Λιθουανία Βίλνιους

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Την διάβασα πολύ ωραία ιστορια . Τα έβαλα όλα που βρήκα σε word και κάνω τις αλλαγές μου!! 3 μέρες θα είμαι εκεί και είμαι ακόμα λίγο χαμένη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
ήθελα να μάθω αν τα αξιοθέατα είναι σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους και αν θα μπορώ να πηγαίνω με τα πόδια? από ότι είδα είναι μικρή πρωτεύουσα άρα το hop on hop off πρέπει να είναι αχρείαστο?
θα πάω μια μέρα σίγουρα στο τρακαι. καλύτερα πρωι? ή απόγευμα? τι θεωρείτε ότι δεν πρέπει να χάσω με τίποτα?
Είναι κοντά μεταξύ τους, δε χρειάζεται hop on hop off, άλλωστε το απλό εισιτήριο ΜΜΜ είναι πολύ φθηνό.
Αν πας τώρα καλοκαίρι πήγαινε καλύτερα πρωί ή τουλάχιστον πριν το απόγευμα, γιατί ο καιρός έχει μια τάση να συννεφιάζει και να βρέχει τις απογευματινές ώρες.
Nα επισκεφτείς και το Πανεπιστήμιο του Βίλνιους.

Ευχαριστώ πολύ! Θα δω και αυτό το ξενοδοχείο! Από αεροδρόμιο για κέντρο αν είδα καλά έχει και λεωφορεία ?
Αν πάρεις λεωφορείο απ' το αεροδρόμιο και έχεις βαλίτσα χτύπα και ένα εισιτήριο για τη βαλίτσα. Μου έτυχε παλιότερα έλεγχος από μια Λιθουανέζα ελέγκτρια και σε άπταιστα λιθουανικά μου ζητούσε εισιτήριο για τη βαλίτσα γιατί υπερέβαινε κάποιες διαστάσεις.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Είναι κοντά μεταξύ τους, δε χρειάζεται hop on hop off, άλλωστε το απλό εισιτήριο ΜΜΜ είναι πολύ φθηνό.
Αν πας τώρα καλοκαίρι πήγαινε καλύτερα πρωί ή τουλάχιστον πριν το απόγευμα, γιατί ο καιρός έχει μια τάση να συννεφιάζει και να βρέχει τις απογευματινές ώρες.
Nα επισκεφτείς και το Πανεπιστήμιο του Βίλνιους.


Αν πάρεις λεωφορείο απ' το αεροδρόμιο και έχεις βαλίτσα χτύπα και ένα εισιτήριο για τη βαλίτσα. Μου έτυχε παλιότερα έλεγχος από μια Λιθουανέζα ελέγκτρια και σε άπταιστα λιθουανικά μου ζητούσε εισιτήριο για τη βαλίτσα γιατί υπερέβαινε κάποιες διαστάσεις.
Εισιτήριο για την βαλιτσα? ! Στο Πανεπιστήμιο λέω να πάω. Το ιδανικό για μένα είναι να τα γυρίσω όλα με τα πόδια..απο το ξενοδοχείο comfort lt πως σας φαίνεται από θέμα αποατασης?
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Ευχαριστώ πολύ! Θα δω και αυτό το ξενοδοχείο! Από αεροδρόμιο για κέντρο αν είδα καλά έχει και λεωφορεία ?
Θα βάλω και αυτό το εστιατόριο στη λίστα. Για τρακαι καλύτερα πρωί ή απόγευμα?
Εχει και τραινο απο το αεροδρομιο στην πολη. Με κοστος 0,70€. Ο σταθμος ειναι στα 150 μετρα αριστερα σου οπως θα βγεις απο το αεροδρομιο. Εισιτηριο βγαζεις μεσα στο τραινο απο εισπρακτορα που περνα απο τα βαγονια. Ο σταθμος στην πολη ειναι περιπου στα 200 μετρα απο το ιστορικο κεντρο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εισιτήριο για την βαλιτσα?
A passenger, who marked an additional single use (full price) ticket, purchased from a driver, can carry:
44.2. a hand baggage unit, the dimensions of which exceed 60x40x20cm or the total of the dimensions of which exceed 120 cm; however, it cannot hinder passengers, be bulky, stain the seats of bus/trolleybus or passenger clothing. (http://www.vilniustransport.lt/en/pages/rules)

απο το ξενοδοχείο comfort lt πως σας φαίνεται από θέμα αποατασης?
Είναι κοντά στο σταθμό λεωφορείων/τρένου και κοντά στην παλιά πόλη άρα πολύ βολικό για μετακινήσεις από/προς αεροδρόμιο, Τρακάι, Κάουνας ή Ρίγα. Απλά δε μένεις μέσα στην παλιά πόλη οπότε δεν είναι τόσο γραφικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Την διάβασα πολύ ωραία ιστορια . Τα έβαλα όλα που βρήκα σε word και κάνω τις αλλαγές μου!! 3 μέρες θα είμαι εκεί και είμαι ακόμα λίγο χαμένη.
Αν ψαξεις καλα αυτη τη σελιδα του γραφειου τουρισμου της πολης θα βρεις ο,τι πληροφορια χρειαζεσαι για το τι να δεις και μαλιστα με ετοιμες διαδρομες που εχει υπολογιστει ο χρονος, αναλογα με τα ενδιαφεροντα σου. Τη βρηκα τρομερα οργανωμενη. http://www.vilnius-tourism.lt/en/what-to-see/routes/
Στην ενοτητα αυτη θα βρεις που θα φας παραδοσιακη κουζινα http://www.vilnius-tourism.lt/en/what-to-see/routes/lithuanian-food-beer-in-vilnius/
Μου εκανε εντυπωση το νεο φαινομενο: η οργανωση τουρ στα σημεια που γυριστηκε η σειρα Chernobyl. Η επισημη σελιδα που παρεθεσα εχει τα σημεια ωστε να παει καποιος και μονος του, ενω τα τουριστικα γραφεια κοστολογουν τον περιπατο στα 39 ευρω. Η επισκεψη στο πυρηνικο εργοστασιο της Ιγκναλινα στα 100 ευρω. Αρπαχτες απο τις λιγες...

ευχαριστώ πάρα πολύ. hop on hop off πηρες για 24 ώρες?
Σκεψου οτι με 15 ευρω για το hop on hop off μπορεις να παρεις 15 λεωφορεια η 5 διαδρομες με ταξι (αν ειστε 2 ατομα και μοιραζεστε το ποσο, τοτε 10 διαδρομες με ταξι) σε ενα 24 ωρο. Συμφερει να παιρνεις ταξι ολη μερα με τα ιδια λεφτα.
 
Last edited by a moderator:

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
καλημέρα, σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!
θα κοιτάξω την σελίδα!! ναι έχεις δίκαιο , απέρριψα την ιδέα του Hop on . το πυρηνκο εργοστάσιο ε? δεν νομίζω να πάω .μου φάνηκε μακρυα. . 3 μέρες έχω και σκέφτομαι μόνο για το τρακαι για εκδρομή. το ταξί το κανονικό είναι πάλι οικονομικό? ή μονο αυτά που είναι uber?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
το ταξί το κανονικό είναι πάλι οικονομικό? ή μονο αυτά που είναι uber?
Το uber οπου υπαρχει το προτιμω οχι μονο γιατι ειναι πιο οικονομικο και δεν χρεωνει εξτρα το βραδυ, αλλα γιατι προσφερει εξτρα ασφαλεια και η κρατηση οχηματος με την εφαρμογη ειναι πιο αμεση σε σχεση με το τηλεφωνο.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ευχαριστώ , δεν έχω χρησιοποιήσει ποτέ αλλά σε αυτό το ταξίδι μάλλον θα είναι απαραίτητο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
@tinkerbell24 επεστρεψα απο Βιλνιους, την πιο ενδιαφερουσα πρωτευουσα απο τις τρεις της Βαλτκης.
Το uber απο τον σταθμο στο κεντρο κοστιζει 2,5 ευρω. Αν μεινεις κεντρο δεν χρειαζεται να παρεις ταξι για πουθενα ισως. Η συγκοινωνια σε καλυπτει και ειναι τακτικη και παμφθηνη αν απομακρυνθεις αρκετα, δεδομενου οτι το ιστορικο κεντρο ειναι τ ε ρ α σ τ ι ο. Παρολα αυτα με 2 ευρω μπορεις να επιστρεψεις βραδυ απο παντου στο ξενοδοχειο σου. Φυσικα και προτεινω διαμονη καπου κοντα στην Pilies κι οχι μακρια απο το κεντρο.
Για την επισκεψη στο πανεπιστημιο θα πρεπει να κλεισεις τουρ που οργανωνει το πανεπιστημιο στη σελιδα του. Κοστος 8 ευρω, αλλα φοιτητικο 2 ευρω. Μπορει να σε ταλαιπωρησει να βρεις γκρουπ αν δεν ειστε ηδη 4 ατομα αλλα με μειλ σε βαζουν σε ενα διαθεσιμο αν επιμεινεις.
Το Παλατι του Μεγαλου Δουκα με προβληματισε. Ενω ειναι τεραστιο, τα εκθεματα ειναι πολυ φτωχα. Και απο την αλλη εκαναν μια τροαμκτικα σοβαρη δουλεια σε επιπεδο τεκμηριωσης με παρα πολλα και μεγαλα κειμενα που αν τα διαβασεις αποκτας πληρη εικονα για την εποχη. Παρα πολλα ομως. Δηλαδη τελειωνοντας τις 4 διαδρομες εχεις διαβασει ενα σοβαρο ιστορικο βιβλιο 50 σελιδων για την ιστορια της εποχης. Πανοραμα της πολης στον 6ο οροφο , τρομερο. Εγω μετα τη δευτερη διαδρομη ζαλιστηκα απο το διαβασμα και δεν ολοκληρωσα και τις 4, ηταν αδυνατον. Επειδη επελεξα να πληρωσω και τις 4, μπορεις να διαλεξεις να πας λιγοτερες και να χρεωθεις λιγοτερο.

Το φαι γενικα ηταν βαρυ αλλα πολυ ωραιο.
Στο Dziugas για τυρια τα οποια τα ετοιμαζουν και σε πιατο με κρασι για αμεση καταναλωση αλλα και ο,τι αλλο δοκιμασεις ηταν απιστευτα γευστικο https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...iews-Cafe_Dziugas-Vilnius_Vilnius_County.html
Τα καλυτερα γευματα ηταν στο Etno Dvaras και το Aline Leiciai στην Εβραικη συνοικια. Και στα δυο μπορει να βρεις ουρες αλλα σε 10 λεπτα σου βρισκουν τραπεζι.
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ews-Aline_Leiciai-Vilnius_Vilnius_County.html
Στην Uzupis το Prie Angelo για τη φοβερη διακοσμηση και μια χαρα φαγητο https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...views-Prie_Angelo-Vilnius_Vilnius_County.html
Πιο πανω καποιος ανφερε το Snekutis. Το πιο ανοστο φαγητο του 4ημερου και στο πιο ατημελητο περιβαλλον. Το οτι ειναι 10% φτηνοτερο απο τα παραπανω ηδη φτηνα εστιατορια δεν το κανει καλο επιχειρημα, μπορει να τρωει κανεις καλομαγειρεμενο φαγητο με 1 ευρω παραπανω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom