Βέλγιο Βέλγιο για 5 μερες! Ακούω προτάσεις!

soko42

Member
Μηνύματα
13
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΡΟΑΤΙΑ
Πρόκειται να ταξιδέψω με τον φίλο μου στο Βέλγιο (έχω ήδη κλείσει εισιτήρια για 25-30 Νοέμβρη και θα του κάνω έκπληξη - δώρο για τη γιορτή του)!!!! Ελπίζω να χαρεί.... Θέλει εδώ και καιρό να το κάνουμε αυτό το ταξίδι αλλά το αναβάλλουμε λόγω οικονομικών συνεχώς!
Τώρα έκλεισα εισιτήρια 41€ / άτομο μετ' επιστροφής με RYANAIR από Θεσσαλονίκη! Το budget μας για όσους βιαστούν να το κρίνουν ειναι πολύ χαμηλό, δεν έχουμε πολλά χρήματα αλλά ταξίδι θα πάμε!
Θέλω να προλάβουμε να τα δούμε όλα!
Θα μένουμε Γάνδη όπου λογικά θα μας φιλοξενήσει ένας φίλος του που ζει μόνιμα εκεί και μας έχει προσκαλέσει πολλές φορές!
Η Γάνδη λοιπόν θα είναι το ορμητήριό μας και ευελπιστώ ότι θα καταφέρουμε να δούμε Μπριζ, Βρυξέλλες και Αμβέρσα! Ακούω λοιπόν προτάσεις, έχω ήδη διαβάσει όλα τα θέματα του travelstories, αλλά αν υπάρχει κάτι που θέλετε να προσθέσετε ευχαρίστως να το ακούσω!
Μας ενδιαφέρει να δούμε ομορφιές, να πιούμε μπύρες, να δοκιμάσουμε καμια σπεσιαλιτέ, να πάμε σε όμορφα, περίεργα και ιδιαίτερα μπαρ, να δοκιμάσουμε μπύρες, μπύρες, μπύρες, μπύρες!!!!! Και φυσικά να αγοράσουμε και μπύρες και σοκολατάκια! Εμένα μου αρεσουν και τα χωριουδάκια τα ήσυχα κ ερημικά και ιδιαίτερα, οπότε αν κάποιος ξέρει να μου προτείνει κάτι μη τουριστικό που δν θα βρω σε οδηγούς δεκτό κι αυτό! :xalara::xalara::xalara: ανυπομονώ!!!!!:pilot:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σε 5 μέρες περιοριστείτε σε μονοήμερες εκδρομές στις πόλεις που ανέφερες να τις απολαύσετε κι είναι αρκετό, Υπολόγιζε και το χάσιμο χρόνου στο πήγαιν'ελα στο αεροδρόμιο Charleroi
 

soko42

Member
Μηνύματα
13
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΡΟΑΤΙΑ
Σε 5 μέρες περιοριστείτε σε μονοήμερες εκδρομές στις πόλεις που ανέφερες να τις απολαύσετε κι είναι αρκετό, Υπολόγιζε και το χάσιμο χρόνου στο πήγαιν'ελα στο αεροδρόμιο Charleroi
Αυτό έχουμε σκοπό να κάνουμε! ΑΠλά ρωτάω αν κάποιος έχει να προτείνει μέρη ή μαγαζιά ή διαδρομές που ίσως δεν βρω σε ένα τουριστικό οδηγό!
 

maria.p

Member
Μηνύματα
12
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Εμείς είχαμε πάει πριν 3 χρόνια στο Βέλγιο σε φίλους που έμεναν στο Leuven ( φοιτητούπολη- όμορφη πόλη αλλά δεν ξέρω εάν έχετε χρόνο να την επισκεφθείτε-είναι πάντως πολύ κοντά στις Βρυξέλλες).
Κάναμε δύο μονοήμερες εκδρομές στην Γάνδη και στην Μπρυζ και τις άλλες δύο ημέρες μείναμε στο Leuven. Κατά τη γνώμη μου , αν κ η Μπρυζ είναι παραμυθένια και κουκλίστικη , η Γάνδη είναι πιο όμορφη..... Αλλά είναι κάτι υποκειμενικό...ίσως εμείς περάσαμε πιο όμορφα εκεί..... Να καθίσετε στην μεγάλη πλατεία για καφέ και για φωτογραφίες , ειδικά εαν έχει ήλιο!!! Και οι δύο πόλεις έχουν ποτάμι και ωραία γεφυράκια και ωραία μαγαζάκια για ψώνια και φαγητό και πολλές εκκλησίες που αξίζει να επισκεφτείς κάποιες από αυτές.... Απλά η Μπρυζ είναι πιο τουριστική!!
Στις Βρυξέλλες δεν καθίσαμε σχεδόν καθόλου - ένα πέρασμα κάναμε επομένως δεν έχω να προτείνω κάτι.... Ωραία εκδρομή αλλά νότια είναι στην Λιέγη!!!! όμως δεν ξέρω αν σας βγαίνει ο χρόνος!!! Για 5 μέρες εγώ θα πρότεινα να επιλέξετε 2-3 προορισμούς συν την Γάνδη που θα είναι και ορμητήριο σας!!

Καλό ταξίδι!!!!
 

soko42

Member
Μηνύματα
13
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΡΟΑΤΙΑ
Εμείς είχαμε πάει πριν 3 χρόνια στο Βέλγιο σε φίλους που έμεναν στο Leuven ( φοιτητούπολη- όμορφη πόλη αλλά δεν ξέρω εάν έχετε χρόνο να την επισκεφθείτε-είναι πάντως πολύ κοντά στις Βρυξέλλες).
Κάναμε δύο μονοήμερες εκδρομές στην Γάνδη και στην Μπρυζ και τις άλλες δύο ημέρες μείναμε στο Leuven. Κατά τη γνώμη μου , αν κ η Μπρυζ είναι παραμυθένια και κουκλίστικη , η Γάνδη είναι πιο όμορφη..... Αλλά είναι κάτι υποκειμενικό...ίσως εμείς περάσαμε πιο όμορφα εκεί..... Να καθίσετε στην μεγάλη πλατεία για καφέ και για φωτογραφίες , ειδικά εαν έχει ήλιο!!! Και οι δύο πόλεις έχουν ποτάμι και ωραία γεφυράκια και ωραία μαγαζάκια για ψώνια και φαγητό και πολλές εκκλησίες που αξίζει να επισκεφτείς κάποιες από αυτές.... Απλά η Μπρυζ είναι πιο τουριστική!!
Στις Βρυξέλλες δεν καθίσαμε σχεδόν καθόλου - ένα πέρασμα κάναμε επομένως δεν έχω να προτείνω κάτι.... Ωραία εκδρομή αλλά νότια είναι στην Λιέγη!!!! όμως δεν ξέρω αν σας βγαίνει ο χρόνος!!! Για 5 μέρες εγώ θα πρότεινα να επιλέξετε 2-3 προορισμούς συν την Γάνδη που θα είναι και ορμητήριο σας!!

Καλό ταξίδι!!!!
Ευχαριστώ για την απάντηση! ΣΚοπός μας είναι σίγουρα η Γάνδη όπου και θα μένουμε και η Μπριζ! ΑΠο εκεί και πέρα όλα είναι συζητησιμα! Και για Λιέγη σκέφτηκα αλλά δεν μας παίρνει ο χρόνος! Θα δείξει...

Έχουν γραφτεί ιστορίες για το Βέλγιο που περιέχουν και πληροφορίες off the beaten track:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=113
Τις έχεις κοιτάξει;
ναι τις εχω διαβάσει όλες τις ιστορίες! Μου αρέσει να ακούω προτάσεις και σε ότι αφορά αξιοθέατα έχω ήδη μια καλή εικόνα! Στο θέμα μαγαζιά/μπαρ/ εστιατορια δεν έχω ακόμη! θα συμβουλευτώ εννοείται και TRIPADVISOR !
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.073
Εμένα μου αρεσουν και τα χωριουδάκια τα ήσυχα κ ερημικά και ιδιαίτερα, οπότε αν κάποιος ξέρει να μου προτείνει κάτι μη τουριστικό που δν θα βρω σε οδηγούς δεκτό κι αυτό!
Πήγα στο Mechelen, που δεν το λες τουριστικό και είναι μια χάρα για λίγες ώρες και έχει κάποια πράγματα να δεις. Θα ήθελα να δω και το Aaalst, που είναι στη μέση της διαδρομής από Βρυξέλλες για Γάνδη, αλλά δεν βόλεψε. Αν πάρετε το αργό τρένο κάθε μία ώρα, κάνει στάση εκεί.
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Αν σε βγάλει ο δρόμος προς το Leuven καλό φαγητό έχει στο cafe Universum κοντά στην βιβλιοθήκη στην Herbert Hooverplein. Το σερβις τους όμως είναι αργό και δεν το πολυέχουν με τα Αγγλικά. Προσωπικά μείναμε ικανοποιημένοι με το φαγητο. Παγωτό sto 't Galetje στην Tiensestraat.Αν το συνδυάσεις δε με βάφλα....Άλλο πράμα!

Στη Brugges να περάσετε από το εργαστήριο του David De Graef. Ένας ιδιαίτερος ζωγράφος ως προς τα θέματά του , όμως αρκετά ταλαντούχος και μπορείς να τον δεις και εν ώρα εργασίας...

Η Gant είναι απλά υπέροχη.Να επισκεφτείτε εαν τα καταφέρετε στο κάστρο και να κάνετε βόλτα με τις βάρκες όπως και στην Μπρύζ.

Brussels για φαγητό (εαν θέλετε κατι σε αμερικάνικου τύπου) τότε έξω από το Ευρωκοινοβούλιο στην Place Du Luxemburg στο Fat Boy.

Καλά να περάσετε!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Στη Μπρυζ μας άρεσε πολύ αυτό: http://www.cambrinus.eu/english.htm
Φάγαμε και υπέροχες βάφλες σ'ένα μέρος αλλά απ'ότι είδα άλλαξε τοποθεσία οπότε δεν έχει νόημα να το αναφέρω.Όσο για τις βάφλες οι "Λιέγης" μου φάνηκαν πολύ γλυκές,χίλιες φορές "Βρυξελλών" !!
 

soko42

Member
Μηνύματα
13
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΡΟΑΤΙΑ
Αν σε βγάλει ο δρόμος προς το Leuven καλό φαγητό έχει στο cafe Universum κοντά στην βιβλιοθήκη στην Herbert Hooverplein. Το σερβις τους όμως είναι αργό και δεν το πολυέχουν με τα Αγγλικά. Προσωπικά μείναμε ικανοποιημένοι με το φαγητο. Παγωτό sto 't Galetje στην Tiensestraat.Αν το συνδυάσεις δε με βάφλα....Άλλο πράμα!

Στη Brugges να περάσετε από το εργαστήριο του David De Graef. Ένας ιδιαίτερος ζωγράφος ως προς τα θέματά του , όμως αρκετά ταλαντούχος και μπορείς να τον δεις και εν ώρα εργασίας...

Η Gant είναι απλά υπέροχη.Να επισκεφτείτε εαν τα καταφέρετε στο κάστρο και να κάνετε βόλτα με τις βάρκες όπως και στην Μπρύζ.

Brussels για φαγητό (εαν θέλετε κατι σε αμερικάνικου τύπου) τότε έξω από το Ευρωκοινοβούλιο στην Place Du Luxemburg στο Fat Boy.

Καλά να περάσετε!
Τέτοιες πληροφορίες είναι που θέλω να μαθαίνω!! ΤΙς λεπτομέρειες! Ευχαριστώ! Βόλτα με βάρκα πάντως που είχα κάνει στο Άμστερνταμ, δεν μου είχε αρέσει, ασε που την έκανα αφόύ πρώτα το είχα γυρίσει όλο με το ποδήλατο, και μου φάνηκε πολύ βαρετή! Γι αυτό και είχα ενδοιασμούς για το αν θα κανω στην Μπριζ! Όλοι την προτείνουν βέβαια άρα θα το σκεφτώ... Ευχαριστώ!

Στη Μπρυζ μας άρεσε πολύ αυτό: http://www.cambrinus.eu/english.htm
Φάγαμε και υπέροχες βάφλες σ'ένα μέρος αλλά απ'ότι είδα άλλαξε τοποθεσία οπότε δεν έχει νόημα να το αναφέρω.Όσο για τις βάφλες οι "Λιέγης" μου φάνηκαν πολύ γλυκές,χίλιες φορές "Βρυξελλών" !!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αυτό το cambrinus κάπου το έχω ξαναδεί... μάλλον θα το επισκεφθούμε... Απότι έχω καταλάβει κοστίζει αρκετά το φαγητό εκεί αλλά αξίζει να δοκιμάσουμε κάποια πράγματα....
 
Last edited by a moderator:

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Και μην ξεχάσεις στη κεντρική πλατεία είχε 2 πράσινα σαν καντίνες να πάρεις πατάτες με μαγιονέζα.. :)
 

soko42

Member
Μηνύματα
13
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΡΟΑΤΙΑ
Και μην ξεχάσεις στη κεντρική πλατεία είχε 2 πράσινα σαν καντίνες να πάρεις πατάτες με μαγιονέζα.. :)
ναι τι παιζει με αυτες τις πατατες; ειναι τυπου patafritas ή καμία σχέση; μύδια φάγατε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.977
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom