Βίτσι I

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Πολύ ξεχωριστή αφήγηση, της άξιζε η (δεύτερη) λεπτομερής ανάγνωση .
Καθαρή και σημερινή ματιά σε ιστορίες ανθρώπων και τόπων κοινών και πολύπαθων.

( Τη συνόδεψα και με λίγο ξινόμαυρο - στην υγειά του συγγραφέα)
Ευχαριστώ στην υγειά σου επίσης! Αν έχω προσέξει καλά είσαι από την Βέροια. Ένας κλάδος της οικογένειας Καφφέ ζει εκεί από χρόνια. Νομίζω ότι και ο γνωστός ποδοσφαιριστής προέρχεται από την ίδια οικογένεια.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ναι, ζω στη Βέροια ( ερωτικός μετανάστης...)
Ο Παντελής Καφές πιθανότατα είναι γόνος αυτής της οικογένειας ( είναι και κοκκινοτρίχης εξάλλου)
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Νατάσα ευχαριστώ, που είσαι εσύ?
Στοιχεία από τη δράση του Δημήτρη Καφφέ ή Καφέ όπως σωστά συμπληρώνεις αναφέρονται στο αυτοβιογραφικο βιβλίο του Καπετάν Αμύντα. Που αλλού έχεις βρει βιογραφικό με ενδιαφέρει ΠΟΛΥ!
Οι πληροφορίες που μεταφέρω εγώ εδώ προέρχονται όλες από προσωπικές συνεντεύξεις στη περίοδο 2000-2004.
Πολλά στοιχεία τα έχω παραλειψει για να μη φορτώσω την ιστορία, επίσης κάποια (ελάχιστα) έχουν παραποιηθεί επιτηδες (π.χ το όνομα το πραγματικό του πατέρα του Καφφέ δεν είναι αυτό που αναφέρεται).
Το βιογραφικό το διάβασα στον δεύτερο τόμο "'Επεσαν για τη ζωή" που αναφέρει μάλιστα ότι πριν την εκτέλεση του ο πρόεδρος του χωριού, κάποιοι συγγενείς τον παρακάλεσαν να κάνει δήλωση μετάνοιας, αυτός αρνήθηκε επίμονα και στάθηκε μπροστά στο εκτελεστικό απόσπασμα παλικάρι. Επειδή αυτήν την περίοδο διαβάζω ξανά για τον ΔΣΕ και την περίοδο '40-'49 , έχει έρθει στα χέρια μου ένας εξαιρετικός ιστορικός ταξιδιωτικός οδηγός " Στα βήματα του ΔΣΕ" με χάρτες, την πορεία του ΔΣΕ και του αστικού στρατού, την αναλυτική περιγραφή των μαχών, με τα σημεία που ήταν τα νοσοκομεία κα. Αφορά τον Γράμμο και θα ακολουθήσει και ξεχωριστή δουλειά για το Βίτσι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Σε ευχαριστώ, θα ψάξω να βρω το ''έπεσαν για τη ζωή''. Μήπως θυμάσαι να μου πεις όνομα του συγγραφέα?
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Σε ευχαριστώ, θα ψάξω να βρω το ''έπεσαν για τη ζωή''. Μήπως θυμάσαι να μου πεις όνομα του συγγραφέα?
Είναι έκδοση της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ αν δεν καταφέρεις να τα βρεις μπορώ να σου κάνω μία αντιγραφή σε όλους τους Καφφέδες που συμπεριλαμβάνει το βιβλίο με τα βιογραφικά τους μην φανταστείς ότι είναι μεγάλα και να σου τα στείλω με mail. O καπετάν Αμύντας αν θυμάμαι καλά είναι ο διοικητής του ΔΣΕ της ταξιαρχίας του Καιμακτσαλάν μετα την αναδιάρθρωση; Η αυτοβιογραφία του τι εκδόσεις είναι;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Έρση ευχαριστώ, χωρίς τη δική σου ανταπόκριση δεν θα είχα συνεχίσει την πρώτη μου ιστορία στο φόρουμ, που για μένα ήταν ταξιδιωτική από την αρχή έως το τέλος.
Θα ηταν πολυ μεγαλο κριμα αν δεν ειχες ξεκινησει να τη γραφεις.

Μερικοί τόποι έχουν μια ιστορία πάνω τους που δεν είναι καθόλου εύκολο να τη μάθεις. Αναφέρομαι κυρίως στην ατομική ιστορία των ανθρώπων οι οποίοι βρέθηκαν στην πλευρά των χαμένων και που υπέφεραν απίστευτα, αλλά κυρίως αμίλητα και η οποία ιστορία τους πολύ σπάνια ειπώνεται και ακόμη πιο σπάνια καταγράφεται.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Είναι έκδοση της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ αν δεν καταφέρεις να τα βρεις μπορώ να σου κάνω μία αντιγραφή σε όλους τους Καφφέδες που συμπεριλαμβάνει το βιβλίο με τα βιογραφικά τους μην φανταστείς ότι είναι μεγάλα και να σου τα στείλω με mail. O καπετάν Αμύντας αν θυμάμαι καλά είναι ο διοικητής του ΔΣΕ της ταξιαρχίας του Καιμακτσαλάν μετα την αναδιάρθρωση; Η αυτοβιογραφία του τι εκδόσεις είναι;
Ναι αυτός είναι, πέθανε στη Βέροια νομίζω πριν 15 χρόνια περίπου. Το βιβλίο του ειναι αυτοέκδοση (νομίζω από τον ''Βάνια'' πρέπει να το ελεγξω). Θα σου στείλω μειλ με το μειλ μου!
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Ναι αυτός είναι, πέθανε στη Βέροια νομίζω πριν 15 χρόνια περίπου. Το βιβλίο του ειναι αυτοέκδοση (νομίζω από τον ''Βάνια'' πρέπει να το ελεγξω). Θα σου στείλω μειλ με το μειλ μου!
Οκ!!!! Καλό βράδυ. Πάω να σκαρφαλώσω στο Κάμενικ.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Διάβασα και ξαναδιάβασα και γω αυτήν την τόσο ιδιαίτερη αφήγηση. Άνθρωποι και τόποι δεμένοι με την ίδια τραγική ιστορία. Να είσαι καλά.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έχω να ανέβω στο Βιτσι 20 χρόνια....
Ωραία αφήγηση!!!! Μπράβο. -
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom