Ισπανία Βαρκελώνη: Τips και προτασεις!!!

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
το φιγκέρες, δηλαδη το μουσείο του Νταλί, ξεχωριστή εμπειρία.
Αν και δεν ημουν φιλος του Νταλί, το επισκέφτηκα πιο πολυ απο ταξιδιωτική υποχρέωση!:haha:

αλλά μπορώ να πω οτι με εντυπωσίασε.
δεν περιμενα τέτοια πλούσια φαντασία απο εναν καλλιτέχνη.
εκει που σταματάει η λογική στην τέχνη αρχίζει ο νταλί με τις δημιουργίες του...
και αξίζει πολύ ο νταλί ως σχεδιαστής κοσμημάτων, κάτι που αγνοείται απο τους περισσότερους οταν αναφέρονται στον νταλί!

αυτά τηλεγραφικά!

Υ.Γ.: η Βαρκελώνη σε καμία περίπτωση δεν ειναι υπερεκτιμημένη πόλη σε σχέση με άλλες ευρωπαικές μεγαλουπόλεις!
Αυτο σημαινει Σουρεαλισμος, Θανο μου!!!! Περα απο την πραγματικοτητα!!:clap::clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Υ.Γ.: η Βαρκελώνη σε καμία περίπτωση δεν ειναι υπερεκτιμημένη πόλη σε σχέση με άλλες ευρωπαικές μεγαλουπόλεις!
Με ενδιαφέρον διάβασα την αποψή σου περί Βαρκελώνης...και καλοπροαίρετα ρωτάω... έχεις μέτρο σύγκρισης? Σε ποιές άλλες ευρωπαικές μεγαλουπόλεις έχεις πάει και θεωρείς ότι η Βαρκελώνη δεν είναι υπερεκτιμημένη? Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου για τις υπέροχες φοντάνες που χορεύουν και το απαράμιλλο ice bar αλλά μήπως πρέπει να σοβαρευτούμε λίγο και να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους? Η πόλη ασφαλώς και είναι ωραία αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας... από που κι ως που μπορεί να συγκριθεί με το Παρίσι, το Λονδίνο, την Μαδρίτη, την Βιέννη, την Ρώμη , την Φλωρεντία, το Αμστερνταμ, το Βερολίνο... Ποιός είναι ο πολιτιστικός πλούτος που έχει? το γήπεδο της Barcelona ή η παιδική χαρά της Rambla...

Είπαμε πρωτεύουσα είναι μια... ότι και να κάνει η παραδουλεύτρα, κυρά δεν θα γίνει ποτέ... απολαύστε την μετριότητα σας και αφήστε σε εμάς τους άσχετους μας το δικαίωμα να διαφωνούμε...

Υ.Γ. Ασφαλώς όποιος τρελλαίνεται για την υπερεκτιμημένη Βαρκελώνη τρελλαίνεται και για τον υπερεκτιμημένο Νταλί... πως ταιριάζουν ορισμένα πράγματα...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Υ.Γ. Ασφαλώς όποιος τρελλαίνεται για την υπερεκτιμημένη Βαρκελώνη τρελλαίνεται και για τον υπερεκτιμημένο Νταλί... πως ταιριάζουν ορισμένα πράγματα...
πεστα!!! ετσι μπραβο να μπαινουν τα πραγματα σε μια σειρα!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ποια ραμπλα και ποιος νταλι?

εγω ενα ξερω! ότι τετοια κουλουρτζου δε βρισκεις αλλου! :D
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Να προχωρησω τη σκεψη της Σοφιας λιγο ακομα.

Βαρκελωνη: Εγω και το μπλουζακι μου

Το μπλουζ (ακι) της Βαρκελωνης
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μήπως να κάνουμε και διαγωνισμό όπως η Ολυμπιακή προκειμένου να βρούμε τίτλο???
Το θέμα έχει πολύ ενδιαφέρον...
Defkalion σκέψου το σοβαρά...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Με ενδιαφέρον διάβασα την αποψή σου περί Βαρκελώνης...και καλοπροαίρετα ρωτάω... έχεις μέτρο σύγκρισης? Σε ποιές άλλες ευρωπαικές μεγαλουπόλεις έχεις πάει και θεωρείς ότι η Βαρκελώνη δεν είναι υπερεκτιμημένη? Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου για τις υπέροχες φοντάνες που χορεύουν και το απαράμιλλο ice bar αλλά μήπως πρέπει να σοβαρευτούμε λίγο και να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους? Η πόλη ασφαλώς και είναι ωραία αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας... από που κι ως που μπορεί να συγκριθεί με το Παρίσι, το Λονδίνο, την Μαδρίτη, την Βιέννη, την Ρώμη , την Φλωρεντία, το Αμστερνταμ, το Βερολίνο... Ποιός είναι ο πολιτιστικός πλούτος που έχει? το γήπεδο της Barcelona ή η παιδική χαρά της Rambla...

Είπαμε πρωτεύουσα είναι μια... ότι και να κάνει η παραδουλεύτρα, κυρά δεν θα γίνει ποτέ... απολαύστε την μετριότητα σας και αφήστε σε εμάς τους άσχετους μας το δικαίωμα να διαφωνούμε...

Υ.Γ. Ασφαλώς όποιος τρελλαίνεται για την υπερεκτιμημένη Βαρκελώνη τρελλαίνεται και για


τον υπερεκτιμημένο Νταλί... πως ταιριάζουν ορισμένα πράγματα...


συμφωνω απόλυτα μαζί σου traveller....
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Με ενδιαφέρον διάβασα την αποψή σου περί Βαρκελώνης...και καλοπροαίρετα ρωτάω... έχεις μέτρο σύγκρισης? Σε ποιές άλλες ευρωπαικές μεγαλουπόλεις έχεις πάει και θεωρείς ότι η Βαρκελώνη δεν είναι υπερεκτιμημένη? Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου για τις υπέροχες φοντάνες που χορεύουν και το απαράμιλλο ice bar αλλά μήπως πρέπει να σοβαρευτούμε λίγο και να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους? Η πόλη ασφαλώς και είναι ωραία αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας... από που κι ως που μπορεί να συγκριθεί με το Παρίσι, το Λονδίνο, την Μαδρίτη, την Βιέννη, την Ρώμη , την Φλωρεντία, το Αμστερνταμ, το Βερολίνο... Ποιός είναι ο πολιτιστικός πλούτος που έχει? το γήπεδο της Barcelona ή η παιδική χαρά της Rambla...

Είπαμε πρωτεύουσα είναι μια... ότι και να κάνει η παραδουλεύτρα, κυρά δεν θα γίνει ποτέ... απολαύστε την μετριότητα σας και αφήστε σε εμάς τους άσχετους μας το δικαίωμα να διαφωνούμε...

Υ.Γ. Ασφαλώς όποιος τρελλαίνεται για την υπερεκτιμημένη Βαρκελώνη τρελλαίνεται και για τον υπερεκτιμημένο Νταλί... πως ταιριάζουν ορισμένα πράγματα...
ποιος οριζει τα κριτηρια συγκρισης ? το αν αρεσει σε καποιους η οχι ειναι θεμα γουστου, οπως και τα ζητουμενα του καθενα ειναι διαφορετικα. μπορουμε να διαφωνουμε γιατι αν συμφωνουσαμε θα ειμαστε ολοι ιδιοι και θα καναμε τα ιδια πραγματα, αλλα ας μην ειρωνευομαστε τις προτιμησεις των αλλων. εξαλλου εχει τρομερο ενδιαφερον η πολη αρχιτεκτονικο, απο τα αριστουργηματα του γκαουντι. τωρα οσον αφορα τον νταλι εγω τι να πω, ειμαι λιγος για να τον κρινω. ενα κινημα ηταν μονος του κι ακολουθησαν ολοι οι σουρεαλιστες. επισης εδω ειμαστε για να λεμε τις αποψεις μας, να βοηθαμε ο ενας τον αλλο, οχι για να κανουμε πνευμα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
εξαλλου εχει τρομερο ενδιαφερον η πολη αρχιτεκτονικο, απο τα αριστουργηματα του γκαουντι. τωρα οσον αφορα τον νταλι εγω τι να πω, ειμαι λιγος για να τον κρινω. ενα κινημα ηταν μονος του κι ακολουθησαν ολοι οι σουρεαλιστες. επισης εδω ειμαστε για να λεμε τις αποψεις μας, να βοηθαμε ο ενας τον αλλο, οχι για να κανουμε πνευμα.
Bεβαιότατα , έχει τεράστιο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον... τον Γκαουντι , τον Γκαουντί και τον Γκαουντί...

Ακολούθησαν οι άλλοι σουρεαλιστές τον Νταλί? Λυπάμαι αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις ιδέα για το θέμα... καλό θα ήταν να μην γράφεις για κάτι που δεν ξέρεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.056
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom