Βέλγιο Βέλγιο - Μπριζ και Βρυξέλλες

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Καλησπέρα σε όλους! Θα κλείσω για Μπρίζ για μέσα Μαρτίου αλλά επειδή η πτήση στο Σαρλερουά φτάνει βράδυ σκεφτόμαστε να μείνουμε στις Βρυξέλλες σε κάνα φθηνό hostel. Το θέμα όμως είναι ότι λίγο που το έψαξα δεν βγάζω άκρη με το θέμα μετακίνησης στις Βρυξέλλες (μετρό,τραμ κλπ). Πώς θα κινηθούμε εκεί; Μέχρι τι ώρα είναι τα ΜΜΜ; Και τέλος κάτι ακόμη, τα τρένα για Βρυξέλλες - Μπρίζ είναι πιο φθηνά αν τα κλείσω online εκ των προτέρων; Ευχαριστώ και σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις!
 

michgt

Member
Μηνύματα
81
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Θεωρώ ότι μια σχετικά οικονομική διαμονή μπορείτε να κάνετε στα ξενοδοχεία Ιbis ( ibis Hotels: book a hotel online for a business trip or a vacation ). Μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα για μέσα Μαρτίου δίνει τη βραδιά μεταξύ 55? και 60 ? (χωρίς πρωινό).
Μια που φτάνετε βράδυ, και μάλλον θα μετακινηθείτε από το Charleroi στις Βρυξέλλες με λεωφορείο, πολύ κοντά στο σταθμό Gare du Midi (που κάνει τέρμα το λεωφορείο) υπάρχει το Ιbis Brussels Center Gare Midi. Είναι ακριβώς πίσω από το σταθμό. Έτσι δε θα χρειαστείτε άλλες μετακινήσεις για να φτάσετε στο ξενοδοχείο. Καλό και σχετικά κεντρικό είναι και το Ιbis Brussels Center Ste Catherine.

Εγώ έχω κλείσει με Ryanair από Θεσσαλονίκη για Βρυξέλλες (Charleroi) για 28/1 - 31/1, οπότε θα σας ενημερώσω με σχετικές πληροφορίες (μετακινήσεις, εισιτήρια κ.ά.) μετά το ταξίδι μου.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα σε όλους! Θα κλείσω για Μπρίζ για μέσα Μαρτίου αλλά επειδή η πτήση στο Σαρλερουά φτάνει βράδυ σκεφτόμαστε να μείνουμε στις Βρυξέλλες σε κάνα φθηνό hostel. Το θέμα όμως είναι ότι λίγο που το έψαξα δεν βγάζω άκρη με το θέμα μετακίνησης στις Βρυξέλλες (μετρό,τραμ κλπ). Πώς θα κινηθούμε εκεί; Μέχρι τι ώρα είναι τα ΜΜΜ; Και τέλος κάτι ακόμη, τα τρένα για Βρυξέλλες - Μπρίζ είναι πιο φθηνά αν τα κλείσω online εκ των προτέρων; Ευχαριστώ και σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις!
Τι ώρα σταματάνε τα ΜΜΜ δε θυμάμαι αλλά εισητήρια για το τρένο μπορείς άνετα να βγάλεις επιτόπου με την ίδια τιμή. Και αν ταξιδέψεις ΣΚ το εισητήριο είναι μισοτιμής.
 

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Στο Ibis θα κλείσω στην Μπριζ και μάλλον στο Hotel a La grande Cloche στις Βρυξέλλες. Κάτι τελευταίο, από το booking.com με visa debit παίζει να υπάρχει θέμα, ότι δεν θα την δεχτούν; Και μία ακόμη χαζή ερώτηση. Μπορεί να χρειαστώ αντάπτορα για φορτιστές; Εννοώ όπως είναι για αγγλία που είναι διαφορετικές η πρίζες... Ευχαριστώ!
 

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Μέχρι τώρα όλα καλά με την κράτηση. Αν προκύψει πρόβλημα θα μου πουν από το booking.com φαντάζομαι. Ξέρει κανείς στην Μπρίζ που είναι οι ανεμόμυλοι;
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
450
Likes
1.678
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ναι, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα σου στείλουν mail από το booking.com για να σε ενημερώσουν (μια με δύο μέρες μετά).
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μέχρι τώρα όλα καλά με την κράτηση. Αν προκύψει πρόβλημα θα μου πουν από το booking.com φαντάζομαι. Ξέρει κανείς στην Μπρίζ που είναι οι ανεμόμυλοι;
δες εδω, τους δείχνει πάνω δεξιά..
Map of Bruges | PlanetWare
Καλύτερα να πάτε απόγευμα, βράδυ ήταν αρκετά ερημικά και ήμασταν 31 Αυγούστου που είχε αρκετό τουρισμό..Πάντως ήταν όμορφο σημείο της πόλης!
 

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Από θέμα ασφάλειας πώς είναι τα πράγματα, υπάρχει κίνδυνος το βράδυ μετά από κάποια ώρα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.328
Μέλη
38.971
Νεότερο μέλος
Blaser

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom