Ουγγαρία ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
ποσες μερες χρειαζεται κανεις για να δει την Βουδαπεστη?
έκατσα έξι μέρες γεμάτες και δεν βαρέθηκα στιγμή. για μια καλή γεύση 4-5 μέρες σίγουρα η γνώμη μου και όσο το περισσότερο τόσο το καλύτερο!
και τόσες να μην έχεις μν το σκέφτεσαι πάντως, πολύ όμορφη πόλη.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
να ειστε καλα ,,σας ευχαριστω ολους!
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Σκέφτομαι να ταξιδέψω Βουδαπέστη το Νοέμβρη για ένα 5ήμερο και το μόνο που με φρενάρει είναι το εξής: Δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να βρεθώ εκεί και να μην επισκεφτώ τα υπέροχα λουτρά τους, λόγω κρύου! Ποια είναι η γνώμη όσων έχουν εμπειρία? Παρεμπιπτόντως, αν τελικά απορρίψω τη Βουδαπέστη, θα στραφώ στο Βερολίνο.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Ωπα ωπα! Αλλο Βουδαπεστη αλλο Βερολινο!!!! Και δηλαδη αν δεν κανεις λουτρα και απλα τα δεις τι εγινε? Κι εδω τα λουτρα μας μια χαρα ειναι. Εγω δεν τα ειδα καν αλλα γουστα ειναι αυτα! Μην σε φρεναρουν ομως! Αντι για λουτρα δεν πας αυθημερον στη Βιεννη 3 ωρες με λεωφορειο, με τρενο θα σου πουν οι ειδικοι, να παρεις και μια γευση απο εκει?
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
μα τα λουτρα ειναι all time..
ειναι ανοιχτα ακομα και με χιονια το χειμωνα..
ασε που εκτος απο τα εξωτερικα λουτρα, υπαρχουν και εσωτερικα λουτρα με πολλες επιλογες θερμοκρασιας νερου (απο 20-40 αν θυμαμαι καλα...)
καλη εμπειρια, αλλα οταν πηγα αισθανθηκα εξω απο τα νερα μου σαν ελληνας..
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Αυριο κλεινω τα εισητηρια και ξενοδοχειο για βουδαπεστη.Αν προλαβετε και μου απαντησετε καλως!Που ειναι καλυτερα να κλεισω ξενοδοχειο το Continental Hotel Zara -HOTEL PRESIDENT-EUROSTARS BUDAPEST CENTER και λεω που ειναι πιο καλα σαν περιοχη-κεντρο κλπ.Θα ειμαστε 4 ατομα δεν μας συμφερει καλυτερα να νοικιασουμε αυτοκινητο απο να κυκλοφορουμε με μετρο λεωφορεια και ταξι???

 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Και τα τρία είναι πολύ κεντρικά. Εγώ μάλλον θα επέλεγα το Continental Hotel Zara γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια -δυστυχώς δεν έμεινα εκεί- αλλά και το President είναι σε πολύ ωραίο σημείο, είναι πολύ ωραία η περιοχή γύρω από τον Άγιο Στέφανο.
Αυτοκίνητο μη νοικιάσετε, δεν αξίζει. Αν μείνετε τόσο κεντρικά δε θα το χρησιμοποιήσετε καθόλου (ούτε ταξί) και θα σας είναι βραχνάς. Παντού πας με τα πόδια και το τραμ, άντε και το μετρό.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Συμφωνω με την nera !
Με το ποδι βρε, με το ποδι...
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Ευχαριστω πολυ εκλεισε το Continental Hotel Zara αφου το λες εσυ.Αν δεν μας αρεσει εσενα θα κυνηγαω!χαχαχα απλα εχει μασαζ τζακουζι μεσα στο hotel και μας βολευει ακομα περισσοτερο!Θα λιωσουμε στα μασαζ απο το πρωι μεχρι το απογευμα!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Αυριο κλεινω τα εισητηρια και ξενοδοχειο για βουδαπεστη.Αν προλαβετε και μου απαντησετε καλως!Που ειναι καλυτερα να κλεισω ξενοδοχειο το Continental Hotel Zara -HOTEL PRESIDENT-EUROSTARS BUDAPEST CENTER και λεω που ειναι πιο καλα σαν περιοχη-κεντρο κλπ.Θα ειμαστε 4 ατομα δεν μας συμφερει καλυτερα να νοικιασουμε αυτοκινητο απο να κυκλοφορουμε με μετρο λεωφορεια και ταξι???

Design package - Mal?v Hungarian Airlines
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Τελικα εκλεισα προχθες για βουδαπεστη για 4 μερες απο 390 το ατομο εισητηρια-ξενοδοχειο στο sofitel αφου η υπολοιπη παρεα ηθελε ενα καλο ξενοδοχειο(τι θα μας βγει στο τελος δεν ξερω χαχα)εγω και σε ενα στουντιο να με εβαζαν δεν με ενοιαζε.
Αξιζει να νοικιασουμε αυτοκινητο?Για Μπρατισλαβα μπορουμε να παμε μονοημερη και ποση ωρα ειναι? αν τελικα νοικιασουμε αυτοκινητο.
 

gmex

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Ήμουν τα Χριστούγεννα του 2008 στην Βουδαπέστη (Βούδα (Oduda) + Πέστη). Η Βούδα είναι η παλιά πόλη ενώ η Πέστη η σύγχρονη. Κατά εμένα αξίζει να μείνεις στο σύγχρονο κομμάτι της πόλης (Πέστη). Έκατσα πέντε ημέρες και ήταν υπέρ αρκετές. Βέβαια με πολύ περπάτημα τη γύρισα όλη την πόλη. Μην παραλείψεις όταν θα επισκεφτείς τα ανάκτορα του κάστρου της Βούδας να κάνεις τον κύκλο της Βούδας μέσα από τα μικρά και γραφικά στενάκια της (αστικά σπίτια του 18ου αιώνα). Είναι καταπληκτικά με ωραία θέματα για φωτογραφίες. Το Πάσχα που προγραμματίζεις να πας, θα έχει και υψηλότερες θερμοκρασίες σε σύγκριση με το κρύο που ένιωσα εγώ, οπότε προετοιμάσου για πολύ περπάτημα (αν είσαι βέβαια περιπατητής) μιας ο καιρός θα είναι σύμμαχός σου (θέλω να πιστεύω). Από αξιοθέατα έχει πάρα πολλά και από τις δύο όχθες του Δούναβη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.912
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom