Αυστραλία Βίζα για δικαίωμα εργασίας μεταξύ Αυστραλίας και Ελλάδας

Eutixia

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Για σας θα ηθελα να μαθω την διαδικασια για να βγαλω βιζα για την αυστραλια και τι χαρτια χρειαζομαι και ποιο ειναι το κοστος. Ειμαι νοσηλευτρια και θελω να παω στην αυστραλια γαι σπουδες και εργασια ταυτοχρονα δεν εχω κανεναν εκει ελπιζω να μην ειναι εμποδιο. Αν καποιος ξερει κατι να επικοινωνήσει μαζι μου. Ευχαριστω :)
 

olympicbird

Member
Μηνύματα
15
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ
Αγαπητή φίλη..

Αν διαβάσεις το άρθρο μου ( στην αρχή αυτής της συζήτησης) ίσως σε βοηθήσει ελπίζοντας να μην απογοητευθείς. Ομως.. στα τυπικά πρώτα, ΔΕΝ έχει κάνει η Ελλάδα.. Και ΜΟΝΟ η Ελλάδα σύμβαση με την Αυστραλία για working holiday visas για νέους μέχρι 30,.. αν δεν κάνω λάθος, ετών..
Αν θέλεις να πας για σπουδές age care στην Αυστραλία είναι εύκολο και για να μην περιμένεις πολύ το κάνεις αφότου έρθεις με τουριστική βίζα. Διάβασε σε παρακαλώ το άρθρο μου για να καταλάβεις τι πρέπει να γνωρίζεις.
Οι σπουδές σου θα κοστίσουν γύρω στα 7000-10000 αναλογα το κολέγιο και τα χρονια (επιπεδο certificate (i-ii-ii) etc. Ως φοιτήτρια μπορείς να εργαστείς μέχρι 20ωρες/εβδομάδα.
Για να μπεις στο κολέγιο χρειάζεσε επίπεδο εξετάσεων αγγλικών IELTS me 5.5 τουλάχιστον.
Για περισσότερα, αν μπορώ να ενημερώσω γράψε μου με σκαιπ ή απο εδώ, και μόλις βρώ χρόνο και διαφορά ώρας :) θα απαντήσω. http://www.travelstories.gr/community/threads/Οδηγός-μιας-ξενιτιάς-›-Απροσάρμοστη-Αυστραλία.48678/
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617

Η μετανάστευση είναι μείζον ζήτημα της εποχής και ειδικά των νέων Ελλήνων που αναζητούν στο εξωτερικό δουλειά, όντας άνεργοι στη χώρα τους.

Η Αυστραλία, η οποία αποτέλεσε μαζί με την Αμερική και τη Γερμανία τις χώρες που επέλεξαν οι Ελληνες, κυρίως μεταπολεμικά, για μια καλύτερη τύχη, δείχνει και τώρα ότι αποτελεί προτίμηση αρκετών, ίσως επειδή υπάρχουν και πολλές συγγένειες εκεί. Όμως, η κατάσταση έχει αλλάξει και η Αυστραλία έχει βάλει πλαφόν εισροής εργατικού δυναμικού. Πλέον, για να δουλέψει κάποιος εκεί χρειάζονται χαρτιά και αυτό καλείται εν μέρει να διευκολυνθεί με την έκδοση βίζας για ορισμένο διάστημα.

Συγκεκριμένα, την ερχόμενη Τετάρτη 14 Μαΐου κατά τη μετάβαση της υπουργού Τουρισμού Όλγας Κεφαλογιάννη στην Αυστραλία, θα υπογραφεί τελικά η διακρατική συμφωνία Ελλάδας - Αυστραλίας για χορήγηση τουριστικής βίζας (θεώρησης) σε άτομα ηλικίας 18 έως 30 ετών και δικαίωμα εργασίας έως ένα χρόνο.

Από ελληνικής πλευράς, τη συμφωνία, στο ομοσπονδιακό κοινοβούλιο, θα υπογράψει η υπουργός Τουρισμού, η οποία φθάνει την προσεχή Δευτέρα 12 Μαΐου στη Μελβούρνη. Από αυστραλιανής πλευράς θα την υπογράψει ο υπουργός Μετανάστευσης Scott Morrison.

Σύμφωνα με το ΑΠΕ/ΜΠΕ, κατά την παραμονή της στη Μελβούρνη η Ελληνία υπουργός θα έχει σημαντικές επαφές με εκπροσώπους μεγάλων ταξιδιωτικών οργανισμών, θα επισκεφθεί το κοινοβούλιο της Βικτώριας για επαφές με τον πρόεδρο της Βουλής και της Γερουσίας και θα συναντηθεί και με τους ομογενείς πολιτικούς.

Επίσης θα έχει συναντήσεις με το προεδρείο της Ελληνικής Κοινότητας, το προεδρείο του Ελληνο-Αυστραλιανού Εμπορικού Επιμελητηρίου HACCI και θα επισκεφθεί και το Ελληνικό Μουσείο της Μελβούρνης όπου αναμένεται να συναντηθεί και με τον πολιτειακό πρωθυπουργό Denis Napthine.

Δημήτρης Μπαλής
πηγή: driveandtravel.gr
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.657
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Συγκεκριμένα, την ερχόμενη Τετάρτη 14 Μαΐου κατά τη μετάβαση της υπουργού Τουρισμού Όλγας Κεφαλογιάννη στην Αυστραλία, θα υπογραφεί τελικά η διακρατική συμφωνία Ελλάδας - Αυστραλίας για χορήγηση τουριστικής βίζας (θεώρησης) σε άτομα ηλικίας 18 έως 30 ετών και δικαίωμα εργασίας έως ένα χρόνο.


Τι είναι αυτό, μήπως εννοεί working holiday visas?
Γιατί έτσι όποως το έγραψε δημιουργεί ελπίδες για πολύ περισσότερα...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Προβλέπω νέο κύμα μετανάστευσης αν ισχύουν τα γραφόμενα. Όλοι ελπίζουν ότι με κάποιο τρόπο θα στεριώσουν μετά το χρόνο.
Εγώ πάλι το παρακάμπτω διότι δεν εμπίπτω στα όρια ηλικίας. Άλλωστε η χώρα μου βγήκε πλέον στις αγορές και μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος. :rolleyes-80:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Από αυτά που έχω ακούσει:

- Ο αριθμός θα είναι πολύ περιορισμένος, κάτι για 500 έχει ακουστεί
- Θα υπάρχουν κριτήρια, δε μπορεί οποιοσδήποτε να έρθει (θέλει 2 χρόνια πανεπιστημιακές σπουδές, IELTS και επιστολή υποστήριξης από την κυβέρνηση της Ελλάδας...)

Αυτά.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Τι ειναι ετουτο?
...επιστολή υποστήριξης από την κυβέρνηση της Ελλάδας...
Δηλαδη,κατι σαν συστατικη επιστολη?...δηλ."ο Νικολαος Μπιχλας ειναι εργατικος,υπευθυνος...κλπ
και σας τον συστηνει η ελληνικη πολιτεια?"
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τι ειναι ετουτο?

Δηλαδη,κατι σαν συστατικη επιστολη?...δηλ."ο Νικολαος Μπιχλας ειναι εργατικος,υπευθυνος...κλπ
και σας τον συστηνει η ελληνικη πολιτεια?"
Το IELTS είναι ένα δίπλωμα επάρκειας της Αγγλικής Γλώσσας. Είναι περίπου στο επίπεδο του proficiency. Το έδωσα και εγώ πριν έρθω να δουλέψω εδώ. Επίσης το ζητάνε και από τους φοιτητές που έρχονται να σπουδάσουν στη Μ.Βρετανία. Για να γίνει αποδεκτό πρέπει να πιάσεις από μια συγκεκριμένη βαθμολογία και πάνω....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.490
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom