ΗΠΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ESTA...

dimitsab

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Γνωρiζετε εάν κατα την άφιξη στις ΗΠΑ (immigration κλπ) ζητούν άλλα έγγραφα εκτός απο esta & διαβατήριο; Συμπληρώνουμε κάποιο άλλο έγγραφο κατα την πτήση;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γνωρiζετε εάν κατα την άφιξη στις ΗΠΑ (immigration κλπ) ζητούν άλλα έγγραφα εκτός απο esta & διαβατήριο; Συμπληρώνουμε κάποιο άλλο έγγραφο κατα την πτήση;
2 φόρμες (ένα για immigration κι ένα για το τελωνείο) που σου δίνουν μέσα στο αεροπλάνο).
 

Bill99

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα travelstories

Λοιπών θα κάνω ένα ταξιδάκι τον επόμενο μήνα μάλλον ΗΠΑ.
Και θέλω να ρωτήσω σχετικά με το ESTA. Όλα οκ..

Στήν ερώτηση F. Λέει |Σας έχουν αρνηθεί τη χορήγηση μιας βίζας ΗΠΑ ή την είσοδο στις ΗΠΑ ή σας έχουν ακυρώσει μια βίζα ΗΠΑ; |

Να πω πώς πριν 3 χρόνια νομίζω περίπου είχα κάνει αίτηση για βίζα στη πρεσβεία ΗΠΑ στην Αθήνα άλλα είχε απορριφθεί.

Η ερώτηση έχει επιλογή Ναι η Όχι . Λογικά βάζω ΝΑΙ.
Και από κάτω έχει :
ΠΟΤΕ: ( Εδώ βάζω ακριβής ημερομηνία ; )
ΠΟΥ: ( Εδώ τι ενοεί που ;; )

Λέτε να έχω κάνα πρόβλημα που μου χάν κάνει άρνηση για τουριστική βίζα τότε ;;;

:cool:
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Καλησπέρα travelstories

Λοιπών θα κάνω ένα ταξιδάκι τον επόμενο μήνα μάλλον ΗΠΑ.
Και θέλω να ρωτήσω σχετικά με το ESTA. Όλα οκ..

Στήν ερώτηση F. Λέει |Σας έχουν αρνηθεί τη χορήγηση μιας βίζας ΗΠΑ ή την είσοδο στις ΗΠΑ ή σας έχουν ακυρώσει μια βίζα ΗΠΑ; |

Να πω πώς πριν 3 χρόνια νομίζω περίπου είχα κάνει αίτηση για βίζα στη πρεσβεία ΗΠΑ στην Αθήνα άλλα είχε απορριφθεί.

Η ερώτηση έχει επιλογή Ναι η Όχι . Λογικά βάζω ΝΑΙ.
Και από κάτω έχει :
ΠΟΤΕ: ( Εδώ βάζω ακριβής ημερομηνία ; )
ΠΟΥ: ( Εδώ τι ενοεί που ;; )

Λέτε να έχω κάνα πρόβλημα που μου χάν κάνει άρνηση για τουριστική βίζα τότε ;;;

:cool:
Που εννοεί στην πρεσβεία των ΗΠΑ στην Αθήνα. Μπορεί να έχεις πρόβλημα, μπορεί και όχι. Αν δεν δοκιμάσεις, δεν θα ξέρεις.
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
το θεμα ειναι να μην δοκιμασει και φαει το ακυρο.

Το που θα βαλλεις Αθηνα.

Παντως το θεμα με την Βιζα επαναλαμβανεται συνεχεια. Καλο θα ηταν να εχουμε μια απαντηση απο ατομα που τους αρνηθηκαν την Βιζα αλλα εβγαλαν ΕΣΤΑ και ταξιδεψαν κανονικα. Και φυσικα να μας πουν τη δηλωσαν στο ΕΣΤΑ.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
το θεμα ειναι να μην δοκιμασει και φαει το ακυρο.

Το που θα βαλλεις Αθηνα.

Παντως το θεμα με την Βιζα επαναλαμβανεται συνεχεια. Καλο θα ηταν να εχουμε μια απαντηση απο ατομα που τους αρνηθηκαν την Βιζα αλλα εβγαλαν ΕΣΤΑ και ταξιδεψαν κανονικα. Και φυσικα να μας πουν τη δηλωσαν στο ΕΣΤΑ.
Σε άλλους το ESTA εγκρίνεται κανονικά, σε άλλους όχι. Σε πολλές περιπτώσεις όμως το ESTA εγκρίνεται μετά από μερικούς μήνες μετά από δεύτερη προσπάθεια. Είναι λάθος να νομίζεις ότι ότι συνέβη σε άλλον θα συμβεί και σε σένα.

Στο ESTA δηλώνεις την αλήθεια. Η αλήθεια είναι μια, και δεν επηρεάζεται από το τι δηλώνουν άλλοι.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Παιδιά να κάνω και εγω μια ερώτηση.
Θα πρέπει να τυπωσουμε το confirmation απο το site του esta αφου μας βγαλει οτι εγινε approved ή απλα παμε με το διαβατήριο στο αεροδρομιο μολις φτασουν και μας βρίσκουνε?Το δεύτερο φανταζομαι ε?Just in case!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά να κάνω και εγω μια ερώτηση.
Θα πρέπει να τυπωσουμε το confirmation απο το site του esta αφου μας βγαλει οτι εγινε approved ή απλα παμε με το διαβατήριο στο αεροδρομιο μολις φτασουν και μας βρίσκουνε?Το δεύτερο φανταζομαι ε?Just in case!
Όσον αφορά τις αρχές (immigration), το δεύτερο. Υπάρχει περίπτωση όμως, να σου ζητήσουν κάποιο αποδεικτικό ύπαρξης ESTA και στο check-in, καθώς αν η αεροπορική σου επιτρέψει την επιβίβαση ως τις ΗΠΑ χωρίς να έχεις ESTA (η VISA), θα χρεωθεί τα έξοδα της επιστροφής σου από τις ΗΠΑ, και κάποιες αεροπορικές το παίρνουν αυτό πολύ σοβαρά. Ένα print δε βλάπτει...
 

Bill99

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ για της απάντησής σας..
Τώρα ανησύχησα με το Esta και το ότι μου είχαν αρνηθή τουριστική βίζα..
Άν κάποιος είναι στη δική μου θέση άς γράψει....
Και κάτι άλλο απο καναδά για ΗΠΑ οδικώς θέλει esta πάλι ;;; κάτι εχω ακούσει για οδικώς ότι δε το θές... τι να πω...
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ευχαριστώ για της απάντησής σας..
Τώρα ανησύχησα με το Esta και το ότι μου είχαν αρνηθή τουριστική βίζα..
Άν κάποιος είναι στη δική μου θέση άς γράψει....
Και κάτι άλλο απο καναδά για ΗΠΑ οδικώς θέλει esta πάλι ;;; κάτι εχω ακούσει για οδικώς ότι δε το θές... τι να πω...
Δεν χρειάζεται ESTA αν ταξιδεύεις ΗΠΑ οδικώς από Καναδά - ΕΚΤΟΣ και αν έχεις κάνει αίτηση για ESTA στο παρελθόν που έχει απορριφθεί.
 

Bill99

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ. Κάτι τελευταίο ξέρω σε ζάλισα λίγο...
Τι θα μου πρότεινες να κάνω αίτηση esta ; με κίνδυνο να αποριφθεί...
Η οδικός από Καναδά... ταλαιπωρία άλλα..
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ευχαριστώ. Κάτι τελευταίο ξέρω σε ζάλισα λίγο...
Τι θα μου πρότεινες να κάνω αίτηση esta ; με κίνδυνο να αποριφθεί...
Η οδικός από Καναδά... ταλαιπωρία άλλα..
Καλύτερα να δοκιμάσεις το ESTA θα έλεγα. Το ότι μπορείς να πας ΗΠΑ χωρίς ESTA από Καναδά δεν σημαίνει ότι θα σε αφήσουν σίγουρα και να μπεις. Τουλάχιστον με το ESTA είσαι κάπως πιο σίγουρος για το τι θα συμβεί.

Επίσης είναι πιο απλό για εκείνους να σου αρνηθούν την είσοδο στα σύνορα με Καναδά - όπου απλά σε στέλνουν πίσω Καναδά από ότι να σε στείλουν πίσω αεροπορικώς όταν έρχεσαι με αεροπλάνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.057
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom