Βέλγιο Ολλανδία Βέλγιο - Ολλανδία Καλησπερα μια ερωτηση..

mirkav1996

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας και καλώς ήρθα στην παρέα σας!

Είμαι fan του forum εδώ και χρόνια, αλλά απλά ως αναγνώστρια. Αυτή τη φορά "αναγκάστηκα" να ανοίξω καινούργια συζήτηση (παρόλο που έχουν υπάρξει υπεραρκετές παρόμοιες στο παρελθόν), καθώς 1) δε βρήκα κάποια συζήτηση που να συνδυάζει αυτές τις τέσσερις πόλεις και 2) οι περισσότερες συζητήσεις είναι από το 2011 και από τότε έχουν αλλάξει αρκετά, ειδικά όσον αφορά τις τιμές.

Λοιπόν λοιπόν, τέλος τα εισαγωγικά και μπαίνω απευθείας στο ψητό, καθώς η πτήση μου από Αθήνα προς Βρυξέλλες αναχωρεί σε 30 ώρες περίπου.

Έχω τα εξής ερωτήματα: 1) καταρχάς, όσον αφορά τα τρένα στην Ολλανδία (δηλ. σε αποστάσεις Άμστερνταμ-Ρόττερνταμ) έχει κανείς καμιά εικόνα από τιμές, δρομολόγια, κλπ; Ακούω ότι γενικά είναι ακριβά τα ΜΜΜ στην Ολλανδία, αλλά επειδή ο καθένας και η καθεμία μας έχει διαφορετικό budget, θα με βοηθούσε πολύ εάν κάποιος/α το έχει επιχειρήσει και μπορεί να με ενημερώσει.
2) Επίσης, επειδή οι απόψεις διίστανται, Volendam και Marken αξίζουν; Και για να εξηγήσω, γιατί ο καθένας διαφορετικά βλέπει τις διακοπές, ρωτάω εάν αξίζουν από την άποψη του να έχει κάτι να κάνεις, κάτι να δεις όμορφο, γιατί τουλάχιστον από τις φωτογραφίες που βλέπω στο Google δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο.
3) Δεδομένου ότι θα διαμένουμε στο Ρόττερνταμ, αξίζει να επισκεφθούμε τους ανεμόμυλους στο Kinderdijk? Είδα ότι δεν είναι σε λειτουργία αυτή την περιόδο.
4) Στο Άμστερνταμ σκοπεύουμε να επισκεφθούμε τα εξής: Van Gogh Museum, Artis Royal Zoo, NEMO Science Museum, FOAM και αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στο Rijksmuseum και στο Stedelijk Museum. Θα προτειμούσα να επισκεφτώ το μουσείο με τα πιο "βασικά" ή "γνωστά" έργα τέχνης ή κάποιο που να εμπεριέχει και έκθεση μοντέρνας τέχνης. Ξέρω ότι ζητάω πολλά, αλλά έπειτα από το περσινό μου ταξίδι στην Κοπεγχάγη και τις αμέτρητες ώρες που έφαγα άδικα σε μουσεία, πλέον έχω αναθεωρήσει.
5) Όποιος/α έχει επισκεφθεί μία από τις παρακάτω πόλεις και ψήνεται, ας μου πει ένα πράγμα που αξίζει φουλ να δεις σε καθεμία από αυτές: Μπριζ, Βρυξέλλες, Άμστερνταμ, Ρόττερνταμ, Ουτρέχτη, Λάιντεν.


Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων (και για όλα τα προηγούμενα ταξίδια που με βοηθήσατε) και συγγνώμη για το κατεβατό. :icon_redface::icon_redface::welcome:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Για τα τρενα, μπες στο www. Rome2rio και βαλε μερες και ωρες και θα δεις. Πιστευω πως θα επρεπε να κλεισεις νωριτερα το Βρυξελλες Ροτερνταμ για να βρεις προσφορα.
Απο Μουσεια δε χανεται με τιποτα το Rijksmuseum και το Van Gogh. Νομιζω αυτα τα δυο σε καλυπτουν. Το Nemo ειναι για οικογενειες με μικρα παιδια, αν ειστε ενηλικες δεν ξερω τι ενδιαφερον θα βρειτε, το ιδιο και για τον ζωολογικο κηπο.
Για τα μουσεια πρεπει να κλεισετε εισιτηριο ηλεκτρονικο το ταχυτερο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας και καλώς ήρθα στην παρέα σας!

Είμαι fan του forum εδώ και χρόνια, αλλά απλά ως αναγνώστρια. Αυτή τη φορά "αναγκάστηκα" να ανοίξω καινούργια συζήτηση (παρόλο που έχουν υπάρξει υπεραρκετές παρόμοιες στο παρελθόν), καθώς 1) δε βρήκα κάποια συζήτηση που να συνδυάζει αυτές τις τέσσερις πόλεις και 2) οι περισσότερες συζητήσεις είναι από το 2011 και από τότε έχουν αλλάξει αρκετά, ειδικά όσον αφορά τις τιμές.

Λοιπόν λοιπόν, τέλος τα εισαγωγικά και μπαίνω απευθείας στο ψητό, καθώς η πτήση μου από Αθήνα προς Βρυξέλλες αναχωρεί σε 30 ώρες περίπου.

Έχω τα εξής ερωτήματα: 1) καταρχάς, όσον αφορά τα τρένα στην Ολλανδία (δηλ. σε αποστάσεις Άμστερνταμ-Ρόττερνταμ) έχει κανείς καμιά εικόνα από τιμές, δρομολόγια, κλπ; Ακούω ότι γενικά είναι ακριβά τα ΜΜΜ στην Ολλανδία, αλλά επειδή ο καθένας και η καθεμία μας έχει διαφορετικό budget, θα με βοηθούσε πολύ εάν κάποιος/α το έχει επιχειρήσει και μπορεί να με ενημερώσει.
2) Επίσης, επειδή οι απόψεις διίστανται, Volendam και Marken αξίζουν; Και για να εξηγήσω, γιατί ο καθένας διαφορετικά βλέπει τις διακοπές, ρωτάω εάν αξίζουν από την άποψη του να έχει κάτι να κάνεις, κάτι να δεις όμορφο, γιατί τουλάχιστον από τις φωτογραφίες που βλέπω στο Google δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο.
3) Δεδομένου ότι θα διαμένουμε στο Ρόττερνταμ, αξίζει να επισκεφθούμε τους ανεμόμυλους στο Kinderdijk? Είδα ότι δεν είναι σε λειτουργία αυτή την περιόδο.
4) Στο Άμστερνταμ σκοπεύουμε να επισκεφθούμε τα εξής: Van Gogh Museum, Artis Royal Zoo, NEMO Science Museum, FOAM και αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στο Rijksmuseum και στο Stedelijk Museum. Θα προτειμούσα να επισκεφτώ το μουσείο με τα πιο "βασικά" ή "γνωστά" έργα τέχνης ή κάποιο που να εμπεριέχει και έκθεση μοντέρνας τέχνης. Ξέρω ότι ζητάω πολλά, αλλά έπειτα από το περσινό μου ταξίδι στην Κοπεγχάγη και τις αμέτρητες ώρες που έφαγα άδικα σε μουσεία, πλέον έχω αναθεωρήσει.
5) Όποιος/α έχει επισκεφθεί μία από τις παρακάτω πόλεις και ψήνεται, ας μου πει ένα πράγμα που αξίζει φουλ να δεις σε καθεμία από αυτές: Μπριζ, Βρυξέλλες, Άμστερνταμ, Ρόττερνταμ, Ουτρέχτη, Λάιντεν.


Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων (και για όλα τα προηγούμενα ταξίδια που με βοηθήσατε) και συγγνώμη για το κατεβατό. :icon_redface::icon_redface::welcome:
1. www.ns.nl. Δεν είναι και τσάμπα, δεν είναι και σαν τη Γαλλία. Αλλά τουλάχιστον έχει συνέχεια δρομολόγια. Απέφυγε τις ώρες που κάνουν commute από/προς τις δουλειές τους: Πάνω από 1.000.000 Ολλανδοί πάνε κάθε μέρα στη δουλειά τους με το τρένο. Το Σ/Κ που μας πέρασε, Schiphol-Leiden one way €6.80, Leiden-Amsterdam-Leiden (με επιστρφή για όλη τη μέρα) €19.00. Τρένα ανά δεκάλεπτο ή και συχνότερα.

2. Αυτά είναι για ημερήσιες από το Amsterdam. Από κει που θα είστε όχι.

3. Ναι. Πάρτε το καραβάκι από το Ρόττερνταμ και συνδιάστε το με Dordrecht.

4. Τα γνωστά έργα (Rembrandt κλπ) είναι στο Rijksmusem (βασιλικό μουσείο), μοντέρνα τέχνη έχει το Stedelijk (δημοτικό μουσείο). Artis & NEMO τα προτείνω μόνο αν συνοδεύεις πιτσιρίκια.
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Τέλος Γενάρη κλείσαμε ταξίδι για Βέλγιο - Ολλανδία.
Προσγειωνόμαστε στις Βρυξέλλες Δευτέρα και έχουμε κλείσει σπίτι στο Μάαστριχ μέχρι την Κυριακή.
Θα έχουμε αυτοκίνητο και προσπαθούμε να φτιάξουμε το πρόγραμμα του ταξιδιού μας.
Θέλουμε να επισκεφτούμε σίγουρα την Μπρυζ και το Άμστερνταμ.
Θα μπορούσατε να μας βοηθήσετε προτείνοντάς μας χωριουδάκια και πόλεις που αξίζει να δεις στη γύρω περιοχή?

Ευχαριστώ πολύ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σχετικά κοντά στο Μάαστριχτ στην περιοχή Άιφελ βρίσκεται το γερμανικό γραφικό χωριουδάκι Monschau με την πολύ γνωστή χριστουγεννιάτικη αγορά του.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Το Ααχεν είναι πολύ ομορφο
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σχετικά κοντά στο Μάαστριχτ στην περιοχή Άιφελ βρίσκεται το γερμανικό γραφικό χωριουδάκι Monschau με την πολύ γνωστή χριστουγεννιάτικη αγορά του.
θα υπάρχει ακομα Χριστουγεννιάτικη αγορά στα τέλη Γενάρη?
Ευχαριστώ
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Τέλος Γενάρη κλείσαμε ταξίδι για Βέλγιο - Ολλανδία.
Προσγειωνόμαστε στις Βρυξέλλες Δευτέρα και έχουμε κλείσει σπίτι στο Μάαστριχ μέχρι την Κυριακή.
Θα έχουμε αυτοκίνητο και προσπαθούμε να φτιάξουμε το πρόγραμμα του ταξιδιού μας.
Θέλουμε να επισκεφτούμε σίγουρα την Μπρυζ και το Άμστερνταμ.
Θα μπορούσατε να μας βοηθήσετε προτείνοντάς μας χωριουδάκια και πόλεις που αξίζει να δεις στη γύρω περιοχή?

Ευχαριστώ πολύ
Μπρυζ και Άμστερνταμ είναι γύρω στις 2,5 ώρες, δεν το λες και κοντά κατά τη γνώμη μου για ημερήσιες. πάντως πηγαίνοντας για τη Μπρυζ κάνε καμιά στάση και στη Γάνδη! Άλλες προτάσεις λιγότερο από 2 ώρες απόσταση είναι η Αμβέρσα, η Κολωνία, η Βόννη, η Τρίερ και το Λουξεμβούργο, που η κάθε μία έχει την ομορφιά της....
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Καλημερα παιδια! Επειδη δεν εχω χρονο να ψαξω πολλα πολλα, να σας ρωτησω απο το αεροδρομιο του αμστερνταμ προς μπρυζ, ποσο ειναι το εισιτηριο και ποση ωρα κανει και αν εχει απευθειας απο εκει! Σκεφτομαι επειδη ουτως η αλλως ειναι πανακριβα τα ξενοδοχεια στο αμστερνταμ κ σκοπευαμε να παμε μπρυζ 1 μερα, μηπως τελικα παμε κατευθειαν για 2 βραδυα, κ τα υπολοιπα 4 στο αμστερνταμ! Τι λετε? Οποια βοηθεια δεκτη καθως τα εχω βρει σκουρα με αυτο το ταξιδι κ εχω μπερδευτει!!
Ευχαριστω
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Λογικα μπορω να τα κλεισω εκει επιτοπου? Φανταζομαι οι τιμες μπορει ομως κ να μην ειναι οι ιδιες ε? Thanks
Αν καποιος εχει να δωσει καμια extra πληροφορια,ειναι καλοδεχουμενη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.767
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom