Γαλλική Πολυνησία Βίζα - εμβόλια για Γαλλική Πολυνησία

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ξερετε για Γαλ. Πολυνησια αν απαιτειται εκδοση βιζας (οχι οπως για ΗΠΑ), οπως για παραδειγμα θελει εκεινη την τυπικη διαδικασια (που συμπληρωνεις ενα χαρτι) για το Μεξικο, Αγ. Δομηνικο κλπ;

επισης απο ιατρικης πλευρας απαιτουνται τιποτα εμβολια κλπ; (αν κ δεν το νομιζω)

εγω απο οσο εψαξα δεν βρηκα οτι απαιτειται κατι...
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Δεν απαιτείται τίποτε, υπάρχει ειδική σχέση με την Ευρωπαϊκή Ενωση λόγω Γαλλίας. Αλλά για να πας, πρέπει να περάσεις από ΗΠΑ, άρα βίζα Αμερικής.
Εμβόλια δεν χρειάζονται κατά τη γνώμη μου.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
καλα για βιζα ΗΠΑ γνωριζω...παω αρχες Απριλη πρεσβεια
αν κ μπορεις να πας μεσω Χιλης οποτε τα γλυτωνεις...αλλα...αλλου παπα ευαγγελιο αυτο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Παντως καπου βρηκα:
[SIZE=-1]Certificates of inoculations against cholera, yellow fever and the plague are required for visitors arriving from an infected area as defined by the World Health Organization.

αλλα δεν νομιζω να μας αφορα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
παντως μεχρι 3 μηνες δεν θελει βιζα
Citizens of certain countries are exempt from all visa requirements for stays of three months or less. They are citizens of European Union Countries: Germany, ......, Greece, ......., Switzerland and the Vatican.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αλλα απο την αλλη βρηκα οτι θελει να κανεις εμβολια...δεν ξερω...

καποιος να βοηθησει;
κ επισης που τα κανεις αυτα;;;
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Παντως καπου βρηκα:
[SIZE=-1]Certificates of inoculations against cholera, yellow fever and the plague are required for visitors arriving from an infected area as defined by the World Health Organization.
αλλα δεν νομιζω να μας αφορα
Όπως λέει, κάποιες χώρες (όλες νομίζω) ζητάνε απόδειξη των παραπάνω εμβολίων (κίτρινο βιβλιάριο εμβολίων) αν τους τελευταίους μήνες έχεις επισκεφτεί κάποια χώρα που έχει κρούσματα των ασθενειών αυτών (κυρίως Αφρικανικές χώρες). Άρα εσένα δεν σε αφορά.

Νομίζω πως δεν χρειάζεσαι εμβόλια για Γαλλική Πολυνησία (πέρα από αυτά που πρέπει έτσι κι αλλιώς να έχεις κάνει: Ηπατίτιδα Α κ Β, τέτανο, τυφοειδή). Για να είσαι όμως σίγουρος και για να στα κάνουν αν σου λείπουν, απευθύνσου στο υγειονομικό της νομαρχίας. Εγώ εκεί είχα απευθυνθεί για το ταξίδι μου και είχα κάνει 4-5 εμβόλια δωρεάν.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
το εμβόλιο κιτρινου πυρετου γινεται στο Υγειονομικο καθε περιοχης και η διαρκεια του ειναι 10 χρόνια ..
το της χολέρας επισης στο υγειονομικο αλλα εχει επαναληπτικες δόσεις και πρεπει να εχεις κανει την 1 περιπου 2 εβδομαδες πριν την αναχωρηση σου και καθε 6 μηνες πρεπει να κανεις αναμνηστικη δοση για να εχεις ανοσια ...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
βασικα εγω τα τελευταια εμβολια που ειχα κανει (αλλα ουτε θυμαμαι) ηταν το 98 που παρουσιαστηκα στον στρατο...απο τοτε δεν εχω κανει ΤΙΠΟΤΑ
υστερα ειχα κανει κ εκεινα που κανουμε παιδια...μαντου κ κατι τετοια...

για Ηπατίτιδα Α κ Β, τέτανο, τυφοειδη ουτε ξερω αν εχω κανει;

μηπως να παω να κανω ουτως ή αλλως;;;
γιατι ακομα κ αν ειχα κανει το 98 δεν πρεπει ανα 10 χρονια να κανεις;;;;

κ πας υγειονομικο νομαρχιας;;;;
απλα τηλ. κ κλεινω ραντεβου υποθετω...καπως ετσι;
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δεν θυμάμαι να σου πω ποια χριάζονται επαναλήψεις αλλά νομίζω έχουν γραφτεί σε άλλα θέματα (κάνε αναζήτηση τη λέξη εμβόλια και θα το βρεις). Αυτά τα θυμούνται οι γιατρίνες και οι νοσηλεύτριες του forum! :D

Δεν χρειάζεται ραντεβού. Μάθε πια μέρα δέχονται (νομίζω στη νομαρχία που είχα πάει εγώ δέχονταν Τετάρτες) και εμφανίσου. Η μάλλον καλύτερα, κάνε ένα τηλέφωνο πρώτα να βεβαιωθείς, να ξέρουν κι ολας ότι πας και τι θα χρειαστείς (αν χρειαστείς) για να το έχουν. Δεν ξέρω που μένεις και πόσο εξοπλισμένοι θα είναι στη νομαρχία σου
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Θεσσαλονικη μενω
πηρα μολις τηλεφωνο κ μου ειπαν οτι για Γαλ. Πολυνησια οπως και για αλλα τουριστικα ανεπτυγμενα μερη ακομα κ εκει, δεν υπαρχει κατι...δηλαδη δεν εχουν να προτεινουν να κανεις καποιο εμβολιο....δεν χρειαζεται ας πουμε...μου ειπαν οτι πρεπει να εχεις κανει τα βασικα εμβολια, οπως αυτα που ειπες κ εσυ Ηπατίτιδα Α κ Β, τέτανο, τα οποια ομως δεν τα κανουν αυτοι...
τα κανουν τα ασφαλιστικα ταμεια του καθενος. δηλαδη πας σε γιατρο στα γραφει κ μετα τα κανεις...για Ηπατίτιδα Α πληρωνεις συμμετοχη, αλλα γαι τα αλλα δυο ειναι δωρεαν μεσω του προγραμματος εμβολιασμου...

ΥΓ στην νομαρχια πηρα στο γρ. ταξιδιων...εχουν γραφειο ταξιδιωτικης ιατρικης...(επαθα σοκ ! !..δεν το περιμενα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom