Εσθονία Λεττονία Βαλτική. Ταλίν ή Ρίγα

fcandreas

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Γεια σας παιδιά. Σκέφτομαι να κλείσω ένα ταξιδάκι τον Ιούλιο για Ρίγα ή Ταλίν. Να πω την αλήθεια Ρίγα θα προτιμούσα να πάω αλλά απ ότι βλέπω δεν υπάρχει απευθείας πτήση από Αθήνα. Και η aegean μέσω Φρανκφούρτης πάει με Lufthansa και τα εισιτήρια είναι λίγο ακριβούτσικα 260-270 ευρώ. ίσως μια εναλλακτική είναι με ryanair αθήνα-μιλάνο και μετά πάλι με ryanair μιλάνο-ρίγα.
Για την Ταλίν έχει πολύ καλή προσφορά η Aegean που ισχύει μέχρι αύριο Αθήνα-Ταλίν 90 ευρώ.
Διάρκεια ταξιδιού 6-7 μέρες, είμαι 27 χρονων και ίσως ταξιδέψω μόνος ίσως και με παρέα αν ψήσω κανέναν φίλο μου:)
Ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς από τώρα για το καλοκαίρι αλλά η προσφορά της aegean με τα 90 ευρώ τελειώνει αύριο. Αν μπορούσα θα πήγαινα και στις 2 πόλεις αλλά έχω να πάω και μια Ουκρανία τον Μάρτιο :D
Εσείς τι θα επιλάγατε και γιατί; :)
 

Ftero

Member
Μηνύματα
18
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία-Μαυροβούνιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Θεωρώ οτι 6-7 μέρες για ταλίν ή ρίγα είναι πολλές εκτός αν τις χρησιμοποιήσεις σαν ορμητήριο για εκδρομές σε όλη τη χώρα.Οι βαλτικές είναι φθηνές και άνετα συνδυάζονται όλες μαζί είτε σε ελσίνκι -ταλίν και ρίγα-βίλνιους.
Όσο για φθηνά αεροπορικά μπορείς να δεις και το ρίγα-βερολίνο-αθήνα με ryan.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Κι εγω θα προτεινα να πας και στα δυο. Το Ταλιν ειναι ονειρεμενο, αλλα οχι για πανω απο 2-3 μερες. Η lux express εχει αρκετα φθηνα εισητηρια μεταξυ των χωρων της βαλτικης. Με 20 ευρω μπορεις να πας και να ερθεις στη ριγα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Επαναφέρω το θέμα με το ερώτημα: Ανάμεσα στις τρεις πόλεις τις Βαλτικής θα διαλέξω δύο. Σκέφτομαι να αφιερώσω περισσότερες μέρες στη Ρίγα.
Μεταξύ Ταλίν και Βίλνιους, ποιά πόλη να επιλέξω συμπληρωματικά;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αφιέρωσε πιο πολλές στο Βίλνιους και επέλεξε συμπληρωματικά τη Ρίγα. Ή το Ταλίν και συμπληρωματικά τη Ρίγα. Βασικά η Ρίγα παίζει πάντα στα συμπληρωματικά των Βαλτικών.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Όσες ιστοριες διάβασα, αναφέρουν ότι το Ταλίν είναι πολύ μικρό και εξαντλείται σε μια μέρα. Αρα μάλλον το Ταλιν θα ήταν το συμπλήρωμα...
Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ των δυο συνδυασμών:Ρίγα - Ταλίν ή Ρίγα- Βίλνιους.
Επίσης, 1.5 μέρα στο Βίλνιους φτάνει; Η πρόθεσή μου είναι να δώσω πιο πολύ χρόνο στη Ρίγα σε κάθε περίπτωση.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Εγώ θα προτιμούσα το Ταλίν από το Βίλνιους, αν ήταν να διαλέξω 1 από τα 2. Στο Βίλνιους 1 ημέρα ολόκληρη φτάνει να δεις τα βασικά και μισή ημέρα να πας στο τρακαι που αξίζει. Αν θέλεις να δεις και λίγο Κάουνας βάλε ακόμα μισή ημέρα σε συνέχεια του Τρακάι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
To Βίλνιους έχει μία από τις μεγαλύτερες σε έκταση διατηρημένες παλιές πόλεις στην Ευρώπη και σίγουρα δεν τη βλέπεις σε μια μέρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Αν ειναι ετσι, τοτε καλυτερα Βιλνιους-Ριγα. Δε θελω να βρεθω να εχω κλεισει πολυ χρονο σε μια πολη που δεν εχεις τι να δεις μετα απο λιγες ωρες, αν φανταζομαι σωστα οτι ειναι ετσι το Ταλιν.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το Ταλίν σαν ομορφιά μου άρεσε περισσότερο από τις άλλες δύο αλλά εξαντλείται σε μία μέρα το πολύ. Θα πρότεινα λοιπόν, σύμφωνα με αυτά που λες, να μοιράσεις μεταξύ Ρίγα και Βίλνιους. Στην πρώτη αξίζει να προσθέσεις Sigulda και στη δεύτερη Trakai και ίσως Kaunas.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν ειναι ετσι, τοτε καλυτερα Βιλνιους-Ριγα. Δε θελω να βρεθω να εχω κλεισει πολυ χρονο σε μια πολη που δεν εχεις τι να δεις μετα απο λιγες ωρες, αν φανταζομαι σωστα οτι ειναι ετσι το Ταλιν.
H Λιθουανία έχει και αρκετά ακόμη μέρη να δεις εκτός από το Βίλνιους. Θα την έκανα αυτοτελές ταξίδι 4-5 ημερών για τα βασικά. Το Ταλίν πάλι, είναι πιο μικρό, αλλά δεν είναι και κούτσικο. Έχει αρκετά πράγματα να δεις και να κάνεις, ενώ είναι και πιο "εντυπωσιακό" στο μάτι, έχοντας περισσότερο χανσεατικό στυλ σε αντίθεση με το μπαρόκ Βίλνιους (και άρα καλύτερα να προηγηθεί).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
H Λιθουανία έχει και αρκετά ακόμη μέρη να δεις εκτός από το Βίλνιους. Θα την έκανα αυτοτελές ταξίδι 4-5 ημερών για τα βασικά. Το Ταλίν πάλι, είναι πιο μικρό, αλλά δεν είναι και κούτσικο. Έχει αρκετά πράγματα να δεις και να κάνεις, ενώ είναι και πιο "εντυπωσιακό" στο μάτι, έχοντας περισσότερο χανσεατικό στυλ σε αντίθεση με το μπαρόκ Βίλνιους (και άρα καλύτερα να προηγηθεί).
Αν το Ταλιν δεν ειναι υπερβολικα μικρο για 1,5 μερα που θελω να διαθεσω, και η Λιθουανια ειναι πολυ μεγαλη για μικρη επισκεψη, τοτε ας το προτιμησω.
Υπαρχει και το δεδομενο οτι το Βιλνιους δεν ειναι τοσο απομονωμενο πλεον απο την Ελλαδα οσο ηταν, οποτε αν γεμιζει αυτονομο ταξιδι, ας μεινει για αργοτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom