγαίνεις από το ένα και μπαίνεις στο άλλο. Δεν είναι τύπου Welcome,καθώς δεν χρησιμοποιείται πουθενά αλλού εκτός Μουσείων.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ευχαριστω πολυ!θα ηθελα οποιος μπορει να μου πει,τα 5 πιο ενδιαφεροντα μουσεια του Βερολινου,με σειρα σπουδαιοτητας.Ξερω οτι το Βερολινο εχει πολλα,αλλα δεν μπορω να τα δω ολα!









1
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ευχαριστω πολυ!θα ηθελα οποιος μπορει να μου πει,τα 5 πιο ενδιαφεροντα μουσεια του Βερολινου,με σειρα σπουδαιοτητας.Ξερω οτι το Βερολινο εχει πολλα,αλλα δεν μπορω να τα δω ολα!









1
Μόνο στο νησί να μείνεις έχεις: Του Περγάμου, το Νέο (Neues) το παλιό (altes), η πινακοθήκη και το Μπόντε. Στα ανέφερα με σειρά σπουδαιότητας (κατ' εμένα). Πολύ κοντά στο Νησί, το Ιστορικό που αξίζει και το Γκουκενχάιμ που δεν αξίζει.
Μετά ανα περιοχή, σημαντικά είναι τα Μουσεία του Ντάλεμ, του Σαρλότεμπουργκ (όχι για να τρελαίνεσαι, μόνο σε συνδυασμό με τα ανάκτορα) και τέλος κεντρικό είναι το εβραικό (ενδιαφέρον κτήριο)
Η Νέα Πινακοθήκη με την παλιά Πινακοθήκη συνδυάζονται με μια πολύ ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονικά περιοχή σε απόσταση βολής από την Ποτσντάμερπλατς. Τελευταίο αλλά πολύ σημαντικό αν σε ενδιαφέρει η μοντέρνα τέχνη είναι το Χάμπουργκερ, πολύ κοντά στο νέο κεντρικό σταθμό.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Σε ευχαριστω πολυ Borealis.Δεν ξερω, αν ειδες βεβαια,την πινακοθηκη Gemaldegalerie,το μουσειο φυσικης ιστοριας(ειναι για παιδια?)το story of berlin και το μουσειο στο checkpoint charlie?αξιζουν?Βεβαια,αν προσθεσω τα μουσεια που λεγαμε πριν,και μια μερα στο Potsdam μενει λιγος χρονος για περπατημα και γνωριμια με την πολη.Θα μεινω,με τις κορες μου,1 εβδομαδα.Για αυτο ηταν η αρχικη σκεψη για αυστηρα 5 μουσεια(δεν μου αρεσει η μοντερνα τεχνη) και επισης αν νομιζεις οτι ολα τα μουσεια του νησιου ειναι ενδιαφεροντα.Ευχαριστω και παλι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σε ευχαριστω πολυ Borealis.Δεν ξερω, αν ειδες βεβαια,την πινακοθηκη Gemaldegalerie,το μουσειο φυσικης ιστοριας(ειναι για παιδια?)το story of berlin και το μουσειο στο checkpoint charlie?αξιζουν?Βεβαια,αν προσθεσω τα μουσεια που λεγαμε πριν,και μια μερα στο Potsdam μενει λιγος χρονος για περπατημα και γνωριμια με την πολη.Θα μεινω,με τις κορες μου,1 εβδομαδα.Για αυτο ηταν η αρχικη σκεψη για αυστηρα 5 μουσεια(δεν μου αρεσει η μοντερνα τεχνη) και επισης αν νομιζεις οτι ολα τα μουσεια του νησιου ειναι ενδιαφεροντα.Ευχαριστω και παλι.
Την Gemaldgalerie δεν την συμπάθησα ποτέ (ελπίζω να μη διαβάζει η Ερση) ΑΛΛΑ όπως είπα παραπάνω είναι στην πιο ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονικά περιοχή του Βερολίνου και δίπλα στη Νέα Πινακοθήκη (καταπληκτικο κτήριο αλλά με περιοδικές εκθέσεις). Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας πρέπει να το επισκεφτείτε αφού έχετε μαζί σας παιδια, ακόμη και αν έχουν δει τα αντίστοιχα Λονδίνου και Νέας Υόρκης. Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες Μουσείο τσέκποινττσάρλυ, εγώ είδα κάτι βλακείες που δεν αξίζει να ρίξεις δεύτερη ματιά. Αν αποφασίσεις να αφήσεις έξω κατι από το Νησί τότε για μένα ας είναι το Μπόντε και η Πινακοθήκη. Αν σε κουράζει η ελληνική και ρωμαική τέχνη άφησε έξω το Αλτες. Αν έχεις κάρτα μπες σε όλα μόνο και μόνο για την αρχιτεκτονική τους ή τα καφέ τους, και αγορασε φθηνούς οδηγούς για να έχεις τα εκθέματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.403
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom