Ισπανία Βαρκελωνη Προτασεις

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Γεια σας,μολις εκλεισα με τα φιλαρακια μου για τον Απριλιο να παμε Βαρκελωνη, εχετε να μου προτεινετε καποιο ξενοδοχειο σε καλη τιμη και φυσικα οποιες προτασεις για το τι να κανω οπωσδηποτε και το τι να αποφυγω. θα παμε για 4 ημερες θελω να σημειωσω.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!! :D
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
πανω στη μπλε λεξη Βαρκελωνη, σου εμφανιζονται πολλες ιστοριες για τη Βαρκελωνη:)

ριξε και εκει μια ματια....

Καλα να περασετε!!
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Όταν είχα πάει έμεινα στο Hotel Regina. Δεν είναι από τα οικονομικότερα αλλά είναι πολύ καλό και πολύ κεντρικό. Για Απρίλιο έχει νομίζω πιο normal τιμές, από 1η Μαΐου τις ανεβάζει.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
καλές περιπτώσεις για διαμονή στη Βαρκελώνη, είναι οι παρακάτω. Σε ασφαλή και κεντρικότατη περιοχή:

1. Boutique Barcelona Bed and Breakfast
Booking.com: hotel Boutique Barcelona Bed and Breakfast, Barcelona, Spain - 42 Guest reviews. Book your hotel now!

2. 987 Barcelona Hotel
Booking.com: 987 Barcelona Hotel, Barcelona, Spain - 124 Guest reviews. Book your hotel now!

3. Hotel Curious
Booking.com: Hotel Curious, Barcelona, Spain - 218 Guest reviews. Book your hotel now!

Στο πιο κεντρικό σημείο, (κάτι σαν τη δική μας Πλατεία Συντάγματος) αν δεν έχεις απαιτήσεις από τα δωμάτια δες εδώ:

4. Hotel Medium Monegal
Booking.com: Hotel Medium Monegal, Barcelona, Spain - 488 Guest reviews. Book your hotel now!

5. Hotel Continental Barcelona
Booking.com: Hotel Continental Barcelona, Barcelona, Spain - 210 Guest reviews. Book your hotel now!

Γενικά ψάξε για ξενοδοείοα γύρω από την Placa Catalunya και τη Rambla de Catalunya, απέφυγε την περιοχή El Raval.
 
Last edited by a moderator:

ergotelis

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σομαλία
Επίσης φτηνό το Paseo de Gracia σε πολύ κεντρικό δρόμο κοντά σε όλα τα σημαντικά, με χαμηλή τιμή, αλλά 1* μόνο (δεν είχε ψυγειάκι στο δωμάτιο)...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σας,μολις εκλεισα με τα φιλαρακια μου για τον Απριλιο να παμε Βαρκελωνη, εχετε να μου προτεινετε καποιο ξενοδοχειο σε καλη τιμη και φυσικα οποιες προτασεις για το τι να κανω οπωσδηποτε και το τι να αποφυγω. θα παμε για 4 ημερες θελω να σημειωσω.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!! :D
Έχουμε ταξιδιωτικό οδηγό για τη Βαρκελώνη, τον είδες;

Βαρκελώνη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Σίγουρα να πας στην La Sagrada Familia εχει στάση μετρό που σε βγάζει κατευθείαν έξω από το μνημείο. Είναι η μεγαλύτερη καθολική εκκλησία εκτός του Βατικανού και είναι must της Βαρκελώνης. Άμα σου αρέσει η τέχνη και ο πολιτισμός να επισκεφτείς σίγουρα το Casa Balta. Το σπίτι του αρχιτέκτονα της La Sagrada Familia. Μιλάμε για επιβλητικό κτήριο. Για το εσωτερικό του δεν μπορώ να σου μιλήσω γιατί δεν το επισκέφτηκα. ο δρόμος Ra Lambla είναι πανέμορφος έχει όλους τους καλλητέχους του δρόμου εκεί μαζεμένους καθώς και μαγαζιά πάνω στον πεζόδρομο που πουλάνε λουλούδια.. Απλά αν πας εκεί μία μικρή προσοχή στα πραγματά σου από ότι μας είπαν δεν είναι και πολύ καλόφημος δρόμος. Το άγαλμα του Κολόμβου είναι πολύ όμορφο το οποίο είναι καθώς περπατάς την Ra Lambla και ο δρόμος τελειώνει στο αριστερό σου χέρι είναι το άγαλμα.. Επίσης εγώ πήγα στο CampNou γήπεδο της Βαρκελώνης. Δεν είναι τίποτα άλλο παρά το γήπεδο που παίζει η εν λόγω ομάδα και έχει και ένα μουσείο με μετάλια κύπελα. Επίσης δεν πρόκειτε να μην πας Βαρκελώνη και να μην επισκεφτείς το Rarc de La Guittella. Δυστυχώς δεν πήγα για να σου πω που είναι αλλά είναι από τα ποιο must μέρη της Βαρκελώνης. Αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα. Αν έχεις κάποια απορία ή ερώτηση πες μου OK??? ελπίζω να βοήθησα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
θα σου προτεινω να ΜΗΝ πας στο ενυδρειο .
Να πας και σε εκδρομες εκτος, οπως το Φιγκερες, που εχει το μουσειο Νταλι, αν σε ενδιαφερει φυσικα.
Και μουσειο Μιρο κ Πικασσο έχει η Βαρκελωνη.Αν εισαι φιλος της τεχνης.

Να ξερεις οτι υπαρχουν φτηνα μενου και νοστιμα καθε μεσημερι . Επισης, και οι συγκοινωνιες ειναι φτηνες.
Και ο,τι το εχει φτιαξει ο Γκαουντι, να πας να το δεις
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σίγουρα να πας στην La Sagrada Familia εχει στάση μετρό που σε βγάζει κατευθείαν έξω από το μνημείο. Είναι η μεγαλύτερη καθολική εκκλησία εκτός του Βατικανού και είναι must της Βαρκελώνης. Άμα σου αρέσει η τέχνη και ο πολιτισμός να επισκεφτείς σίγουρα το Casa Balta. Το σπίτι του αρχιτέκτονα της La Sagrada Familia. Μιλάμε για επιβλητικό κτήριο. Για το εσωτερικό του δεν μπορώ να σου μιλήσω γιατί δεν το επισκέφτηκα. ο δρόμος Ra Lambla είναι πανέμορφος έχει όλους τους καλλητέχους του δρόμου εκεί μαζεμένους καθώς και μαγαζιά πάνω στον πεζόδρομο που πουλάνε λουλούδια.. Απλά αν πας εκεί μία μικρή προσοχή στα πραγματά σου από ότι μας είπαν δεν είναι και πολύ καλόφημος δρόμος. Το άγαλμα του Κολόμβου είναι πολύ όμορφο το οποίο είναι καθώς περπατάς την Ra Lambla και ο δρόμος τελειώνει στο αριστερό σου χέρι είναι το άγαλμα.. Επίσης εγώ πήγα στο CampNou γήπεδο της Βαρκελώνης. Δεν είναι τίποτα άλλο παρά το γήπεδο που παίζει η εν λόγω ομάδα και έχει και ένα μουσείο με μετάλια κύπελα. Επίσης δεν πρόκειτε να μην πας Βαρκελώνη και να μην επισκεφτείς το Rarc de La Guittella. Δυστυχώς δεν πήγα για να σου πω που είναι αλλά είναι από τα ποιο must μέρη της Βαρκελώνης. Αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα. Αν έχεις κάποια απορία ή ερώτηση πες μου OK??? ελπίζω να βοήθησα.

Μερικές διορθώσεις για να μπορούν να καταλάβουν και να ψάξουν καλύτερα αυτοί που ενδιαφέρονται. :D

Casa Batllo (σπίτι του Battlo). Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού ήταν ο Josep Batllo και ανέθεσε στο Gaudi την ανακαίνιση του σπιτιού του.

La Rampla - ο πιο γνωστός και τουριστικός δρόμος της Βαρκελώνης

Parc de la Ciutadella - Πάρκο στο κέντρο της πόλης, μέσα στο οποίο υπάρχει και ζωολογικός κήπος.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom